عمومیکسب و کار ویژه

صرافی غیرمتمرکز

همه ما می‌دانیم که صنعت کریپتو بدون حضور  به جایگاه امروزی خود نمی‌رسید. این پلتفرم‌های معاملاتی یکی از مهم‌ترین ارکان دنیای کریپتوکارنسی هستند. اما نباید فراموش کنیم که ویژگی اصلی رمزارزها، تمرکززدایی و ناشناس بودن تراکنش‌های آنهاست که این مهم حین استفاده از صرافی‌های متمرکز تا حدودی تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. بنابراین توسعه‌دهندگان دنیای کریپتو چاره‌ای برای این مساله اندیشیدند که آن خلق صرافی های غیر‌متمرکز بود. این پلتفرم‌‌ها که امکان انجام معاملاتی بدون واسطه و ناشناس را فراهم می‌کنند، در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی نزد کاربران این حوزه کسب کرده‌اند.

در این مقاله علاوه‌بر نگاهی اجمالی به ویژگی این پلتفرم‌ها، فهرستی از بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

صرافی غیر‌متمرکز (DEX)چیست؟

این صرافی‌ها بدون نیاز به ثبت‌نام و احراز هویت تنها از طریق اتصال کیف پول دیجیتال کاربران به آن‌ها قابل سرویس‌دهی هستند و در آنها احتیاجی به انتقال دارایی به کیف پول صرافی نیست. بنابراین در این سیستم‌ها، خبری از هک شدن حساب صرافی یا بلوکه شدن دارایی کاربر نیست. همچنین این پلتفرم‌ها به‌دلیل اینکه خارج از نظارت یک نهاد واحد هستند، صرفاً از ویژگی‌های بلاک چین برای کنترل پلتفرم خود بهره می‌برند و ملزم به پیروی از قوانین یک کشور یا دولت خاص نیستند.

نحوه کار صرافی های غیر‌متمرکز

همانطور که گفته شد صرافی غیر‌متمرکز ارز دیجیتال بر بستر بلاکچین فعال است و تراکنش‌ها در این پلتفرم بر اساس قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. این سیستم از ویژگی‌های بلاکچین بهره برده و به‌صورت غیر‌متمرکز و بدون حضور سرور و کنترل کننده‌ی مرکزی فعالیت می‌کند.

قرارداد هوشمند دستوراتی کدنویسی شده در بستر بلاکچین‌ است که در صورت فراهم شدن شرایط آن، به‌طور خودکار اجرا شده و قابل بازگشت و توقف نیست.

در این پلتفرم‌ها کاربر پس از اتصال کیف پول خود به صرافی، یک سفارش خرید یا فروش ثبت می‌کند. سپس در صورت  ثبت سفارشی مطابق با او از سوی کاربر دیگر؛ تراکنش مربوطه توسط یک قرارداد هوشمند (بدون نیاز به واسطه) انجام می‌شود.

ویژگی‌های معامله در بهترین صرافی های غیر متمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز مزایا و کاربردهای بسیاری برای کاربران خود به‌دنبال دارند. خصوصا درفضای تکنولوژی که رقبا همیشه سعی دارند از هم پیشی بگیرند، آنها نیز به دنبال ارائه بهترین‌ها هستند.

  • هزینه‌ یا کارمزد معامله پایین
  • ناشناسی معاملات
  • عدم نیاز به انتقال دارایی به کیف پول صرافی
  • محدود بودن تعداد رمزارزهای قابل معامله در این سیستم‌ها در مقایسه با صرافی های متمرکز
  • بالا بودن زمان تطبیق سفارش‌ها به‌دلیل پایین بودن حجم معاملات

نکته: برخی صرافی‌های غیر‌متمرکز در کنار ترید، قابلیت دیگری برای کسب سود کاربران خود فراهم کرده‌اند که استخر نقدینگی نام دارد. این ویژگی به کاربران امکان کسب درآمد از طریق تامین نقدینگی را می‌دهد. آنها با واریز توکن مورد نیاز برای اجرای یک قرارداد هوشمند به انجام سریع‌تر آن کمک می‌کنند و در ازای این کمک‌رسانی از توکن‌های موجود در استخر پاداش دریافت می‌کنند.

بهترین صرافی های غیر‌متمرکز برای ایرانی ها

همانطور که مطلعید امروزه صرافی‌های متمرکز زیادی در سراسر جهان فعالیت می‌کنند. اما به دلیل تحریم‌ها و مشکلات مربوط تایید هویت، عملاً معامله در چنین پلتفرم‌هایی برای کاربران ایران با ریسک زیادی همراه است. بنابراین یک گزینه مناسب برای معاملات رمزارزها روی آوردن به صرافی‌های غیر‌متمرکز است. در ادامه لیستی از انواع صرافی‌های غیر متمرکز ارز دیجیتال را به شما معرفی می‌کنیم.

صرافی نام‌آشنای بایننس در فوریه ۲۰۱۹ سیستم غیر‌متمرکز خود را راه‌اندازی کرد. بایننس دکس از هسته‌ی پردازشی صرافی بایننس یا همان زنجیره بایننس برای انجام معاملات خود بهره می‌برد؛ بنابراین سرعت و قدرت انجام تراکنش‌ها در آن تفاوتی با صرافی متمرکز بایننس ندارد. (کارمزد بایننس ۰.۱ درصد است).

توجه کنید این صرافی به‌طور رسمی اعلام کرده کشورهایی که در لیست سیاه بایننس قرار دارند، از سیستم غیر‌متمرکز آن نمی‌توانند استفاده کنند. بنابراین در حالت عادی استفاده از این پلتفرم برای کاربران ایرانی ممکن نیست و شما باید  توسط سرویس‌های وی پی ان، آی‌پی خود را تغییر دهید.

صرافی غیر‌متمرکز یونی‌سواپ در نوامبر سال ۲۰۱۸ بر پایه‌ی بلاکچین اتریوم شروع به فعالیت کرد. کارمزد تراکنش‌ها در این پلتفرم ۰.۳ درصد است که از طریق توکن‌های مبتنی بر شبکه اتریوم (ERC-20) قابل پرداخت است. حجم معاملات در بستر یونی سواپ به‌طور مداوم در حال افزایش است و این صرافی در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین و بهترین صرافی های غیر‌متمرکز ارز دیجیتال به‌شمار می‌رود.

صرافی IDEX

صرافی غیر‌متمرکز IDEX که بر پایه‌ی بلاکچین اتریوم بنا شده یکی از جدیدترین صرافی های غیر متمرکز است. این پلتفرم محلی برای انجام تراکنش‌های همتا به همتای (P2P) توکن‌های ERC-20 است. شاید به همین دلیل باشد که به آن صرافی دارایی‌های غیر‌متمرکز اتریوم می‌گویند. IDEX، شباهت زیادی به صرافی‌های متمرکز دارد و از معدود پلتفرم‌‌های غیر‌متمرکز ارز دیجیتال است که قابلیت ذخیره‌ی دارایی داخل سیستم را برای کاربران خود فراهم کرده است. همچنین امکان لغو سفارش‌های خرید/ فروش و مبادله قبل از تکمیل فرایند، از دیگر مواردیست که این سیستم را به اکسچنج‌های متمرکز شبیه کرده است.

رابط کاربری ساده، امکان معاملات هم‌زمان (ثبت هم‌زمان چند سفارش)، کارمزدهای پایین، دسترسی به ابزارهای تحلیلی، کلیدهای خصوصی رمزنگاری شده و سیستم پشتیبانی از دیگر ویژگی‌های این پلتفرم غیر‌متمرکز است.

 صرافی وان اینچ (۱inch)

وان اینچ را می‌توان بهترین پلتفرم تجمیع‌گر DEX نامید. این سیستم از چندین صرافی تشکیل شده و امکان ثبت سفارش نامحدود را به کاربران خود می‌دهد. این سفارش‌ها در بستر صرافی‌هایی که در ۱inch قرار دارند منتشر و با بهترین قیمت تکمیل می‌شوند. نحوه‌ی محاسبه‌ی کارمزد در این پلتفرم بستگی به هر صرافی که سفارش در بستر آن تکمیل می‌شود دارد.

وان اینچ علاوه بر امکان کسب سود از طریق ترید رمزارزها، امکان شرکت در استخرهای نقدینگی و فرایندهای اعطای وام‌ جهت کسب سود و درآمد بیشتر را هم فراهم کرده است. توکن بومی این صرافی نام دارد.

صرافی کایبر‌ سواپ یکی دیگر از پلتفرم‌های معاملاتیست که بر بستر بلاکچین اتریوم کدنویسی شده است. این صرافی توسط یک تیم توسعه‌دهنده‌ی سنگاپوری در دو نسخه‌ی وب و موبایل راه‌اندازی شد و در حال حاضر یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌رود. کایبر سواپ همچنین از یک توکن اختصاصی با نام KNC بهره می‌برد.

این پلتفرم علاوه‌بر ویژگی استخر نقدینگی به کاربران امکان ذخیره‌ی پویا یا دخیره‌ی دینامیک دارایی‌ها را می‌دهد. این ویژگی برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند که با سپرده‌گذاری دارایی خود در بستر این صرافی‌ غیر‌متمرکز، از تمامی امکانات و خدمات آن با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر بهره ببرند. اما اصلی‌ترین ویژگی این صرافی تایید آنی تراکنش‌های ارز دیجیتال است.

‌صرافی بیسکو (Bisq)

صرافی بیسکو، پلتفرم دیگریست که در سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را آغاز کرد و یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های DEX محسوب می‌شود. در این پلتفرم می‌توان با برخی ارزهای فیات مانند دلار و یورو نیز تراکنش انجام داد. نکته‌ی منفی Bisq، سرعت پایین انجام تراکنش‌ها و زمان انتظار طولانی برای تکمیل سفارشات است. این موضوع سبب شده با این‌که بیسکو از DEXهای قدیمی و مطرح به‌شمار می‌رود، همچنان حجم معاملات در بستر آن نسبت به رقبا کم‌تر باشد.

در حال حاضر حجم معاملات بالانسر حدود ۱۰ میلیون دلار است که در مقایسه با سایر صرافی های غیر‌ متمرکز ارز دیجیتال، رقمی قابل قبول محسوب می‌شود.

کرو فایننس با ۱۹.۹۱۱ میلیارد دلار دارایی قفل‌شده (TVL)، یکی از بزرگ‌ترین صرافی های غیر متمرکز است. این پلتفرم در بستر شبکه اتریوم فعالیت دارد و برای تبادل استیبل کوین‌ها طراحی شده است. کرو را می‌توان معادل یونی سواپ برای استیبل کوین‌ها در نظر گرفت. این پروژه به کاربران خود امکان استفاده از استیبل کوین‌ها  با هزینه و خطای بسیار کم را می‌دهد. همچنین کاربرانی که بیت کوین دارند، به‌راحتی می‌توانند از طریق کرو فایننس دارایی خود را به یک استیبل کوین تبدیل کرده و در آن سرمایه‌گذاری کنند.

صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز؟ مساله این است

توجه داشته باشید که ایده‌ی استفاده از صرافی های غیر‌ متمرکز ارز دیجیتال در کلام بسیار جذاب است، اما مسلماً سیستم‌های غیر‌متمرکز مبتنی بر بلاکچین و قرارداد هوشمند در حال حاضر ۱۰۰٪ ایمن و قابل اطمینان نیستند. همان‌طور که اشاره کردیم، این سیستم‌ها پروژه‌های کدنویسی شده توسط برنامه‌نویسان هستند و بروز کوچک‌ترین خطا در روند کدنویسی، می‌تواند به یک باگ امنیتی بزرگ تبدیل شود که گاهی اوقات این باگ‌ها تا مدت‌ها شناسایی نخواهند شد. با‌ توجه به عدم حضور مجموعه‌ی مدیریتی و پشتیبانی متمرکز، بروز هر مشکلی به‌واسطه‌ی این باگ‌ها (یا حتی خطاهای شخصی کاربران) تحت هیچ شرایطی قابل پیگیری نخواهد بود.

همچنین باید به محدودیت‌‌های آی‌پی کاربران ایرانی برای برقراری ارتباط با سرورهای خارج از کشور توجه داشته باشید و هنگام انتخاب یک صرافی غیرمتمرکز برای انجام معاملات خود، تمام جوانب کار را به‌طور دقیق بسنجید.

در پایان نظر شما درخصوص لیست صرافی های غیر متمرکز معرفی شده در این مقاله چیست؟ و اینکه آیا شما برای معاملات خود صرافی‌های متمرکز را ترجیح می‌دهید یا غیر متمرکز؟ منتظر شنیدن نظرات شما عزیزان هستیم.

اهمیت صرافی‌های غیرمتمرکز در چیست؟

در حقیقت صرافی‌های غیر‌متمرکز هدف ایدئولوژیک اقتصاد رمزارزها را برآورده می‌کنند، یعنی افزایش آزادی مالی از طریق کاهش وابستگی از طریق تمرکززدایی.

کدام ارزهای دیجیتال را می‌توان در Dex معامله کرد؟

در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ ارز دیجیتال در بازار وجود دارد و صرافی‌های غیر  متمرکز بسترهای مختلفی را برای معاملات خود ارایه یکی از نگرانی‌های مهم کاربران از ابتدای پیدایش ارزهای دیجیتال، وجود محیطی برای مبادله دارایی‌های دیجیتال و خریدوفروش آن‌ها بود. در ابتدا، این کار در تالارهای گفت‌وگو و شبکه‌های اجتماعی به‌صورت کاملاً فردی انجام می‌شد؛ اما به‌مرورزمان نهادهای واسطی با عنوان صرافی‌های ارزهای دیجیتال پا به عرصه گذاشتند تا این نگرانی را برطرف کنند.

اگرچه مشکل تبادل ارزهای دیجیتال با راه‌اندازی صرافی‌های متمرکز تا حدی حل شد، برخی از دغدغه‌های اساسی کاربران این حوزه که با ماهیت این دارایی‌ها هم مرتبط بود، همچنان بی‌پاسخ ماند؛ دغدغه‌هایی مانند امنیت، غیرمتمرکزبودن، کنترل کاربر بر دارایی‌های خود و حریم خصوصی که سرانجام راه را برای ظهور نسل جدیدی از صرافی‌ها هموار کردند. صرافی‌های غیرمتمرکز از میان همین دغدغه‌ها پدید آمدند.

در این مقاله، می‌خواهیم بیشتر درباره صرافی‌های غیرمتمرکز و نحوه کارکرد و انواع آن‌ها صحبت و به تفاوت میان این صرافی‌ها اشاره کنیم؛ پس با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست؟

در صرافی‌های غیرمتمرکز مبادله مستقیماً و بدون هیچ واسطه‌ای میان خریدار و فروشنده انجام می‌شود

حتماً شما هم ورود خود به دنیای ارزهای دیجیتال را با ساخت حساب، پرکردن فرم اطلاعات فردی، ایجاد رمزعبور، تأیید اطلاعات و گذراندن مراحل احراز هویت و واریز پول از حساب بانکی شروع کرده و سپس معامله انجام داده‌اید؛ اما باید بدانید که در صرافی‌های غیرمتمرکز این‌طور نیست. در این صرافی‌ها، بدون نیاز به هیچ‌یک از این مراحل می‌توانید مبادله ارزهای دیجیتال را شروع کنید، فقط کافی است که کیف پول خود را به پلتفرم متصل کنید.

پلتفرم‌های غیرمتمرکز نهاد مرکزی ندارند؛ بلکه مبتنی‌بر خودکاری هستند که تراکنش‌ها را پیگیری و در بلاک چین ثبت می‌کنند. گفتنی است همه صرافی‌های غیرمتمرکز یکسان نیستند؛ چون برخی از پلتفرم‌ها از نوعی دفتر سفارش سنتی در‌کنار پروتکل نقدینگی استفاده می‌کنند.

تاریخچه صرافی غیرمتمرکز

زمانی‌که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد، صرافی یا پلتفرم اختصاصی برای خریدوفروش آن وجود نداشت. اولین صرافی‌هایی که برای این کار راه‌اندازی شدند، صرافی‌های متمرکز بودند؛ اما ماهیت صرافی متمرکز با هدف اصلی بیت کوین، یعنی نظام مالی غیرمتمرکز و همتابه‌همتا، در تضاد بود. علاوه‌بر‌این، صرافی‌های متمرکز هدفی جذاب برای هکرها بودند و در این صرافی‌ها، نمونه‌های فراوانی از هک و سرقت دارایی‌های کاربران اتفاق افتاد.

صرافی غیرمتمرکز چگونه کار می‌کند؟

صرافی‌های غیرمتمرکز روی بلاک چین‌هایی ساخته شده‌اند که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند. کاربران دارایی‌های دیجیتال خود را روی این قراردادهای هوشمند تبادل می‌کنند. آنان برای هر تبادل یک کارمزد تراکنش و یک کارمزد معامله می‌پردازند. درواقع، فعالیت کاربران در صرافی غیرمتمرکز از‌طریق قرارداد هوشمند انجام می‌شود.

بازارساز خودکار

سیستم بازارساز خودکار با تکیه بر قراردادهای هوشمند برای حل مشکل نقدینگی ایجاد شد. این سیستم طراحی خود را از مقاله ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار اتریوم، درباره صرافی‌های غیرمتمرکز وام گرفت. در آن مقاله، بوترین توضیح داده بود که چگونه می‌توان مبادلات بلاک چینی را با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام داد.

هریک از این استخرها از دو توکن تشکیل می‌شوند و کاربران مقدار متناسبی از هر‌یک از توکن‌ها را در آن استخر سپرده‌گذاری می‌کنند. این تأمین‌کنندگان نقدینگی از محل کارمزد معاملاتی که در آن استخر انجام می‌شود، پاداش دریافت می‌کنند که به این فرایند اصطلاحاً گفته می‌شود. به مجموع نقدینگی موجود در استخرهای هر صرافی غیرمتمرکز نیز ارزش کل قفل‌شده (TVL) می‌گویند و این صرافی‌ها بر‌اساس همین معیار رتبه‌بندی می‌شوند.

صرافی‌های غیرمتمرکز دارای دفتر سفارش‌ها

دفتر سفارش‌ها سابقه همه سفارش‌های خرید‌و‌فروش را برای هر جفت‌ارز جمع‌آوری می‌کند. سفارش خرید یعنی معامله‌گر حاضر است ارز دیجیتالی را با قیمت مشخصی بخرد و سفارش فروش یعنی معامله‌گر حاضر است ارز مدنظرش را به آن قیمت بفروشد. شکاف میان این قیمت‌ها عمق دفتر سفارش‌ها و قیمت بازار را در صرافی مشخص می‌کند.

در نوع دوم که دفتر سفارش‌ها خارج از بلاک چین قرار دارد، فقط تراکنش نهایی معاملات در بلاک چین تسویه می‌شود. این روش به صرافی‌های غیرمتمرکز کمک می‌کند که هزینه‌ها را کاهش و سرعت را افزایش دهند تا معامله در قیمت مدنظر انجام شود. شایان ذکر است که هرچه فاصله زمانی ثبت سفارش تا انجام معامله بیشتر باشد، احتمال لغزش و تغییر قیمت بیشتر می‌شود. این نوع صرافی‌ها هم امکان استفاده از اهرم و گرفتن وام برای تقویت موقعیت معاملاتی را برای کاربران فراهم می‌کنند. دراین‌میان، برخی صرافی‌های غیرمتمرکزی که از دفتر سفارش‌ها استفاده می‌کنند، با مشکلات نقدینگی مواجه هستند.

ازآن‌‌جاکه تراکنش‌های صرافی‌های غیرمتمرکز روی بلاک چین انجام می‌شود، کارمزد دریافتی برای معاملات از صرافی‌های متمرکز بیشتر است. این مسئله باعث می‌شود که کاربران همچنان صرافی‌های متمرکز را ترجیح دهند. اگرچه در صرافی‌هایی با دفتر سفارش‌های برون‌زنجیره‌ای هزینه‌های معاملات کمتر است، ریسک‌های مرتبط با قراردادهای هوشمند همچنان در آن‌ها وجود دارد.

تجمیع‌کننده‌های صرافی‌های غیرمتمرکز

تجمیع‌کننده‌ها چندین پروتکل و مکانیسم را در یک پلتفرم جمع می‌کنند تا مشکل نقدینگی را رفع کنند. این پلتفرم‌ها نقدینگی را از چندین صرافی غیرمتمرکز جمع‌آوری می‌کنند و از این طریق، لغزش در سفارش‌های بزرگ را به حداقل می‌رسانند و کارمزد تبادل و قیمت توکن‌ها را بهینه می‌کنند. با این کار بهترین قیمت ممکن در کوتاه‌ترین زمان ممکن به معامله‌گران ارائه می‌شود.

«محافظت از کاربران در‌مقابل اثر قیمت‌گذاری» و «کاستن تعداد تراکنش‌های ناموفق» دو هدف عمده تجمیع‌کننده‌هاست. برخی از تجمیع‌کننده‌ها از نقدینگی پلتفرم‌های متمرکز برای بهبود تجربه کاربری استفاده می‌کنند؛ اما هم‌زمان می‌کوشند با همکاری چند صرافی غیرمتمرکز، خدمات خود را به‌صورت غیرامانی حفظ کنند.

تفاوت صرافی متمرکز و غیرمتمرکز

درادامه مقاله، به‌سراغ مقایسه مفصل میان صرافی‌ها متمرکز و غیرمتمرکز می‌رویم و تفاوت‌های آن‌ها را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

نوع حضانت از دارایی‌ها

مهم‌ترین وجه پاسخ‌هایی که به تفاوت صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز داده می‌شود، به نوع حضانت دارایی‌ها مربوط است. چه کسانی بر دارایی‌هایی که در صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز سپرده‌گذاری می‌کنید، نظارت می‌کنند؟ آیا مالکیت دارایی‌های شما با خودتان است یا با صرافی؟

در صرافی‌های متمرکز، باید دارایی‌های دیجیتال خود را در حساب صرافی قرار دهید تا بتوانید معامله کنید؛ اما صرافی‌های غیرمتمرکز این امکان را فراهم می‌کنند که ارزهای دیجیتال شما در‌اختیار خودتان باشد. این یعنی صرافی‌های غیرمتمرکز غیرامانی هستند و در این صورت، باید بیشتر به امنیت کلیدهای خصوصی‌تان اهمیت بدهید.

زیان غیردائمی

صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از استخرهای نقدینگی سیستم منظمی برای معاملات فراهم می‌کنند؛ اما این استخرهای نقدینگی ریسک آشکاری برای تأمین‌کنندگان نقدینگی دارند. تأمین‌کنندگان نقدینگی با واریز توکن‌های خود به استخرهای نقدینگی، بر‌اساس نسبت وجه واریزی به کل نقدینگی در آن استخر سهیم می‌شوند. هنگام برداشت نیز بر‌اساس درصد سهم فرایند برداشت انجام می‌شود.

نسبت توکن‌های موجود در استخرهای نقدینگی با اجرای معاملات به‌‌طورمداوم تغییر می‌کند تا با قیمت بازار هماهنگ بماند؛ درنتیجه، وقتی تأمین‌کنندگان می‌خواهند سهم خود را برداشت کنند، تعداد توکن‌هایی که ارزششان را از دست داده‌اند، در وجه برداشتی آن‌ها بیشتر است. این در حالی است که در صرافی‌های متمرکز، به‌هیچ‌وجه احتمال زیان غیردائمی وجود ندارد و این مزیتی برای این نوع صرافی‌ها محسوب می‌شود.

مقررات

در سال‌های اخیر، محبوبیت صرافی‌های غیرمتمرکز افزایش چشمگیری یافته است؛ اما این صرافی‌ها مشکلاتی ازلحاظ پایبندی به مقررات دارند. گفتنی است این دلیلی برای افزایش استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز بوده است؛ چراکه صرافی‌های یادشده موانع قانونی را دور می‌زنند.

نقدینگی

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز مربوط به است. شاید تصور کنید که نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز به‌ویژه به‌دلیل استفاده از استخرهای نقدینگی در بازارسازهای خودکار خیلی بیشتر است؛ اما مسائل دیگری نیز وجود دارند که روی نقدینگی این صرافی‌ها تأثیر منفی می‌گذارند. برای نمونه، صرافی‌های غیرمتمرکز به‌دلیل انطباق‌نداشتن با قوانین از تأمین نقدینگی ازطریق سرمایه‌گذاران بزرگ محروم هستند.

صرافی‌های غیرمتمرکز جدید و نوظهور ازلحاظ نقدینگی با صرافی‌های متمرکز بزرگ و جاافتاده نمی‌توانند رقابت کنند‌. در نبودِ نقدینگی مناسب، صرافی‌های غیرمتمرکز به‌دلیل هزینه‌های بیشتر و احتمال لغزش قیمتی، گزینه جذابی برای سفارش‌های بزرگ نیستند. بااین‌حال، تجمیع‌کننده‌ها و پروتکل‌های قانونی جدیدی در حال ظهور‌‌ند که می‌توانند راهکاری مطمئن برای مشکل نقدینگی در صرافی‌های غیرمتمرکز باشند.

گزینه‌های معاملاتی

تفاوت دیگر صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در گزینه‌هایی است که برای معاملات ارائه می‌کنند. صرافی‌های متمرکز طیف گسترده‌ای از گزینه‌های معاملاتی را به کاربران ارائه می‌دهند؛ از‌جمله وام‌دهی ارزهای دیجیتال، ایردراپ، معاملات آتی، اختیار معامله و معاملات آنی. این در حالی است که صرافی‌های غیرمتمرکز، تنها بخشی از این گزینه‌ها را در‌اختیار دارند و بیشتر فعالیتشان مربوط به وام‌دهی و مبادله توکن‌هاست.

دردسترس‌بودن

صرافی‌های متمرکز را سازمان‌های متمرکز اداره می‌کنند؛ ازاین‌رو، این صرافی‌ها درمقابل سقوط بازار آسیب‌پذیرترند. به‌عنوان‌ مثال، وقتی بازار دچار سقوط شدید قیمت‌ها می‌شود، ممکن است صرافی‌های متمرکز برای به‌حداقل‌رساندن ضرر کاربران دسترسی آنان را محدود کنند؛ اما صرافی‌های غیرمتمرکز چنین مشکلی ندارند؛ چراکه واسطه‌ای در کار نیست. نکته مهم دیگر اینکه بازار در هر وضعیتی که باشد، صرافی‌های غیرمتمرکز دردسترس هستند و ارزهای دیجیتال خود را به‌دلخواه می‌توانید معامله کنید.

مزایا و معایب صرافی غیرمتمرکز

اگر می‌خواهید توکنی که انتظار می‌رود پیشرفت خوبی داشته باشد، در زمان انتشارش پیدا کنید، صرافی‌های غیرمتمرکز همان جایی است که باید به‌دنبالش باشید. صرافی‌های غیرمتمرکز تعداد بی‌شماری از توکن‌ها از مشهورترین تا ناشناس‌ترینِ آن‌ها را عرضه می‌کنند. دلیل این امر آن است که هرکسی می‌تواند توکنی را در بلاک چینی مانند اتریوم ضرب و استخر نقدینگی برای آن ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:

وقتی استخر نقدینگی ایجاد می‌شود، همه می‌توانند آن توکن را در آن خریدوفروش کنند؛ ازاین‌رو، طیف گسترده‌تری از پروژه‌های حسابرسی‌شده یا بدون حسابرسی در صرافی‌های غیرمتمرکز عرضه می‌شود. پس اگر قصد دارید خرید کنید، باید با احتیاط کامل این کار را انجام دهید.

ارزهای دیجیتالی که در صرافی‌های غیرمتمرکز مبادله می‌شوند، در کیف پول خودِ افراد نگه‌داری می‌شوند؛ به‌همین‌دلیل، از‌لحاظ نظری آسیب‌پذیری کمتری در‌مقابل حملات هکری دارند.

همان‌‎طور‌که پیش‌تر گفتیم، در صرافی‌های غیرمتمرکز به اعلام اطلاعات هویتی کاربران نیازی نیست. در این صرافی‌ها، کاربران فقط با اتصال کیف پول ارز دیجیتال خود به پلتفرم می‌توانند فعالیت کنند.

  • کاربرد در کشورهای درحال‌توسعه

وام‌دهی همتابه‌همتا و تراکنش‌های سریع و بی‌نامی فراهم‌شده به‌کمک صرافی‌های غیرمتمرکز باعث محبوبیت این پلتفرم‌ها در کشورهای درحال‌توسعه شده است. در برخی از این کشورها، زیرساخت بانکی قدرتمند وجود ندارد؛ اما به‌لطف صرافی‌های غیرمتمرکز، هرکسی با گوشی موبایل و اینترنت می‌تواند از خدمات این پلتفرم‌ها استفاده کند.

استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز به دانش تخصصی نیاز دارد و رابط کاربری این پلتفرم‌ها معمولاً پیچیده است. کاربران برای کار با این صرافی‌ها مجبور‌ند کمی تحقیق کنند؛ در‌حالی‌که خودِ پلتفرم‌ها راهنمایی چندانی درباره نحوه استفاده از آن‌ها ارائه نمی‌کنند. ازاین‌رو، کاربران باید در وب‌سایت‌های دیگر به‌دنبال آموزش استفاده از این پلتفرم‌ها باشند.

هنگام استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز، باید خیلی احتیاط کنید تا اشتباه جبران‌ناپذیری مرتکب نشوید. به‌عنوان نمونه، اگر ارز دیجیتال خود را به آدرس اشتباهی بفرستید، دیگر نمی‌توانید آن را بازگردانید. مشکل دیگر زیان غیردائمی است که پیش‌تر درباره آن توضیح دادیم و در می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره‌اش بیابید.

  • آسیب‌پذیری قراردادهای هوشمند

امنیت هر پروتکل دیفای به امنیت قرارداد هوشمندی بستگی دارد که آن را اجرا می‌کند. کدهای برنامه‌نویسی با وجود آزمون‌های فراوان، ممکن است حفره‌هایی داشته باشند که امکان سوءاستفاده از آن‌ها وجود دارد. سوءاستفاده هکرها از این حفره‌ها می‌تواند به ازدست‌رفتن توکن‌های سرمایه‌گذاران منجر شود.

قراردادهای هوشمند با این هدف برنامه‌نویسی شده‌اند که در شرایط عادی کاری را انجام دهند که برایش برنامه‌نویسی شده‌اند؛ اما توسعه‌دهندگان نمی‌توانند همه رویدادها و عوامل انسانی و حملات هکری را پیش‌بینی کنند.

در صرافی‌های غیرمتمرکز طیف گسترده‌ای از توکن‌های حسابرسی‌نشده به‌چشم می‌خورد که پشت تعداد زیادی از آن‌ها پروژه‌ها و نقشه‌های کلاه‌برداری وجود دارد. گاهی اوقات سازندگان توکنی که ناگهان محبوب شده است، تعداد زیادی توکن جدید از همان نوع ضرب و آن‌ها را وارد استخر نقدینگی می‌کنند تا سودی برای خود کسب کنند. بااین‌حال، این کار باعث می‌شود که ناگهان ارزش آن توکن سقوط کند؛ اتفاقی که در دنیای ارزهای دیجیتال به آن Rug Pull می‌گویند.

با این توصیف، پیش از آنکه توکنی بخرید یا از پروتکلی استفاده کنید که شناختی از آن ندارید، ابتدا تاحدممکن تحقیق کنید. مطالعه وایت‌پیپر و مرور حساب توسعه‌دهندگان آن‌ها در توییتر یا دیسکورد و بررسی حسابرسی‌های انجام‌شده از پروژه‌ها می‌تواند بخشی از تحقیقات شما باشد.

چگونه از صرافی غیرمتمرکز استفاده کنیم؟

برای استفاده از صرافی غیرمتمرکز فقط کافی است یک کیف پول داشته باشید و آن را به پلتفرم متصل کنید

برای استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز به ثبت‌نام و واردکردن ایمیل نیازی نیست و فقط کافی است که کیف پولی سازگار با قرارداد هوشمند صرافی مدنظر داشته باشید و آن را به پلتفرم متصل کنید. گام اول این است که شبکه بلاک چین خود را انتخاب کنید؛ چون کارمزد شبکه‌های مختلف برای تراکنش‌ها متفاوت است. گام بعدی انتخاب کیف پول سازگار با آن شبکه و واریز مقداری توکن در کیف پول است. برای پرداخت کارمزد در هر شبکه بلاک چین، از ارز دیجیتال بومی آن استفاده می‌شود.

برخی از این صرافی‌ها برخلاف ماهیت غیرمتمرکزشان دسترسی کاربران ایرانی را با موانع و محدودیت‌هایی مواجه کرده‌اند؛ بنابراین، کاربران ایرانی برای اتصال کیف پول یا جابه‌جایی ارزهای دیجیتال در این پلتفرم‌ها باید بیشتر احتیاط و دقت کنند.

در‌ادامه مطلب، ۱۰ صرافی‌ غیرمتمرکز برترِ سال ۲۰۲۲ را معرفی می‌کنیم.

اولین صرافی غیرمتمرکزی بود که بسیار محبوبیت پیدا کرد. این استقبال با افزایش حجم معاملاتی همراه بود و پلتفرم یادشده را در میان صرافی‌های مشهور ارز دیجیتال قرار داد. این صرافی که روی بلاک چین اتریوم توسعه یافته است، از مدل بازارساز خودکار استفاده می‌کند و تاکنون چندین‌بار به‌روزرسانی شده است.

محدودیت برای کاربران ایرانی: دارد

بیشتر بخوانید:

محدودیت برای کاربران ایرانی: دارد

بیشتر بخوانید:

پروتکل پلتفرمی برای مبادله استیبل کوین‌ها و دیگر توکن‌هایی است که قیمتی نزدیک به‌هم دارند. کارمزد معاملات در این پلتفرم ۰.۰۴‌درصد است که نیمی از آن به تأمین‌کنندگان نقدینگی و نیمی دیگر به سهام‌گذاران پرداخت می‌شود. کرو روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شد؛ اما اکنون به بلاک چین‌های دیگر از‌جمله ، ، فانتوم و چندین راهکار لایه‌دوم گسترش یافته است.

محدودیت برای کاربران ایرانی: ندارد

نسخه‌ای اصلاح‌شده از پروتکل یونی سواپ است و امکان تبادل توکن‌های چندین بلاک چین و پلتفرم لایه‌دوم را فراهم کرده است. سوشی سواپ یکی از اولین صرافی‌های غیرمتمرکز روی شبکه‌های اولنچ، فانتوم، و سلو (Celo) و ازجمله اولین پلتفرم‌هایی به‌حساب می‌آید که در چندین بلاک چین فعال شده است.

محدودیت برای کاربران ایرانی: ندارد

محدودیت برای کاربران ایرانی: ندارد

صرافی غیرمتمرکزی برای تبادل توکن‌های ERC20 روی شبکه پالی‌گان است. این پلتفرم هم مانند اسپوکی سواپ علاوه‌بر تبادل عادی توکن‌ها، از سفارش‌های لیمیت (Limit Order) پشتیبانی می‌کند. به‌لطف سرعت چشمگیر شبکه پالی‌گان، کوئیک سواپ تراکنش‌ها را تقریباً به‌صورت آنی نهایی می‌کند.

محدودیت برای کاربران ایرانی: ندارد

صرافی غیرمتمرکز که روی بلاک چین ساخته شده است، علاوه‌بر بازارساز خودکار از دفتر سفارش‌ها نیز استفاده می‌کند. این پلتفرم نقدینگی را از استخرهای نقدینگی خود و پلتفرم (Serum) تجمیع می‌کند. ریدیوم لانچ‌پدی نیز برای جذب سرمایه برای نرم‌افزارهای غیرمتمرکز دارد.

محدودیت برای کاربران ایرانی: ندارد

پلتفرمی همه‌منظوره روی بلاک چین اولنچ است که علاوه‌بر تبادل توکن، از قابلیت‌های دیگری نظیر کشت سود و لانچ‌پد و وام‌دهی دیفای بهره می‌برد. رابط کاربری تریدر جو بسیار ساده است و این پلتفرم بیش از ۱۰۰ نوع توکن و NFTهای مبتنی‌بر اولنچ را پشتیبانی می‌کند.

محدودیت برای کاربران ایرانی: ندارد

محدودیت برای کاربران ایرانی: ندارد

اولین صرافی غیرمتمرکز روی شبکه اصلی کاردانوست. این پلتفرم از بازارساز خودکار استفاده می‌کند و کارمزد استخرهای نقدینگی آن ۰.۰۵ و ۰.۳ و ۱درصد است. رابط کاربری این صرافی بسیار خلوت است و فقط چند گزینه برای مبادله توکن و تأمین نقدینگی دارد.

محدودیت برای کاربران ایرانی: ندارد

بیشتر بخوانید:

جمع‌بندی

صرافی‌های غیرمتمرکز با هدف رفع نگرانی‌های کاربران ارزهای دیجیتال درباره امنیت و تمرکززدایی و کنترل دارایی‌ها به‌دست خود کاربران ایجاد شدند. از آن زمان تاکنون، این صرافی‌ها رشد چشمگیری تجربه کرده و محبوبیت فراوانی به‌دست آورده‌اند؛ به‌طوری‌که برخی از پلتفرم‌های غیرمتمرکز اکنون در حال رقابت با بزرگ‌ترین صرافی‌های متمرکز هستند.

صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز تفاوت‌های عمده‌ای دارند که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم و گفتیم که هر‌یک از این تفاوت‌ها باعث ایجاد مزیت برای یکی از این دو نوع صرافی می‌شود. همچنین، به مزایا و معایب صرافی‌های غیرمتمرکز اشاره و ۱۰ صرافی غیرمتمرکز برترِ سال ۲۰۲۲ را معرفی کردیم.

به‌طور‌کلی، صرافی‌های غیرمتمرکز نوپا هستند و در همین عمر کوتاه خود، پیشرفت‌های چشمگیری کرده‌اند. برخی از مشکلات این صرافی‌ها باعث شده است که در جذب سرمایه‌های نهادی از صرافی‌های متمرکز عقب بمانند. باوجوداین، اگر این پلتفرم‌ها با همین روند به فعالیتشان ادامه دهند، بعید نیست که به‌زودی روی‌آوردن مؤسسه‌های بزرگ به این بازارها را شاهد باشیم.

جهت مشاهده ارز به وب سایت arznow مراجعه کنید

 

دکمه بازگشت به بالا