اجتماع و خانوادهکسب و کار ویژه

علائم ظاهری فرد معتاد به شیشه

وقتی از و عوارض مصرف شیشه صحبت می شود، معمولاً فردی با دندان های خراب و عفونت پوستی به ذهن می آید. اما عده زیادی از افراد معتاد به شیشه خصوصیاتی مثل اضطراب، علائم پوستی و خرابی دهان و دندان را ندارند. ماده مخدر شیشه یا می تواند همه اعضای بدن فرد را درگیر کند. عوارض مصرف شیشه هم در درازمدت و هم در کوتاه مدت روی سلامت جسم و روان فرد اثر می گذارد.

شیشه جزء مواد مخدر صنعتی بسیار قدرتمند و به شدت اعتیادآور است و با نام های ، و نیز شناخته می شود.

شیشه برای اولین بار در جنگ جهانی دوم توسط ارتش ژاپن ساخته شد تا سربازان نیاز کمتری به خواب و غذا داشته و درعین حال بتوانند جهت انجام ماموریت های جنگی تمرکز و انرژی بالایی داشته باشند. بعد از جنگ جهانی دوم شیشه به صورت غیرقانونی وارد بازار آزاد شد و مصرفش شیوع بالایی در بین مردم یافت.

بعدا پزشکان برای درمان ، و … از ترکیبات شیشه استفاده کردند. این ماده مخدر روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیر می گذارد. افراد بعد از مصرف شیشه (های بودن) می کنند؛ عوارض مصرف شیشه در بدن بسیار خطرناک بوده و در درازمدت و کوتاه مدت اثر منفی روی سلامت فرد می گذارد.پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید برخلاف تصور برخی از مردم که به دلیل تبلیغات فروشندگان و قاچاقچیان مواد مخدر ایجاد شده است، عوارض شیشه بر مغز آنقدر سریع و پایدار است که باعث اعتیادآوری بسیار بالای شیشه می شود. فرد با حتی یک بار مصرف شیشه می تواند به مصرف کننده دائمی آن تبدیل شود. طبق نظر متخصصان و زنان بسیار زیاد است و به فرد لطمات جبران ناپذیری می زند. بزرگترین مرکز کمپ ترک اعتیاد در مازندران راه اندازی می شود

شیشه سیستم سمپاتیک مغزی را فعال می کند که باعث:

و علائمی از این دست می شود. علاوه بر این مصرف شیشه – به طور موقت – باعث ، ، و می گردد.

اما نکته تلخ داستان شیشه اینجاست که علائم مصرف شیشه (علائم خوشایند) صرفاً مربوط به مصرف شیشه برای اولین بار می باشد. بعد از تداوم مصرف و ایجاد وابستگی، دلایل مصرف تغییر ماهیت می دهد و فرد نه به خاطر لذت، بلکه به خاطر رسیدن به حالت عادی، مواد را مصرف می کند.

با مصرف شیشه، ماده شیمیایی به نام در مغز ترشح می شود. دوپامین باعث ایجاد در فرد می شود. همچنین فرد و دارد.

بلافاصله بعد از مصرف شیشه برای اولین بار، فرد به آن وابستگی پیدا می کند و با از بین رفتن اثر آن، علائم نشئگی شیشه ظاهر می شوند؛ بنابراین فرد تلاش می کند دوباره به آن احساس رضایت دست یابد و دوباره به سراغ شیشه می رود.

اگر را خوانده باشید، با دو مفهوم کلیدی و آشنا شده اید. در واقع به تدریج بدن به اثرات مواد مخدر عادت می کند و  زمانی که دوز مواد در خون کم می شود فرد دچار علایم محرومیت یا خماری () می شود. به تدریج علائم اعتیاد به شیشه ظاهر شده و فرد به سرعت وارد دنیای اعتیاد می شود.

عوارض مصرف شیشه در درازمدت

همانطور که گفته شد. مصرف شیشه در کوتاه مدت می تواند باعث بروز علائمی مثل، ، ، و شود. همچنین مشکلات روانی مثل، و شود؛ برای مثال فرد تصور می کند که زیر پوستش حشراتی در حال حرکت هستند.

این عوارض منفی ممکن است ماه ها یا سال ها بعد از باقی بمانند. همچنین سوء مصرف مواد مخدر شیشه می تواند در بلندمدت فعالیت سیستم دوپامین مغز را مختل کرده و باعث ناتوانی در یادگیری زبانی و کاهش سرعت حرکتی شود.

یکی دیگر از عوارض مصرف شیشه بعد از ترک، تغییرات ساختاری در بخش هایی از مغز است که منجر به ، ، و می شود.

عوارض مصرف شیشه در زنان

از عوارض مصرف شیشه در زنان کاهش میزان قشر خاکستری مغز است. کاهش قشر خاکستری می تواند منجر به دو مشکل شود. اولین مشکل، و مشکل دیگر است که منجر به عدم توانایی مغز در تغییر و تطبیق دادن خود با تجارب جدید می شود.

عوارض شیشه بر مغز در زنان بیشتر از مردان است. همچنین خانم هایی که در سنین پایین تر شروع به مصرف شیشه می کنند، بیش از سایرین در معرض آسیب دائمی مغزی و تداخل در رشد مغز قرار دارند. عوارض مصرف شیشه بر مغز می تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی خانم ها را تحت تاثیر قرار داده و منجر به بروز تغییر در روند رشد عاطفی و جنسی فرد شود.

همچنین عوارض مصرف شیشه در شیردهی را نیز نباید نادیده گرفت. شیشه می تواند وارد شیر مادر و در نتیجه خون نوزاد در حال تغذیه شود. به همین دلیل مصرف شیشه در دوران شیردهی منع شده است.

عوارض مصرف شیشه در مردان

مصرف شیشه برای بار اول می تواند باعث افزایش قابل توجه میل جنسی و طولانی تر شدن مدت زمان رابطه شود. ممکن است شیشه در ابتدا بتواند روی بهبود میل جنسی مردان و زنان اثرگذار باشد؛ اما نکته مهمی که از آن غفلت می شود، این است که این اثرات با گذشت زمان و درگیری فرد با به عوارض منفی شیشه تبدیل می شوند.

افزایش بی اندازه میل جنسی می تواند فرد را در معرض شرکت در روابط جنسی پرخطر قرار دهد. یکی از ، است. از آنجا که شیشه، قسمت مربوط به اشتهای جنسی در مغز را تغذیه می کند، به مرور زمان منجر به و بمباران فرد با افکار و خیالات جنسی می شود.

در درازمدت، شیشه می تواند باعث ،، ،،، و شود.

عوارض مصرف شیشه روی پوست

شیشه عوارض پوستی متعددی را ایجاد می کند. عوارض پوستی مصرف شیشه عبارتند از:

این عوارض بیشتر به خاطر خارش پوست و در نتیجه زخم شدن آن ایجاد می شوند. همچنین توهمات ناشی از مصرف شیشه باعث می شود فرد معتاد تصور کند حشرات روی پوست بدنش می خزند و در نتیجه با خاراندن پوست تلاش می کند آن ها را از خود دور کند.

طول عمر ماندگاری شیشه در خون سه ساعت است. این بدین معنی است که فرد معتاد بعد از گذشت سه ساعت از مصرف، مجدد نیاز به مصرف مواد پیدا می کند. یعنی فرد معتاد به شیشه در طول روز، حداقل 8 بار مصرف مواد دارد و این معنای دیگری هم دارد: فرد در طول روز هشت بار حالت خماری و نیاز به مصرف را نیز تجربه می کند.

بنابراین فرد معتاد به شیشه، دیگر صرفاً به خاطر لذت و از بین بردن نشئگی شیشه را مصرف نمی کند. بلکه مصرف می کند تا بتواند کارها و فعالیت های روزمره ای را که قبلا  به صورت عادی انجام می داد انجام دهد. در کمپ اجباری معتادان زیادی حضور دارند.

حال که متوجه شدید مصرف شیشه چه عوارضی دارد و تا چه حد می تواند روی سلامت فرد و اطرافیان او اثرگذار باشد، بهتر است با علائم مصرف مواد مخدر شیشه آشنا باشید. اگر این علائم را در اطرافیانتان مشاهده کردید سریعاً از متخصص کمک بگیرید. علائم مصرف شیشه عبارتند از:

در بخش قبل ویژگی های فرد معتاد به شیشه را مرور کردیم. بسیاری از افرادی که به سمت شیشه کشیده می شوند به دلیل تصورات و توقعات نادرستی است که از شیشه دارند. در این بخش به طور مختصر به بررسی این سوء برداشت ها می پردازیم.

شیشه باعث افزایش میل جنسی و تاخیر در انزال می شود!

 در ابتدای مصرف میل جنسی و لذت جنسی فرد افزایش پیدا می کند و ممکن است که انزال فرد نیز به تاخیر افتد؛ اما بعد از مصرف طولانی مدت شیشه به علت وابستگی جسمانی، میل و لذت جنسی به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند.

شیشه بکش، نقشه بکش!

سال ها قبل که هنوز مصرف شیشه شیوع بسیار بالایی نداشت، قاچاقچیان مواد این شعار را گسترش می دادند که: «شیشه ذهن شما را باز می کند؛ به صورتی که می توانید در شغل خود موفق ترین فرد باشید و به هرچه که اراده می کنید، دست یابید

طبیعی بود که افراد تحت تاثیر این شعار تبلیغاتی قرار بگیرند و تحریک شوند که شیشه را مصرف کنند. امروزه که مردم به صورت عینی اثرات مصرف شیشه را می بینند و بعضاً در بین دوستان و آشنایان شاهد عوارض شیشه کریستال هستند، کمتر کسی تحت تاثیر این شعار تبلیغاتی قرار می گیرد.

شیشه بکش تا لاغر بشی!

متاسفانه این جمله هم یکی دیگر از شعارهای تبلیغاتی بود که به شدت در ثروتمند شدن قاچاقچیان و شیوع بیشتر شیشه موثر بود.

در دهه گذشته تناسب اندام و لاغری به خصوص در خانم ها اهمیت فوق العاده ای پیدا کرد. متاسفانه بسیاری از افراد به همین دلیل گرفتار مصرف شیشه شده و توانایی قطع مصرف را ندارند.

شیشه وابستگی ندارد و هرگاه اراده کنید می توانید ترک کنید!

بیشتر مردم ترک مواد را با داشتن اسهال، استفراغ، بدن درد، عرق سرد، سردرد و … می شناسند. بنابراین اگر موادی وجود داشته باشد که چنین علائمی در موقع ترک ایجاد نکند یا خیلی خفیف ایجاد کند، تصور می شود که ایجاد وابستگی نمی کند.

در درمان ، وابستگی جسمانی درصد بسیار ناچیزی از زمان درمان را به خود اختصاص می دهد. در واقع بعد از دو هفته از قطع مصرف، علائم فروکش و بعد از یک ماه فرد هیچگونه علائم جسمانی ندارد.

اما بزرگترین، مهمترین و چالش برانگیزترین قسمت روند ، درمان به آن می باشد. شیشه وابستگی جسمانی ناچیز اما وابستگی روانی بسیار شدیدی (چندین برابر هروئین) دارد.

شیشه توانایی ایجاد هذیان و توهم را در بیمار دارد. نکته تلخ داستان شیشه اینجاست که عوارض کشیدن شیشه در افرادی که استعداد یا عامل ژنتیکی (بیماری شدید روانی که دو علامت مهم آن هذیان و توهم است) را دارند، می تواند روان پریشی ثابت را ایجاد نماید.

یعنی با مصرف مداوم شیشه یا حتی در بعضی از افراد با یکبار مصرف شیشه، فرد وارد فاز می شود که حتی با قطع مصرف علائم از بین نمی روند و فرد مجبور است تا آخر عمر تحت نظارت روانپزشک قرار گیرد.

روانشناسی با مدنظر قرار دادن ماهیت فیزیولوژیکی و روانی اعتیاد و همچنین مطالعه رفتارهای خانواده، روش قابل قبولی در نحوه وارد کردن بیمار به روند درمان و ارائه کرده است که نتایج مثبتی هم در پی داشته است.

بنابراین خانواده هایی که از تلاش خسته و ناامید شده اند می توانند با مراجعه به ، روش های لازم را آموزش دیده و بیمار را وارد درمان نماید.

بخش عمده درمان، تکنیک ها و مهارت هایی است که رواندرمانگر به بیمار آموزش می دهد تا بتواند رفتارهای اعتیادی و سبک زندگی اعتیادی خود را تغییر دهد و زندگی بدون مواد را تجربه نماید.

در کنار آموزش مهارت ها، درمانگر مشکلات، ویژگی های شخصیتی یا تجارب دردناک بیمار را که باعث شروع و تداوم اعتیاد شده اند شناسایی و در فرایند درمان اصلاح می کند تا احتمال عود و برگشت به مصرف مواد را در برخورد با چالش های زندگی به حداقل برساند.

لازم به ذکر است که خانواده ها نقش بسیار زیادی در پیشگیری از عود های مکرر اعتیاد دارند. بنابراین یک بخش دیگر درمان اعتیاد، به آموزش اعضای خانواده اصلی بیمار اختصاص دارد تا اعضای خانواده نحوه رفتار درست با بیمار را در فرایند درمان یاد بگیرند و در برخورد با چالش های تغییر سبک زندگی، بیمار را همراهی کنند.

نویسنده:

حتما نام ماده مخدر شیشه را شنیده اید اما می خواهیم در این مقاله دقیقا به شما بگوییم ماده مخدر شیشه چیست و چگونه ساخته می شود؟ علائم اعتیاد به شیشه در رفتار و جسم فرد مصرف کننده چیست؟ با ما همراه باشید.

مواد مخدر شیشه چیست؟

مواد مخدر شیشه یا کریستال یک ماده محرک بسیار قوی است. می توان گفت شیشه، قوی ترین نوع مت آمفتامین است. مت آمفتامین خود مصرف پزشکی دارد اما نوع غیرقانونی آن یعنی شیشه در آزمایشگاه ها تولید می شود و با نام هایی مثل کرانک، آیس، مت در بین مصرف کنندگان شناخته می شود. ساختار شیشه به لحاظ شیمیایی شباهت زیادی به آمفتامین دارد اما اثراتی که روی سیستم اعصاب مرکزی می گذارد بسیار قوی تر است. برای آشنایی بیشتر با اینکه مقاله دیگر نوروکمپ را بخوانید.

ماده مخدر شیشه چگونه ساخته می شود؟

همان طور که گفتیم شیشه در آزمایشگاه به صورت مصنوعی ساخته می شود. اغلب این آزمایشگاه ها در زیرزمین خانه ها و یا کارگاه ها قرار درد که بسیار خطرناک است چرا که مواد شیمیایی در ساخت شیشه به کار می رود که می تواند باعث انفجار شود.

در مورد امکانات نورو متخصص در ترک مشروبات الکی بیشتر بدانید.

البته شیوه تولید این ماده در آزمایشگاه ها متفاوت است. همچنین تنوع ترکیبات شیمیایی که در تولید شیشه به کار می رود بسیار زیاد است. ترکیب کردن این مواد شیمیایی می تواند سلامتی سازندگان این مواد را تهدید کند و آن ها را مستعد بیماری هایی مانند تنگی نفس، سرفه، درد سینه، سرگیجه و اختلالات تنفسی نماید.

موضوع در مقاله دیگری بررسی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم مطالعه نمایید.

شکل مواد مخدر شیشه

شکل ظاهری شیشه: شیشه پودری کریستالی همانند خرده شیشه است که رنگی سفید و براق دارد و بی بو و تلخ مزه است و به راحتی در آب یا مشروبات الکی حل می شود.

طریقه مصرف شیشه مخدر

یک روش به این صورت است که شیشه را به راحتی در آب یا الکل حل کرده و در رگ تزریق می کنند. روش دیگر دود کردن (تدخین) و یا بلعیدن آن و یا استنشاق از راه بینی است. جالب است بدانید حتی شیوه مصرف شیشه در خلق و خوی فرد مصرف کننده تاثیر گذار است. برای اطلاع بیشتر در مورد    مقاله ی دیگری از نوروکمپ را بخوانید. طبق گفته مصرف کنندگان پس از استفاده از آن دچار حالت سرخوشی شدیدی می شوند که به این حالت در اصطلاح راش یا فلش گفته می شود. اما باید بدانید که این حالت کاملا موقتی است. اثرات مصرف شیشه به شکل تدخینی 8 تا 24 می باشد و 50 درصد ماده مصرفی ظرف مدت 12 ساعت از بدن دفع می گردد. مصرف شیشه بسیار خطرناک است و مشکلات روانی شدیدی در فرد ایجاد می کند.

اگر میخواهید درباره علائم اعتیاد به الکل و  اینکه اطلاعات کسب کنید مقاله دیگر ما را بخوانید.

پس از مصرف شیشه فرد در بدن چه اتفاقی می افتد؟

پس از مصرف شیشه توسط فرد، ماده شیمیایی به نام دوپامین قسمت هایی از مغز را که احساس لذت را ایجاد و تنظیم می کند، فعال می کند که باعث می شود فرد احساس سرخوشی و انرژی نماید. با مصرف شیشه فرد به سرعت معتاد می شود و با ادامه استفاده از این ماده محرک، نسبت به آن تحمل ایجاد می شود. این بدان معناست که فرد به دوزهای بالاتر نیاز دارد تا همان احساس اولیه را تجربه کند. هر چه دوز مصرفی بیشتر باشد، به تبع آن خطرات آن نیز بیشتر خواهد بود.

در رابطه با در مقاله دیگر نوروکمپ بخوانید.

علائم مصرف شیشه

با مصرف شیشه گروهی از علائم موسوم به علائم مسمومیت در فرد مصرف کننده ایجاد می شود. البته علائم اعتیاد به شیشه در همه افراد به یک شکل و با یک شدت بروز پیدا نمی کند. فرد با مصرف شیشه احساس خوشی و احساس توانمندی زیادی می کند. سرخوشی، پرحرفی و بی ملاحظه بودن در رفتارش موج می زند. این حالت سرخوشی در مرحله اول مصرف شیشه چیزی حدود 5 تا 30 دقیقه طول می کشد اما فرد برای اینکه این حالت را به طور مکرر تجربه کند ماده مصرفی خود را به چند قسمت تقسیم کرده و به دفعات مصرف می کند.

اعتماد به نفس و قدرت تمرکز او بالا می رود و نیاز کمتری به خواب و غذا احساس می کند و به همین دلیل دچار کاهش وزن می شود. این افراد می توانند روزها بدون نیاز به خواب بیدار بمانند. تمایل به انجام کارهای تکراری مانند تمیز کردن خانه در این افراد دیده می شود.

گاهی این افراد دچار توهم دیداری و شنیداری می شوند به این صورت که تصور می کنند اشباح و روح هایی را می بینند که در حال خیانت و رابطه با همسر او هستند و توهم شنیداری هم به صورت شنیدن صداهایی است که در حال صحبت درباره او هستند.

برخی  عوارض مواد مخدر شیشه هم در ظاهر و جسم او ایجاد می شود. پس از مصرف نوعی احساس گرما و قلقلک در پوست خود احساس می کنند و به همین دلیل پوست خود را مرتبا می خارند به طوری که تبدیل به زخم می شود. گاهی هم احساس می کنند حشره ای زیر پوستشان است و در موارد شدیدتر دچار افکار هذیانی شده و با چاقو به دنبال حشرات موذی در زیر پوست خود می گردند.

قرص های بی دو از مواد مخدری هستند که خیلی شناخته شده نیستند در مورد اینکه در مقاله ی دیگری از نوروکمپ صحبت شده است.

گشادی مردمک ها، خشکی دهان، سردرد، تغییرات فشار خون، بی نظمی ضربان قلب از دیگر عوارض مصرف شیشه است. حمله های قلبی و سکته های مغزی در این مرحله ممکن است اتفاق بیفتد. در مصرف شدیدتر، کما، تشنج و حتی خطر مرگ وجود دارد.

در ادامه این مقاله نورو کمپ شما را با نشانه ها و علائم اعتیاد به شیشه آشنا می کنیم.

آیا مواد مخدر شیشه بو دارد؟

مواد مخدر شیشه هیچ بوی خاصی ندارند و استفاده از بوی مواد مخدر شیشه برای تشخیص مصرف بسیار دشوار است. اما افرادی که از این ماده ی مخدر مصرف کرده باشند تعرق بد بویی دارند. بهتر است برای تشخیص مصرف شیشه از علائم دیگری استفاده کنید.

نشانه ها و علائم اعتیاد به شیشه

زمانی که فرد به شیشه اعتیاد پیدا می کند علائم و نشانه هایی در جسم او پدیدار می شود. همچنین تغییراتی در رفتار او ایجاد می شود که با مشاهده این علائم و تغییرات می توان تشخیص داد فردی شیشه مصرف کرده است.

؟ پاسخ را در مقاله دیگر ما بخوانید.

نشانه ها و علائم جسمی اعتیاد به شیشه

فعالیت بیش از حد، احساس انرژی زیاد، بالا رفتن دمای بدن، افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون، لرزش دست ها، خشکی دهان، بوی بد دهان، خراب شدن دندان ها، گشاد شدن مردمک چشم، گود رفتگی زیر چشم و … برخی از این علائم فرد معتاد به شیشه هستند.

نشانه ها و علائم رفتاری اعتیاد به شیشه

عدم تمرکز، سوء برداشت از رفتار دیگران، پرحرفی، پرخاشگری، سوءظن، خشم، بدبینی (پارانویید)، بی قراری، توهم و هذیان گویی

حالا که با علائم اعتیاد به شیشه آشنا شدید توصیه می کنیم به محض دیدن این علائم در اطرافیان خود او را به یک کمپ ترک اعتیاد معتبر معرفی کنید و سریعا روند درمان او را آغاز نمایی چرا که هر چه روند درمان و  دیرتر انجام شود فرد علاوه بر این که عوارض بیشتری را تجربه خواهد کرد ترک هم برایش دشوارتر خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا