علم و سلامتکسب و کار ویژه

عوارض عمل كوچك كردن سينه زنان

جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی یکی از رایج ترین جراحی های پلاستیک است. بسیاری از زنان از مشکلاتی که سینه های بزرگ ایجاد می کنند رنج می برند. (کوچک کردن سینه در مردان به عنوان شناخته می شود.)

زنانی که سینه هایشان نسبت به بدنشان بزرگ است و مشکلاتی از قبیل درد شانه، پشت، گردن، جا انداختن بند سوتین، سوزش سینه و مشکل در فعالیت های روزمره زندگی و ورزش دارند، کاندید مناسبی برای جراحی کوچک کردن سینه محسوب می شوند همچنین میتوند از سایر روش های زیبایی اندام مانند تزریق چربی به باسن نیز برای رسیدن ب تناسب اندام مطلوب خود استفاده کنند..

مزایا و معایب کوچک کردن سینه

 • این جراحی زیبایی سینه های شما را متناسب با اندازه بدنتان می سازد.
 • علائم فیزیکی دردناک و آزار دهنده مانند درد پشت، شانه و گردن ناشی از سنگینی سینه ها را برطرف می کند.
 • تحقیقات نشان می دهند که کوچک کردن سینه تاثیر مثبتی بر عزت نفس و کیفیت زندگی زنان می گذارد.
 • کوچک کردن هاله و نوک سینه همزمان با این فرآیند انجام می شود و ظاهری زیباتر و برجسته تر برای سینه ها فراهم می کند.
 • بسیاری از بیماران از متناسب شدن سینه های خود خوشحال می شوند و می توانند در فعالیت های فیزیکی مانند دویدن که قبلاً دشوار بود شرکت کنند. همچنین باعث می شود لاغرتر به نظر برسنند.
 • در طول هفته اول دوره بهبودی، کمی درد و ناراحتی خواهید داشت. بسیاری از بیماران با مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن درد کمتری را حس می کنند اما برخی به داروهای تجویزی قوی تری نیاز دارند.
 • جای بخیه در این جراحی باقی می ماند. خطوط برش معمولاً در طول زمان از بین می روند، اما ممکن است برای همیشه قابل مشاهده باشند.
 • بسته به تکنیک جراح شما، جراحی کوچک کردن سینه ممکن است در توانایی شیردهی اختلال ایجاد کند. اغلب جراحان پلاستیک این درمان را با روشی انجام می دهند که مشکلی در شیردهی به وجود نیاید.
 • احتمال دارد سینه های شما به طور کامل متقارن نشوند. جراح شما سعی خواهد کرد به بهترین تقارن دست پیدا کند، اما ممکن است به دلیل کشیدگی پوست به مرور زمان تغییراتی در اندازه و شکل سینه ها ایجاد شود.
 • برخی از زنان به طور موقت یا دائمی احساس در نوک سینه خود را از دست می دهند، اگرچه اغلب افراد در عرض 12 ماه حس خود را به دست می آورند.

Complications of women's breast reduction surgery

در طول جراحی چه اتفاقی می افتد؟

جراحی کوچک کردن سینه تحت بی هوشی عمومی انجام می شود و معمولاً سه تا چهار ساعت زمان می برد. اغلب نیازی به بستری شدن ندارد. در بسیاری از کشورها ممکن است بیمار بخواهد شب را بعد از جراحی در بیمارستان بماند. این مورد به جراح و قوانین منطقه شما بستگی دارد.

روش های مختلفی برای جراحی کوچک کردن سینه وجود دارد و با توجه به معاینه فیزیکی بیمار، اهداف شخصی و شرایط زندگی او انتخاب می شود. به عنوان مثال، تکنیک های خاصی وجود دارند که احتمال ایجاد اختلال در شیردهی را به حداقل می رسانند.

دو تکنیک اصلی برای ماموپلاستی کاهشی وجو دارد:

 • عمودی یا آبنبات چوبی: یک برش در اطراف هاله سینه و برشی دیگر به صورت عمودی از پایین هاله سینه تا چین زیر سینه ایجاد می شود. این تکنیک برای کاهش متوسط در اندازه و افتادگی خفیف مناسب است.
 • T وارونه یا لنگری: یک برش در اطراف هاله دور سینه و دیگری در امتداد آن به صورت عمودی تا پایین سینه ایجاد می شود. اگر به کاهش چشمگیر اندازه نیاز دارید، یا سینه های شما بسیار افتاده است این روش می تواند برای شما مناسب باشد.

در تمام موارد، بافت اضافی سینه، پوست و چربی برای تغییر شکل و کاهش اندازه هر سینه از بین می رود. هاله و نوک سینه در اغلب موارد متصل به سینه باقی می ماند به جز در شرایطی که نوک و هاله سینه باید برداشته شده و به عنوان یک پیوند در موقعیت بالاتری قرار بگیرند. (این امر زمانی که سینه ها خیلی بزرگ هستند انجام می شود.)

همچنین ممکن است در طول این فرآیند، زمانی که بافت چربی از بافت متراکم سینه بیشتر است برای کاهش سایز سینه لیپوساکشن نیز انجام شود. این روش رگ های خونی و اعصاب را دست نخورده باقی می گذارد بنابراین دوره نقاهت بهتری را تجربه کرده و احساس نوک سینه از بین نمی رود. لیپوساکشن به تنهایی برای زنان با حداقل افتادگی یا شلی مناسب است. تنها برداشتن چربی منجر به شل  شدن پوست در افرادی که الاستیسیته خوبی ندارند می شود.

بلافاصله پس از جراحی، سینه های شما پانسمان می شود. ممکن است جراح از لوله تخلیه استفاده کند که به اندازه نی نوشیدنی است و از انتهای برش زیر هر بازو خارج می شود. لوله های تخلیه می توانند به حذف خون و مایعات اضافی طی 24 الی 48 ساعت اولیه پس از جراحی کمک کنند.

دوره ریکاوری و بهبودی چقدر طول می کشد؟

بسیاری از بیماران برای بهبود اولیه خود حداقل یک هفته مرخصی می گیرند. بهبودی کامل شش تا هشت هفته طول می کشد. پس از این مدت ورم و التهاب کاهش پیدا کرده و سینه های شما نرم و طبیعی به نظر می رسند.

در طول هفته اول یا بیشتر انتظار کبودی و درد خفیف داشته باشید. شما می توانید درد را از طریق داروهای مسکن کنترل کنید. همچنین ممکن است در این ناحیه سوزش داشته باشید.

بسیاری از جراحان توصیه می کنند سوتین جراحی را به مدت 4 هفته پس از جراحی به تن داشته باشید و پس از 2 تا 4 هفته سوتین ورزشی بپوشید.

به طور معمول جراحان پلاستیک از بخیه های قابل جذب استفاده می کنند که به خودی خود جذب شده و نیازی به کشیدن ندارند.

شما می توانید طی 4 تا 6 هفته به فعالیت عادی خود برگردید. مهم است که از فعالیت شدید یا بلند کردن اشیا سنگین تا آن زمان اجتناب کنید.

پس از بهبود کامل جای بخیه، برای کاهش ظاهر آن می توانید از سیلیکون تراپی استفاده کنید.

نتایج جراحی ماموپلاستی کاهشی چه زمانی مشخص می شود؟

از آن جا که بافت سینه در طول عمل جراحی به طور قابل توجهی دستکاری می شود، ممکن است 6 ماه تا یکسال طول بکشد تا تمام تورم از بین رفته و نتایج نهایی مشخص شود.

آیا ظاهر و اندازه سینه پس از جراحی همچنان تغییر می کند؟

نتایج کوچک کردن سینه دائمی است اما این باعث نمی شود شما نسبت به تغییرات هورمونی، افزایش وزن و نیروی جاذبه که اندازه و شکل سینه را تغییر می دهند ایمن شوید. به عبارت دیگر، سینه های شما با افزایش سن تغییر می کنند.

اگرچه نادر است، اما این احتمال وجود دارد که سینه های شما دوباره بزرگ شوند. این امر می تواند به دلیل تغییرات عادی در طول مراحل مختلف زندگی اتفاق بیفتد.

بارداری، تغییرات هورمونی، و تغییرات وزن همگی روی اندازه و شکل سینه در طول زندگی تاثیر می گذارند. حفظ سبک زندگی و رژیم غذایی سالم، برای حفظ نتایج ایده آل پس از جراحی ضروری است.

از آن جا که سینه های شما تا حدودی از چربی تشکیل شده است، در صورت افزایش وزن سایز سینه ها نیز تغییر می کنند. اگر پس از درمان تصمیم به کاهش وزن دارید، در این مورد با جراح پلاستیک خود مشورت کنید.

خطرات و عوارض جانبی جراحی کوچک کردن سینه

رایج ترین اثرات جانبی فرآیند کاهش سایز سینه شامل کبودی، تورم و زخم می شود. همانند هر نوع جراحی می تواند خطراتی از قبیل واکنش به بی هوشی، عفونت یا هماتوم را به همراه داشته باشد.

همچنین در برخی موارد ممکن است سینه های شما نامتقارن شوند. جراح همیشه سعی می کند تا سینه ها را تا حد ممکن متقارن کند، اما تفاوت در اندازه و شکل بین دو سینه امکان پذیر است.

ممکن است به طور موقت حس نوک سینه شما کاهش پیدا کند و می تواند یکسال زمان ببرد تا حس به طور کامل برگردد.

اگر در حال برنامه ریزی برای بارداری هستید، باید بدانید که کوچک کردن سینه ممکن است در شیردهی شما اختلال ایجاد کند. این مشکل بیشتر در روش هایی که بافت سینه از ناحیه زیر نوک و هاله سینه برداشته می شود به وجود می آید.

هزینه جراحی کوچک کردن سینه

برای اطلاع از میانگین هزینه کوچک کردن سینه با گلوریا سنتر تماس بگیرید. هزینه شما با توجه به سطح تجربه جراح، محل کلینیک و بیمه متفاوت خواهد بود.

خوشبختانه اگر جراح پلاستیک شما مدارک مناسب برای کسب تاییدیه جراحی به دلیل پزشکی فراهم کند، اغلب توسط بیمه این جراحی یک درمان ضروری تلقی می شود.

روش های جایگزین جراحی کوچک کردن سینه

اگر دارید، کاهش وزن می تواند به کاهش اندازه سینه های شما کمک کند. اما این امر در صورتی صحیح است که بافت متراکم سینه کم بوده و بیشتر از چربی تشکیل شده باشد.

با این حال به گفته برخی پزشکان شکل سینه های شما را تغییر نمی دهد یا موجب لیفت آن ها نمی شود. برای بهبود کامل شکل سینه باید با جراح پلاستیک در مورد جراحی سینه مانند لیفت سینه صحبت کنید.

ورزش می تواند اندازه عضلات سینه شما را افزایش و میزان چربی بافت سینه را کاهش دهد. اما شلی پوست از طریق جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی یکی از رایج ترین جراحی های پلاستیک است. بسیاری از زنان از مشکلاتی که سینه های بزرگ ایجاد می کنند رنج می برند. (کوچک کردن سینه در مردان به عنوان شناخته می شود.) در طی این روند جراح بافت غده، چربی و پوست اضافی سینه را از بین می برد؛ در نتیجه سینه ها کوچکتر شده، شکل آن ها تغییر کرده و با بالا بردن نوک سینه ظاهری برجسته پیدا می کند.

کاهش بافت اضافی و بالا بردن سینه بسیاری از علائم فیزیکی مرتبط با بزرگی سینه را بهبود می بخشد. زنانی که سینه هایشان نسبت به بدنشان بزرگ است و مشکلاتی از قبیل درد شانه، پشت، گردن، جا انداختن بند سوتین، سوزش سینه و مشکل در فعالیت های روزمره زندگی و ورزش دارند، کاندید مناسبی برای جراحی کوچک کردن سینه محسوب می شوند. مزایا و معایب کوچک کردن سینه این جراحی زیبایی سینه های شما را متناسب با اندازه بدنتان می سازد. علائم فیزیکی دردناک و آزار دهنده مانند درد پشت، شانه و گردن ناشی از سنگینی سینه ها را برطرف می کند

. تحقیقات نشان می دهند که کوچک کردن سینه تاثیر مثبتی بر عزت نفس و کیفیت زندگی زنان می گذارد. کوچک کردن هاله و نوک سینه همزمان با این فرآیند انجام می شود و ظاهری زیباتر و برجسته تر برای سینه ها فراهم می کند. بسیاری از بیماران از متناسب شدن سینه های خود خوشحال می شوند و می توانند در فعالیت های فیزیکی مانند دویدن که قبلاً دشوار بود شرکت کنند. همچنین باعث می شود لاغرتر به نظر برسنند. در طول هفته اول دوره بهبودی، کمی درد و ناراحتی خواهید داشت. بسیاری از بیماران با مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن درد کمتری را حس می کنند اما برخی به داروهای تجویزی قوی تری نیاز دارند. جای بخیه در این جراحی باقی می ماند. خطوط برش معمولاً در طول زمان از بین می روند، اما ممکن است برای همیشه قابل مشاهده باشند. بسته به تکنیک جراح شما، جراحی کوچک کردن سینه ممکن است در توانایی شیردهی اختلال ایجاد کند.

اغلب جراحان پلاستیک این درمان را با روشی انجام می دهند که مشکلی در شیردهی به وجود نیاید. احتمال دارد سینه های شما به طور کامل متقارن نشوند. جراح شما سعی خواهد کرد به بهترین تقارن دست پیدا کند، اما ممکن است به دلیل کشیدگی پوست به مرور زمان تغییراتی در اندازه و شکل سینه ها ایجاد شود. برخی از زنان به طور موقت یا دائمی احساس در نوک سینه خود را از دست می دهند، اگرچه اغلب افراد در عرض 12 ماه حس خود را به دست می آورند. در طول جراحی چه اتفاقی می افتد؟ جراحی کوچک کردن سینه تحت بی هوشی عمومی انجام می شود و معمولاً سه تا چهار ساعت زمان می برد. اغلب نیازی به بستری شدن ندارد. در بسیاری از کشورها ممکن است بیمار بخواهد شب را بعد از جراحی در بیمارستان بماند. این مورد به جراح و قوانین منطقه شما بستگی دارد.

دکمه بازگشت به بالا