اقتصادی

مأموریت مهم دولت سیزدهم، توجه ویژه به اقتصاد و تجارت در تنظیم روابط با کشورهای مختلف است

تی تی آنلاین/خراسان جنوبی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: اقتصاد قدرتمند، لازمه توسعه روابط خارجی هر کشوری است.

ناصر کنعانی چافی، یکشنبه، ۱۰ دی، در نشست اساتید، اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه‌های خراسان جنوبی که با محوریت تبیین رویکرد سیاست خارجی در دولت سیزدهم، در دانشگاه بیرجند برگزار شد، خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم، نگاه و شعار راهبردی با عنوان نگاه به شرق و آسیا و همسایه‌محوری، سیاست همسایگی، توسعه مناسبات و روابط خارجی متوازن مطرح شده است.

وی اظهار کرد: در حوزه آسیا و شرق، ظرفیت‌های نهفته و بالقوه زیادی وجود دارد که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته و نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌های موجود در حوزه همسایگی استفاده لازم برای تقویت روابط خارجی را ببریم.

به گزارش تی تی آنلاین، کنعانی با بیان این‌که ما روابط خارجی را بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت دنبال می‌کنیم، گفت: آمادگی داریم بر مبنای منفعت و مصالح مشترک، روابط خود را با کشورهای منطقه و همسایگان تقویت کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان این‌که منطقه‌محوری بخشی تفکیک‌ناپذیر از سیاست جمهوری اسلامی ایران است، افزود: در مناطق مختلف جغرافیایی به دلیل پیشینه‌های تمدنی، ظرفیت زیادی داریم که باید از آن‌ها در راستای مناسبات مشترک بهره ببریم. 

کنعانی با تأکید بر این‌که سیاست همسایگی در دستور جدی دستگاه دیپلماسی قرار گرفته است، گفت: مقام معظم رهبری در نامگذاری شعارهای‌ سال، بر مؤلفه اقتصاد تأکید ویژه دارند چراکه از الزامات توسعه روابط خارجی، داشتن اقتصاد قدرتمند است.

به گفته وی؛ مأموریت مهم در دولت سیزدهم، توجه ویژه به اقتصاد و تجارت در تنظیم روابط با کشورهای مختلف است.

کنعانی با بیان این‌که در حوزه روابط با کشورهای همسایه شاهد تقویت و پویایی جدیدی در مناسبت‌ها هستیم، افزود: تلاش ما این است که با کشورهایی که رابطه داریم، به مؤلفه‌های روابط، معنا و مفهوم جدیدی ببخشیم و با کشورهایی که روابط‌مان دچار تنزل بوده نیز، گفت‌وگوهایی انجام دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان بیان کرد: پیوستن به سازوکارهایی جامع و اثرگذار در تقویت نقش منطقه‌ای کشورها، به‌طور جدی در دستور کار دولت قرار دارد.

کنعانی تصریح کرد: با تلاش‌های دیپلماتیک بین وزارتخانه‌های خارجه و مذاکرات فشرده با کشورهای مؤثر، زمینه‌سازی برای پیوستن کشورهای جدید به مجموعه بریکس محقق شد و از ابتدای سال‌ میلادی ۲۰۲۳، جمهوری اسلامی ایران هم عضو مجموعه بریکس شد.

به گفته وی، نگاه نظام سلطه در حوزه غرب نسبت به جمهوری اسلامی هیچ تغییری نکرده و تحریم ادامه دارد اما در حوزه روابط تجاری و اقتصادی روند دلگرم‌کننده‌ای داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان از بیرجند به عنوان شهری با قدمتی دیرینه نام برد که درخشش‌های بسیاری داشته و نقش ارزشمندی در تاریخ و تمدن ایران داشته است.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا