عمومیکسب و کار ویژه

معایب درخت گردو اسراییلی

از مزایا و معایب گردو درخت اسرائیلی چه می دانید؟

در این مطلب می خواهیم به بررسی مزایا و معایب گردو اسراییلی، بپردازیم. این نوع گردو اولین بار توسط اسرائیلی‌ها کاشته و تکثیر شد. از ویژگی‌های آن می‌توان به پربازده بودن اشاره نمود؛ به همین جهت در دسته‌ گردو‌ های تجاری قرار دارد. گردوی اسرائیلی از گردوهای بومی ایرانی می باشد که بیشتر در نواحی غرب ایران می‌توانید آن را کشت نمایید. نهال درخت گردو اسرائیلی به دو شکل خوشه‌ای و پا کوتاه اغلب پرورش داده می‌شود.

آشنایی با انواع گردو محبوب در ایران:

گردو یکی از محبوب‌ ترین مغزها و عضو جدانشدنی سفره‌ ایرانی است. این مغز مغذی براساس شکل ظاهری و منطقه‌ ای که اولین بار بیشتر از مناطق دیگر در آن کشت‌ می‌شدند، نام گذاری شدند. از انواع آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ژنوتیپ آریا
 • پوست کاغذی
 • تویسرکان
 • خوشه ای
 • اسرائیلی
 • مراغه
 • شهمیرزاد
 • دماوند
 • چندلر
 • ضیاء آبادی
 • فرتور
 • کانادایی
 • و…

مشاهده لیست انواع نهال گردو

ویژگی‌ های بارز نهال های گردو اسرائیلی:

یکی از ویژگی‌های بارز، باردهی بسیار خوب آن است. این ویژگی به نوبه‌ خود از خصوصیات مشخص نهال گردو اسرائیلی در مقایسه با سایر انواع گردو است. لازم است بدانید نهال این درخت دیرتر از سایر درختان شروع به گل دهی می‌کند که این ویژگی را نمی‌توان جزء معایب گردو اسرائیلی، برشمرد.

از شکل ظاهری مغز گردو می‌توان گفت برگ‌هایی به رنگ سبز پر رنگ دارد و شکل میوه آن تقریبا بیضی است. گردوی اسرائیلی به مرور زمان رشد کرده و شاخ و برگ فراوانی در‌ می‌آورد و گسترده می‌شود.

به طور خاص این نژاد دارای دو پوسته ی بیرونی می باشد. پوست سبز گردوی اسرائیلی به نسبت راحت از ان جدا می گردد و هنگام خشک کردن سهولت مناسبی دارد. پوسته چوبی دیگر آن هم نسبتا سخت تر می باشد.هر چندکه میزان سختی این پوسته در گونه‌های مختلف، متفاوت است و در این نوع گردو، پوسته نازک و کاغذی است. مغز گردو اسرائیلی خوراکی بوده و از انواع با کیفیت است. لازم به ذکر است که نسبت مغز به پوسته آن 70%‌ است و به دلیل داشتن درصد چربی بالا، طعم بسیار عالی و لذت بخشی دارد.

همان طور که پیش‌تر هم گفته شد عمر اقتصادی این گونه بسیار بالا است و در دسته ارقام تجاری و اقتصادی قرار دارد و در بازار بین المللی فروش بسیار خوبی دارد. علاوه بر آن چوب درخت این گونه بسیار با ارزش بوده و گران قیمت است. با توجه مواردی که پیش‌تر گفته شد می‌توان دریافت که مزایای کاشت این نهال از معایب درخت گردو اسرائیلی، بیشتر است.

شکل ظاهری این گردو های گردو اسراییلی:

این نوع گردو در بین کشاورزان بسیار مورد توجه قرار دارد و اخیراً آمار فروش فراوانی را به خود اختصاص داده است. این گونه برای راه اندازی نهالستان، مورد توجه باغداران قرار گرفته است. شاید برایتان جالب باشدکه شکل ظاهری گردویی که از نهال خوشه‌ای پاکوتاه تولید می‌شود، کمی با سایر گونه‌ها متفاوت است. بعضی‌ها معتقدند که این امر از معایب درخت گردو اسراییلی، محسوب می‌شود. اما نکته‌ حائز اهمیت این است که به لحاظ ارزش غذایی و میزان امگا 3 موجود در آن، با سایر گونه‌ها تفاوتی ندارد.

مطالعه مقاله معایب درخت گردو پیوندی

میزان باردهی این درختان گردو:

به طور کلی میزان باردهی این درخت در سال دوم که آغاز به باردهی می کند، به صورت نوبرانه بین تا 20 عدد گردو است؛ که همین امر از جمله معایب درخت گردو اسرائیلی، به شمار می‌رود که البته در اکثر ارقام همین عدد می باشد. اما از سال چهارم به بعد با افزایش محصولات، می‌توان به این درخت دید اقتصادی داشت.

کود مناسب درخت گردو:

برای کودهی این درخت بر اساس نوع خاک می‌توان از کودهای پوسیده دامی گاوی و یا گوسفندی و طیور استفاده کرد.

زمان هرس  و ابیاری درختان اسرائیلی:

بهترین زمان جهت هرس کردن این درختان، در بازه ی زمان پاییز تا زمستان می تواند باشد. میزان آبیاری این درخت در فصل بهار هر 15 روز یک بار است. اما در فصل تابستان تقریبا هر روز نیاز به آبیاری دارد. با توجه به افزایش خشکسالی در چند سال اخیر، این امر از جمله معایب درخت گردو اسراییلی، محسوب می‌شود.

مشاهده مقاله کاشت درخت گردو

فاصله کاشت نهال درخت گردو اسراییلی:

با توجه به ارتفاع بسیار زیاد ارتفاع درخت گردو اسرائیلی، توصیه می شود حداقل از 8 متر مکعب برای کاشت این نهال های گردو استفاده نمایید. از معایب این درخت به ارتفاع زیاد و سختی در برداشت گردوها می توان اشاره نمود. همچنین فضای بیشتری را هم جهت احداث باغ گردو اشغال می کند.

ضخامت پوست چوبی این نژاد:

ضخامت پوست چوبی که مغز آن را احاطه کرده است، بسیار نازک است؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت از نوع پوست کاغذی است.

در چه آب و هوایی امکان پرورش این نهال گردو می باشد؟

درخت گردوی اسرائیلی در برابر سرمازدگی مقاومت مناسبی دارد و می توان از دسته نهال های دیرگل باغات گردو نام برد.

یک فرمول کلی در پرورش درختان گردو صدق می کند که تغییر دما چه در جهت گرم شدن یا در جهت سرد شدن، اگر به طور ناگهانی باشد، با تکرار این تداخلات دمایی می تواند موجب از بین رفتن باردهی درختان گردو از جمله نژاد اسرائیلی شود. این نژاد مناسب مناطق معتدل تا نسبتا سردسیر می باشد و در مناطق گرمسیر می تواند با افت باردهی مواجه شود که از دیگر معایب این درخت محسوب می شود.

مطالعه مقاله معایب درخت گردو

مزایای کاشت نهال گردو اسرائیلی چیست؟

به طور کلی می‌ توان گفت نهال‌ های اسرائیلی، برای کاشت و پرورش بسیار مناسب هستند، اما به شرطی که مراحل کاشت آنها به درستی رعایت شود و بعد از آن از نهال‌ها به خوبی مراقب نمایید. از جمله مواردی که در مقایسه مزایا و معایب گردو اسرائیلی، حائز اهمیت است، این است که نهال خوشه‌ای، قیمت مناسبی داشته و در مدت زمان کوتاهی، بهترین محصول را به بار‌ می نشیند.

این نهال‌ها حتی در مناطق گرم و خشک هم قادر به تولید محصول مرغوب هستند. همان طور که پیش‌تر هم گفته شد، مغز گردو اسرائیلی به دلیل درصد چربی بیشتری که نسبت به سایرین دارد، بسیار مرغوب بوده و در حال حاضر صادرات آن به کل جهان از رونق بسیار بالایی برخوردار است.

نوع کود مناسب برای گردو اسرائیلی

در ادامه، نکاتی درباره انتخاب بهترین کود، برای افزایش باردهی درخت گردو اسرائیلی را بررسی می کنیم:

 • استفاده از کود پوسیده دامی، گاوی یا گوسفندی و طیور، به عنوان بهترین کود برای افزایش باردهی درخت گردو اسرائیلی توصیه می شود.
 • قبل از کوددهی، آزمایش خاک را انجام داده و در صورت نیاز به مواد مغذی، کود همراه با مواد مغذی تهیه کنید تا تغذیه درخت گردو به درستی انجام شود.
 • برای افزایش باردهی، ازت خالص نیز در دو مرحله استفاده شود. بهترین زمان برای اولین مرحله استفاده از ازت خالص، فروردین ماه است و برای دومین مرحله یک ماه بعد از آن.
 • همچنین، استفاده از کودهای فسفاته در اسفند ماه برای رشد درخت گردو بسیار مفید است.

با این حال استفاده نکردن از کودهای حاوی اوره، از معایب نهال گردو اسرائیلی به شمار می رود. درخت گردو اسرائیلی حساسیت بیشتری نسبت به اوره دارد. بنابراین، استفاده زیاد از کودهای حاوی اوره، ممکن است برای ریشه ها مناسب نباشد و در رشد درخت نیز تأثیر منفی بگذارد.

برداشت گردو اسرائیلی

زمان برداشت گردو اسرائیلی بسیار مهم است. اگر گردو در زمان مناسب برداشت نشود، پروتئین، کربوهیدرات و چربی موجود در مغز گردو از دست می رود و مواد مغذی آن کاهش می یابد؛ که جزء معایب درخت گردو اسرائیلی به حساب می آید.

بهترین زمان برای برداشت گردو، زمانی است که پوسته سبز آن دچار ترک خوردگی می شود. اگر پوسته سبز به سختی جدا می شود، بهتر است گردو را روی درخت بگذارید. ممکن است شرایط آب و هوایی به گونه ای نباشد که گردو رسیده تر شود. با این حال، اگر از موعد برداشت این گردو گذشته باشد، ممکن است غذای پرندگان شده یا مغز آن سیاه و تلخ شود.

نتیجه گیری درباره معایب درخت گردو اسرائیلی

آنچه باعث شده است که باغداران گردو اسرائیلی را برای کاشت انتخاب کنند، بازدهی زودرس و باردهی بالا است. در مقابل مزیت ها و ویژگی هایی که این درخت دارد، معایب گردو اسرائیلی بسیار کم و ناچیز هستند. بنابراین، این درخت گردو می تواند با توجه به شرایط آب و هوایی، یکی از انتخاب های مناسب برای باغداران باشد.

دکمه بازگشت به بالا