عمومیکسب و کار ویژه

ویزای نوع D اسپانیا

ویزای شینگن نوع D چیست؟

برای دریافت وقت سفارت فرانسه کلیک کنید .ویزای شینگن D معمولا برای کسانی صادر می‌شود که قصد تحصیل، کار و یا زندگی را در کشور عضو شنگن برای مدت بیش از 90 روز (تا یکسال) دارند. این ویزا به ویزای بلند‌ مدت (Long-stay Visa) نیز معروف است و از آنجا که مدت اجازه اقامت شما بیش از 90 روز است، نسبت به ویزای توریستی شنگن یا ویزای شنگن نوع C مدت بیشتری می‌توانید در کشور مقصد اقامت داشته باشید. بنابراین به این ویزا، ویزای ملی (National Visa) کشور عضو شنگن نیز می‌گویند.

مدت اعتبار ویزای شینگن نوع D

به نقل از gouv.fr در کل مدت اعتبار ویزای بلند مدت شینگن با توجه به مواردی مانند تابعیت شما، هدفتان از دریافت ویزا (مثل زندگی، تحصیل یا کار)، سابقه سفر و کشور مقصدی که برای دریافت ویزای آن اقدام می‌کنید دارد. برای مثال کشور فرانسه در حالت عادی ویزای بلند مدت را با اعتبار 4 تا 6 ماه صادر می‌کند، اما بسته به اینکه قصد زندگی، تحصیل یا کار را داشته باشید مدت اعتبار آن ممکن است افزایش یابد. با داشتن ویزای شینگن D شما می‌توانید از کشور مقصد خارج شوید و تا 90 روز طی هر 6 ماه به سایر کشورهای عضو شینگن سفر کنید.

نکته دیگر این است که اگر قرار باشد ویزای بلندمدت (شنگن نوع D) خود را تمدید کنید، یعنی بیش از یکسال در کشور مقصد اقامت داشته باشید، باید در کنار آن اجازه اقامت (Resident Permit) را از کشور مقصد دریافت کنید.

انواع ویزای شینگن نوع D

شما می‌توانید با توجه به هدفتان، برای ویزای شنگن D اقدام کنید. در بخش بعدی درباره اهداف قابل قبول برای دریافت ویزای بلند مدت توضیح می‌دهیم. تعداد اجازه ورود شما نیز براساس شرایط شما از طرف سفارت تعیین می‌گردد.

اهداف قابل قبول برای دریافت ویزای شینگن نوع D

اگر شما یکی از اهداف زیر را برای رفتن به کشور منطقه شینگن دارید، می‌توانید برای اخذ ویزای بلند مدت شنگن درخواست دهید.

نکات زیر را هم در نظر داشته باشید:

– اگر برای تحصیل در کالج یا دانشگاه یکی از کشورهای منطقه شنگن اقدام می‌کنید، می‌توانید ویزای شینگن D را بعد از یکسال از شروع اعتبار تمدید کنید تا بتوانید دوران تحصیل خود را تکمیل کنید.

– اگر شما قرار است در یک پروژه آموزشی در موسسه‌های آموزشی یا پژوهشی در یکی از کشورهای منطقه شینگن مشارکت داشته باشید یا در آن سازمان کار کنید، می‌توانید برای ویزای بلندمدت شینگن اقدام کنید.

– در شرایط اضطراری پزشکی یا درمان که نتوانید در یک مدت زمان معینی از منطقه شینگن خارج شوید، یا درمان شما به بیش از 90 روز زمان احتیاج داشته باشد، باید ویزای شنگن D را دریافت کنید.

تفاوت ویزای شینگن نوع D و ویزای شینگن نوع C چیست؟

– به ویزای توریستی و کوتاه مدت شینگن معروف است. اما ویزای شینگن D، ویزای بلند مدت بوده و به آن ویزای ملی کشورهای عضو شنگن (National Visa) نیز می‌گویند.

– اعتبار ویزای شینگن C از قانون 90/180 تبعیت می‌کند، یعنی در هر 6 ماه، شما می‌توانید 90 روز در منطقه شنگن حضور داشته باشید و نه بیشتر. این حالت برای همه انواع ویزای شینگن C برقرار است، چه ویزای شما یکبار ورود یا دوبار ورود باشد، چه ویزای مولتی یکساله، سه‌ساله یا پنج‌ساله داشته باشید. اما شما با داشتن ویزای شنگن D می‌توانید تا یکسال بدون وقفه در کشور عضو شنگن اقامت داشته باشید. البته همچنان فقط 90 روز طی هر 6 ماه می‌توانید به سایر کشورهای حوزه شنگن (خارج از کشور مقصد) سفر کنید.

– برای دریافت ویزای شینگن C نیازی به اخذ اجازه اقامت در کشور مقصد ندارید، اما برای ویزای شینگن D اگر اقامتتان بیش از یکسال باشد و قرار باشد این ویزا را تمدید کنید، باید برای دریافت مجوز اقامت موقت نیز اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن نوع D   

در این قسمت به مدارک لازم برای دریافت ویزای شینگن D می‌پردازیم. این مدارک را باید آماده کنید و به سفارت کشور مورد نظر از حوزه شنگن تحویل دهید. توجه کنید که حتما مدارک شما به زبان موردنظر سفارت کشور ترجمه شود.

1- فرم تکمیل و امضا شده از طرف شما (تعداد کپی از فرم تکمیل شده برای ویزاهای کار و تحصیل بستگی به کشور مقصد دارد)

2- پاسپورت معتبر: پاسپورت شما طبق قوانین ویزای شینگن، نباید قدیمی‌تر از 10 سال گذشته باشد.

3- دو قطعه عکس که مطابق معیارهای ویزای شینگن باشد. تعداد عکس خواسته شده با توجه به هدف و کشور مقصد ممکن بیشتر باشد.

4- مدارک هویتی مثل شناسنامه

5- ارائه تمکن مالی

6- بیمه مسافرتی و درمانی با حداقل پوشش 30,000 یورو

7- ارائه رزرو بلیت پرواز

8- پاسپورت یا ویزاهای قبلی برای بررسی سابقه سفر (در صورت وجود)

9- مدرک زبان (با توجه به کشور مقصد تعیین می‌شود)

10- مدارک برای درخواست ویزای تحصیلی کشورهای عضو شینگن: تمام مدارک تحصیلی – نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه – مدرک مبنی بر دریافت اسکالرشیپ (بورسیه تحصیلی)

11- مدارک برای درخواست ویزای کار کشورهای عضو شینگن: معرفی‌نامه از طرف کارفرمای خارجی – قرارداد کاری که بین شما و کارفرما امضا شده است – مدرک اثبات صلاحیت علمی یا تخصصی (مثل سابقه کار)

نکته: ممکن است برای درخواست ویزا با توجه به کشور مقصد برخی موارد بالا تغییر کند یا به آن‌ها اضافه شود. بهتر است از شرایط درخواست ویزای تحصیلی یا کاری در کشور مقصد آگاهی کسب کنید.

ارائه تمکن مالی برای ویزای شینگن نوع D

 

تمکن مالی برای دریافت ویزای ملی کشورهای شینگن (ویزای بلندمدت شنگن) بستگی به هدف شما و کشوری دارد که برای دریافت ویزا از آن اقدام می‌کنید. روش‌های اثبات تمکن مالی موارد زیر است:

در صورتی که تمکن مالی شما کافی نباشد، می‌توانید بخشی از آن را از خودتان ارائه دهید و برای بقیه آن از فردی که در کشور مقصد اقامت دارد، حمایت مالی دریافت کنید و او را به عنوان اسپانسر به سفارت معرفی کنید. همانطور که گفتیم، اسپانسر باید توانایی مالی خود را برای حمایت از شما اثبات کند. مبلغ تمکن مالی را هرکدام از کشورهای منطقه شنگن با توجه شرایط تعیین می‌کنند. همچنین ممکن است برخی مدارک اثبات تمکن مالی برای یک کشور اهمیت بیشتری نسبت به کشور دیگر در منطقه شنگن داشته باشد.

هزینه دریافت ویزای شینگن نوع D

هزینه اخذ ویزای شینگن D هم به هدفتان از ورودتان به کشور مقصد بستگی دارد. از طرف دیگر به دلیل این‌که ویزای ملی کشورهای عضو شینگن محسوب می‌شود، ممکن است هزینه درخواست ویزای بلند مدت آن‌ها با یکدیگر متفاوت باشد. هزینه درخواست ویزای ملی کشورهای فرانسه، آلمان و ایتالیا در جدول زیر به عنوان نمونه آورده شده است.

سخن پایانی

ویزای شینگن D به ویزای ملی کشورهای عضو شنگن معروف است. این ویزا بلندمدت بوده و در حالت عادی بسته به هدف شما از 90 تا 365 روز اعتبار دارد. در این مقاله درباره این ویزا و انواع آن با توجه به هدف و تعداد ورود شما صحبت کردیم. همچنین تفاوت آن را با ویزای کوتاه‌مدت شینگن بیان کرده و مدارک لازم و هزینه درخواست این ویزا را عنوان کردیم. توصیه ما این است که برای اطلاع دقیق از شرایط دریافت انواع ویزای شنگن با کارشناس متخصص مشورت داشته باشید. همچنین برای دریافت مشاوره ویزای توریستی شینگن به صورت رایگان با حامی مهاجر از طریق شماره تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره ویزای شینگن نوع D

میخواهم در کشور فرانسه تحصیل کنم، باید ویزای شینگن دریافت کنم؟

بله، برای تحصیل در فرانسه باید ویزای ملی فرانسه که همان ویزای شنگن نوع D است را اخذ کنید.

برای ویزای کار در کشور عضو شینگن باید تمکن مالی ارائه داد؟

برای کار در کشور منطقه شنگن باید ویزای شینگن D اخذ کنید و برای این کار باید تمکن مالی ارائه دهید. البته میزان تمکن مالی توسط کشور مقصد تعیین می‌شود.

با اخذ ویزای شینگن D میتوانم بدون محدودیت به سایر کشورهای شینگن سفر کنم؟

شما می‌توانید در دوران اقامت خود در کشور مقصد، به سایر کشورهای عضو شنگن نیز سفر کنید، منتها باید قانون 90/180 را رعایت کنید. یعنی طی هر 6 ماه، تا 90 روز می‌توانید در بقیه کشورهای شنگن اقامت داشته باشید و اگر از 90 روز گذشت، باید به کشور مقصد (کشوری که ویزای آن را دریافت کردید) بازگردید

 

دکمه بازگشت به بالا