اقتصادیکسب و کار ویژه

پیش خرید آپارتمان و پنج نکته ضروری

پیش خرید و پیش فروش آپارتمان

با توجه به افزایش قیمت آپارتمان در سال های اخیر در کنار کاهش قدرت خرید مشتریان قراردادهای پیش فروش ساختمان از رونق بسیاری برخوردار شدند. وقتی به آمار حداقل یک دهه گذشته بازار مسکن توجه شود، می توان به این نکته رسید که همراه با افزایش قراردادهای پیش فروش مسکن، دعواهای حقوقی مرتبط با آن نیز رشد چشمگیری داشته است. پیش خرید آپارتمان  و پیش فروش آن مکمل یک دیگرند و از سوی سایر افراد جامعه برای این صورت می گیرد تا بازار خرید و فروش املاک بتواند داغ بماند.

Apartment pre-purchase and five essential points

برخی شروط در ضمن قراردادهای پیش فروش آپارتمان در پروژه پدافند ارتش چیتگر می‌تواند از این مسائل جلوگیری کند. برای این امر باید در تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان طرفین دقت داشته باشند، زیرا در این معامله ملک قابل رویت نیست تا خریدار کلیه امکانات ملک را با یک نگاه بسنجد و با قید یک عبارت ساده «ملک به رویت خریدار رسید و وی از کلیه کم و کیف مورد معامله اطلاع دارد » فروشنده سلب مسئولیت نماید. همچنین شاید صرفاً توافق شفاهی باعث رفع ابهامات طرفین نشود و برداشت هر شخص از توافقات متفاوت و نهایتاً منجر به اختلاف شود؛ پس نتیجتاً باید کلیه شرایط و توافقات مکتوب و مورد امضای طرفین قرار گیرد. را در این لینک بخوانید.

پیش خرید کردن آپارتمان چه مزایا و معایبی دارد؟

یکی از نکات حقوقی پیش خرید آپارتمان این است که قرارداد پیش خرید آپارتمان در دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم می شود. این کار مستلزم پرداخت حق ثبت مطابق با تعرفه خاص قوه قضاییه است. ممکن است پیش فروشنده مطابق با تعهدات خود عمل نکرده و آپارتمان را در موعد مقرر آماده نکند. در چنین حالتی مطابق با ماده 6 قانون پیش فروش ساختمان، پیش فروشنده مکلف است به پیش خریدار خسارت تاخیر انجام تعهد پرداخت کند. البته شایان توجه است که اگر توافقات طرفین بر پرداخت مبلغ خاصی به عنوان خسارت باشد، پیش فروشنده محکوم به پرداخت مبلغ تعیین شده می باشد.

یکی دیگر از نکات حقوقی پیش خرید آپارتمان این است که چنانچه مساحت آپارتمان در زمان تحویل، بیش از پنج درصد کمتر از آن میزان باشد که در قرارداد تعیین شده، پیش خریدار حق فسخ دارد. اگر پیش خریدار حق فسخ را اعمال کند، این امر مانع از پرداخت خسارتی که پیش فروشنده متضمن پرداخت آن است نیست. برای با وکیل ملکی و آگاهی از نکات حقوقی پیش خرید آپارتمان می توانید با مجموعه وکلای تلفنی در تماس باشید. این موسسه با عضویت بهترین وکلای ملکی، ارائه دهنده مشاوره حقوقی پیش خرید آپارتمان می باشد.

در قرارداد پیش خرید آپارتمان ذکر چه نکاتی الزامی است؟

در قرارداد پیش خرید آپارتمان مطابق با ماده 2 قانون پیش فروش ساختمان باید حداقل موارد زیر را ذکر کرد:

_ نام و مشخصات کامل پیش خریدار و پیش فروشنده.

_ پلاک، مشخصات ثبتی و نشانی محل وقوع ملک.

_ مساحت و اوصاف ملک مورد معامله از قبیل تعداد اتاق ها، شماره طبقه، شماره واحد، پارکینگ و انباری.

_ مشخصات معماری و فنی ساختمانی که واحد آپارتمان در آن ساخته می شود.

_ موقعیت، کاربری و مساحت کل عرصه و زیربنا ملک، تعداد طبقات و کل واحدها، نما، مصالح مصرفی ساختمان.

_ سیستم گرمایش و سرمایش و قسمتهای مشترک و سایر مواردی که در پروانه ساخت قید شده و یا این که عرفاً در قیمت آپارتمان موثر است.

_ عوض یا بها در قراردادهای معوض، تعداد یا نحوه پرداخت اقساط.

_ تعهدات پیش فروشنده به مراجع قانونی از جمله مرجع صادر کننده پروانه.

_ معرفی داوران

قرارداد پیش خرید آپارتمان از جمله قراردادهای تشریفاتی به شمار می رود. این به معنای این است که طبق ماده 3 قانون مزبور قرارداد پیش خرید آپارتمان وقتی به طور صحیح منعقد می شود که در دفتر اسناد رسمی و به موجب سند رسمی ثبت شود. همچنین قرارداد پیش خرید باید در سند رسمی ملک درج شده و خلاصه ای از پرونده به اداره ثبت اسناد و املاک فرستاده شود.

خطر کلاهبرداری در پیش خرید آپارتمان

از مهمترین نکات حقوقی پیش خرید آپارتمان خطر کلاهبرداری در این قرارداد ها است. اگرکسی با توسل به وسایل متقلبانه ای مثل ارائه اسناد جعلی، یا نیرنگ و فریب، فرد دیگری را به انعقاد قرارداد پیش خرید آپارتمان ترغیب کند، مطابق با ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری به یک تا هفت سال زندان تعزیری محکوم می شود. در این خصوص می توانید با موسسه حقوقی وکلای تلفنی استفاده نمایید.

مزایای حضور وکیل در پیش خرید آپارتمان

قرارداد پیش خرید آپارتمان با قرارداد مبایعه نامه و خرید و فروش ملک متفاوت است. همانطور که مورد اشاره قرار گرفت این قرارداد از قراردادهای تشریفاتی به شمار می آید و ذکر موارد قانونی خاصی که در بالا به آنها اشاره شد در قرارداد ضروری است. علاوه بر این شایان توجه است معمولاً تعهدات طرفین در قرارداد پیش فروش در طول زمان اتفاق می افتد و معمولاً به صورت چند مرحله ای است. قرارداد باید به طور رسمی و در دفتر اسناد رسمی تنظیم شود. بی تردید حضور وکیل در قرارداد پیش خرید آپارتمان موجب خواهد شد تا عقد به صورت صحیح منعقد زمان مطالعه: 24 دقیقه

با توجه به افزایش قیمت آپارتمان در سال های اخیر در کنار کاهش قدرت خرید مشتریان قراردادهای پیش خرید ساختمان از رونق بسیاری برخوردار شدند. وقتی به آمار حداقل یک دهه گذشته بازار مسکن توجه شود، می توان به این نکته رسید که همراه با افزایش قراردادهای پیش فروش ملک دعواهای حقوقی مرتبط با آن نیز رشد چشمگیری داشته است.

برخی شروط در ضمن قراردادهای پیش فروش آپارتمان می‌تواند از این مسائل جلوگیری کند. برای این امر باید در تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان طرفین دقت داشته باشند، زیرا در این معامله ملک قابل رویت نیست تا خریدار کلیه امکانات ملک را با یک نگاه بسنجد و با قید یک عبارت ساده «ملک به رویت خریدار رسید و وی از کلیه کم و کیف مورد معامله اطلاع دارد » فروشنده سلب مسئولیت نماید. همچنین شاید صرفاً توافق شفاهی باعث رفع ابهامات طرفین نشود و برداشت هر شخص از توافقات متفاوت و نهایتاً منجر به اختلاف شود؛ پس نتیجتاً باید کلیه شرایط و توافقات مکتوب و مورد امضای طرفین قرار گیرد.

برای تنظیم قرارداد پیش فروش ملک در ابتدای امر باید مشخصات طرفین از جمله نام و تاریخ تولد و شماره شناسنامه و نشانی و شماره تماس و… قید و همچنین باید مشخص شود، فروشنده چه سمتی دارد و آیا می‌تواند در مورد ملک معامله‌ای انجام دهد. ممکن است فروشنده مالک زمین و صاحب سند باشد و یا شاید سازنده ملک است که بر اساس توافقات سهمی از آپارتمان در حال ساخت را دارد. پس مهم‌ترین مسأله در آغاز کار این است که مشخص شود، آیا فروشنده می‌تواند ملک را منتقل کند یا خیر؟

بسیاری از دعاوی به دلیل بی توجهی خریداران به همین امر صورت می‌پذیرد که مدارک فروشنده از جمله سند ملک، قرارداد ساخت و یا مشارکت و نحوه تقسیم ملک بین مالک و سازنده و… را به دقت مطالعه و بررسی نمی‌نمایند و با مدارک شناسایی فروشنده از جمله شناسنامه و کارت ملی تطبیق نمی‌دهند و حتی برخی این امر مهم را به افراد مستقر در بنگاه  می‌سپارند که خود منشأ بسیاری از اختلافات و سوء استفاده‌ هاست.

بند بعدی قرارداد پیش فروش ملک مشخصات مورد معامله است که باید به دقت و با جزییات کامل ذکر شود؛ از جمله مساحت و طبقه و واحد و شماره ثبت ملک اصلی است در ادامه مورد معامله باید منضمات آپارتمان که عرفا جز ملحقات ملک است ذکر شود؛ از جمله اشتراک برق، آب، تلفن، گاز و… و پارکینگ و انباری است که ترجیحاً محل پارکینگ و انباری نیز باید ذکر شود. در بند بعدی این قرارداد باید مشخصات ملک از جمله نقشه و تعداد اتاق‌خواب‌ها، کمد دیواری، جنس مصالح ( رنگ، شیرآلات، دستگیره، سیم‌کشی، رادیاتورها، آیفون، درب‌ها، کلید و پریز، کولر، کابینت، سرویس بهداشتی و… ) ذکر که هر یک از موارد خود ممکن است باعث بروز اختلاف و مشکلات شود.

بند بعدی قرارداد پیش فروش ملک مشخصات فنی و معماری ساختمان که کاربری زمین، زیربنای کل ساختمان، تعداد طبقات، واحدها، نوع مصالح مصرفی ساختمان، نمای بیرونی، سیستم گرمایشی و سرمایشی باید ذکر گردد. می‌توان برای ضمانت اجرای این تعهدات عنوان کرد، ملک هر کدام از این شرایط را نداشته باشد با توجه به نظر کارشناس از ثمن معامله کاسته می‌شود و یا خریدار حق فسخ معامله را دارد.

بهای ملک و چگونگی پرداخت آن نیز امری است که باید با دقت و با جزییات در قرارداد پیش فروش ملک اعلام شود. معمولاً بهترین شیوه، الزام خریدار به پرداخت قسمتی از بها بر اساس مراحل پیشرفت کار است که با رسیدن به هر مرحله که زمان آن نیز در قرارداد پیش فروش ملک تعیین می شود، خریدار ملزم به پرداخت اقساط خود است؛ که در صورت عدم پرداخت فروشنده می‌تواند برای خود حق فسخ قائل شود و یا به صورت روزشمار خسارت تعیین گردد و یا به تعداد روزهای دیرکرد فروشنده نیز می‌تواند تحویل ملک را به تأخیر بیندازد.

معمولاً بخشی از مبلغ قابل پرداخت در معامله به زمان تنظیم سند رسمی در دفترخانه موکول می‌گردد که پیشنهاد کارشناسان این است که تفاوت قیمت ملک بدون سند ( اصطلاحاً قولنامه‌ای ) و ملک سنددار برای زمان تنظیم سند باقی بماند تا به هر دلیلی فروشنده از تنظیم سند رسمی کوتاهی نمود خریدار مغبون و متضرر نشود، تا اگر عدم تنظیم سند منجر به اقامه دعوای الزام تنظیم سند رسمی شد که هزینه‌های اجرای آن ناچار توسط خریدار باید پرداخت شود تا اجرای حکم محقق گردد را بتوان از مبلغ برداشت نمود و تهاتر کرد.

مسأله دیگری که در تعهد تنظیم سند رسمی باید مورد توجه قرار گیرد اینکه شخص متعهد و فروشنده آیا سند رسمی یا وکالت‌نامه رسمی از صاحب سند برای این امر دارد یا خیر؟ که در صورت منفی بودن پاسخ، تعهد وی هیچ الزامی برای صاحب سند به وجود نمی‌آورد و این امر خود موجب مشکلات متعدد طرفین می شود.

یکی از شروط مهم قرارداد پیش فروش ملک، تعیین تاریخ تحویل ملک است که باید برای اجرای آن ضمانت اجرای محکمی قرار داد؛ که در صورت تأخیر خریدار بتواند کلیه ضررهای خود را جبران نماید. با توجه به مسائل مختلفی که سازندگان با آن درگیرند، در تلاش‌اند زمان تحویل ملک را برای جلب خریدار کوتاه جلوه دهند و معمولاً به دلایل مختلف نمی‌توانند به تعهد خود پایبند باشند که این امر موجب ضرر خریداری می‌شود که برای سکونت در ملک خود برنامه‌ریزی نموده و هر روز تأخیر موجبات سختی و ضرر مالی وی می‌گردد، یکی از بهترین ضمانت اجراهای تعهد تحویل ملک خسارت تأخیر روزانه بر اساس قیمت اجاره همان ملک است تا جبران خسارت خریدار را نماید.

صفر تا صد پیش خرید یا پیش فروش ملک

کسانی که قصد پیش‌خرید ملک را دارند، باید چه نکاتی را رعایت کنند تا احتمال کلاهبرداری کاهش پیدا کند؟ قبل از بستن قرارداد درست و اصولی پیش‌فروش، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در سال‌های اخیر با توجه به افزایش قیمت آپارتمان در کنار کاهش قدرت خرید مشتریان، قراردادهای پیش فروش ملک از رونق بسیاری برخوردار شدند. همراه با افزایش قراردادهای پیش فروش مسکن، دعواهای حقوقی مرتبط با آن نیز رشد چشمگیری داشته است. در خیلی از موارد پیش‌آمده که اشخاصی اقدام به ‌پیش فروش آپارتمان‌های نیمه ساخت و حتی ساخته نشده کرده‌اند، خریدارانی آن‌ها را خریدند و قرارداد بسته‌شده است. خریدار به خیال خود تصور کرده که توانسته در شرایطی مناسب و زیر قیمت بازار، پول خود را صرف خرید پیش فروش آپارتمان کند، درصورتی‌ که بعد از مدتی فهمیده است خانه‌ای در کار نبوده است و فروشنده سرش را کلاه گذاشته است.

دلیل این افزایش کلاهبرداری‌ها این است که در این معامله، ملک قابل رویت نیست تا خریدار کلیه امکانات ملک را با یک نگاه بسنجد و با قید یک عبارت ساده «ملک به رویت خریدار رسید و وی از کلیه کم و کیف مورد معامله اطلاع دارد»، از فروشنده سلب مسئولیت کند. زمانی که قرارداد پیش فروش ملک نوشته می‌شود، یا خانه‌ای هنوز وجود ندارد یا اینکه کامل نیست. بنابراین تنظیم قرارداد اصولی و دقیق در این نوع معامله لازم و واجب است.

دکمه بازگشت به بالا