اقتصادی

پیگیر رفع تعهد ارزی محصولات کشاورزی هستیم

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی در مساله تعهد ارزی و پیمان سپاری ارزی محصولات کشاورزی، اختیاری ندارد اما پیگیر این هستیم که برون‌سپاری ارزی از محصولات کشاورزی برداشته شود.

به گزارش تی تی آنلاین، علیرضا پیمان پاک در هفتمین جلسه بررسی مشکلات صنایع بخش کشاورزی که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد اظهار کرد: تمام تلاشمان را طی این چند ماه کردیم که در این مدت در جهاد کشاورزی بیشترین ارتباط را با فعالان اقتصادی و تشکل‌ها در صادرات و واردات بخش کشاورزی داشته باشیم و سعی کردیم مشکلات را بشنویم و تا جایی که در ساختار وزارت جهاد بوده پیگیری و موانع را حل کنیم.

وی افزود: یکی از مهمترین اقداماتی که در وزارت جهاد کشاورزی انجام شد، چارچوب دادن به واردات در مرحله اول بود. حجم قابل توجهی از کالاهای اساسی توسط وزارت جهاد وارد کشور می‌شود و باید بتوانیم  راندمان را بالا ببریم و صرفه جویی ارزی داشته باشیم. از طرفی به تولیدکننده نیز آسیبی وارد نشود.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در بحث تنوع مبادی وارداتی اقداماتی امسال صورت گرفته است. با همکاری بیشتر تجاری با کشورهای اورسیا در حوزه کالاهای اساسی سهم واردات را از این کشورها افزایش یافت.

وی تصریح کرد: استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه و کشورهای نزدیک برای برخی اقلام کشاورزی از دیگر اقدامات امسال بود. در سال جاری با بحران کنجاله سویا مواجه بودیم که بخشی از نیاز کشور از هند تامین شد و رضایت زنجیره‌های تولید را نیز دربرداشت.

وی همچنین به پیگیری مشکلات صادرات کیوی به هند، رجیستری برخی از محصولات کشاورزی و مسائل دامپزشکی در روسیه نیز اشاره کرد.

پیمان پاک در ادامه به موضوع تعهد ارزی نیز اشاره کرد و گفت: این یک قانون مصوب مجلس است و وزارت جهاد کشاورزی در مساله تعهد ارزی  و پیمان سپاری ارزی محصولات کشاورزی اختیاری ندارد. اما پیگیر این هستیم که برون سپاری ارزی از محصولات کشاورزی برداشته شود. اگر برگشت ارز را تسهیل کنیم، اظهارات واقعی‌تر می شود  و صادرات توسعه می‌یابد.

به گفته وی صادرات موضوعی بوده که کمتر در بخش کشاورزی به آن توجه شده است ولی پیگیر هستیم که  بتوانیم افزایش جدی در رشد صادرات بخش کشاورزی داشته باشیم.

 ادامه دارد….

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا