عمومیکسب و کار ویژه

کیف دستی یا کوله پشتی؟

بخریم یا کیف دستی؟ معمولا انتخاب بین این دو برای افراد بسیار سخت است. هر کدام از آن ها دارای ویژگی هایی هستند که برای کار خاصی طراحی شده اند. اگر میخواهید بدانید کدام یک برای شما مناسب تر است این مقاله از را تا پایان دنبال کنید.

ویژگی‌های یک کوله پشتی خوب

کوله پشتی ابزاری ضروری برای همه دانش‌آموزان است. اگر مناسب نباشد یا از آن استفاده نادرست شود، می‌تواند منبع درد و ناراحتی باشد. 35 درصد از کودکان 9 ساله از کمردرد شکایت دارند و 50 درصد از افراد 13 تا 16 ساله حداقل یک بار در ماه گزارش میدهند که کمردرد دارند. اما 50 درصد از جوانان کوله پشتی خیلی سنگین میپوشند (بیش از 20 درصد وزن آنها به طور متوسط 9 کیلوگرم است)!

در مقایسه کیف دوشی و کوله پشتی باید ویژگی‌های زیر را در نظر گرفت:
• نباید از 10 درصد وزن کودک تجاوز کند. برای این کار لازم است اشیاء ضروری را انتخاب کنید و از چیزهای غیر ضروری اجتناب کنید.
• کوله پشتی بالشتکی به اندازه عرض پشت کودک داشته باشید
• تسمه‌های شانه دار داشته باشید. در بالا پهن و زیر بازو باریک‌تر باشد.
• چند جیب برای تقسیم وزن اشیا داشته باشد.
• به طور ایده آل مجهز به تسمه‌های کمر، سینه و پهلو برای تثبیت اجسام و توزیع وزن باشد.
کوله پشتی باید طبق اصولی که در زیر توضیح داده شده استفاده شود:
• اجسام سنگین باید نزدیک به بدن در مرکز کیسه قرار گیرند. اجسام تیز به سمت بیرون برای جلوگیری از نقاط فشار قرار گیرند.
یک کوله پشتی که به خوبی تنظیم شده و به درستی پوشیده شده باشد از واکنش ستون فقرات با خم شدن به جلو، عقب یا پهلو جلوگیری میکند و از خستگی عضلات پشت، گردن و شانه‌ها جلوگیری میکند.
اگر با وجود استفاده از این نکات، کمردرد ادامه داشت، ممکن است مشورت با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی ضروری باشد

بهترین ویژگی‌های کیف‌های دوشی زنانه چیست؟

از مهمانی‌ها تا قرارهای عاشقانه، از کار اداری تا شام‌های شبانه، آنها را به زیبایی در کنار خانم‌ها خواهید یافت. بله من در مورد کیف‌های دوشی صحبت میکنم! چرا کیف دوشی میپرسی؟ چند منظوره‌ترین کیف تا به امروز این کیف‌ها هستند. آنها بهترین دوست یک زن هستند. می‌توانید آن را به دفتر ببرید یا در تعطیلات همراه خود داشته باشید.

مزایای مختلف کیف دوشی به خانم‌ها این امکان را میدهد که از آن در موارد متعدد استفاده کنند.
کیف‌های دوشی را میتوان به مدارس، ادارات، مکان‌های شرکتی، تعطیلات، رفت و آمدهای روزانه و حتی به رویدادهایی مانند قرار شام، مهمانی‌های عاشقانه، جلسات اداری و غیره برد.
کیف‌های زنانه اگرچه رنگ‌های زیادی دارند، عمدتاً رنگ‌های مشکی و قهوه‌ای یا الگوهای کلاسیک است. با این رنگ‌ها می‌توانید کیف دوشی را برای بیش از یک بار استفاده کرد.
کیف‌های دوشی جدا از مواد معمولی مانند بوم، پلی استر، چرم، جوت، جین، ممکن است کیف‌های دوشی فانتزی با جنس چرم ماکرامه، وگان (به دلیل ماهیت عاری از ظلم به حیوانات و منطقی بودن آن انتخابی بسیار محبوب است) پیدا کنید. این روزها ترکیب مواد به کیف‌های دوشی حس و چشم اندازی کاملاً جدید میبخشد.

کیف‌های دوشی چه ویژگی‌هایی دارند ؟

کیف‌های دوشی راحتی و اعتماد به نفس را به زندگی روزمره ما اضافه میکنند. در میان مسئولیت‌ها، هرج و مرج و وظایف، وقتی زنان بیرون هستند، می‌خواهند ظاهر خوبی داشته باشند و احساس اعتماد به نفس کنند. بسته به ویژگی‌های کیف دوشی و دیدگاه کاربر، تعریف “کیف دوشی خوب” مدام در حال تغییر است.

برای برخی، کیف پسرانه خوب است که رنگ خنثی دارد که با همه لباس‌ها مطابقت دارد. برای برخی دیگر، کیفی جادار با سطح براق کیفی مناسب به حساب می‌آید. و برای برخی دیگر کیف دستی چاپ گلدار در رنگ‌های زنده با محفظه‌های زیاد کیفی راسحت و مناسب است. برای برخی دیگر، کیف دوشی سبک، کیفی مناسب است.

کوله پشتی مناسب است یا کیف‌های دوشی ؟

چنانچه در تصمیم گیری خرید بین کوله پشتی یا کیف دوشی مانده‌اید در این مقاله به پنج نکته مهم اشاره کرده‌ایم که با مطالعه آن‌ها قادر خواهید بود انتخاب کنید که کوله پشتی مناسب است یا کیف دوشی!

سبک زندگی

نخستین و بااهمیت‌ترین مورد، سبک زندگی شما است. چنان‌چه به دنبال یک کیف همه کاره با قابلیت‌های متنوع هستید، کوله پشتی گزینه مناسب‌تری به حساب می‌آید و بهتر است که آن را انتخاب کنید.

اما همان گونه که گفته شد، کوله پشتی‌ها در انواع، اندازه‌ها و طرح‌های مختلفی وجود دارند. پس، لازم است با دقت انتخاب نمایید که کدام یک از این مدل‌ها برای سبک زندگی شما مناسب‌تر هستند و آن را بخرید. چنانچه به دنبال گردش و تفریح‌های چند روزه می‌باشید، خریدن کوله پشتی‌های سبک یا نسبتا سنگین یک خرید هوشمندانه به حساب می‌آید.

اما چنانچه اغلب در مدرسه، دانشگاه و یا در ادارات هستید و نیاز است که لپ تاپ، تبلت، کتاب و چند چیز دیگر را با خود جابجا نمایید، یک کیف دوشی کاربردی‌تر می‌باشد.

لازم به ذکر است که کیف شما معرف کننیده‌ی شخصیت و سبک زندگی شما است. پس اطمینان یابید که کیفی را انتخاب نموده‌اید که متناسب با روال و سبک زندگی شما است.

ظرفیت

دومین مسئله‌ای که هنگام خرید کیف باید در نظر بگیرید ظرفیت کیف است. دانستن سبک زندگی به این معنا است که شما قادر خواهید بود بسنجید که آیا شما فردی می‌باشید که وسایل زیادی را می‌خواهید با خود حمل نمایید؟ یا فقط چند وسیله ضروری میخواهید با خود حمل نمایید؟

اندازه

جهت به حداکثر رساندن راحتی، لازم است اطمینان یابید که کوله پشتی یا کیف دوشی انتخابی شما دارای اندازه مناسبی است. چنان چه کیف شما دارای اندازه مناسبی باشد، وزن آن به طور یکنواخت توزیع میگردد.

افزون بر این، داشتن یک کوله پشتی خیلی بزرگ ممکن است برای ساختار بدن شما نامتناسب باشد. تنها استثنا در این مورد این است که چنانچه واقعاً نیازمند بسته بندی و حمل وسایل زیادی برای مسافرت یا کمپ‌های چند روزه یا چند هفته‌ای هستید می‌توانید از کیف‌های بزرگ استفاده نمایید. در این شرایط نیز لازم است که کوله پشتی‌های فریم دار انتخاب کنید تا به بدن شما کمک نماید تا وزن وسایل را در مدت طولانی‌تری با خود حمل نماید.

امکانات

این مورد هم، با توجه به سبک زندگی و علاقه خود، لازم است کیفی را با قابلیت‌های مورد نیاز خود انتخاب نمایید. مثلا، چنانچه دانشجو یا کارمند دفتر می‌باشید، احتمال دارد بخواهید کیفی را داشته باشید که جایگاه ویژه‌ی لپ تاپ در آن وجود داشته باشد. برای گردشگران جنگلی داشتن کوله پشتی با تعداد زیادی جیب قابل دسترس بسیار مفید است. افزون بر این، یک قابلیت مهم برای افرادی که وسایل زیادی را حمل مینمایند دارا بودن کمربند ران است.

بودجه در انتخاب و مقایسه کیف دوشی و کوله پشتی

کوله پشتی و کیف س در سایز‌ها، سبک‌ها و طرح‌های مختلفی وجود دارد. البته هر اندازه کیف شما دارای ویژگی‌های بیشتری باشد قیمت بالاتری نیز دارد. ولی همانگونه که گفته شد، لازم است به فکر خرید کیف به عنوان نوعی سرمایه گذاری باشید. اگر کیف شما دوام بالایی داشته باشد و امکان حمل وسایل خود بدون دردسر داشته باشید، قیمت آن هر اندازه باشد، قابل توجیه است.

خرید کیف مدرسه دخترانه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و امکان خرید اینترنتی کالاها و همچنین وجود ترافیک، خرید از فروشگاههای اینترنتی معتبر و تخصصی ما امکان پذیر شد

کوله پشتی و کیف دوشی با داشتن بند شانه هر دو به عنوان کیف‌های کاربردی به حساب می‌آیند که در پی راحتی خاطر شما هستند. در صورتی که کوله پشتی اصطلاح وسیع‌تری برای این نوعنین کیف است، اما کیف دوشی نیز نوعی کوله پشتی به حساب میآید که اندازه کوچکتر و جیب کمتری دارد و می‌توان هم به صورت کوله پشتی و هم به صورت دوشی از آن استفاده نمود. افزون بر این اگر از مواد ضد آب ساخته شود از وسایل شما بیشتر محافظت خواهد کرد.

 • کوله پشتی باید انتخاب شود که سبکتر است.
 • دارای قسمت‌های مختلف برای وسایل باشد؛ طوری که بتوان به صورت متقارن از هر دو سمت راست و چپ آن استفاده کرد تا فشار بیشتری به هیچ سمتی از شانه و کمر وارد نشود.
 • بند سینه‌ای و کمری داشته باشد.
 • در قسمت‌های مختلف آن (پشت و بندها) از اسفنج استفاده شده باشد.
 • جهت توزیع مناسب‌تر نیرو، بندهای شانه‌ای پهن باشند.
 • بهتر است جهت حفظ ایمنی هنگام تردد از نوارهای شبرنگ روی کوله پشتی استفاده شده باشد.

نحوه حمل صحیح کوله پشتی

 1. هنگام حمل باید توجه کرد که کوله پشتی نباید روی پشت جابجا شود لذا بندهای شانه‌ای آن باید طوری تنظیم شوند که کوله پشتی به‌طور کامل قالب پشت بدن را بپوشاند.
 2. بندهای شانه‌ای متقارن تنظیم شوند یعنی یکی شل و یکی سفت نباشد و حتماً بندهای سینه‌ای و کمری بسته شوند.
 3. استفاده از یک بند کوله‌پشتی در کوله‌پشتی‌های دوبندی، کوله پشتی‌های تک‌بندی و کوله پشتی‌هایی با بند نازک، باعث افزایش فشار وارده بر شانه‌ها و ستون مهره‌ها و ایجاد درد می‌شود؛ از این رو موقع خرید کوله پشتی دقت کنید که حتما دارای دو بند اسفنجدار باشد و هنگام حمل آن حتما از هر دو بند آن استفاده کنید.
 4. بهتر است در چیدمان وسایل کوله پشتی، اشیاء سنگین‌تر در قسمت عقب کوله پشتی(نزدیک به پشت)، اشیاء با وزن متوسط در قسمت میانی و اشیاء سبک در جلوی کوله پشتی قرار بگیرند و تا حد امکان از تمام فضای کوله پشتی استفاده شود.
 5. چنانچه پس از چیدمان وسایل در کوله پشتی، وزن آن بیش ازحد استاندارد شود، وسایل مازاد با دست‌ها حمل شود.
 6. برای حمل کوله پشتی بهتر است ابتدا آن را روی میز قرار داده و سپس حمل کنید.
 7. کوله پشتی(به همراه محتویات آن ) نباید بیشتر از 10 درصد وزن فرد باشد مثالً اگر فردی 60 کیلوگرم وزن داشته باشد، نباید کوله پشتی سنگین تر از 6 کیلوگرم را حمل کند.
 8. در فاصله‌های طولانی به طور مداوم کوله پشتی حمل نشود؛ در صورت احساس خستگی، کوله پشتی کنار گذاشته شود و تعدادی حرکات کششی انجام شود.
 • خطر ابتلا به های مزمن را افزایش می‌دهد.
 • گودی کمر، شانه‌های نامتقارن و تمایل شانه‌ها به‌ طرف جلو از جمله عوارض شایعی است که بر اثر حمل کوله‌های غیراستاندارد، در بین دانش‌آموزان مشاهده می‌شود که کمردرد، انحنای ستون مهره‌ها و خم شدن شانه‌ها به طرف جلو در میان دانش آموزان دختر بیش از پسران دیده می شود.
 • اکثر دانش‌آموزانی که کوله‌ هایی با وزن بیش از 15 درصد از وزن خود حمل کرده‌اند دچار دردهای مزمن در ناحیه کمر، انحنای ستون مهره‌ها، دردهای گردنی و ناهنجاری‌های قامتی شده‌اند.
 • خمیدگی، درد در ناحیه کمر و انحنای ستون فقرات در دانش‌آموزان را باید جدی گرفت و به تغییر وضعیت بدنی که براثر حمل سنگین کوله‌پشتی رخ می‌دهد توجه کرد.
 • به والدین توصیه می‌شود در صورتی‌ که فرزندانشان دچار اشکالاتی این‌ چنینی هستند هر چه زودتر با یک متخصص مشورت کنند.

چگونه طول عمر کوله پشتی را افزایش دهیم ؟

 1. تمیز بودن: منظم پاکسازی کوله پشتی از گرد و غبار و لکه‌های موجود را پیشنهاد می‌دهم. برندة تولید کننده کوله پشتی باید یک راهنمای پاکسازی در اختیارتان قرار دهد که شامل روش‌های مناسب برای نظافت و شستشوی کوله پشتی باشد. در صورت وجود لکه‌های مقاوم، بهتر است به خدمات تمیز کننده متخصص مراجعه کنید.
 2. اجزای کوله پشتی: دقت کنید که همه‌ی اجزای کوله پشتی به درستی انتخاب شود. بررسی کنید که زیپ‌ها به خوبی کار می‌کنند و روی کوله به درستی می‌چسبند. در صورت لزوم، زیپ‌های خراب را تعمیر کنید و قطعات پارچه‌ای را با دوخت و تعویض تعمیر کنید.
 3. نگهداری در مکان مناسب: هنگامی که کوله پشتی‌تان را استفاده نمی‌کنید، آن را در محل خشک و خنک نگهدارید. ممکن است تمایل داشته باشید که کوله را در آب ناب مخصوص ورزش‌کاران قرار دهید، اما این ممکن است باعث آسیب به قطعات الکترونیکی و قطعات چرمی شود. قرار دادن کوله در محل ایمن و خشک اهمیت دارد.
 4. جای خوابیدن در حالت عمود: هنگامی که کوله روی زمین قرار میگیرد، از جای خوابیدن در حالت عمود آن خودداری کنید. این کمک میکند تا کوله بیشتر پایدار باقی بماند و ضربه کمتری را دریافت کند.
 5. دوران محتاطی: هر چند بلاست‌ها و خلافکاری‌ها در همه جا بدشانس طلبنده باشند اما رعایت احتیاط در محیط‌های عمومی کمک به جلوگیری از سرقت کوله پشتی میکند. همچنین به مراقبت هنگام قرار دادن کتحقیقات می گوید حمل کوله پشتی اگر روی یک شانه انجام شود، باعث ایجاد فشار زیاد و غیرهمسان به همان شانه شده که در نهایت منجر به انحنای غیرطبیعی ستون فقرات خواهد شد. اگر چه این مسئله در بزرگسالان نیز دارای اهمیت و توجه است، اما در کودکان به دلیل آنکه مهره‌ ها در حال رشد است، بیشتر مورد توجه قرار گرفته و عدم دقت و توجه به آن زمینه ایجاد اسکولیوز (انحنای غیرطبیعی به طرفین) را فراهم می کند. کشیدگی حاصل از حمل کیف باعث آسیب ‌های موقت یا حتی ماندگار در ریشه ‌های عصبی شانه، دست‌ها و گردن می‌شود. کمردرد، گردن درد، افتادگی شانه، انحناهای غیرطبیعی ستون فقرات و حتی آسیب به رشته ‌های عصبی از جمله مشکلاتی است که انتخاب کیف مدرسه غیراستاندارد و همچنین استفاده نادرست از آن ایجاد می کند. بنابراین بهتر است والدین اطلاعات کافی در مورد انتخاب و نحوه استفاده از کیف مدرسه داشته باشند و آن را به فرزندان خود نیز منتقل کنند تا از این آسیب ها پیشگیری شود.

اما آنچه که مهم است توجه به وزن کیف دانش آموزان است. سنگین بودن بیش از حد کیف یا کوله پشتی و حمل نامناسب و غیراصولی آن آثار منفی بسیاری بر مفاصل و ریشه‌های عصبی کودک وارد می سازد.

در شرایط یکسان و در مقایسه با کیف‌های دستی می‌توان گفت کوله‌های پشتی سالم‌ترند چرا که در صورت استفاده صحیح از آن نیرو به دو طرف شانه‌ها منتقل می‌شود و به همین دلیل اثرات منفی کمتری به ستون فقرات اعمال می شود اما انتخاب کوله پشتی مناسب نیزخود بسیار مهم است. برای خواندن راهنمای خرید کوله پشتی  کلیک کنید.

اما به طور کلی در انتخاب کوله‌پشتی، بهتر است الویت با مشخصات و ارگونومی آن باشد و به صرف مد و ظاهر زیبای آن اقدام به خرید نکرد. اگر بتوان کوله پشتی ای پیدا کرد که فشار وارده را به طور یکسان به نواحی مختلف بدن توزیع کند، بهترین و مناسب‌ ترین انتخاب خواهد بود. چرا که در این صورت اثرات نامطلوب و منفی آن کاهش می‌یابد. در این حالت به دنبال یک کوله‌پشتی با دو بند شانه‌ای پهن که به راحتی روی شانه‌ها قرار می گیرد و یک بند کمری که از انتقال تمام نیروی وزن به شانه‌ها و سوانح احتمالی در فرد جلوگیری می‌کند، بگردید. فراموش نکنید که بند کمری یکی از ویژگی های ضروری یک کوله‌پشتی خوب است. چرا که در صورت بسته شدن این بند، وزن کیف از روی کمر برداشته شده و به طور یکنواخت تمام اعضای بدن را درگیر می کند.

در کیف های دستی نیز گزینه سالم و ایمن، کیف‌های چرخدار هستند که به واسطه آن کودک وزنی را تحمل نمی‌کند و تنها باید آن را روی زمین جا به جا کند. اما این امکان نیز وجود دارد که کیف‌ های چرخدار مزاحمت ‌هایی را برای بچه ها در زمینه حمل و نقل ایجاد کنند.

اگر شرایط برابر باشد، کوله‌ پشتی ایمن ‌تر از کیف دستی است؛ چرا که حین استفاده صحیح از آن، نیرو به هر دو طرف شانه‌ منتقل می‌شود و آثار مخرب کمتری به ستون فقرات وارد می ‌کند.

فراموش نکنید رعایت برخی نکات کلی تاثیر به سزایی در پیشگیری از آسیب ها می گذارد که به برخی از آنها در ادامه اشاره می کنیم :

 • کودکان نباید مجبور به حمل وسایلی شوند که به ندرت مورد استفاده قرار می ‌گیرد.
 • به کودکان آموزش داده شود که کوله ‌پشتی را تا حد امکان به پشت خود بچسبانند و از معلق نگه داشتن آن خودداری شود.
 • کودکان باید هر دو بند کوله را روی دو شونه خود بیاندازند و به هیچ وجه یک طرفی نباشد تا توزیع وزن به نسبت مناسب انجام شود.
 • از نگه ‌داشتن کیف و کوله ‌پشتی در دست یا بر روی شانه ‌ها در صف مدرسه جلوگیری شود.
 • دقت شود که وزن بالاتر از 10 تا 15 درصد وزن بدن کودک، برای وی سنگین در نظر گرفته می‌شود. اگر چه این مقدار هم نمی‌تواند میزان دقیقی باشد؛ چرا که بسیاری از کودکان حتی تحمل این وزن را هم ندارند. پس کوله پشتی مناسب باید از نظر وزنی خیلی سبک باشد و وسایل درون آن نیز سبک انتخاب شود.
 • به علائمی همچون درد، گزگز یا هر گونه مشکل دیگری در ناحیه دست، شانه‌ یا هر قسمت دیگری که تحت تاثیر کوله پشتی است، توجه شود. چرا که بیانگر سنگین بودن وزن کیف یا کوله‌پشتی است و باید برای کاهش وزن آن به دنبال راهکار بود. همچنین اگر کودک برای حمل کوله‌ پشتی به جلو خم می ‌شود، مطمئن باشید این کوله برایش سنگین است.
 • در چیدمان وسایل داخل کوله پشتی دقت شود که وسایل سنگین در قسمت عقبی کیف و چسبیده به پشت (کمر) باشد. یعنی اگر لپ تاپ یا کتاب سنگین همراه کودک است، نزدیک به بدن و لوازم سبک در قسمت جلوی کوله باشد.
 • دو بند کوله پشتی باید موازی با خط شانه و انتهای آن نیز پایین‌ تر از مهره‌ های سینه قرار گیرد. طول کوله  نیز باید بالای قوس کمری تمام شود. همچنین محلی که پشت شانه قرار می‌گیرد، بهتر است از جنس ژلاتین یا اسنفج نرم باشد تا فشار از روی کمر کودک برداشته شود.

این موارد تنها بخشی از توصیه های لازم در ارتباط با حمل کیف دستی یا کوله پشتی است. ممکن است شما اطلاعات بیشتری داشته باشید که ما در این مطلب به آن اشاره نکرده ایم. اگر اینطور است تجربیات و نظرات خود را با ما در کامنت ها به اشتراک بگذارید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا