علم و سلامتکسب و کار ویژه

کربوکسی تراپی جهت جوانسازی پوست

کربوکسی تراپی چیست؟ کاربردها، مزایا و هزینه

کربوکسی تراپی درمانی برای سلولیت، ترک های پوستی و سیاهی زیر چشم است. این درمان را می توان برای پلک ها، گردن، صورت، بازوها، باسن و پاها نیز انجام داد.
از تزریق دی اکسید کربن، یک گاز طبیعی در بدن استفاده می کند.با افزایش سن تغییرات واضحی روی پوست صورت و بدن به وجود می‌آید. چروک شدن پوست، خشک و شکننده شدن آن، بروز سلولیت و غیره از جمله تغییراتی است که ظاهر انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بسیاری از افراد با ظهور اولین نشانه‌ها به سراغ درمان می‌روند و برای از بین بردن آن‌ها تلاش می‌کنند.

 جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی از محبوب‌ترین روش‌هایی است که تاثیرگذاری آن هم به صورت تجربی و هم تحقیقاتی اثبات شده است. در این مقاله به بررسی این روش موثر می‌پردازیم. اگر می‌خواهید بدانید جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی چیست و هزینه کربوکسی تراپی و مدت ماندگاری کربوکسی تراپی چقدر است، با ما همراه باشید.

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی از بزرگترین پیشرفت‌های درمان‌های زیبایی شناخته می‌شود. کربوکسی تراپی یک روش ایمن و کم‌تهاجمی است که عملکرد آن از نظر بالینی برای جوانسازی، بازیابی و ترمیم پوست، درمان چروک‌ها، افتادگی پوست و سلولیت اثبات شده است. با کربوکسی تراپی بسیار رایج است.

این روش درمانی با تزریق مقدار کمی دی‌اکسید کربن (CO2) به زیر پوست انجام می‌شود و به تجزیه رسوبات چربی و تولید کلاژن کمک می‌کند. علاوه بر این، کربوکسی تراپی جریان خون را افزایش داده و خاصیت ارتجاعی پوست و خطوط و چروک‌های پوست را بهبود می‌بخشد. جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی به رفع جوش‌ها، خطوط ریز و حتی تیرگی زیر چشم هم کمک می‌کند.

این روش در سال ۱۹۳۲ در فرانسه ابداع شد و سپس محبوبیت آن در سطح جهان افزایش یافت. با این حال درمان با دی‌اکسید کربن یک روش نسبتا جدید محسوب می‌شود و این روش هنوز مورد تایید FDA قرار نگرفته است.

از کربوکسی تراپی در چه مواردی استفاده میشود؟

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی در ناحیه‌های مختلفی مانند صورت، پلک‌ها، گردن، شکم، بازوها، پاها و باسن انجام می‌شود. گاز کربن دی‌اکسید را حتی می‌توان به نقاط حساس و ظریفی مانند پوست زیر چشم هم تزریق کرد. این روش را می‌توان به منظورهای زیر به‌کار برد:

 • جایگزینی مناسب برای روش‌های تهاجمی و پرخطر مانند لیپوساکشن به‌منظور کاهش چربی و سلولیت
 • افزایش جریان خون در پلک و کاهش حلقه‌ها و تیرگی زیر چشم
 • درمان بیماری‌هایی مانند اختلال نعوظ، آرتروز حاد، سندروم رینود و آلوپسی ناشی از گردش خون ضعیف
 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست
 • از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های صورت و بدن
 • درمان سلولیت

کربوکسی تراپی چگونه انجام میشود؟

روش انجام بر اساس قسمتی از بدن که تحت درمان قرار می گیرد متفاوت است. اما مانیزم کلی این روش بیشتر اوقات یکسان است. یک مخزن گاز دی اکسید کربن به یک تنظیم کننده جریان با لوله پلاستیکی متصل است. پزشک با دقت میزان جریان گاز از مخزن را تنظیم می کند. گاز از طریق تنظیم کننده جریان و به لوله های استریلی که دارای یک فیلتر در انتهای آن است، ساطع می شود.

فیلتر هر گونه ناخالصی را قبل از رسیدن به بدن می گیرد. سپس گاز از طریق یک سوزن بسیار کوچک در طرف مقابل فیلتر عبور می کند. پزشک گاز زیر پوست را از طریق سوزن تزریق می کند.

این روش تقریباً بدون درد است. برخی از پزشکان قبل از وارد کردن سوزن، کرم بی حس کننده را روی محل تزریق می مالند. با وجود بدون درد بودن درمان، برخی افراد گزارش می دهند که مدت کوتاهی پس از آن احساس عجیبی می کنند.

کربوکسی تراپی یک روش سرپایی است و معمولاً تنها ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد تا کامل شود.

هزینه کربوکسی تراپی برای چوانسازی پوست صورت چقدر است؟

با کربوکسی تراپی تحت تاثیر عوامل مختلفی است. ناحیه تحت درمان، هدف از انجام کربوکسی تراپی، موقعیت جغرافیایی و امکانات کلینیک، شدت مشکلات یا عارضه‌های پوستی و تعداد جلسات مورد نیاز از جمله عواملی است که هزینه کربوکسی تراپی را مشخص می‌کند. از همین رو هزینه نهایی این درمان در جلسه درمانی و مشورت با پزشک متخصص تعیین می‌شود.

در چه مواقعی نمی‌توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد؟

اگر شرایط یا بیماری‌های زیر را دارید روش کربوکسی تراپی برای شما مناسب نیست:

 • بیماری های قلبی و عروقی برای مثال فشار خون
 • بیماری های حاد تنفسی
 • مشکلات مربوط به انعقاد خون
 • دیابت البته اگر دیابت کنترل شده باشد در صورت تشخیص پزشک میتوان کربوکسی تراپی انجام داد.
 • بیماری های پوستی مثل عفونت یا قارچ پوستی
 • دوران بارداری

کربوکسی تراپی چگونه باعث ایجاد ظاهر بهتر پوست میشود؟

گردش خون ضعیف تا حدی باعث سلولیت، ترک های پوستی و حلقه های تیره زیر چشم است. سلول های بدن گلبول‌های قرمز همراه با اکسیژنی را که استنشاق می‌کنید، می‌گیرند و به بافت‌ها می‌برند و در نهایت دی اکسید کربن را به عنوان زباله آزاد می کنند. یک پزشک می تواند با تزریق دی اکسید کربن گردش خون را در یک منطقه خاص افزایش دهد و باعث هجوم گلبول های قرمز خون به آن ناحیه شود.

هنگامی که سلول های خونی به محل مورد نظر می رسند، گردش خون را افزایش می دهند. این کار برای ترمیم خاصیت ارتجاعی پوست و در مورد حلقه های زیر چشم، رنگدانه را به درخشندگی سالم تغییر می دهد.

گاز دی اکسید کربن را می توان به سلول های چربی نیز تزریق کرد که باعث می شود سلول ها ترکیده و در بدن دفع شوند. چندین مطالعه نشان داده اند که کربوکسی تراپی زمانی که برای درمان سلولیت استفاده می شود بی خطر و موثر است.
در نهایت میتوان گفت آلوپسی (ریزش مو) ناشی از گردش خون ضعیف را می توان با کربوکسی تراپی نیز درمان کرد.

آیا کربوکسی تراپی عوارض دارد؟

کربوکسی تراپی یک روش نسبتا بی‌خطر و بدون عارضه جانبی است. در طول درمان هیچ درد یا سوزشی احساس نمی‌کنید. تنها ممکن است ناراحتی خفیف ناشی از تزریق دو تا چهار دقیقه طول بکشد. گاز کربن دی‌اکسید به سرعت و به‌راحتی در ناحیه درمان پخش می‌شود.

پس از درمان گاز در عرض پنج دقیقه جذب بدن می‌شود. در این زمان ممکن است ناحیه تحت درمان واکنش التهابی نشان دهد و در اثر تحریک کلاژن کمی قرمز شود. همچنین تا زمان جذب کامل دی‌اکسید کربن ممکن است احساس عجیبی در زیر پوست خود داشته باشید.

کبودی ناشی از تزریق را می‌توان تنها عارضه جانبی جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی دانست. این مشکل هم بسیار نادر بوده و تنها برای دو درصد از بیماران اتفاق می‌افتد. تمام این موارد تنها ظرف چند ساعت پس از درمان از بین می‌روند.

مزایا و معایب کربوکسی تراپی چیست؟

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید برای درمان پوست خود از آن بهره ببرید. علت این حرف را می‌توانیم در مزایای آن جستجو کنیم:

 • یک روش درمانی سریع و کم‌تهاجمی است.
 • تیرگی زیر چشم، سلولیت‌ها و ترک‌های ناشی از چاقی را از بین می‌برد.
 • عوارض آن چند ساعت بعد از عمل ناپدید می‌شود.
 • تزریق دی‌اکسید کربن جریان خون را افزایش داده و سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد.
 • شادابی و جوانی پوست را افزایش می‌دهد.
 • نیازی به بی‌هوشی ندارد و درمان به‌صورت سرپایی انجام می‌شود.

تاکنون هیچ عیب خاصی برای کربوکسی تراپی گزارش نشده است. تنها ممکن است پس از درمان دچار عوارض جانبی شوید که البته ظرف چند ساعت از بین می‌رود. همچنین مدت ماندگاری کربوکسی تراپی طولانی نبوده و برای حفظ نتیجه باید درمان را به‌صورت مداوم انجام دهید.

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی چه مراحلی دارد؟

سلولیت، تیرگی زیر چشم، افتادگی و سایر علائم پیری پوست در اثر گردش خون ضعیف و کمبود اکسیژن در پوست است. جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی با تزریق دی‌اکسید کربن زیر سطح پوست با استفاده از یک سوزن ظریف انجام می‌شود. ایده اصلی این روش درمانی این است که ورود دی‌اکسید کربن به زیر پوست، به بدن بفهماند که آن ناحیه با کمبود اکسیژن مواجه است. در نتیجه جریان خون در آن قسمت بیشتر شده، رگ‌های خوبی باز می‌شود و پوست بهبود می‌یابد.

کربوکسی تراپی روشی بدون درد و خونریزی است. با این حال، پزشک برای به حداقل رساندن ناراحتی قبل از انجام تزریق، محل مورد نظر را به کرم‌های بی‌حس‌کننده آغشته می‌کند. کل مراحل درمان به روش کربوکسی تراپی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

چند جلسه کربوکسی تراپی برای جوانسازی پوست نیاز است؟

به‌طور معمول، زیباجویان به چهار تا ۶ جلسه کربوکسی تراپی نیاز دارند. فاصله‌های جلسات بهتر است بین دو تا چهار هفته باشند. توجه کنید که حفظ زیبایی یک دوی سرعت نیست؛ بلکه مانند یک دوی ماراتن است. از همین رو قبل از اینکه مشکلات آزاردهنده پوستی دوباره ظاهر شوند، نسبت به درمان آن‌ها اقدام کنید. در نهایت نتایج کربوکسی تراپی باید پوستی بهتر و جوانتر باشد. نتایج باید حتی پس از یک جلسه درمان قابل مشاهده باشد، اما برای نتایج بهتر، حداکثر تا شش جلسه توصیه می شود.

به گفته یک در سال ۲۰۲۱، درمان کربوکسی تراپی اگر طی ۶ جلسه با فاصله زمانی یک هفته انجام شود، نتیجه چشمگیری در بهبود پوست و کاهش حلقه‌های سیاه دور چشم خواهد داشت.

مدت ماندگاری کربوکسی تراپی چقدر است؟

مدت ماندگاری کربوکسی تراپی معمولا ۶ ماهه است که البته این زمان در تمام افراد یکسان نیست. بر اساس مقاله‌ای در سایت ، توصیه می‌شود برای افزایش مدت ماندگاری کربوکسی تراپی هر ۶ ماه یک‌بار درمان مجدد انجام شود.

به نقل از سایت یکی از عوامل تاثیرگذار روی ماندگاری نتیجه درمان سن افراد است. افراد بین ۲۰ تا ۴۰ سال پس از حدود چهار تا ۶ ماه بعد از درمان کامل، می‌توانند دوره بعدی درمان را شروع کنند. هرچه سن فرد بیشتر باشد، این دوره کوتاه‌تر خواهد شد. بنابراین افراد بالای ۴۰ سال بهتر است تقریبا سه تا چهار ماه و افراد بالای ۵۰ سال حدود دو تا سه ماه بعد از گذراندن دوره، نسبت به تزریق مجدد اقدام کنند.

مراقبت های بعد از Carboxytherapy چیست؟

همانطور که گفتیم جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی هیچ عارضه خاصی ندارد، بنابراین نیازی به هیچ مراقبت خاصی نیست. با این وجود توصیه می‌شود تا حداقل چهار ساعت بعد از تزریق دی‌اکسید کربن، از دوش گرفتن، حمام کردن، شنا کردن و به‌طور کلی غوطه‌ور شدن در آب خودداری کنید.

همچنین توصیه می‌شود تا چند روز پس از کربوکسی تراپی ورزش‌های سنگین انجام نداده و تا یک ماه زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

چرا کلینیک دکتر هنرور انتخاب مناسبی برای کربوکسی تراپی است؟

کلینیک دکتر هنرور از بهترین و مجهزترین مراکز تخصصی پوست و مو در تهران است که بیش از ۱۰ سال سابقه کاری با مجوز رسمی از وزارت بهداشت دارد. تیم پزشکی مجموعه دکتر هنرور از مجرب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین پزشکان ایران تشکیل شده است.

دکمه بازگشت به بالا