عمومیکسب و کار ویژه

هدیه دادن جواهرات پروانه به افرادی که در حال گذراندن مراحلی از تغییر هستند

نماد پروانه در طلا و جواهرات به چه معناست؟

پروانه نماد چیست؟ نماد اصلی پروانه در همه باورها و داستان های قدیمی نشان دهنده آزادی، رهایی و زیبایی است. این موجودات زیبا به دلیل ماهیت خود، همواره نشان دهنده تغییرات و تولدی دوباره و از نو ساختن می باشند. باورهای مردمی در مورد پروانه، بیانگر جاودانگی و روح داشتن برای تبدیل شدن به موجودی دیگر است که از قدیم هم این اعتقاد ارزش بالایی داشته و از محبوبترین نمادها در بخش های مختلف زندگی انسان ها و همچنین در صنعت طلا و جواهرات می باشد.

پروانه ها به دلیل زیبایی منحصر به فردی که دارند نمادی از زیبایی و ظرافت را به فرد القا می کنند. علاوه بر زیبایی، نمادی پر رنگ از تغییرات می باشند و به افرادی که به دنبال زیبایی هستند خود را نمایش می دهند. به همین دلایل هدیه طلا و جواهر با نماد پروانه می تواند بهترین و مناسب ترین هدیه برای افرادی که به دنبال تغییرات مثبت در زندگی هستند، باشد. در ادامه به سوال “نماد پروانه در طلا و جواهرات به چه معناست” پاسخ می دهیم. پس با ما همراه باشید.

نماد پروانه در طلا و جواهرات

نماد جواهرات پروانه در هر فرهنگی متفاوت از فرهنگ دیگر می باشد. به طور مثال در یونان باستان پروانه معنی روح و روان را دارد و آن را موجودی با بال های زیبا در داستان های خود روایت می کند؛ اما در فرهنگ بومی آمریکایی و آزتک های مکزیکی، اعتقاد به تجلی پروانه ها از روح مردگانشان پر رنگ است. برای همین از دسته گل های معطر برای آن ها استفاده می کردند و در بعضی قبیله های دیگر با توجه به رنگ هر پروانه، معنی آن را تعبیر می کردند. به طور مثال رنگ سفید را خوش یمن و رنگ پروانه سیاه را بد یمن می دانستند.

برخی از فرهنگ ها به این اعتقاد داشتند که هر آرزویی که به پروانه ها گفته شود برآورده خواهد شد و برای داشتن سلامتی و عمر طولانی مراسم رقص برگزار می کردند. اما در ایرلند اعتقاد داشتند که پروانه روح کودک بوده و کشتن پروانه سفید در آن زمان ممنوع بود. آن ها این موجود را نمادی از آفرینش و عبور از دنیای دیگری می دانستند.

در قرن ۱۹ نقش پروانه بر روی جواهرات عزاداری ها با اعتقاد به این که پروانه ارتباط بین روح، مرگ و آسمان ها است، رواج پیدا کرد. در کل پروانه ها نمادی از تغییرات شادی آور و مثبت بوده و نماد آن، نشانه تولدی مجدد جهت ایجاد تغییرات مهم است. بال های این موجود زیبا باعث القای حس رهایی و آزادی به انسان ها شده و در طلا و جواهرات هم شخصی که از نماد پروانه استفاده می کند، خواستار تغییرات اساسی در زندگی شخصی خود می باشد.

حال این طلا از نماد پروانه به صورت گوشواره، گردنبند و یا هر مدل دیگر باشد، می تواند نشان دهنده یک چرخه کامل از تغییرات خاص در زندگی بوده و پیام آور زیبایی، طراوت و ظرافت خواهد بود. این پیام با تفکر فمینیسم هم سازگاری کامل دارد.

نماد پروانه در روانشناسی

در روانشناسی پیشرفته و امروزی، پروانه نشان دهنده تولدی نو بوده و تغییراتی اساسی در زندگی و تعالی روح را نشان می دهد. پروانه در اصل نمادی از آزادی و نشان دهنده زیبایی است که در روانشناسی به طور واضح لمس می شود. از نظر روانشناسی یک شخص افسرده یا خسته از زندگی به یک کرم ابریشم مشابهت دارند که در طی زمان و تحمل سختی ها می تواند به یک پروانه ای با زیبایی تمام مبدل شوند.

در واقع روانشناسی نماد پروانه قصد دارد تا به ما اصل تغییر را تاکید کند. او فرد غمگین را به صورت یک کرم ابریشم می داند. تا مدتی که در تار خود است با نگاهی امیدوار پیله ای در اطرافش می تند و بعد از شکافتن پیله می تواند زیبایی منحصر به فرد خود را داشته باشد. پس پروانه در روانشناسی نمادی از گذراندن مشکلات و یا فراز و نشیب در زندگی است و امید را در افراد زنده نگه می دارد. به او این موضوع را یادآور می شود که هیچ چیز در جهان بدون تلاش به دست نمی آید و حتی می تواند از یک کرم تبدیل به پروانه ای پر از حس رهایی و زیبایی شد.

نماد پروانه در فشن

بیشتر دخترها به یاد دارند که در زمان کودکی یا نوجوانی خود وسائلی به شکل پروانه مانند انواع گلسر یا اکسسوری داشته اند. نماد پروانه بیشتر از حضورش در صنعت مد و فشن به ما حس نوستالوژیک خواهد داد. این نماد، در دوره های مختلف طراحی مد و فشن استفاده شده است و هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد.

این طرح می تواند چاپ یک پروانه بر روی لباس باشد یا بهره بردن از آن بر روی انواع کیف، کفش، اکسسوری و….؛ پس در دنیای بزرگ مد و فشن، پروانه نمادی از رهایی و آزادی شخصی و همچنین زیبایی خاص می باشد. برای افرادی که دوست دارند تا زندگی جدیدی را آغاز کنند و حس بهتری نسبت به زندگی داشته باشند می توانند در لباس یا هر وسیله دیگری از نماد پروانه استفاده کنند تا این حس تغییر را به دیگران انتقال بدهند.

نماد پروانه در تاریخ باستان

در زمان گذشته هم مانند الان، توجه افراد به ظاهر پروانه و بال های زیبا و رنگی او جذب می شده و نشان دهنده روح متعالی بوده است. حتی در زمان های خیلی دور در روی سنگ قبر کودکان هم از این طرح استفاده می کردند. در تاریخ باستان نماد پروانه در بین سرخپوستان نشان دهنده رسیدن به آرزوها بود؛  زیرا معتقد بودند که پروانه نزدیک به خدا است. در بین اقوام آرتک، پروانه در نقش روح سربازان کشته شده در جنگ بود و در رم باستان نماد پروانه برخلاف تفکر سایر اقوام نماد جنگ حساب می شد.

نماد پروانه در فرهنگ‌های مختلف

نماد پروانه در فرهنگ‌ها و ادیان مختلف جهان تا حد زیادی شبیه به یکدیگر است. یعنی در واقع تمامی آنها به نوعی نشان‌دهنده‌ی زیبایی و تغییرات مثبت هستند. در زیر تعدادی از این مفاهیم را برایتان برشمرده‌ایم:

  • پروانه در میان هنرمندان و نویسنده‌های ایرانی همیشه نماد مهر، دوستی، جانسپاری و از خودگذشتی است. در بسیاری از اشعار فارسی می‌خوانیم که پروانه به‌قدری دور شمع می‌گردد تا بسوزد و جانش را پای معشوق (نور شمع) بدهد. در ادبیات فارسی، پروانه با سوختن خود و فدا کردن جان شیرینش، ارزش و منزلت عشق را نشان می‌دهد.
  • در فرهنگ ژاپن نیز پروانه نماد شادی و خوشبختی است. به طوری‌که در دوران باستان، تازه عروس‌های در مجلس عروسی خود چند پروانه زنده را به آسمان رها می‌کردند تا با این کار شادی و خوشبختی زندگی زناشویی خود را تضمین کنند.
  • مردم مکزیک، نیوزیلند و بسیاری از اسلاوها (از جمله روسیه) بر این اعتقاد هستند که پروانه‌ها، روح مردگان محسوب می‌شوند و هرگز کشته نمی‌شوند.
  • طبق افسانه‌های سرخپوستان باستان، پروانه‌ها می‌توانند آرزوهای انسان را به بهشت و خدا برسانند. در نتیجه، گفتن آرزو به پروانه‌ها باعث برآورده شدن آرزوها می‌شود.
  • آزتک‌های نیز بر این اعتقادند که پروانه‌ها روح سربازانی هستند که در جنگ کشته شده‌اند در دوباره در شکل پروانه به دنیا بازگشته‌اند.
  • مسیحیان کاتولیک، پروانه را نمادی از تولد دوباره و زنده شدن روح می‌دانند.
  • در فرهنگ چینی نیز پروانه سمبل شادی، وفور نعمت و جاودانگی است.
  • در میان سلت‌ها ، یک پروانه آتشین با بال‌هایی که تکان می‌خورند نماد گرمای آفتاب ، شور و اشتیاق روح برای زندگی است.
  • در رم باستان این موجودات منادی جنگ بودند. اما در ترکیب با گل داوودی، پروانه به نمادی از زیبایی ابدی و طول عمر بدل می‌شد.
دکمه بازگشت به بالا