عمومیکسب و کار ویژه

آموزش تعویض پروانه پمپ آب خانگی

شما می توانید برای مطالعه توضیحات ارائه شده در زمینه  و همچنین  بر روی آن ها کلیلک کنید. همانطور که در مقاله به اختصار بیان کردیم، یکی از اجزای بسیار مهم و تاثیر گذار در روند کار پمپ آب خانگی پروانه پمپ آب است.

پروانه پمپ آب چیست؟

پروانه در واقع بخش چرخنده در پمپ های سانتروفیوژ است که از پره ها و یا تیغه هایی تشکیل شده است که به واسطه چرخش این پره ها آب در داخل پمپ آب حرکت می کند. پره های پروانه به شافت متصل هستند. وقتی پروانه شروع به چرخش می کند، انرژی الکتریکی وارد شده از را به انرژی جنشی جریان آب تبدیل می کند.

نحوه حرکت جریان آب در داخل پروانه پمپ آب

پروانه جز جدایی ناپذیر و بسیار مهم در اجزای پمپ آب خانگی است، چرا که این قطعه سبب ایجاد شتاب توسط پره هایش برای حرکت جریان آب در پمپ آب می شود. طراحی پروانه ها به عنوان عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد کارایی یک پمپ در نظر گرفته می شود.

انواع پروانه در پمپ آب:

دو نوع پروانه وجود دارد: پروانه ی جریان محوری و پروانه ی شعاعی.

 • در پروانه محوری، آب به طور محوری به طرف شفت حرکت می کند.
 • در پروانه جریان شعاعی، آب به طور عمود به طرف شفت حرکت می کند.

پروانه های محوری معمولا برای جریانات بالا و فشار کم استفاده می شوند، در حالی که پروانه های شعاعی اغلب در پمپ های سانتریفوژ تقسیم شده چند مرحله ای استفاده می شود. پروانه ها نیز به پروانه های باز و بسته تقسیم بندی می شوند. پروانه باز دارای تنها یک پوشش است و لبه ها پروانه در طرف دیگر قرار دارند. اما پروانه بسته، که اغلب به نام پروانه ی دوقلو نام گذاری می شود، دارای سقف در هر دو طرف لبه است.

پروانه های باز به طور کلی فقط برای پمپ های آب تک مرحله ای گریز از مرکز مکش استفاده می شوند، در حالی که پروانه های دو طرفه در پمپ های سانتریفیوژ چند مرحله ای به بالا استفاده می شوند. پروانه ها را همچنین می توان براساس نوع مکش آنها طبقه بندی کرد:

 1. پروانه ی تک مکشی، که مایع به مرکز پره ها از یک جهت وارد می شود.
 2. در حالی که، در پروانه دومکشی، آب به طور همزمان به مرکز پره پروانه از هر دو طرف وارد می شود.

جنس مواد تشکیل دهنده انواع پروانه در پمپ آب:

پمپ های سانتریفیوژ صنعتی عمدتا از فولاد یا فولاد ضد زنگ ساخته شده اند. در حالی که بعضی از پمپ های درجه پایین ترکه برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرند، از مواد برنجی یا برنزی و برخی از نوعی پلاستیکی ساخته شده اند. در هنگام خرید پمپ آب باید به جنس پروانه بسیار دقت کرد چرا که مواد پروانه ها در معرض انواع خوردگی، فرسایش، کاویتاسیون و سایش عمومی قرار می گیرند.

چه عواملی سبب خرابی پروانه در پمپ آب خانگی می شوند؟

 

همانطور که در قسمت بالا ذکر شد، یکی از مهمترین دلایل خرابی پروانه در پمپ آب خانگی به دلیل بروز خوردگی یا کاویتاسیون است. حال این اتفاق چگونه رخ می دهد؟

کاویتاسیون یا خوردگی زمانی رخ می دهد که سرعت حرکت آب در داخل پمپ آب کاهش پیدا می کند، در این حالت آب به دلیل کاهش فشار شروع به تبخیر شدن می کند که نتیجه آن تشکیل حباب هایی در سطح پروانه داخل پمپ آب خانگی است. ترکیب سرعت تبخیر آب و ترکیدن حباب های آب، سبب ایجاد خوردگی در پروانه و بدنه پمپ آب خانگی می شود. به همین علت است که انتخاب پروانه ای با جنس مقاوم در برابر خوردگی می تواند این رخ داد رایج را در پمپ های آب خانگی کاهش دهد.

از این رو در بسیاری از پمپ های آب خانگی از پروانه هایی از جنس پلاستیک استفاده می شود، چرا که میزان فشار و سرعت آب در ساختمان ها بیشتر مواقع پایین است. اما پروانه های پلاستیکی هم با گذشت زمان و استفاده مداوم در پمپ آب خانگی دچار پوسیدگی شده و سطح پروانه خورده شده و دیگر کارایی قبل را ندارد .از طرفی خشکی پروانه نیز سبب آسیب دیدن آن خواهد شد.

یکی عامل مهم دیگر در بروز مشکل در پروانه پمپ آب خانگی این است که اگر پروانه از نوع پلاستیکی باشد می تواند در اثر ورود قطعه ای از زباله به داخل ورودی پمپ آب باعث شود که پروانه شکل خود را از دست بدهد. از این رو تعویض پروانه در پمپ آب خانگی تنها راه باقی مانده برای دستیابی به راندمان بالای پمپ آب خانگی است.

بهترین راه برای جلوگیری از رخ دادن این اتفاق این است که از شیر فیلتردار در قسمت ورودی پمپ آب استفاده کنیم تا از ورود ذرات خارجی به داخل پمپ جلوگیری شود. البته به خاطر داشته باشید که قسمت فیلتر این شیر را هم باید هر دو تا سه ماه یکبار تمیز کنید.

علائم نشان دهنده خرابی پروانه در پمپ آب خانگی

 • کاهش فشار آب به دلیل اینکه پروانه خراب شده و حجم کافی آب را به موتور نمی رساند تا پمپاژ کند.
 • بروز مشکل در نحوه کار موتور پمپ آب زیرا آب کافی به موتور نرسیده و موتور در اصطلاح خشک کار می کند.
 • ایجاد صدا در قسمت پروانه موتور پمپ آب

برای آشنایی بیشتر با نحوه تعویض پروانه پمپ آب خانگی می توانید به مشخصات پمپ آب خانگی خود مراجعه کنید. در این برگه تمام جزییات پمپ آب خانگی شما موجود است. برای بررسی بر روی آن کلید کنید. در مقایسه با بسیار ساده تر است. چرا که پروانه کاملا پشت بدنه پمپ آب خانگی قرار گرفته است. این نکته را در نظر داشته باشید که قبل از شروع به تعویض پروانه در پمپ آب خانگی باید هر گونه اتصال به برق را در دستگاه قطع کنیم و ایمنی کار را در نظر بگیریم.

 1. برای دسترسی به پروانه پمپ آب خانگی کافی است که پیچ های بدنه پمپ آب را با کمک پیچ گوشتی باز کنید.
 2. بعد از باز کردن بدنه پمپ آب به پوشش پروانه پمپ آب خانگی خواهید رسید که برای باز کردن آن باید پیچ های اطرف آن را با ابزار مناسب باز کنید.
 3. بعد از باز کردن پوشش اولیه پروانه به قسمت اصلی پروانه پمپ آب خانگی خواهید رسید.
 4. باز کردن پروانه پمپ آب به سادگی صورت نمی گیرد، زیرا این قطعه به حالت پیچی بر روی محور قرار دارد.

برای باز کردن پروانه ابتدا درپوش پیچ در قسمت پشت پمپ آب خانگی را بر داشته و با پیچ گوشتی بزرگ و مقاوم پیچ را به حالت ثابت نگه می داریم و سپس همزمان با نگه داشتن پیچ در پشت پمپ آب، پروانه را برخلاف جهت بسته شدن آن تا زمان باز شدن کامل می چرخانیم.

 1. حال می توانیم پروانه قدیمی را از پمپ آب خانگی به راحتی باز کنیم. در این قسمت کافی است که پروانه جدید را بعد از اتصال کاسه نمد به آن در جای قبلی خود قرار دهید. اگر کاسه نمد نیز دچار مشکل است، می توانید آن قطعه را نیز در این مرحله تعویض کنید.

پمپ آب خانگی راهی برای افزایش فشار آب

پمپ آب در واقع دستگاهی بوده که جهت تقویت فشار آب در مصارف عادی و به طور معمول به صورت خانگی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در حال حاضر تنوع پمپ های آب موجود در بازار بسیار زیاد می باشد. در زمان خرید پمپ آب خانگی برای داشتن انتخابی مناسب بایستی به مواردی چون تعداد شیرها، متراژ واحد، میزان مصرف و همچنین تعداد طبقات توجه نمود.

منبع تحت فشار به همراه پمپ آب خانگی

برای آن که پمپ بتواند به طور خودکار عمل نموده و دفعات خاموش و روشن شدن آن به حداقل رسیده و البته صدای آن نیز کاهش یابد در کنار آن مخزن تحت فشار همراه با درجه و کلید اتوماتیک نیز نصب خواهد شد.
این مخزن از طریق بستری که برای آب تحت فشار فراهم نموده باعث شده در پشت لوله یک فشار ثابت شکل گرفته که علاوه بر کم کردن تعداد دفعات خاموش و روشن شدن، باعث ایجاد جریان متناوب و یکنواخت آب در لوله ها نیز می گردد.

آیا پمپ های بی صدا وجود داشته و یا این که این موضوع صرفا یک تبلیغ می باشد؟

واقعیت امر این بوده که هر پمپ آبی که در بازار موجود بوده به هر حال در زمان فعالیت تولید کننده میزان صدایی نیز بوده و عناوینی نظیر پمپ های صدا تنها تبلیغ و بازارگرمی می باشد. البته ممکن بوده میزان صدا در برخی از برندها و مدل ها به نسبت سایرین کمتر باشد.

راهکارهایی برای کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری پمپ پس از خرید آن

 • جهت افزایش طول عمر پمپ آب خانگی و کاهش هزینه تعمیر و نگهداری، بهتر بوده اقدام به تهیه یک منبع دیافراگمی با حجم بالاتر نمایید.
  • جهت مهار وزن لوله، بایستی تصمیم درستی گرفته شود. این را به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان نمی توان روی پمپ زمینی به عنوان تکیه گاه وزن لوله های سیستم لوله کشی که در معرض فشار بوده حساب نمود.

تعمیر پمپ آب آپارتمانی

نکته: براساس شانزدهمین مبحث مقررات ملی ساختمان، نمی توان پمپ را به انشعاب اصلی آب شهری وصل کرد و از این رو بایستی برای نصب پمپ از یک شیر یک طرفه در محلی جدا از لوله اصلی آب شهری کمک گرفت.

سرویس پمپ آب خانگی

 • چک نمودن شیرفلکه
  • بررسی منافذ پروانه پمپ
  • بررسی مقدار روغن درون محفظه موتور و سیل و تعویض روغن این دو در صورت لزوم
  • بررسی صحت کارکرد آلارم ها جهت اطمینان از درستی عملکرد آنها. بدین منظور بایستی اقدام به انجام تست های الکتریکی اولیه نمایید.
  • از آن جایی که بر اثر گذر زمان پروانه و الکتروموتور پمپ دیگر کارایی اولیه خود را نداشته و دچار فرسودگی خواهند شد، پمپ نیز قادر به ایجاد هد حداکثری نخواهد بود. در چنین شرایطی بایستی خیلی سریع این قطعات سرویس گردند.

نکته:
از کار افتادن موتورپمپ، تنها به منزله سوختن آن نمی باشد. در بیشتر اوقات می توان به کمک یک سرویس اصولی و درست مشکل پمپ را برطرف نمود.

تشخیص عیب و تعمیر پمپ آب خانگی

هر چند که نصب و راه اندازی صحیح پمپ آب خانگی در افزایش طول عمر کارکرد آن بسیار موثر بوده اما به هر حال این دستگاه نیز همچون هر تجهیزات مکانیکی دیگر پس از مدتی دچار مشکل شده و نیاز بوده که راهکاری برای رفع آن اندیشید.
لازم به ذکر است که در صورتی که افراد نابلد و غیرمتخصص اقدام به اجرای اصول تعمیر و عیب یابی نموده، ممکن بوده بعدها کارفرمایان و صاحب خانه متحمل هزینه های بیشتری گردند. لذا توصیه می شود حتما این کار را به افراد متخصص سپرده و از هزینه های بیشتر جلوگیری نمایید.
در واقع یک پمپ آب خانگی طی فعالیت خود ممکن بوده از بخش های گوناگون دچار آسیب دیدگی گردد؛ در ادامه لیستی از رایج ترین عیب های این تجهیزات مکانیکی آورده شده است:
خارج شدن دستگاه پمپ از تنظیم
یکسره شدن پمپ و عدم خاموشی آن
بالا بودن تعداد دفعات روشن و خاموش شدن پمپ
کم شدن باد درون مخزن تحت فشار
گیرپاژ نمودن پمپ
و

در ادامه به توضیح بیشتر در رابطه با برخی از این عیب ها خواهیم پرداخت:

یکسره شدن پمپ آب خانگی

به طور معمول یکسره شدن پمپ و خاموش نشدن آن زمانی اتفاق افتاده که تغییرات فشار به قدری زیاد بوده که پمپ قادر به تامین آن نبوده و به ناچار تا زمان تامین این فشار به طور یکسره کار خواهد کرد.
• به طور معمول یکسره کار کردن پمپ به علت عدم تنظیم اتومات مکانیکی بوده که باید به کمک یک سرویس کار انجام گردد. یکسره کار کردن پمپ، باعث گرم شدن تدریجی سیال، و تغییر شکل پروانه های نویل و از دست رفتن حالت اولیه آن می گردد.
• هوا کشیدن پمپ
• خرابی منبع انبساط و سوراخ شدن آن که موجب شده قادر به نگهداری باد نبوده و کم و زیاد شدن مکرر فشار را باعث گردد و به همین دلیل پمپ بدون خاموش شدن به فعالیت خود مشغول خواهد شد. در رابطه با این موضوع توصیه می کنیم مقاله نحوه تنظیم میزان باد مخزن تحت فشار پمپ آب را مطالعه نمایید.
• بروز نشتی در بخشی از سیستم

خراب شدن و عدم تنظیم بودن کلید اتومات

کلید اتومات پمپ در واقع از ملحقات آن بوده و به نوعی می توان آن را مرکز فرماندهی پمپ دانست و وظیفه آن صدور دستور قطع و وصل پمپ می باشد. این بخش از پمپ در مقایسه با دیگر تجهیزاتی که به آن متصل بوده بیشتر دچار خرابی شده و در دو نوع مکانیکی و دیجیتالی می توان آن را یافت. منظور از ست کنترل، کلید اتومات دیجیتالی می باشد.
درون کلید پمپ دو پیچ یا مهره وجود داشته که یکی از آن ها به منظور تنظیم فشار قطع و دیگری جهت تنظیم فشار استارت پمپ در نظر گرفته شده است.

به نوعی می توان گفت که از طریق این دو مهره کاهش و افزایش فشار یا بار پمپ میسر خواهد شد. زمانی که قصد تنظیم فشار آب را داشته بایستی اقدام به بستن تمامی شیرهای آب نموده و از طریق باز و بسته کردن یک شیر پمپ را تنظیم کرد.
بایستی در انجام این امر به همه واحدهای ساختمان توجه نموده و به گونه ای پمپ تنظیم شده که حتی دورترین نقطه نیز از فشار آب مطلوب بهره مند گردند.

در بیشتر موارد یکسره شدن پمپ و خیلی دیگر از مشکلات به وجود آمده در پمپ ناشی از عدم کارکرد مطلوب کلید اتومات خواهد بود. بر فعالیت پمپ موارد متعددی نظیر چسبیدن کنتاکت های کلید اتوماتیک و تنظیم نبودن آن ممکن بود اثر منفی به جای بگذارد.

نکته: به طور معمولی خراب شدن اتوماتیک مکانیکی بر اثر خرابی منبع تحت فشار و یا از کیفیت پایین اتوماتیک اتفاق می افتد.

دکمه بازگشت به بالا