عمومیکسب و کار ویژه

کارخانه شید گلخانه تهران

تابش تند آفتاب اگر چه برای رشد گیاهان مفید است؛ اما حجم بی‌اندازه آن باعث افزایش دمای گلخانه خواهد شد. در چنین شرایطی زیست گیاهان مورد تهدید قرار می‌گیرد. اما می‌توانیم با استفاده از تکنیک‌هایی مدرن مانند نصب توری گلخانه نور خورشید را در فضاهای گلخانه‌ای، صنعتی، مرغداری‌ها و حتی فضاهای ساختمانی و محوطه‌های شهری مدیریت کنیم.

شید گلخانه نوعی پوشش یکسره بافته ‌شده از الیاف‌های پلیمری است. این توری‌ها را در اندازه‌های بزرگ و با استفاده از الیاف‌های پلی اتیلن تهیه می‌کنند. بافت این توری‌ها چندان متراکم نیست و انواع آنها را با توجه به درصد سایه اندازی در اندازه‌های ۳۰ الی ۸۰ درصد دسته‌ بندی می‌کنند. آنچه مسلم است، هدف کاربرد توری سبز گلخانه برای جلوگیری از ورود حجم بی‌رویه آفتاب است. این توری‌ها چه در محیط گلخانه‌ای و یا در فضاهای ساختمانی و محوطه‌های شهری کاربردهایی متنوع دارند که به‌ قرار زیر هستند.

موارد کاربرد توری سایه بان

موارد کاربرد توری سایبان متنوع است. این توری‌ها با هدف جذب درصد قابل ‌توجه نور خورشید طراحی ‌شده‌اند؛ اما این جذب نور خورشید با اهداف گوناگون از سایه اندازی تا کنترل دمای محیط و… انجام می‌شود. در عین ‌حال فضاهای قابل ‌استفاده این توری‌ها نیز متفاوت است. موارد کاربرد شید گلخانه را به قرار زیر دسته‌بندی می‌کنیم:

استفاده از توری به ‌عنوان سایه اندازی مناسب برای گلخانه‌ها

سایه اندازی مهمترین و بدیهی‌ترین کاربرد توری شید گلخانه است. این توری‌ها بافت نه ‌چندان متراکم از الیاف‌های پلی اتیلن دارند. در عین ‌حال با خاصیت ضد UV می‌توانند تا مدت‌ها در مقابل تابش تند نور خورشید مقاوم باشند. همچنین درصد سایه‌ اندازی آنها را با توجه به مقدار تراکم بافت الیاف پلیمری از مقدار ۳۰، ۵۰، ۶۵ و ۸۰ درصد تفکیک می‌کنند. به ‌این ‌ترتیب محیط زیر این توری‌ها دارای سایه‌هایی رقیق و یا غلیظ است. این توری‌ها از ورود حجم قابل‌ توجه تابش تند نور خورشید جلوگیری کرده و با سایه اندازی مانع از آسیب و آفتاب ‌سوختگی گیاهان می‌شوند. به ‌این ‌ترتیب گیاهان گلخانه فرصت بهتری برای رشد و نمو کامل دارند.

استفاده از توری برای کاهش مصرف آب در گلخانه‌ها

علاوه ‌بر سایه اندازی از شید گلخانه‌ای برای مصارف دیگری همچون صرفه‌جویی در آب و انرژی استفاده می‌شود. در واقع توری گلخانه‌ای پوششی برای مدیریت دمای محیط گلخانه است. وقتی حجم آفتاب وارد شده به فضای گلخانه را کاهش می‌دهیم، قاعدتاً با افزایش بی‌رویه دمای محیط روبرو نیستیم.

به‌ این ‌ترتیب سیستم‌های سرمایشی گلخانه مانند سیستم پد و فن عملکرد بهتری دارند. چرا که با کاهش دمای محیط به حجم هوای مرطوب و خنک کمتری نیاز داریم. در عین ‌حال تبخیر سطحی آب کمتر اتفاق افتاده و به ‌این ‌ترتیب با نصب توری سایبان در مصرف آب گلخانه صرفه ‌جویی قابل ‌توجه صورت می‌گیرد. این مقدار کاهش مصرف آب آن‌قدر چشمگیر است که حتی باعث بهبود عملکرد سیستم پد و فن و در نهایت کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

استفاده از توری سبز در صنعت مرغداری و دامداری

یکی از کاربرد های اصلی این توری ها استفاده به عتوان توری سایبان برای دامداری ها می باشد. حیوانات نیز وابسته به نور خورشید هستند؛ اما هرگز نمی‌توانند در محیط کاملاً گرم تحت تأثیر تابش تند نور خورشید زندگی کنند. محیط‌های سربسته مرغداری‌ها و یا دامداری‌ها به ‌سرعت دم گرفته و داغ می‌شود. این در حالی است که نمی‌توانیم آنها را در محوطه‌های باز و مقابل تابش تند نور خورشید رها کنیم.

حیوانات اعم از مرغ و گله‌های دام به سایه برای زندگی راحت خود نیاز دارند. از طرفی نصب توری سایبان باعث جلوگیری از تبخیر سطحی شده که در حفظ رطوبت محیط مرغداری و یا دامداری تأثیرگذار است. بسیاری از بیماری‌ها مانند مشکلات گوارشی دام و یا مرگ‌ومیر ناگهانی مرغ به ‌علت عدم رطوبت کافی محیط است که با نصب توری این مشکل مرتفع می‌شود.

بهره‌گیری از شید برای اماکن مختلف

توری سایبان از بهترین تکنیک‌های سایه اندازی در فضاهای ساختمانی و حتی صنعتی و اماکن مختلف شهری و خدماتی است. حیاط منازل، بالکن و تراس خانه‌ها، زمین‌های بازی، مهدکودک‌ها، پارک‌ها و بوستان‌های شهری، پارکینگ‌ها، محوطه‌های صنعتی و خدماتی و… همگی از جمله اماکنی هستند که به ایجاد سایه نیاز دارند. از توری سایه بان می‌توانیم برای تولید سایه‌هایی لطیف در این اماکن استفاده کنیم. طراحی روف گاردن یکی از مدرن‌ترین ایده‌ها برای نصب توری سایه بان در فضاهای ساختمانی خصوصاً برج‌ها و خانه‌های آپارتمانی است.

استفاده از شید سایبان در صنعت پرورش طیور

حفظ رطوبت محیط از چالش‌های جدی در صنعت پرورش طیور است. پرندگان حتی بزرگترین آنها تحت تأثیر هوای خشک به سرعت مریض می‌شوند. این در حالی است که بسیاری از طیور برای تداوم زندگی به همجواری با آب نیاز دارند. توری سایبان می‌تواند ابزار مفید در پرورش انواع طیور باشد. با تکنیک سایه اندازی و حفظ رطوبت حتی می‌توانیم در چرخه تخم‌گذاری طیور، جلوگیری از بیماری‌ها، رشد سریع‌تر و وزن بیشتر آنها تأثیرگذار باشیم. اهمیت استفاده از این توری‌ها در صنعت پرورش طیور قابل‌ توجه است.

استفاده از توری سایه انداز در استخرها

استخرهای پرورش ماهی و حتی استخرهای شنای روباز به سایه اندازی نیاز دارند. هر استخر روباز پهنه بزرگی از آب است که در اثر تابش بی‌وقفه نور خورشید به ‌سرعت دمای آن افزایش پیدا می‌کند. در این صورت محیط ‌زیست ماهی‌ها تهدید می‌شود. در عین ‌حال افزایش دمای آب استخر شرایط زیست جلبک‌ها و خزه‌ها و حتی زندگی حیوانات دیگر را مساعد می‌کند. لذا از پهنه سایه اندازی توری‌ها برای کنترل دمای محیط استخر و جلوگیری از رشد جلبک و افزایش بهره‌وری تولید ماهی استفاده می‌کنند.

بهره‌گیری از توری سبز گلخانه‌ای در انبارهای مختلف

در انبارهای روباز نیز به سایه اندازی نیاز داریم. چرا که در این انبارها نیز قرار است تا انواع محصولات را نگهداری کنیم و بسیاری از این محصولات در اثر تابش تند نور خورشید فاسد شده و یا تخریب و فرسوده می‌شوند. اما هنرمندانه و با استفاده صحیح از شید گلخانه به ‌راحتی می‌توانیم حجم نور خورشید را مدیریت کرده و از فاسد شدن و حتی فرسوده شدن انواع مواد انبار شده جلوگیری کنیم.

آیا نصب توری سایبان باعث جلوگیری از تبادل هوا می‌شود؟

خیر، در صورت نصب توری همچنان از تبادل هوا برخوردار هستیم؛ اما مقدار آن کاهش پیدا می‌کند.

توری شید گلخانه برای جلوگیری از ورود حشرات کارایی دارد؟

خیر، این توری‌ها فقط سایه انداز هستند و به ‌عنوان محافظ برای جلوگیری از حشرات و آفات کارایی ندارند.

دکمه بازگشت به بالا