علم و سلامتکسب و کار ویژه

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس اثر میکند؟

زمان تاثیر بوتاکس و ماندگاری آن چقدر است؟

به نقل از سایت دکتر گویا بوتاکس به دارویی تزریقی گفته می شود برای از بین بردن خطوط و چین و چروک پوستی در صورت فلج کردن عضلات کاربرد دارد. ساخت آن از سم بوتولونیوم نوع آ می باشد که فلج شدن عضلات را به صورت موقت به دنبال دارد. از آنجایی که حرکت زیاد عضلات باعث به وجود آمدن چین و چروک می شود، در صورت فلج شدن عضلات، امکان از بین رفتن خطوط هم فراهم می گردد.

می توان از تزریق بوتاکس به عنوان یکی از روش های کم تهاجمی در زمینه جوانسازی نام برد که بسیار ایمن می باشد و بیشترین کاربرد را برای از بین بردن خطوط ظریف و چین و چروک اطراف چشم دارد. البته این بدین معنا نمی باشد که برای بقیه اعضای صورت کاربرد ندارد. با انجام این در بهترین پزشک تزریق بوتاکس در تهران صورت و پوست شاداب تر و جوان تری خواهید داشت.

کشور آمریکا یکی از کشورهایی است که مردم در آن از روش بوتاکس بسیار زیاد استفاده می کنند و بیشترین مصرف کننده آن هم هنرپیشه های هالیوودی هستند که در جهت زیبا سازی صورت خود به دنبال آن هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بوتاکس به سایت الو پزشک مراجعه نمایید.

کاربردهای بوتاکس را نام ببرید؟

کاربردهای بوتاکس به دو دسته کاربرد و کاربرد درمانی تقسیم می شود که در زیر به این کاربردها اشاره خواهد شد:

کاربردهای درمانی:

 • میگرن مزمن
 • مثانه بیش فعال و یا پرکار
 • افتادگی پلک
 • بعضی از اختلالات عصبی از جمله فلج مغزی
 • اسپاسم عضلات گردن
 • تعریق بیش از حد
 • پرش عضلانی چشم یا پریدن چشم

کاربردهای زیبایی:

 • از بین بردن خطوط های افقی چشم
 • بالا بردن گوشه های لب
 • از بین بردن خط ابرو
 • بالا بردن نوک بینی
 • از بین بردن چین و چروک های اطراف چشم
 • محو کردن چروک های اطراف گردن

هزینه تزریق بوتاکس به چه عواملی بستگی دارد؟

محل تحت درمان: برای درمان باید بدانید دوز درمانی برای نقاط مختلف بدن با هم فرق می کند و در صورتی که می خواهید اقدام به رفع افتادگی گوشه های لب بکنید، باید بین 2 تا 8 واحد بوتاکس به اطراف لب تزریق شود، رفع خطوط ابرو به 20 تا 40 واحد نیاز دارد. با زیاد شدن مصرف دوز دارویی برای درمان، هزینه تمام شده آن هم به مراتب زیادتر خواهد شد.

برند بوتاکس: از آنجایی که نوسانات ارزی دائما در حال تغییر کردن است، باعث شده است که قیمت برندهای هم متغیر باشد. به عنوان مثال برند دیسپورت از گران ترین برندها می باشد و بعد از آن برند نورونوکس و مسپورت را می توان از نظر قیمت بعد از برند دیسپورت قرار داد. با توجه به اینکه کدام برند برای تزریق بوتاکس کاربرد دارد، هزینه نهایی تغییر می کند.

عمق خطوط: یکی از دیگر مواردی که می توان بر دوز درمانی تاثیر گذار باشد، شدت چین و چروک و یا میزان عمیق بودن خطوط است. در صورتی که خواستار از بین بردن چین های پنجه کلاغی باشید، 2 تا 5 واحد کافی می باشد. به عبارت دیگر با پایین آمدن میزان مصرف دوز درمانی، کاهش هزینه بوتاکس را شاهد خواهید بود.

بعد از انجام بوتاکس امکان شستن صورت در همان روز یا یک روز بعد وجود دارد، اما از آنجایی که ممکن است صورت ورم داشته باشد، برای شستن موارد زیر باید رعایت گردد.

پوست شما بعد از بوتاکس به آرامش نیاز دارد تا ورم آن از بین برود، پس برای باید به آرامی آن را بشویید و هیچ گونه فشاری به آن وارد نکنید تا بوتاکس روی پوست شما دچار تغییر نشود.

استراحت به پوست از دیگر نکاتی است که قبل از شستن صورت باید رعایت شود.

به هیچ عنوان با آب گرم پوست خود را شستشو ندهید و فقط از آب ولرم یا سرد استفاده کنید تا عدم تغییر در نتیجه بوتاکس را به همراه داشته باشد.

رعایت موارد فوق باعث می شود که شما نتیجه ای که از بوتاکس می خواهید، را دریافت کنید و مراقبت هایی که برای پوست لازم است را بعد از گذشت یک روز می توانید شروع کنید.

عوارض احتمالی تزریق بوتاکس را نام ببرید؟

تنها در بخش هایی که تزریق بوتاکس در آن  محل انجام می گیرد، شاهد عوارض احتمالی خواهید بود که از جمله این عوارض می توان به کبودی، عفونت، قرمزی و درد در آن ناحیه اشاره کرد.

هنگامی که از تزریق بوتاکس در جهت شل شدن عضلات استفاده می شود، ممکن است عوارضی مانند مشکل خفیف بلع، درد، سرگیجه، ضعف عضلانی، عفونت های تنفسی نظیر آنفولانزا و سرماخوردگی، تهوع را به همراه خواهد داشت. البته احتمال عوارضی مانند سوزش چشم، ریزش اشک، دوبینی، کاهش پلک زدن، افتادگی و ورم پلک، افزایش حساسیت به نور و خشکی چشم هم ممکن است وجود داشته باشد.

بعضی از افراد بعد از تزریق بوتاکس شاهد بالا رفتن بیش از حد ابرویشان خواهند بود که دلیل آن تزریق غیر یکنواخت بوتاکس می باشد که با تزریق مقدار کمی از آن امکان اصلاح ابرو وجود دارد.

در صورتی که علائم آلرژیک مانند سرگیجه شدید، تورم، بثورات جلدی، اشکال در تنفس و خارش را داشتید، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

انجام دادن بوتاکس برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

 • افرادی که به بیماری های عضلانی و عصبی دچار هستند.
 • خانم های شیرده و باردار نباید تزریق بوتاکس انجام دهند.
 • افرادی که داروهای ضد انعقادی را مصرف می کنند، نیاز است برای تزریق بوتاکس با پزشک مشورت نمایند.
 • افرادی که از عفونت فعال و تبخال در محلی که قصد تزریق دارند، رنج می برند نباید این روش را استفاده کنند.
 • در صورتی که چین و چروک فردی بسیار عمیق باشد، قبل از بوتاکس با پزشک مشورت کند، زیرا امکان عدم تاثیر بوتاکس در این گونه افراد وجود دارد.

دوام بوتاکس تا چه مدتی می باشد؟

از آنجایی که تزریق بوتاکس باعث می شود عضلات صورت افراد برای یک مدتی غیر قابل حرکت باشند و امکان ابراز احساسات با زبان بدن برایشان وجود نداشته باشد، پس نمی توان گفت تاثیر تزریق بوتاکس دائمی می باشد. اگر بوتاکس به صورت همیشگی بود، هیچ فردی اقدام به تزریق آن نمی کرد و به عنوان یکی از روش های پر طرفدار در بین مردم شناخته نمیشد.

بوتاکس بین دو تا 6 ماه بر روی پوست دوام خواهد داشت و بعد از آن به دلیل ترشح ماده ای با نام اسید کولین، شاهد منقبض شدن و حرکت عضلات خواهید بود.

نگاهی به عمل بوتاکس پیشانی

بوتاکس نام تجاری سم بوتولینم است. بوتاکس در گذشته تنها جنبه‌های درمانی داشت و از آن برای رفع دردهای مزمن نظیر میگرن استفاده می‌شد. اما، با گذشت زمان و پیشرفت علم پزشکی، محققان دریافتند که از آن برای جراحی‌های زیبایی نیز بهره ببرند. عمل بوتاکس پیشانی جزو اولین و شایع‌ترین اهداف زیبایی بوتاکس بوده و بسیاری از افرادی که از چین و چروک‌های پیشانی خود رنج می‌بردند این روش درمانی را انتخاب می‌کردند. البته، پیشانی تنها ناحیه مورد نظر برای عمل بوتاکس نیست و سایر نواحی صورت مانند گونه،‌ لب، اطراف چشم و چانه را نیز شامل می‌شود.

استفاده از بوتاکس جزو درمان های موقتی است و پس از چند ماه کاملا از بین می‌رود. بسیاری بر این تصورند که بعد از اتمام آثار بوتاکس پوست آن‌ها دچار افتادگی می‌شود که هرگز اینگونه نیست. پس از اینکه نتایج بوتاکس کاملا از بین رفت، پوست صورت به حالت اولیه بازگشته و عوارضی از خود بر جای نمی‌گذارد.

معمولا، نتایج بوتاکس پس از 6 الی 12 ماه از بین می‌رود و در صورت تمایل قابل تجدید می‌باشد. از آنجایی که ممکن است افراد از نتایج عمل‌های زیبایی ناراضی باشند، پزشکان روش‌های موقتی نظیر بوتاکس و را توصیه می‌کنند؛ چراکه تنها با تزریق چند سی‌سی آنزیم از بین می‌روند.

تفاوت بوتاکس پیشانی با عمل لیفت

عمل لیفت و تزریق بوتاکس از چند لحاظ با هم تفاوت دارند که مهمترین آن میزان تهاجمی بودن آن‌هاست. میزان ماندگاری بوتاکس و لیفت کاملا باهم فرق داشته و نتایج عمل لیفت بیشتر باقی می‌ماند. انتخاب این دو روش بستگی به اهداف بیمار دارد، اما بهتر است برای انتخاب روش صحیح به پزشک مراجعه کرده و از او کمک بخواهیم.

موارد کاربرد لیفت صورت

لیفت صورت جزو روش‌های جراحی زیبایی تهاجمی بوده که پزشک با کشیدن پوست صورت، پوست‌های اضافی آن را حذف و چین و چروک یا افتادگی آن را از بین می‌برد. طبق مشاهدات، لیفت صورت در مقایسه با تزریق ژل و بوتاکس، نتایج بهتری داشته و ماندگاری آن بسیار بیشتر از آن‌ها است؛ به گونه‌ای که حدود 10 سال ماندگاری دارد. اما، بهتر است از روش‌های دائمی تا مشخص شدن تصمیم نهایی استفاده نکرد، چرا که در صورت پشیمانی امکان اصلاح و بازگرداندن صورت به حالت اولیه وجود نخواهد داشت.

با عمل لیف می‌توان چین و چروک‌های عمیق پوست را کاملا از بین برد، این در حالی است که امکان اصلاح چنین خطوط عمیقی از طریق تزریق بوتاکس پیشانی ، بوتاکس لب و غیره میسر نیست. البته، ناگفته نماند که عمل لیفت تحت بیهوشی انجام شده و معمولا ریسک بالایی دارد. از آنجایی که لیفت صورت جزو عمل‌های تهاجمی محسوب می‌شود نیاز به دوره نقاهت بیشتری داشته و در مواقعی 3 هفته طول می‌کشد.

موارد کاربرد بوتاکس

در مقابل، عمل بوتاکس پیشانی ، بوتاکس لب و غیره جزو روش‌های کم‌تهاجمی بوده و از طریق آن ماهیچه‌های صورت شل می‌شوند. برخلاف عمل لیفت، بوتاکس به صورت سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این عمل بسیار سریع انجام می‌شود و بیمار تنها 10 الی 15 دقیقه تحت عمل قرار می‌گیرد. از این رو، نیازی به دوره نقاهت نداشته و پس از عمل می‌توان به راحتی به کارهای روزمره پرداخت. نتایج بوتاکس پس از چند ماه به طور کامل از بین می‌روند و در صورت پشیمانی از نتایج آن کافیست مدتی صبر کرد تا آثار آن محو شوند.

درست است که نتایج عمل بوتاکس پیشانی و سایر ناحیه‌های صورت موقتی هستند، اما برای کسب نتایج بهتر و دائمی باید از سایر روش‌های زیبایی نیز استفاده کرد. توجه داشته باشید که برخلاف لیفتینگ، عمل بوتاکس نمی‌تواند افتادگی‌های پوست را برطرف کند و نباید برای اینکار استفاده شود. متاسفانه، برخی از کلینیک‌های نامعتبر با وعده‌های دروغ خود این روش درمانی را برای از بین بردن افتادگی صورت به افراد پیشنهاد کرده و سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازند.

عوامل زیادی هستند که میزان ماندگاری اثر تزریق بوتاکس به پیشانی را افزایش می‌دهند. به طور کلی، میزان ماندگاری بوتاکس بین ۶ الی ۱۲ ماه است که این میزان قابل افزایش است؛ به گونه‌ای که باید به خوبی از آن مراقبت کرد تا عوامل خارجی بر روی آن تاثیر نگذارند. در ادامه به چند عامل موثر بر ماندگاری اثر بوتاکس اشاره می‌کنیم.

جنس پوست

یکی از موثرترین عواملی که بر میزان ماندگاری تزریق بوتاکس تاثرگذار است، جنس پوست و ماهیچه‌های صورت هستند. در برخی از افراد جنس ماهیچه‌ها و عضلات صورت بسیار ضخیم بوده که ممکن است میزان ماندگاری اثر بوتاکس را کاهش دهد. چراکه در این شرایط برای از بین بردن چین و چروک و اصلاح ایرادات صورت باید مقدار زیادی بوتاکس تزریق؛ این امر ممکن است عضلات صورت را بیش از حد فلج کند که هرگز توصیه نمی‌شود. در این مواقع بهتر است از سایر روش‌های کلینیکال نظیر لیفتینگ استفاده کنید که نتایج بهتری بر جای خواهند گذاشت.

عوامل موثر در تاثیر بوتاکس بعد از تزریق

اگر به دنبال پاسخ این پرسش هستید باید ابتدا در آینه به صورت خود نگاه کنید. در قسمت هایی که پوست صورت نازک تر هستند مانند پیشانی و میان ابرو وجود چین و چروک امری طبیعی است و باید به خاطر داشته باشید که نمی توان تنها با یک بار تزریق بوتاکس از دست اینگونه چین و چروک ها رها شوید.به شما توصیه می کنیم که حتما از درمان بوتاکس سالی دو بار استفاده نمایید. در این صورت پوست شما کمتر دچار مشکل شده بنابراین پوست کمتر چروک می شود.

به همین دلیل مدت زمان تاثیر بوتاکس بعد از تزریق برای افراد مختلف متفاوت بوده و بسته به مقدار چروک از 4 تا 6 ماه تاثیرات بوتاکس بر روی پوست این افراد قابل مشاهده خواهد بود. از دیگر عواملی که مدت زمان تاثیر بوتاکس بعد از تزریق را کاهش می دهد نوع برند بوتاکس مصرفی است. برندهای بنام بازار علاوه بر دارا بودن تاثیرات بیشتر در پایداری بیشتر این اثرات هم تاثیر دارند. اما توجه نمایید که هزینه با توجه به نوع برند آن نیز متفاوت خواهد بود.

مدت زمان تاثیر بوتاکس بعد از تزریق بعد از طی چند روز قابل مشاهده است؟

مدت زمان تاثیر بوتاکس بعد از تزریق با توجه به مقدار چروک ها و سن افراد بعد از حدود 4 الی یک هفته پدیدار خواهد شد. اما توجه کنید که در صورتی که از بوتاکس جهت از بین بردن چروک های صورت خود استفاده نموده اید فراموش نکنید که تمام چروک ها در طی یک دوره درمان کاملا از بین نرفته و پوست شما صاف و درخشان نمی شود. مدت زمان تاثیر بوتاکس بعد از تزریق تقریبا برای تمام افراد چیزی حدود دو هفته خود را نشان خواهد داد. در صورتی که چروک ها کمتر باشد بوتاکس زودتر اثرات درمانی خود را نشان داده و پوست نیز صاف تر خواهد شد. اما برای افراد با پوست چروک این مدت حتما طولانی تر و زمان دوام بوتاکس بر روی پوست آنها نیز کمتر خواهد بود.

همه چیز درباره تزریق بوتاکس

مدت زمان تاثیر بوتاکس در قسمت مختلف صورت

مدت زمان تاثیر بوتاکس بعد از تزریق در قسمت های مختلف صورت متفاوت است. در صورتی که فرد از تزریق بوتاکس در چند قسمت صورت استفاده نموده است باید توجه نماید که هر قسمت اثرات خود را بعد از طی مدت زمان مشخصی نشان خواهد داد. به عنوان مثال مدت زمان تاثیر بوتاکس بعد از تزریق در قسمت پیشانی چیزی حدود 10 روز به طول خواهد انجامید اما در قسمت هایی که پوست نازک تر است مانند دور چشم مدت زمان تاثیر بوتاکس بعد از تزریق بسیار کوتاه تر خواهد بود.

اثرات درمانی بوتاکس

بسیاری از افراد از تزریق بوتاکس تنها برای رفع چروک های پوستی خود استفاده نمی کنند. از مهم ترین درمان هایی که با تزریق بوتاکس انجام می شود می توان به این موارد نیز اشاره نمود.

 • درمان تعریق زیاد بدن
 • افتادگی در پلک ها
 • پرش عصبی پلک
 • گرفتگی عضلات گردن
 • درمان میگرن
 • درمان مثانه
 • درمان فلج مغزی

نکات قابل توجه بعد از تزریق بوتاکس

 • در صورتی که بعد از تزریق بوتاکس قسمت تزریق متورم و دردناک است باید حتما موقع شستشو به آرامی محل را شستشو دهید.
 • از آب گرم  تا مدت زمان تاثیر بوتاکس بعد از تزریق جهت شستشوی صورت استفاده نکنید.
 • از آب سرد و یا ولرم جهت شستشوی محل تزریق استفاده نمایید.
 • در صورت بروز مشکل حتما با پزشک خود مشورت نمایید. این مشکلات عبارتند از: تورم، خارش، مشکل در تنفس، سرگیجه ….
دکمه بازگشت به بالا