عمومیکسب و کار ویژه

نحوه افزایش تکنولوژی ساختمان

چگونه فناوری دیجیتال در حال تغییر صنعت ساخت و ساز است؟

گفته می شود اکثریت شرکت های ساختمانی هنوز به همان روشی که دهه ها پیش انجام داده اند، فعالیت می کنند. اگرچه فن آوری های جدید با سرعت بسیار زیاد ظهور کرده اند، پیمانکاران کاملاً نسبت به تغییر مقاوم هستند؛ اما تغییر از دنیای فیزیکی به دنیای دیجیتال بسیار سودمند است و به نظر می رسد صنعت ساخت وساز به آرامی در حال درک این امر است. با نمایندگی اشنایدر انیپکو همراه باشید تا درباره نحوه افزایش تکنولوژی ساختمان و انواع آن بیشتر بگوییم.

چه عواملی باعث تغییر در صنعت ساخت وساز می شود؟

جهان دائماً در حال تغییر است و صنایع مختلف باید با آن تغییرات جدید سازگار شوند. چه بخواهیم یا خیر، تغییر، اجتناب ناپذیر است. پذیرفتن این امر در حال حاضر می تواند تفاوت زیادی هم در راندمان و هم در کاهش هزینه ایجاد کند. پیمانکاران باید بازبینی ای بر روش های پیشین خود انجام دهند و دریابند که توسعه چنین اقدامات قدیمی ای به زودی با راه حل های دیجیتالی تر جایگزین خواهد شد. فناوری دیجیتال پاسخی به گرایش های جهانی است و در اینجا گرایش هایی وجود دارد که باعث تغییر می شوند.

شهرنشینی

یکی از بزرگ ترین کاتالیزورهای تغییر، شهرنشینی است. جمعیت مناطق شهری جهان به طور مداوم در حال افزایش است. یکی از تحقیقات انجام شده توسط مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۶، این وضعیت را موردبررسی قرار داده و تخمین زده است که حدود ۲۰۰۰۰۰ نفر هرروز از مناطق روستایی به مناطق شهری کوچ می کنند! این به معنای تقاضای بیشتر برای ساخت وساز نه تنها برای ساخت خانه های بیشتر بلکه برای بیمارستان ها، مدارس، جاده ها، نیروگاه ها و غیره است.

کمبود نیروی کار

امروزه شرکت های ساختمانی در تلاش اند راه حلی برای افزایش بهره وری حتی به میزان ۱٪ پیدا کنند. یکی از دلایل اصلی، کمبود نیروی کار است. از این گذشته، ما با فقدان جدی استعداد در این صنعت روبرو هستیم. پیدا کردن حرفه ای ها برای حفظ مناصب بالاتر و خطر کمبود نیروی کار بیشتر از همیشه است.

کمبود منابع و تولید ضایعات

بازیافت طی سال ها موضوع مهمی بوده است، اما در حال حاضر بیشتر از همیشه موردنیاز است. استخراج مصالح به کاررفته در صنعت ساخت وساز افزایش یافته و برای متوقف کردن این بهره برداری از محیط زیست باید راهکارهای جدیدی ظاهر شود. درنتیجه، زباله های بیشتری تولید می شوند که مشکلات عظیمی را ایجاد می کنند. فناوری دیجیتال می تواند این مسئله را کاهش دهد.

تغییرات آب وهوایی

جای تعجب نیست که هرچه مردم بیشتر در مناطق شهری ساکن شوند، آلودگی بیشتری ایجاد می شود. کربن در حال تغییر دادن آب وهوا در سراسر جهان است و صنعت ساخت وساز را به تغییر روش های قدیمی خود سوق می دهد. تخمین زده می شود که این مشکل طی دهه های بعدی شدیدتر می شود. ردپای اکولوژیکی کمتر یک ضرورت است و چه چیزی بهتر از اجرای راه حل های دیجیتالی.

فناوری های جدید ساختمان سازی

در طراحی پلان مسکونی می توان از روش های سنتی استفاده کرد که مزایا و معایب خاص خودشان را دارند اما امروزه به کمک فناوری جدید ساختمان سازی توانسته اند سرعت ساخت و ساز، کیفیت و دقت را بالاتر ببرند بنابراین حتی پیچیده ترین مدل های معماری ساختمان هم با سرعت عالی قابل اجرا خواهند بود. در ادامه به معرفی این تکنولوژی ها می پردازیم:

• واقعیت مجازی یا VR

در طراحی ویلا لوکس یکی از مشکلات همیشگی این بوده که بخشی از مشکلات و ایرادات در حین ساخت مشخص می شوند بنابراین بحث تخریب و هدر رفت منابع برای اصلاح ایرادات تا رسیدن به طرح نهایی و بهره برداری همیشه مطرح بوده است. اما به کمک این تکنولوژی جدید در ساختمان سازی می توانید طرح های مختلفی را ایجاد کنید، آنها را به صورت مجازی کاملا درک کرده و بررسی نمایید و از همان ابتدا نقشه ساخت را اصلاح نمایید.

• پرینت سه بعدی

یکی از روش های ارائه نقشه ساختمان و طرح ساخت استفاده از شیت بندی معماری و بهتر از آن ماکت سازی است اما این کار زحمت طراحان معماری را دو چندان می کند و چنانچه با موافقت کارفرما همراه نشود این پروسه و زحمت آن را چند برابر خواهد ساخت. اما به کمک این فناوری نوین ساختمان سازی یعنی پرینت سه بعدی به راحتی می توانید آن را جایگزین ماکت کرده و پیچیده ترین طراحی ها را به شکل سه بعدی به نمایش بگذارید بدون اینکه وقت زیادی بگیرد.

• بتن خود ترمیم شونده

همانطور که می دانید برای طراحی ویلا لوکس و کلیه ساختمان های اداری و تجاری، بتن یکی از مصالح بسیار پرکاربرد به شمار می رد که استحکام و مقاومت کششی و تنشی قابل قبولی دارد. اما بتن به مرور زمان دچار ترک خوردگی و شکستگی می شود که ترمیم آن پس از اجرای ساختمان غیر ممکن است. تکنولوژی جدید ساختمانی، بتن خود ترمیم شونده یا بیوبتن است. بتن های خود ترمیم شونده باکتری هایی دارند که پس از ترک خوردگی بتن فعال می شوند و از طریق فعال سازی واکنش رطوبت با کلسیم کربنات آن را به سنگ آهک تبدیل می کنند تا ترک های بتن را ترمیم کند.

• هوش مصنوعی یا AI

در هوشمندسازی ساختمان یا ساخت خانه هوشمند شاهد بکارگیری انواع مختلفی از فناوری های هوش مصنوعی یا AI هستید که به کمک تجهیزات مختلف کلیه فرایندها را بدون دخالت مستقیم انسان کنترل می کنند در خانه هوشمند شما می توانید تمامی کارها از جمله مصرف برق و انرژی، سیستم تهویه، روشنایی، سیستم امنیتی و غیره را از راه دور و از طریق گوشی و به کمک فناوری های دیگری مثل وای فای را کنترل کنید. کاربرد دیگر هوش مصنوعی این است که کل فرایند ساخت و ساز و طرح و نقشه های مهندسی را آنالیز می کنند و هشدارهای لازم و بهبودهای مورد نیاز را پیشنهاد خواهد کرد. بنابراین احتمال بروز خطا به صفر می رسد.

• آجر هوشمند

تکنولوژی جدید در ساختمان سازی آجرهای هوشمند هستند که در طراحی ساختمان اداری و تجاری و ساختمان های مسکونی استفاده از آن را در نظر می گیرند. آجرهای هوشمند در برابر تغییرات مختلف آب و هوایی فرم خود را به گونه ای قرار می دهند تا به عنوان عایق گرما و سرما باشند. این آجرها که به فرم قطعات لگو هستند نصب بسیار راحتی دارند و اتصال بسیار محکمتری نسبت به آجرهای سنتی پیدا می کنند. با توجه به خاصیت عایق بودن در مصرف هزینه های انرژی هم صرفه جویی عظیمی خواهد شد.

• پیش ساخته ها

تکنولوژی جدید ساخت ساختمان، متریال های پیش ساخته هستند که از انواع بتن گرفته تا ساختمان پیش ساخته را شامل می شود. سازه های مدولار و پیش ساخته نه تنها کیفیت کار را بالا برده اند بلکه سرعت اجرای ساخت و ساز را نیز افزایش داده اند. به همین دلیل کانسپت های جالب در معماری را می توان به شکل پیش ساخته اجرا نمود به نحوی که در طی چند روز ساخت و ساز به اتمام می رسد.

• پهباد

تکنولوژی جدید در ساخت خانه پهبادها هستند که توانسته اند با حذف نیروی انسانی در پروژه های ساختمان سازی بسیار بلند و مرتفع مثل طراحی برج و ساخت آن، از موارد مدنظر مهندسین عکسبرداری کنند و نقشه توپوگرافی بفرستند. بنابراین سرعت کار افزایش چشمگیری پیدا می کند و خطرات جانی احتمالی نیز به صفر می رسد. همچنین پهبادها قادر به ضبط فیلم و ویدیو با اهداف امنیتی هستند و حتی می توان تجهیزات مختلف را در محل پروژه به راحتی مکان یابی کرد.

 تکنولوژی جدید در ساخت خانه پهبادها هستند که توانسته اند با حذف نیروی انسانی در پروژه های ساختمان سازی بسیار بلند و مرتفع شوند

• مدل سازی اطلاعات ساخت و ساز یا  Building Information Modeling (BIM)

در عصر ساختمان سازی جدید همه تکنولوژی ها و فناوری های جدید با هدف تسهیل فرایند ساخت و ساز، کاهش خطرات و آسیب ها و تسریع و افزایش کیفیت به کار گرفته می شوند. به عنوان مثال در طراحی نمای ساختمان می توان مواردی مثل برنامه ریزی و کنترل کیفیت متریال ها، نقص های احتمالی و کارکرد نامناسب سازه را به کمک حسگرها و دستگاه های مختلف ثبت و ضبط کرد. با کمک این فناوری ها مهندسین می توانند در همان مراحل ابتدایی بهترین تصمیمات ممکن را اتخاذ کنند.

دکمه بازگشت به بالا