اجتماع و خانوادهکسب و کار ویژه

چگونه سنگ را براق کنیم؟

تکنیک های موثر برای سنگسابی سنگ خانه

مسلما در خانه ی هر یک از ما ایرانیان سنگ در سطوح مختلف به ویژه کف ساختمان به کار رفته است و با توجه به نزدیک شدن به ایام خانه تکانی ، یکی از دغدغه ها و سوالات خانم ها این است که: چگونه سنگ خانه را براق کنیم؟ از چه موادی برای براق کردن سنگ خانه مان استفاده کنیم؟ آیا اصلا سنگ کف خانه ما ظرفیت براق سازی با محلول های اسیدی و یا بازی را دارد؟

این ها سوالاتی در باب نماشویی و کفسابی هستند که با خواندن این مقاله به جواب آن ها خواهید رسید. اما قبل از آن بهتر است نوع سنگ به کار رفته در ساختمان خود را بدانید و در مورد آن اطلاعات مختصری به دست آورید. چون سنگ ها متفاوت می باشند و از مرمر گرفته تا کاشی و سرامیک هر یک دارای ویژگی های بخصوص خود هستند

شاید این امر در ابتدای کار چندان مهم جلوه نکند اما هنگامی که بخواهید یک شوینده ی مناسب انتخاب کنید این امر به شدت برای شما تبدیل به یک نیاز خواهد شد چون استفاده از شوینده ی نامناسب در براق کرن سنگ خانه ممکن است خسارات جبران ناپذیری به بار آورد . چراکه برخی از سنگ ها نسبت به محلول های اسیدی ضعیف هستند و برخی دیگر نسبت به محلول های قلیایی.

استفاده برعکس از هرکدام از این موارد می تواند تا 10 سال عمر سنگ های مورد استفاده در ساختمان شما را کاهش دهد و یا حتی باعث از بین رفتن رنگ آن ها شود. لذا توصیه می کنیم حتما در مورد جنس سنگی که می خواهید براق کنید اطلاعات لازم را کسب نمایید. شرکت کفسابی مدرن ساب در خدمت شماست تا امام مشاوره های لازم را به شما عزیزان ارئه دهد.

استفاده از شوینده مناسب برای براق کردن سنگ خانه

استفاده از مواد شوینده مناسب جزو آن دسته از الزاماتی است که باید حتما رعایت کنید ولی متاسفانه خانم های ایرانی برای براق سازی سنگ کف خانه اصلا به آن توجهی نمی کنند وگاها بدون هیچ توصیه ی  کارشناسی روی سنگ جوهر نمک می پاشند و به وسیله ی آن اقدام به برق انداختن کف ساختمان می نمایند غافل از اینکه بعد از چند سال کف ساختمان به حدی تخریب می شود که دیگر حاضر به دیدن آن نیستند و ناگریز از کندن و سنگ کاری مجدد برای کف یا نمای ساختمان خود می شوند.

اما چرا سنگ تخریب می شود؟ دلیل تخریب این است که بسیاری از سنگ ها دارای سطح مقاومت خاصی نسبت به مواد اسیدی و یا بازی هستند و چنانچه سطح ph آن ها رعایت نشود در کمتر از چند سال رنگ و لعاب خود را از دست خواهند داد و دیگر نه تنها باعث زیبایی منزل شما نخواهند شد بلکه برعکس جلوه و زیبایی را از آن می گیرند . به همین دلیل است که توصیه می کنیم تا از شوینده هایی با ph مناسب و تعیین شده استفاده کنید و برای همین امر حتما از شوینده های مخصوص برق انداختن و شستن سنگ ساختمان استفاده کنید. اما آیا این شوینده ها سنگ را از بین نخواهند برد؟

مسلما پاسخ منفی است چون این شوینده ها در نتیجه ی آزمایش های مختلف صنعتی تولید شده اند و همگی شیوه ی عملکردی شان از فیلتر های مختلف عبور کرده است دقیقا یکی از دلایلی که می گویم می بایست از شوینده های صنعتی استفاده کرد همین عبور از فیلترهای مختلف سات چرا که همه ی شرکت ها و کارخانجات آزمایشگاه کنترل کیفیت (QC) دارند که محصول را از لحاظ کیفیت بررسی می کند . همه ی این شوینده ها قبل از عرضه به بازار ph آن ها با فرمولاسیون ویژه تعیین و تولید شده است و با انواع مختلف سنگ ها آزمایش شده اند . این بررسی ph یکی از مهم ترین فاکتور های شوینده های صنعتی می باشد چرا که کم یا پایین بودن آن می تواند یا باعث تخریب سنگ شود و یا برعکس باعث می شود که کامل پاک نشود.

به عنوان یک توصیه ی مهم در نظر داشته باشید که برای سنگ ،سرامیک ، کاشی و … از شوینده های مخصوص خود استفاده کنید چراکه این شوینده ها با انواع مختلف همان سنگ تست شده اند و کارکرد آن ها تضمینی است. عدم استفاده از شوینده ی مناسب و مرتبط می تواند عمر سنگ شما را تا 10 سال کمتر کند.

نکته : اگر زمان یا حوصله ی کافی برای خرید و یا تولید شوینده را ندارید می توانید از صابون ویا مایع ظرفشویی برای براق کردن سنگ ساختمان استفاده کنید. این مواد گرچه نمی توانند جایگزین شوینده های ویژه ی هر سنگ شوند اما دارای محتویاتی هستند که بسیار مشابه محتویات شوینده های مخصوص است . علاوه بر این با خنثی بودن ph شان سبب می شوند تا اثرات مخربی روی سنگ ساختمان شما بوجود نیاید. البته تاکید می کنیم که اولویت و پیشنهاد ما به شما همچنان شوینده های مخصوص است.

مراحل براق کردن سنگ خانه

درنظر داشته باشید که براق کردن سنگ خانه دارای مراحل خاصی می باشد که می بایست به ترتیب آن ها را انجام دهید. در زیر ما این مراحل را برای شما قرار داده ایم پس بهتر است نسبت به رعایت آن ها در حین براق سازی توجه کافی داشته باشید.اما قبل از آن بهتر است بدانید که پروسه ی براق سازی سنگ خانه نیاز به زمان و انرژی دارد و ممکن است برای دستیابی به نتیجه ی مطلوب مجبور باشید تا بصورت دوباره و چند باره مراحل زیر را تکرار کنید.

البته همواره در نظر داشته باشید که برخی از لکه ها و خراش ها وجود دارند که براق سازی آن ها نیازمند تخصص و مهارت است و با این روش های خانگی نمی توان آن ها را از بین برد همچنین برخی از خراش ها نیز هستند که توصیه می شود حتما از شرکت معتبری مثل کفسابی لوکس برای انجام این امور کمک و مشاوره دریافت نمایید.

مرحله ی اول براق کردن سنگ خانه

در اولین اقدام یک سطل تمیز برداشته و آن را پر از آب سرد کنید . در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان از آب داغ و یا گرم برای براق کردن سنگ خانه استفاده نکنید چون این برخلاف دستورالعمل استفاده از مواد شوینده ی سنگ ها می باشد. عموم شوینده های مخصوص براق سازی وشستشوی سنگ ها در دمای بالا خاصیت خود را از دست می دهند . به عبارتی این شوینده ها دارای آنزیم هایی هستند که در دمای پایین فعالیت می کنند و دمای بالا تر سبب تضعیف و یا خنثی سازی عملکرد آن ها می شود.

مرحله ی دوم براق کردن سنگ خانه

در دومین مرحله از براق سازی سنگ خانه سعی کنید مواد شوینده ویژه ای را که تهیه کرده اید، داخل سطل آب سرد بریزید و کامل آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید . دقت نمایید که  به اندازه ی کافی از این مواد را در داخل آب بریرید و مخلوط کنید.

مرحله ی سوم از براق کردن سنگ خانه

در این مرحله ی محلول کف شوی شما آماده است و می بایست آن را به قسمت های مخلتف کف بزنید و با طی کامل آن پخش کنید و طی بکشید تا کامل سطح کف ساختمان را در بر بگیرد . علت این امر این است که برخی از لکه ها و جرم ها ممکن است در وهله ی اول به چشم نیاید و یا در اثر برخورد آب و یا اکسید شدن رنگ نا متعارفشان پدیدار شود . با تی کشیدن کل کف شما می توانید این جرم ها را نیز تمیز کنید. اجازه دهید بین مرحله ی سوم و چهارم کمی فاصله زمانی بیافتد . البته تعویق به حدی نباشد که کف ساختمان خشک شود. علت فاصله زمانی این است سبب می شود تا آنزیم های موجود در مایع شوینده به خوبی عمل کنند و بتوانند جرم های موجود را از بین ببرند.

مرحله ی چهارم از براق کردن سنگ خانه

در این قسمت یک سطل دیگر بردارید و آن را پر آب تمیز نمایید و سپس با این آب کف ساختمان را مجددا شستشو دهید می توانید برای شستشوی بهتر از یک تی دیگر استفاده نمایید و یا حتی آب را با فشار به کف ساختمان بزنید. آب تمیز ترکیب شوینده و اجرام از بین رفته را پاکسازی می کند و کف ساختمان شما تمیز تر از هر زمان دیگری خواهد شد.

مرحله ی پنجم از براق کردن سنگ خانه

عملکرد شوینده ها با تمیز کردن به وسیله ی آب تغییر می کند لذا ممکن است چند ساعتی طول بکشد تا نتیجه ی نهایی شستن  کف ساختمان خود را ببنید و به وضوح سنگ های براق شده را مشاهده نمایید در این فاصله بهتر است ابتدا مانع از تردد در فضای شسته شده شوید چراکه ممکن است مجددا باعث کثیف شدن و لکه دار شدن سطح شود و اثرات آنزیم های شوینده ها را از بین ببرد از همین جهت بهتر است که برای چند ساعتی عابران را از تردد در این بخش از ساختمان منع کنید.

مرحله ی ششم از براق کردن سنگ خانه

روشی که ما تا این لحظه برای شما تشریح کردیم در حقیقت یک روش مقدماتی خانگی بود و ممکن است این روش نتواند همه ی لکه ها و اشکالات سنگ را رفع نماید . از جمله این اشکالات می توان به خراش ها و یا اثرات برخی مواد دیگر اشاره کرد که ممکن است فرایند فوق نتواند آن ها را از بین ببرد از این رو می باشد که توصیه می کنیم این گونه لکه ها را به وسیله ی  یک دستمال از بین ببرید تا پروسه ی براق کردن سنگ خانه شما تکمیل شود .به این منظور یک دستمال نمدی و یا پشمی را بردارید وآن را به مواد شوینده آغشته نمایید و کامل این قسمت را با دستمال پاک نمایید. دلیل استفاده از دستمال پشمی و یا نمدی سفت بودن نسبی این دو نوع دستمال می باشد لذا شما می توانید از دستمال های دیگری هم که یک نوع سختی نسبی دارند برای این عمل استفاده نمایید.

در تمیز سازی و حرکت دستمال بر روی نقاط مورد نظر حتما این نکته را در نظر داشته باشید که دستمال را به صورت خطی حرکت دهید و به هیچ وجه آن را به صورت دورانی حرکت ندهید چون حرکت دستمال به صورت دورانی بر روی نقاط لکه دار و یا آلوده تنها سبب می شود تا این آلودگی بیشتر منتشر شود و میزان کثیفی و یا خراش بیشتر گسترش یابد.

با این که این مواد به راحتی می توانند نیازهای شما مبنی بر برق انداختن سنگ خانه را برطرف نمایند اما باز هم بسیاری از افراد عقیده دارند که برای برق انداختن سنگ های مرمر از ماده ی بخصوصی به نام روغن مرمر استفاده می شود. در این جا لازم است خاطر نشان کنیم که چنین ماده ای اصلا وجود خارجی ندارد و روش یاد شده به راحتی می تواند اغلب سنگ های بکار رفته در ساختمان های ایرانی را برق بیاندازد . اما اینکه برخی از سطوح بسیار صاف و صیقلی می شوند و کاملا برق هستند به این دلیل است که از شیوه ی  کفسابی به ویژه کفسابی ایتالیایی استفاده شده است .

براق کردن سنگ خانه با دستگاههای مجهز کفسابی

کفسابی در حقیقت عملی است که به وسیله ی دستگاه های مجهز برقی صورت گرفته و با ساییدن سطح سنگ و از بین بردن ناهمواری های آن سبب یک دست شدن و در نهایت براق شدن آن می شود . عموما کفسابی که منجر به براق شدن سنگ می شود کفسابی ایتالیایی نامیده می شود . دلیل این نامگذاری این است که برای این کار از لقمه هایی مخصوص که ساخت کشور ایتالیا می باشد استفاده می شودچگونه سنگ مرمر را تمیز کنیم؟

 سنگ مرمر یکی از پر طرفدارترین سنگ های مورد استفاده در کف ساختمان و همچنین سطح کانتر آشپزخانه است. لازم است بدانید این سنگ جذاب دارای منافذ بسیاری است که همین امر سبب می شود به راحتی کثیف شده و خراشیده شود. اما نگران نباشید زیرا تنها با رعایت نکاتی ساده می توانید به راحتی لکه های موجود در این سنگ را بر طرف کرده و سطحی صاف، براق و کاملا تمیز به دست آورید. در ادامه به شما می گوییم راه تمیز کردن سنگ مرمر چیست و چگونه می توانید از شر لکه های موجود بر روی آن خلاصی یابید و چه راهکاری برای براق کردن سنگ مرمر قابل اجرا می باشد.

راهکارهای تمیز کردن سنگ مرمر

·         لکه‌های اسیدی:

باید بدانید تمیز کردن لکه های اسید از روی سنگ مرمر کمی مشکل است و شما برای آن که این روند را راحت تر طی کنید، بهتر است به محض ایجاد لکه آن را تمیز نمایید زیرا ماندگاری لکه های اسیدی می تواند تمیز کردن آن را برایتان سخت کند. برای آن که لکه های اسیدی همچون لکه های قهوه و آب لیمو را پاک نمایید، بهتر است ابتدا با کمک یک اسفنج یا یک پارچه نرم و خشک آن را تمیز کرده و در نهایت به وسیله یک دستمال مرطوب، کاملا آن را از بین ببرید. لازم است تاکید کنیم اگر آب بر روی سطح سنگ مرمر باقی بماند سبب ایجاد لکه های دائمی شده و با نفوذ به منافذ سنگ مرمر کار را برای شما سخت می کند.

·         لکه‌های سخت:

برای تمیز کردن لکه های سخت شما یک راه کار مهم بیشتر ندارید و آن این است که به محض این که لکه بر روی سنگ مرمر شما ایجاد شد، آن را پاک کرده و اجازه ندهید لکه زمان زیادی بر روی سنگ باقی بماند. دلیل تاکید ما همان منافذ بسیاری است که قبل تر اشاره کردیم و اگر شما به سرعت لکه را از بین نبرید، مواد وارد منافذ شده و به یک لکه دائمی تبدیل می شود.

برق انداختن سرامیک کف

 پیشنهاد می کنیم برای آن که بتوانید برای تمیز و براق کردن سنگ سرامیک همچون یک ماهر مثبت عمل نمایید، نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • زداینده ها برای از بین بردن لکه های سخت بسیار مناسب هستند.
 • برای از بین بردن لکه های دوغاب بهتر است از پدهای مخصوص به علاوه مایع ظرفشویی استفاده نمایید.
 • اگر از دوغاب استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که که شوینده های اسیدی و سفید کننده و همچنین آمونیاک و صابون های روغنی یا سبب از بین رفتن دوغاب می شوند یا به مرور زمان آن را زرد می کنند. همچنین اسید نیز می تواند سبب آسیب جدی سنگ سرامیک و دوغاب شده و سنگ را به اصطلاح لق کند.

نکته مهم: برای روش پاک کردن سیمان از روی سرامیک می توانید از کاردک هایی که هنگام از آن ها استفاده می شوند، یاری بگیرید و با صبوری سیمان ها را جدا نمایید. البته سیمان هایی که خیلی قطور نباشند!

نکات مهم در مورد تمیز کردن سنگ مرمر

 برای تمیز کردن سنگ مرمر نکات بسیاری وجود دارد که باید یک به یک آنها را مورد توجه قرار دهید:

 1. ابتدا با کمک آب ولرم و پودر صابون غبار موجود بر روی سنگ را کاملا بگیرید.
 2. هیچگاه برای تمیز کردن سنگ مرمر از اسید استفاده نکنید.
 3. آب ولرم، پودر لباسشویی و نمک ترکیبی بسیار مناسب برای شست و شوی سنگ مرمر به شمار می آید.
 4. آب اکسیژنه و روغن مخصوص سنگ مرمر می تواند برای تمیز کردن سنگ کف مرمر شما را یاری کند.
 5. برای برق انداختن سنگ مرمر سفید می توانید از نمک و آبلیمو استفاده کنید.
 6. برای از بین بردن لکه های سخت می توانید از چند قطره سرکه و پودر سنگ استفاده کنید.
 7. برای براق کردن سنگ مرمر می توانید از روغن زیتون کمک بگیرید.
 8. اگر سنگ مرمر شما سیاه است، می توانید با کمک پارچه آغشته به گازوئیل تمامی لک های موجود بر روی آن را از بین ببرید.
 9. سنگ مرمر کف را نیز می توانید با کمک ترکیبی خمیری از گل سفید و تربانتین تمیز نمایید.

راهکار براق کردن سنگ سرامیک

 هنگام خود برای تمیز و براق کردن سنگ سرامیک بهتر است ابتدا تمامی اشغال ها و گرد و خاک هایی که بر روی آن قرار گرفته اند را با کمک جارو تمیز کرده و در نهایت به سراغ لکه گیری بروید. باید تاکید کنیم که استفاده از برس های نرم بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر این کار را جدی نگیرید، ممکن است سرامیک شما با خط و خش بسیاری همراه شود. همچنین استفاده از آب گرم می تواند برای براق کردن سنگ سرامیک مفید باشد.

لکه های سخت:

اگر سرامیک شما دچار لکه های سخت شده است، پیشنهاد می دهیم که برای از بین بردن آنها از محلول هایی با PH خنثی استفاده کرده و با کمک دوغاب و محلول های ویژه سرامیک به تمیز تر شدن آن کمک نمایید.

چگونه سنگ موزاییک را تمیز کنیم؟

 تمیز و برق انداختن موزاییک راحت ترین کاری است که باید انجام دهید زیرا شما در این شرایط می توانید از انواع و اقسام مواد شوینده استفاده کنید بدون آن که آسیبی به آن وارد شود.  در ادامه شما را با روش های تمیز کردن و برق انداختن ویرایش آشنا می کنیم. برای پاک کردن لکه ها می توانید از دو قاشق سرکه به همراه یک کاسه آب استفاده کنید و به کمک دستمال آن را تمیز نمایید. برای براق کردن موزاییک، می توانید بر روی یک حوله کمی روغن کتان بریزید و بر روی موزاییک بکشید، در نهایت هم با یک پارچه خشک آن را تمیز کنید. در این شرایط شما به براق شدن موزاییک خود کمک بسیاری کرده اید.

دکمه بازگشت به بالا