علم و سلامتکسب و کار ویژه

آب درمانی در طب ژاپنی

فواید آب درمانی ژاپنی برای سلامتی چیست؟

آب درمانی ژاپنی عبارت است از عادت به به محض برخاستن از خواب؛ این کار در طب سنتی ژاپن بسیار توصیه شده است. دهه‌ها است که در کشور ژاپن،‌ این کار به عنوان یک عادت مفید و پر خاصیت حتی در میان مربی خصوصی ورزشی شناخته می‌شود. ژاپنی‌ها هر روز صبح، به محض بیدار شدن از خواب (به صورت ناشتا و با معده‌ی خالی) آب می‌نوشند.

قطعا، نوشیدن آب یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توانیم برای حفظ سلامتی‌مان انجام دهیم. آب به عنوان مایع حیات شناخته می‌شود، زیرا وجود آن برای همه‌ی سلول‌های بدن و کارکرد مناسب آن‌ها ضروری است. به دلیل اهمیت آب برای سلامتی، برخی آدم‌ها همواره عادت نوشیدن صبحگاهی آن را تا به اکنون حفظ کرده‌اند. در این مقاله از ایکس بادی پاسداران قصد داریم به برخی جزییات فواید آب درمانی ژاپنی برای سلامتی و کاهش وزن اشاره کنیم:

۱. آبرسانی مجدد به بدن

در حقیقت، ۶۰ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است. به همین دلیل نیز حفظ آبرسانی به بدن بسیار اهمیت دارد. وقتی مجموع آب بدن کاهش یابد، دچار کم آبی می‌شویم؛‌ این مشکل با نوشیدن مقدار زیادی آب بر طرف می‌شود. در نتیجه، بعد از نوشیدن آب احساس شادابی و افزایش انرژی خواهیم کرد. به علاوه، .

۲. بازیابی توان مغز

۷۵ درصد از مغز را آب تشکیل داده است. نوشیدن یک لیوان آب می‌تواند توان پردازش مغز را تا ۱۴ درصد افزایش دهد. از جمله دیگر فواید نوشیدن آب برای مغز می‌توان به اشاره کرد. خواص آب برای مغز از این مسئله سرچشمه می‌گیرد که این مایع حیاتی دارای انرژی الکتریکی مهمی است که به پردازش حافظه، فرایند تفکر، و بسیاری دیگر از کارکردهای مغز کمک می‌کند. علاوه بر نوشیدن آب، نیز وجود دارد.

۳. پاکسازی روده‌ها

وقتی به صورت ناشتا (با معده‌ی خالی) آب می‌نوشیم،‌ آب به آسانی می‌تواند در مجاری گوارشی حرکت کند. نوشیدن آب برای بسیار مفید است. با پاکسازی روده، جذب مواد مغذی حاصل از خوردن غذاها بهبود می‌یابد؛ و همین مسئله به افزایش انرژی و احساس شادابی و سرحالی کمک می‌کند. شناخته می‌شود.

۴. بهبود متابولیسم (سوخت و ساز)

پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند، نوشیدن حدود ۵۰۰ میلی لیتر آب سرد، هنگام صبح، می‌تواند را تا ۲۴ درصد افزایش دهد. برای کسب بهترین نتیجه، توصیه می‌شود این کار را با معده‌ی خالی انجام دهید.

۵. بازیابی درخشندگی پوست

کم آبی بدن یکی از دلایل است. کم آبی باعث می‌شود پیرتر از سن واقعی‌مان به نظر برسیم؛ زیرا در اثر کم آبی، درخشندگی طبیعی پوست از بین می‌رود. با استفاده از آب درمانی ژاپنی، . این روش سنتی ژاپنی به آبرسانی به بدن کمک می‌کند. و به این ترتیب، پوست‌مان جوان‌تر و زیباتر دیده می‌شود. به علاوه، توصیه می‌کنیم از مصرف خودداری کنید.

۶. کاهش خطر ابتلا به سر درد

کم آبی بدن ممکن است باعث بروز سر درد شود. فورا بعد از بیداری از خواب، آب بنوشید تا از بروز کم آبی و هم‌چنین احتمال ابتلا به سر درد – به عنوان یکی از برجسته‌ترین علائم کم آبی در بدن پیشگیری کنید. کمبود آب بدن یکی از .

۷. بهبود حرکات روده‌ها و اجابت مزاج

نوشیدن آب به محض برخاستن از خواب (با معده‌ی خالی) می‌تواند به بهبود حرکات روده‌ها و کمک کند. از دیگر خواص آب درمانی ژاپنی می‌توان به پیشگیری از بروز یبوست اشاره کرد؛ بعد از خوردن صبحانه یا هر کدام از وعده‌های غذایی در طول روز امکان بروز یبوست وجود دارد. بر اساس آمار دانشکده علوم بهداشتی ، ۲۷ درصد از آمریکایی‌ها به یبوست مزمن دچار هستند.

۸. خلاصی از شر مواد زائد در بدن

بدن انسان دارای یک فرایند طبیعی است که طی آن، در هنگام خواب، به ترمیم و پاکسازی خود می‌پردازد. به همین دلیل، هنگام صبح، مواد زائد زیادی در بدن وجود دارند. با نوشیدن آب به صورت ناشتا، این مواد زائد از طریق ادرار از بدن خارج می‌شوند.

۹. تقویت دستگاه ایمنی بدن

آب به عنوان یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های بدن انسان، به نیز کمک می‌کند. در نتیجه،‌ با تقویت توان ایمنی بدن، به آسانی می‌توانیم با برخی از عفونت‌ها و بسیاری دیگر از انواع بیماری‌ها مبارزه کنیم.

۱۰. پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها

طبق نتایج پژوهش‌هایی در خصوص خواص آب درمانی ژاپنی برای سلامتی، این کار می‌تواند به اندازه‌ی قابل توجهی به پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف کمک کند.

نحوه‌ی انجام آب درمانی ژاپنی

اگر قصد دارید از این روش درمانی استفاده کنید، باید از دستورالعمل زیر پیروی کنید:

الف. به محض برخاستن از خواب (با معده‌ی خالی)، چهار الی شش لیوان، هر یک به اندازه‌ی ۱۶۰ الی ۲۰۰ میلی لیتر، آب بنوشید. آب نوشیدنی‌تان باید ولرم، یا دمای آن به اندازه‌ی دمای اتاق باشد. توصیه می‌شود مقداری تازه نیز به هر لیوان آب اضافه کنید.

ب. بعد از نوشیدن آب، می‌توانید دندان‌های‌تان را مسواک کنید. برای کسب بهترین نتیجه، توصیه می‌شود دست کم تا ۴۵ دقیقه بعد، چیزی نخورید و ننوشید.

پ. بعد از گذشت ۴۵ دقیقه، می‌توانید طبق معمول، به خوردن و نوشیدن بپردازید.

ت. توصیه می‌شود، دست کم تا دو ساعت بعد از خوردن صبحانه، چیز دیگری نخورید و ننوشید.

ث. برخی از افراد سالخورده‌ای که به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌ها نمی‌توانند از این دستورالعمل استفاده کنید یا حتی برخی افرادی که به تازگی به آب درمانی ژاپنی روی آورده‌اند، باید این روش درمانی را با روزی یک لیوان آب شروع کنند و به تدریج میزان آن را افزایش دهند.

این روش درمانی نه فقط در کشور ژاپن، بلکه در سرتاسر جهان نیز محبوب است. در صورتی می‌توانید به گزارش ، بااین‌حال، بسیاری از این ادعاها مبالغه‌آمیز بوده و یا مقاله علمی برای اثبات آنها وجود ندارد. در این مقاله قصد داریم به‌طورکلی از مزایا، خطرات و اثربخشی آب‌درمانی ژاپنی برایتان بگوییم

آب‌درمانی ژاپنی چیست؟

گفته می‌شود، آب‌درمانی ژاپنی نام خود را از نوعی پزشکی سنتی ژاپن که در بین مردم رایج است گرفته، به این صورت که شما باید پس از بیدارشدن از خواب با معده خالی یک لیوان آب ولرم بنوشید این کار موجب پاک‌سازی دستگاه گوارش و بهبود عملکرد روده می‌شود.

علاوه بر این، گفته شده خوردن آب سرد مضر است زیرا چربی‌ها و روغن‌های موجود در غذایی که خورده‌اید و الان در دستگاه گوارش شماست را سفت می‌کند بنابراین در کار هضم اختلال ایجاد می‌شود و بیماری برایتان به ارمغان می‌آورد.

درمان با این روش شامل مراحل زیر است که باید هر روز انجام دهید:

هنگام بیدارشدن و قبل از مسواک زدن، چهارتا پنج لیوان (۱۶۰ میلی‌لیتر) آب متناسب با دمای اتاق و معده خالی می‌نوشید و ۴۵ دقیقه صبر می‌کنید سپس صبحانه می‌خورید. در هر وعده اصلی خود فقط ۱۵ دقیقه باید غذا بخورید و قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیز دیگری حداقل ۲ ساعت صبر کنید. به گفته پزشکان، آب‌درمانی ژاپنی دوره مخصوص به خود را دارد و برای هر مشکل زمان رعایت رژیم آن نیز متفاوت می‌شود.

به این مثال‌ها دقت کنید:

یبوست: طول دوره ۱۰ روز

فشارخون بالا: طول دوره ۳۰ روز

دیابت نوع ۲: طول دوره ۳۰ روز

سرطان: طول دوره ۱۸۰ روز

این درست است که نوشیدن آب به‌قدر کافی می‌تواند به یبوست و فشارخون کمک کند، اما هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که آب‌درمانی ژاپنی بتواند دیابت یا سرطان نوع ۲ را درمان کند. بااین‌حال، مزایای نوشیدن آب بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

مزایای بالقوه نوشیدن آب:

  • پیروی از این پروتکل درمانی ممکن است منجر به کاهش وزن شود زیرا می‌تواند کالری دریافتی شما را محدود کند.
  • نوشیدن چندین لیوان آب در روز به شما کمک می‌کند تا رطوبت کافی بدن خود را حفظ کنید.
  • باعث بهبود عملکرد مغز، سطح انرژی پایدار و تنظیم دمای بدن و فشارخون می‌شود.
  • همچنین نوشیدن آب کافی می‌تواند از یبوست، سردرد و سنگ کلیه جلوگیری کند.

بسیاری از مردم به‌راحتی و فقط با نوشیدن مایعات کافی برای رفع تشنگی آب موردنیاز خود را دریافت می‌کنند. بااین‌حال، اگر بسیار فعال هستید، در فضای باز کار می‌کنید و یا در منطقه‌ای گرمسیر زندگی می‌کنید، لازم است که بیشتر آب بنوشید.

آب‌درمانی چگونه مصرف کالری را کم می‌کند:

اول، لازم است نوشیدنی‌های شیرین و قندی مانند آب‌میوه یا نوشابه‌ها را با آب جایگزین کنید در نتیجه کالری دریافتی شما به طور خودکار کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، اگر طبق برنامه غذایی که در مطالب بالا برایتان ذکر کردیم فقط در هر وعده ۱۵ دقیقه را صرف خوردن کنید مسلماً کالری دریافتی شما محدود می‌شود. نوشیدن آب بیشتر به شما کمک می‌کند تا احساس سیری بیشتری داشته باشید پس کمتر سراغ غذاهای دیگر می‌روید و کالری کمتری دریافت می‌کنید.

نکته مهم: تمام این نکاتی که در مورد کاهش وزن و کالری گفتیم برای همه افراد صدق نمی‌کند گاهی نتایج به‌دست‌آمده مثبت است و گاهی اشخاص هیچ نتیجه‌ای نمی‌گیرند.

عوارض آب‌درمانی:

مسمومیت با آب هنگامی اتفاق می‌افتد که در مدت‌زمان کوتاهی مقدار زیادی آب بنوشید. در این شرایط نمک توسط مایعات بدن رقیق می‌شود و رطوبت خون را جذب می‌کند. این مورد یک بیماری جدی به‌حساب می‌آید که می‌تواند منجر به مرگ شود، اما در افراد سالم که کلیه‌های آنها قادر است به‌سرعت مایعات اضافی بدن را از بین ببرد، مشکلی به وجود نمی‌آید و مرگ نادر است.

افرادی که در معرض خطر قرار دارند شامل افرادی هستند که مشکلات کلیوی دارند، همچنین افرادی که از داروهای محرک استفاده می‌کنند. کلیه‌ها مقدار آبی که می‌توانند در یک ساعت مدیریت و تحمل کنند یک لیتر است یعنی حدود ۴ لیوان، مراقب باشید بیش از این مقدار مصرف نکنید.

یکی دیگر از نکات منفی آب‌درمانی ژاپنی این است که شما را محدود می‌کند در بازه زمانی ۱۵ دقیقه، وعده غذایی خود را مصرف کنید و مشکلاتی را بعد از پایان دوره برایتان به وجود می‌آوردند به این صورت که

اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، محدودیت بیش از حد کالری می‌تواند منجر به افزایش وزن پس از پایان دوره شود. محدودکردن کالری، میزان کالری سوزانده شده در حالت استراحت را کاهش می‌دهد و باعث افزایش هورمون گرلین می‌شود – که احساس گرسنگی را در شما بیدار می‌کند.

به‌علاوه، خطر پرخوری یا غذا خوردن سریع در بازه زمانی ۱۵ دقیقه‌ای به وجود می‌آید، به‌خصوص اگر در زمان خوردن احساس گرسنگی بیش از حد معمول داشته باشید (و سرعت غذا خوردن خود را با استرس بالا ببرید). می‌تواند باعث سوءهاضمه و یا منجر به افزایش وزن شود.

آیا آب‌درمانی واقعاً جواب می‌دهد؟

آب‌درمانی ژاپنی به‌عنوان درمانی برای انواع بیماری‌ها از یبوست تا سرطان معرفی می‌شود، اما هیچ مدرکی دال بر اثبات این موضوع وجود ندارد. این روش ظاهراً روده شما را تمیز می‌کند و به‌سلامت روده کمک می‌کند، اما هیچ تحقیقی ثبت شده‌ای وجود ندارد که این موضوع را تأیید کند. زیرا مصرف آب تأثیر بسیار کمتری در تعادل باکتری‌های روده نسبت به سایر عوامل مانند رژیم غذایی دارد.

علاوه بر این، به نظر می‌رسد که قبل از استفاده از آب‌درمانی ژاپنی برای درمان یک بیماری، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. همچنین نباید تنها به آب‌درمانی اکتفا کنید و آن را جایگزین مراقبت‌های پزشکی کنید این کار به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

به طور کامل از خواص آب درمانی ژاپنی بهره‌مندی شوید که آن را به طور مرتب در سبک زندگی‌تان بگنجانید. این روش درمانی هیچ عارضه‌ی جانبی به همراه ندارد.

دکمه بازگشت به بالا