اقتصادیکسب و کار ویژه

آیا کوین DAI گزینه سرمایه گذاری مناسبی است؟

آیا استیبل کوین ها از قبل ذخیره شده اند؟

ارز «دای» نوعی استیبل کوین در پروژه makerdao است. مفهوم استیبل کوین بسیار ساده است. یک توکن مانند بیت کوین یا اتر است که در یک بلاک چین قرار دارد. اما برخلاف بیت کوین یا اتر، هیچ نوسان قیمتی ندارد. البته نوسان یک مفهوم نسبی است. استیبل کوین یک ارز دیجیتال است که برای حفظ ارزش آن براساس دارایی دیگری طراحی شده است و ارزش آن به این دارایی‌های کم نوسان مانند ارزهای فیات، وثیقه‌ها، سایر ارزهای دیجیتال، سبدی از کالاها در شاخص قیمت مصرف کننده، فلزات گرانبها یا نفت مرتبط است. البته معمولاً قیمت آنها به دلار آمریکا یا یک ارز سنتی دیگر مرتبط است.

همانطور که در دیگر مطالب ارز دیجیتال ایرانیکارت ذکر کردیم، این ارز سعی می‌کند نسبت به دلار آمریکا ثبات داشته باشد. بنابراین یک ارز دیجیتال dai همیشه برابر با یک دلار خواهد بود. شما به احتمال زیاد با استیبل کوین‌هایی مانند تتر آشنا هستید. توکن‌هایی را که روی یک بلاک چین منتشر می‌کنند و توسط دلارهایی که در حساب های بانکی ذخیره شده، پشتیبانی می‌شوند. این رمزارز دارای پشتوانه قانونی را IOU می‌نامند. اگر آن حساب‌های بانکی مسدود شوند یا حسابداران از دارندگان توکن کلاهبرداری کنند، دارندگان توکن‌ها می‌توانند با پیگیری قانونی در نهایت به حساب‌های بانکی دسترسی پیدا کنند.

با این حال تکیه بر سیستم بانکی برای حفظ توکن‌های رمزنگاری شده، یک واسطه غیر قابل اعتماد را وارد بلاک چین می‌کند. ارز دیجیتال dai راه حل بهتری را معرفی می‌کند. این ارز یک استیبل کوین است که به طور کامل بر روی زنجیره بلاک چین خود استوار است و ثبات آن بدون واسطه سیستم قانونی یا هر واسطه های دیگر تامین می‌شود. Dai قرار است اولین استیبل کوین بر پایه مصرف کننده باشد که هم از پیشینیان و هم از رقبا متمایز است. امروزه ارز دیجیتال dai یکی از پرطرفدارترین استیبل کوین‌ها است و آدرس‌های فعال‌تری نسبت به USDT  -بزرگترین استیبل کوین بازار- دارد و خرید dai از محبوبیت بسیار برخوردار است.

چرا به استیبل کوین نیاز داریم؟

استیبل کوین‌ها همان چیزی هستند که امکان استفاده از ویژگی‌های فناوری بلاک چین را فراهم می‌کند. هر برنامه‌ و پلتفرم به آستانه نوسان پایینی نیاز دارد تا بتواند روی یک بلاک چین قابل اجرا باشد. برای مثال وام‌های مصرفی، به سادگی نمی‌توانند با ارزی مانند بیت‌کوین که روزانه ۱۰ تا ۲۰ درصد نوسان قیمت دارد، پرداخت شوند. وام صادر شده به شکل رمزنگاری ممکن است ارزش خود را از دست بدهد و یا اگر از بیت کوین برای ارسال حواله از یک کشور به کشور دیگر استفاده می‌کنید، احتمال دارد که حرکت قیمت در طول دوره تایید بلوک تراکنش شما، بیشتر از کارمزدهای دریافت شده باشد. مهم‌تر از همه، استیبل کوین‌ها به صرافی‌های غیرمتمرکز اجازه می‌دهند تا جفت‌های معاملاتی را به‌ جای بیت‌کوین به دلار آمریکا تعیین کنند. این امر تجارت کریپتو را برای افراد معمولی به عنوان یک وسیله مبادله قابل دسترس‌ می‌کند.

تولد DAI در پروتکل maker

برای درک این مطلب کمی پیش زمینه در مورد بلاک چین و به طور خاص اتریوم نیاز داریم. یک بلاک چین به شما امکان می‌دهد کارهایی را که قبلاً برای انجامشان به واسطه نیاز داشتید، به تنهایی انجام دهید و تمام اعتماد به زنجیره بلوکی است که توسط شخص خاصی کنترل نمی‌شود. اتریوم این مفهوم را یک گام فراتر برد و به کاربران اجازه می‌دهد تا دستورالعمل‌هایی را به این انتقال‌ها اضافه کنند. به این دستورالعمل‌ها قرارداد هوشمند می‌گویند.

شبکه‌ای از قراردادهای هوشمند برای رفع نیاز اعتماد بین طرفین به کار می‌رود. با استفاده از قراردادهای هوشمند، نظارت یا تأیید یک مقام مرکزی ضروری نیست. همچنین لازم نیست منتظر ممیزی‌های خارجی یا اظهارات شرکت باشید. این سیستم‌ها به یک جامعه اجازه می‌دهد تا سازمان را به شیوه ای شفاف اداره کند. کل شبکه از طریق بلاک چین قابل ردیابی است. اکوسیستم Maker بر اساس قراردادهای هوشمند ساخته شده است که CDP یکی از آنها است. موقعیت بدهی وثیقه (collateralized debt position) که به اختصار CDP نامیده می‌شود، نوعی نرم‌افزار قرارداد هوشمند است که بر روی یک بلاک چین، اجرا می‌شود.

فرض کنید شما بخواهید از بانکی وام بگیرید! در وهله اول چیزی مانند سند خانه خود را به عنوان وثیقه می‌گذارید و در ازای آن پول نقد به شما وام می‌دهند. اگر ارزش خانه شما کاهش یابد، بانک از شما می‌خواهد که وام را باز پرداخت کنید. اگر نتوانید وام را پس بدهید، خانه شما مصادره می‌شود. سازوکار پروتکل maker دقیقا بر همین اساس است. شما یک دارنده اتر هستید و اتر خود را به یک CDP در بلاک چین اتریوم ارسال می‌کنید تا در اکوسیستم Maker اجرا شود. سیستم به شما امکان می‌دهد که این ارز را وام بگیرید. اگر ارزش اتر شما کمتر از یک آستانه مشخص شود، یا باید قرارداد هوشمند را مانند بانک بازپرداخت کنید یا اتر شما را به بالاترین پیشنهاد دهنده به حراج می‌گذارد.

اساساً این ارز وامی است که روی اتریوم گرفته شده است. به طور خلاصه این ارز توسط توکن‌های وثیقه گذاری شده و به طور خاص ETH پشتیبانی می‌شود. CDP ها جایی هستند که وثیقه‌های ETH در سیستم Maker نگهداری می‌شود. هنگامی که اتر شما در قرارداد هوشمند CDP قرار گرفت، می‌توانید این ارز را ایجاد کنید. این فرآیند با تبدیل دارایی اتر کاربر به توکن‌های ERC-20 به نام WETH آغاز می‌شود. پس از آن، WETH به استخر اتریوم فرستاده می‌شود تا توکن PETH صارد می‌شود. سپس PETH برای ایجاد یک موقعیت بدهی وثیقه (CDP) قفل می‌شود و کاربران توکن‌های Dai را دریافت می‌کنند.

 در ابتدا این مراحل توسط کاربر انجام می‌شد، اما اکنون روند ساده‌تر شده است. تیم Maker یک dApp جداگانه برای تولید این ارز از دارایی‌های ETH ایجاد کرده است. با اتصال یک کیف پول به dApp، می‌توانید به راحتی این مراحل را انجام دهید و ارز DAI را برای خرج کردن و تجارت آزادانه ایجاد کنید.

ارزش دارایی‌های قفل شده در این سیستم پروتکل‌ساز همیشه بالاتر از کل ارزش بدهی این ارز موجود در هر زمان معین خواهد بود. هر توکن در گردش با وثیقه اضافی پشتیبانی می‌شود. این اقدامی است که به جلوگیری از فروپاشی سیستم به دلیل بدهی‌های معوق کمک می‌کند. مقدار ارزی که می‌توانید ایجاد کنید نسبت ثابتی از مقدار اتری است که در CDP قرار داده‌اید. مقدار dai که می‌تواند نسبت به ETH وثیقه‌گذاری شده ایجاد کرد، «نسبت وثیقه» نامیده می‌شود که در طول زمان قابل تغییر است. فرض کنید نسبت وثیقه ۱۵۰٪ است. این به این معنی است که در ارزش فعلی اتر، هر دای که ایجاد شود بایستی توسط  1.5 دلار از وثیقه اتر پشتیبانی شود.

در سیستم Maker شما اتر خود را از دست نمی‌دهید، اما نمی‌توانید آن را کنترل کنید. اتری که به CDP فرستادید تا زمانی که کل را پس دهید، در آنجا قفل می‌شود. برای منحل کردن وثیقه، کل بدهی به دای به علاوه بهره آن که با MKR محاسبه می‌شود، باید برگردانده شود که البته متعاقبا هر دو سوزانده می‌شود. همه CDPها با نرخ بهره سالانه مشخصی ارائه می‌شوند. این سود فقط برای استفاده از MKR قابل پرداخت است و مستقیماً به دارندگان توکن MKR برای نگهداری سیستم می‌رود. با این حال سپرده‌گذاری وثیقه در ازای dai به شما این امکان را می‌دهد که از دارایی‌های خود استفاده کنید، در حالی که همچنان می‌توانید در صورت افزایش ارزش آنها سود ببرید.

نحوه تنظیم ارزش

در واقع این ارز از انگیزه‌های اقتصادی برای حفظ پیوند با دلار آمریکا استفاده می‌کند. هرچه از ۱ دلار فاصله بگیرد، انگیزه بیشتری برای ایجاد یا سوزاندن DAI وجود خواهد داشت. کاربران همیشه می‌توانند زمانی که ارزش دقیقا با یک دلار برابر نباشد، درآمد کسب کنند. هرچه این ارز از میانگین بیشتر منحرف شود، انگیزه‌های بیشتری ایجاد می‌شود.

  • اگر ارزش بیش از ۱ دلار باشد: روش ایجاد به این صورت است که هر DAI ایجاد شده فقط ۱ دلار هزینه دارد، به این معنی که می‌توانید DAI را با قیمت ۱ دلار ایجاد کنید و بلافاصله آن را در صرافی با قیمت بیش از ۱ دلار بفروشید. این نوع آربیتراژ در واقع یکی از روش‌هایی است که سیستم برای ثابت نگه داشتن قیمت DAI روی ۱ دلار استفاده می‌کند.
  • هنگامی که قیمت به زیر ۱ دلار می‌رسد: این موقعیت برای افرادی که قبلاً CDP باز کرده‌‌اند، به شکل تخفیف در بازپرداخت وام عمل می‌کند و می‌توانند بدهی خود را با احتساب دای کمتر از ۱ دلار پرداخت کنند. این مکانیسم تضمین می‌کند که DAI در صورت لزوم از بین می‌رود تا قیمت آن به ۱ دلار نزدیک شود.

مکانیسم بازخورد نرخ هدف (Target Rate Feedback Mechanism)

 وقتی اتر بالا می‌رود، پشتیبانی سیستم زیاد شده و این ارز قوی‌تر می‌شود. Maker مکانیسم‌هایی دارد که کاربران را تشویق می‌کند تا دای بیشتری ایجاد کنند. در صورتی که قیمت Dai بالاتر از یک دلار معامله شود، تقاضا برای Dai بیشتر از افرادی است که مایل به ایجاد آن هستند.

اگر بازخورد قیمت به CDP نشان دهد که ارزش اتری که به عنوان وثیقه نگهداری می‌شود به زیر یک آستانه معین رفته است و کمتر از مقدار دایی است که قرار است پشتیبان آن باشد، آنگاه این ارز یک دلار ارزش نخواهد داشت و سیستم ممکن است سقوط کند. اگر دای را که قرض گرفته‌اید به سرعت به CDP برنگردانید، سیستم وثیقه شما را نقد می‌کند. در این حالت CDP منحل می‌شود و اتر داخل CDP برای Dai به حراج گذاشته می‌شود. تا زمانی که دای کافی برای بازپرداخت آنچه از CDP استخراج شده است وجود داشته باشد، حراج برای فروش اتر ادامه پیدا می‌کند. این تضمین می‌کند که دای همیشه وثیقه کافی داشته باشد.

حمله قوی سیاه و نقش توکن حاکمیتی

«رویداد قو سیاه» شامل شرایطی می‌شود که قیمت توکن وثیقه اتر در یک بازه زمانی کوتاه‌ سقوط می‌کند. به طوری که بسیار کمتر از نسبت وثیقه‌سازی سیستم شود. سیستم Maker برای موقعیت‌هایی مانند این راه حل دارد. دارندگان MKR به عنوان آخرین راه حل عمل می‌کنند. اگر وثیقه موجود در سیستم برای پوشش مقدار دای موجود کافی نباشد، MKR ایجاد می‌شود و به منظور جمع‌‎آوری وثیقه اضافی در بازار آزاد فروخته می‌شود. این یک انگیزه قوی برای دارندگان MKR فراهم می‌کند تا به طور مسئولانه پارامترهایی را که CDP ها می‌توانند Dai ایجاد کند را تنظیم کنند. زیرا در صورت خرابی سیستم، در نهایت سرمایه آنها در خطر خواهد بود و نه دارندگان دای. مکانیسم و نقش MKR موضوعی مفصلی است که در یک پست جداگانه به آن پرداخته شده است.

در حقیقت نوسان را نمی‌توان از بین برد، تنها می‌توان آن را منتقل کرد. در سیستم Maker، نوسانات به طور کامل به دارنده CDP منتقل می‌شود. تنها در صورتی مالک اتر وثیقه‌گذاری شده خود خواهیم بود که قیمت آن بالاتر از نسبت انحلال باشد. برای جلوگیری از شرایط قوی سیاه، این وثیقه با دقت توسط دارندگان توکن MKR مدیریت می‌شود. مبادلات بین MKR، DAI و ETH با استفاده از سیستم Oasis Direct انجام می‌شود. Oasis Direct پلتفرم تبادل توکن غیرمتمرکز در اکوسیستم است.

نحوه ایجاد در پلتفرم Oasis

تولید دای به سادگی در سایت oasis.app/borrow امکان پذیر است. برای اتصال به Oasis ابتدا بایستی که کیف پول خود را به آن متصل کنید. Oasis از کیف پول‌های Metamask و Coinbase Wallet و Wallet Connect و همچنین دو کیف پول سخت افزاری محبوب Ledger و Trezor پشتیبانی می‌کند.

در مرحله بعد، باید یک نوع وثیقه را انتخاب کنید. اگر دارایی و رمزارز مورد نظر را در کیف پول خود موجود داشته باشید می‌توانید کار را ادامه دهید. مقدار وثیقه‌ای را که قصد دارید سپرده گذاری کنید و همچنین مقدار دای که تمایل دارید ایجاد شود را مشخص نمایید. برای باز کردن خزانه خود و ایجاد Dai باید دستورات را جهت پرداخت برخی تراکنش‌ها دنبال کنید. پس از آن DAI جدید شما ظرف چند دقیقه به کیف پول شما ارسال می‌شود. به یاد داشته باشید که تا زمانی که دای دریافت شده را پس ندهید، نمی‌توانید وثیقه خود را برداشت کنید.

نرخ پس انداز (DSR)

مکانیسم چند وثیقه‌ای دارای ویژگی به نام نرخ پس انداز دای (DSR) خواهد بود که بعد کاملاً جدیدی برای متعادل کردن عرضه و تقاضا برای این ارز ایجاد می‌کند.  DSR با تنظیم دقیق عرضه و تقاضای دای به تعادل این سیستم پروتکل ساز کمک می‌کند. شما اساساً دارایی خود را به منظور کمک به سیستم قفل می‌کنید. DSR دارندگان این ارز را قادر می‌سازد تا با قفل کردن Dai خود در یک قرارداد DSR به طور خودکار کنند. شما می‌توانید DSR را به عنوان سرمایه‌ گذاری در نظر بگیرید، هودلرها احتمالاً مناسب‌ترین افراد برای استفاده از DSR هستند. با این حال به همه سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد در حالی که منتظر شرایط بهتر بازار هستند، درآمد قابل پیش بینی ثابتی داشته باشند. نرخ پاداشی که از DSR دریافت می‌کنید توسط جامعه دارندگان توکن MKR تعیین می‌شود. شما می‌توانید از طریق پورتال Oasis Save به رابط DSR دسترسی داشته باشید.

بهترین کیف پول ها برای DAI

DAI توکن‌های روی بلاکچین اتریوم هستند و می‌توانند در کیف پول‌های سازگار با ERC-20 مانند متامسک (Metamask)، مای اتر ولت (MyEtherWallet)، اتیمک (Atomic)، اکسودوس (Exodus)، جکس (Jaxx) و میست (Mist) و غیره ذخیره شوند. برای یک لایه امنیتی بیشتر می‌توانید از کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger) یا ترزور (Trezor) نیز استفاده کنید. هر کسی از هر نقطه‌‌ای در جهان می‌تواند آن را فقط با داشتن کیف پول اتریوم، دریافت و ارسال کند.

این ارز برای تجارت در صرافی‌های مختلف متمرکز و غیرمتمرکز لیست شده و اخیراً در Coinbase Pro نیز اضافه شده است. با اینکه بازارهای استیبل کوین دای بسیار گسترده شده، شرایط بازار محلی در صرافی‌های خاص احتمالاً در زمان‌های خاصی بر قیمت این ارز تأثیر می‌گذارد و نوسانات تا حدود ۳ درصد وجود داشته است. شما به‌راحتی می‌توانید این ارز دیجیتال را از صرافی والکس خریداری کنید کیف پول این صرافی نیز جزو بهترین است.

پیش بینی آینده DAI

MakerDAO یا پلتفرم Maker یکی از تاثیرگذارترین پروژه‌ها در فضای DeFi است و تا زمانی که Compound جای آنها را گرفت، در رتبه نخست بود. شاید Maker جایگاه خود را به عنوان برنامه شماره یک DeFi از دست داده باشد، اما همچنان یکی از پلتفرم‌های اصلی در این فضا است. DAI می‌تواند در کیف پول‌های دیجیتال نگهداری شود، به عنوان پرداخت برای کالاها و خدمات استفاده شود و یا در صرافی‌ها معامله شود.

را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ از زمان انتشار DAI در دسامبر ۲۰۱۷، ارزش بازار به طور پیوسته در حال افزایش است. با توجه به اینکه این یک استیبل کوین است، این رشد در ارزش بازار یک نشانه قوی از پذیرش است. این ارز را می‌توان به قیمت هر ارز یا دارایی دیگر فیات برای آن موضوع مرتبط کرد. تیم Maker قصد دارد در نهایت DAI را به Digix متصل کند. Digix توکنی است که توسط طلای فیزیکی پشتیبانی می‌شود. در آینده می‌توان استیبل کوین‌های دیگری ایجاد کرد که به دیگر ارزهای اصلی، کالاها یا حتی سهام متصل می‌شوند. در این مقاله به سوال ارز دیجیتال دای چیست پاسخ دادیم.

دکمه بازگشت به بالا