بین المللکسب و کار ویژه

اقامت در ترکیه با سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ اقامت و پاسپورت

سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. اگر متقاضی سرمایه گذاری در ترکیه هستید احتمالاً با سوالاتی از این قبیل مواجه شده اید؛ حداقل سرمایه برای اقامت ترکیه چه میزان است؟ روش های سرمایه گذاری در ترکیه کدام است و بهترین فرصت های سرمایه گذاری در ترکیه کدام اند؟

 پاسخ این سوالات و تمامی نکات مهم و اصلی در رابطه با سرمایه گذاری در کشور ترکیه از قبیل شرایط و قوانین، مزایای سرمایه گذاری و انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه شرح داده می شود. اگر علاقه مند به سرمایه گذاری در کشور ترکیه هستید با ادامه مقاله همراه شوید و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

موسسه ما با کادری مجرب از وکلا و مشاورین برجسته همه روزه پاسخگوی شما در امر سرمایه گذاری در ترکیه می باشد. شما می توانید با یک تماس تلفنی از مشاوره تلفنی رایگان در خصوص سرمایه گذاری در ترکیه و مهاجرت به ترکیه بهره مند گردید.

قوانین سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در یک کشور خارجی می تواند منافع و ریسک های خاص خودش را داشته باشد، بنابراین در زمان سرمایه گذاری در یک کشور خارجی، باید همه ی جوانب مثبت و منفی را در آن کشور در نظر گرفت و بررسی کرد.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و مقررات مربوط به اخذ شهروندی این کشور اخیرا تغییر پیدا کرده است. براساس قوانین گذشته سرمایه گذاران برای اخذ اقامت ترکیه باید مبلغی بین 1 تا 3 میلیون دلار آمریکا به روش های مختلف در ترکیه سرمایه گذاری می کردند.

 اما در قوانین جدید در سال 2019 این مبلغ کاهش پیدا کرده است و در بازه 250 هزار تا 500 هزار دلار آمریکا می باشد. سرمایه گذاران از طریق سرمایه گذاری در ترکیه می توانند تابعیت ترکیه را برای خود و خانواده اخذ کنند. در ادامه روش های مختلف سرمایه گذاری و مبلغ مورد نیاز برای آن ها شرح داده می شود.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ پاسپورت این کشور می تواند برای شما و خانواده شما مزایایی در بر داشته باشد. از جمله مزایا اخذ پاسپورت ترکیه می توان موارد زیر را نام برد.

 • اخذ پاسپورت و تابعیت ترکیه تنها 3 تا 6 ماه به طول می انجامد.
 • امکان سفر به 148 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا.
 • شرط حضور در ترکیه وجود ندارد.
 • پاسپورت ترکیه جزء 30 پاسپورت برتر دنیاست.
 • پاسپورت ترکیه ده سال اعتبار دارد و به صورت مادام العمر قابل تمدید است.
 • همه اعضای خانواده از خدمات درمانی رایگان بهره می برند.
 • امکان حفظ تابعیت قبلی.
 • خدمت سربازی برای دارندگان تابعیت از این روش اجباری نمی باشد.
 • امکان تحصیلات رایگان وجود دارد.
 • امکان سفر بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا و 26 کشور حوزه شنگن.

در کنار مزایایی که پاسپورت ترکیه دارد، سرمایه گذاری در ترکیه خود نیز دارای مزایای بسیاری می باشد. از مزایای سرمایه گذاری در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

    وجود زیرساخت های عالی

    کسب سود

    ببا توجه به زیر ساخت ها و رشد اقتصادی این کشور، می توان با سرمایه گذاری در ترکیه سود مناسبی کسب نمود.

    باز پرداخت مالیات

    کشور ترکیه حداقل مبلغ 500 میلیون لیر را به سرمایه گذاران خارجی به عنوان باز پرداخت مالیات می دهد. حتی برای جذب سرمایه گذاران خارجی میزان مالیات به 20 درصد کاهش یافته است و گاها برخی از سرمایه گذاران خارجی از پرداخت مالیات معاف می شوند.

    ارائه برنامه انگیزه های بزرگ

    این برنامه به منظور تشویق سرمایه گذاری در قسمت هایی که تکنولوژی نقش به سزایی دارد، ارائه گردیده است و حدف آن جذب سرمایه گذار خارجی می باشد.

    وجود توافق نامه های جلوگیری از فساد

    توافق نامه ارتقا و حفاظت از سرمایه و توافق نامه پیشگیری از دوگانه مالیاتی به منظور امنیت سرمایه گذاران ایرانی و جلوگیری از فساد بین کشورهای ایران و ترکیه امضا شده است.

    گمرک اروپا

    با توجه به این موضوع که کشور ترکیه در اتحادیه گمرک اروپا عضو می باشد، روابط تجاری این کشور همواره در حال رشد می باشد.

معایب سرمایه گذاری در ترکیه

اگر قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری را دارید می بایست برای این امر سنجیده عمل کنید و در کنار مزایای سرمایه گذاری در ترکیه، از معایب سرمایه گذاری در ترکیه نیز اطلاع دقیق داشته باشید تا مقایسه درست مزایا و معایب سرمایه گذاری در ترکیه با دیگر کشورها به خصوص کشورها طراز اول دنیا، بهترین کشور را برای سرمایه گذاری متناسب با هدف و شرایط خود انتخاب کنید. از ترس ها، مشکلات و معایب سرمایه گذاری در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از دست رفتن ارزش سرمایه به دلیل کاهش ارزش لیر در مقابل دلار و یورو
 • ترس از انتخاب یک ملک نامناسب
 • ترس از برخورد با یک کارگزار املاک غیر قابل اعتماد
 • وجود مشکلات بسیار در هنگام ناتوانی در پرداخت وام مسکن
 • نگرانی از نوسانات نرخ لیر ترکیه
 • سطح کنترل فساد در سطح متوسط است و وضعیت رشوه، فساد و بی عدالتی در کشور ترکیه چندان ایده آل نیست.
 • نرخ مالیات در ترکیه افزایش یافته است و نسبت به برخی از کشورهای منطقه زیاد است.
 • خطر مصادره اموال در ترکیه کمی زیاد است. اما با توجه به روابط بین کشور ایران و ترکیه مشکلی ایجاد نمی کند.
 • هنگام اخذ اقامت از طریق خرید ملک یا اوراق قرضه دولتی یا داشتن سپرده در بانک، 3 سال باید شرایط باقی بماند یعنی سرمایه گذار به مدت 3 سال نباید دست به سرمایه خود بزند.

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت

از طریق سرمایه گذاری در ترکیه می توانید برای خود و خانواده خود تابعیت ترکیه را اخذ کنید. خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد. برای اینکه سرمایه گذاری شما منجر به تابعیت ترکیه شود، باید در یکی از زمینه های سرمایه گذاری اعلام شده توسط دولت ترکیه سرمایه گذاری کنید همچنین ملزم به سرمایه گذاری حداقل مبلغ اعلام شده در هر زمینه هستید.

معمولا پروسه اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه برای سرمایه گذار بین 3 تا 6 ماه به طول می انجامد. در سال 2019 با راحت تر شدن قوانین، اخذ تابعیت ترکیه برای خانواده تا 2 ماه به طول می انجامد. دولت ترکیه اجازه دو تابعیتی را می دهد، بنابراین نیازی به سلب تابعیت فعلی خود نیز ندارید. انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت ترکیه و شرایط آن ها در ادامه بررسی شده است.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از راه های اخذ  پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، خرید ملک در ترکیه می باشد. حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک 250 هزار دلار آمریکا می باشد. این مبلغ سابقا یک میلیون دلار آمریکا بود که بر اساس قوانین جدید به 250 هزار دلار آمریکا کاهش یافته است.

 یکی از شرایط سرمایه گذاری در این روش این است که به مدت سه سال ملک خریداری شده را نباید فروخت. خوشبختانه این امکان وجود دارد که با سرمایه گذاری در پروژه هایی خاص با مبلغ 150 هزار دلار نیز می توانید اقامت سرمایه گذاری ترکیه و تابعیت این کشور را بدست آورید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله خرید ملک در ترکیه را مطالعه نمایید.

خرید ملک با مبالغ کمتر نیز می تواند موجب اخذ اقامت ترکیه شود. شما با خرید ملک به ارزش حداقل 60،000 دلار آمریکا می توانید اقامت 3 ساله ترکیه را کسب کنید. این اقامت از نوع توریستی است، به این معنا که در این روش اجازه کار در ترکیه را ندارید. البته در صورتی که بتوانید به صورت قانونی استخدام شوید امکان دریافت مجوز کار وجود دارد. این اقامت قابلیت تمدید نیز دارد. برای کسب اطلاع از قیمت خانه در ترکیه می توانید به مقاله مربوط به آن مراجعه نمایید.

شهروندی ترکیه با سپرده بانکی

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری با سپرده بانکی در این کشور امکان پذیر می باشد و نیاز به سرمایه گذاری در هیچ زمینه دیگری نمی باشد. در مسیر اخذ شهروندی ترکیه با سپرده بانکی متقاضی باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا به سپرده گذاری در بانک های ترکیه بپردازید.

این مبلغ سابقا 3 میلیون دلار آمریکا بود که اخیرا به مبلغ 500 هزار دلار آمریکا کاهش یافته است. متقاضی در صورتی می تواند شهروندی ترکیه با سپرده بانکی را اخذ نماید که سرمایه اش حداقل به مدت سه سال در بانک باقی بماند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در سهام نیز امکان پذیر می باشد. حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام مبلغ 500 هزار دلار آمریکا است که می بایست سهام خریداری کنید. این مبلغ سابقا دو میلیون دلار آمریکا بوده که بر اساس طرح جدید ترکیه کاهش یافته است. از جمله شرایط این نوع سرمایه گذاری در ترکیه این است که سرمایه گذاری شما باید توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه تایید شود و می بایست سهام خریداری شده را به مدت 3 سال نگهداری نمایید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی امکان پذیر است. از جمله شرایط روش سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی این است که اوراق قرضه را نباید حداقل به مدت سه سال فروخت همچنین سرمایه گذاری شما باید توسط وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه تایید شود و حداقل سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی 500 هزار دلار می باشد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک

یکی دیگر از روش های اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در شرکت های فعال در زمینه املاک و مستغلات می باشد. در روش سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک متقاضی باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا در یکی از این شرکت ها سرمایه گذاری نماید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کار آفرینی

پیش از این کارفرمای خارجی برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کار آفرینی، ملزم بود 100 شهروند ترکیه ای را استخدام نماید. اما طبق تغییرات جدید در قوانین ترکیه، در سال 2019 کارفرمایان با استخدام 50 شهروند ترکیه ای می توانند تابعیت ترکیه را اخذ نمایند.

در روش سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت در ترکیه می بایست بیزینس پلن ارائه دهید که این بیزینس پلن می بایست به تایید وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه برسد. سرمایه اولیه برای این منظور می بایست حداقل 2,600 دلار که معادل 10 هزار لیر ترکیه باشد.

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه به دلیل موقعیت استراتژیک و بازدهی عالی یکی از اولویت های سرمایه گذاران از سراسر جهان است. بهترین سرمایه گذاری در ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی در ترکیه که بازده بالایی ارائه می دهد و به عنوان سودآورترین سرمایه گذاری شناخته می شود عبارتند از سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ترکیه، فناوری اطلاعات، بورس اوراق بهادار استانبول، نساجی و پوشاک، انرژی و منابع طبیعی، محیط زیست و بازیافت، بخش بهداشت و گردشگری، می باشد.

به طور کلی وقتی تنها یک پیشنهاد برای بهترین سرمایه گذاری در ترکیه لازم باشد می توان از خرید ملک نام برد پس اگر می خواهید هوشمندانه سرمایه گذاری کنید و از پول خود سود کسب کنید، سرمایه گذاری در املاک مناسب، بسیار مهم است.

در اغلب موارد اولین هدف از انجام یک سرمایه گذاری هوشمند این است که دارایی های خود را ذخیره کنید و آن را برای کسب سود ارزیابی کنید. به طور خلاصه، در صورتی که هدف شما کسب سود و حفظ ارزش آن و همچنین تبدیل آن به پول نقد در صورت نیاز باشد یا هدفتان کسب اقامت و پاسپورت ترکیه باشد، خرید ملک و سرمایه گذاری در این املاک یک گزینه بسیار عالی به نظر می رسد.

حداقل سرمایه گذاری در ترکیه

در صورتی که به دنبال سرمایه گذاری و یافتن حداقل میزان سرمایه گذاری در ترکیه هستید می بایست در ابتدا همانطور که در بالا نیز گفته شد، هدف خود را از سرمایه گذاری در ترکیه مشخص کنید. در صورتی که به دنبال اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری هستید می توانید با خرید ملکی تنها با مبلغ 60 هزار اقامت 3 ساله این کشور را اخذ کنید.

این نوع اقامت که از نوع توریستی است به شما اجازه کار در ترکیه نخواهد داد. حداقل سرمایه گذاری در ترکیه در صورتی که هدف شما اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری است، مبلغ 250 هزار دلار آمریکا می باشد. برای این امر شما می بایست ملکی با این مبلغ در ترکیه خریداری نمایید و حداقل به مدت 3 سال آن را حفظ کنید.

مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه

از مهمترین گام های سرمایه گذاری استفاده از تخصص و تبحر یک مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه می باشد. قطعا سرمایه گذاری در یک کشور دیگر دارای مسیرهای قانونی است که بهتر است در این مسیرها از دانش یک مشاور که به قوانین ترکیه مسلط است استفاده شود.

یکی از مزایای اصلی استفاده از مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری در در ترکیه می باشد. البته متقاضی می بایست هدف خود را از سرمایه گذاری در ترکیه برای مشاور بازگو نماید و مشاور می تواند با بررسی شرایط و محیط اقتصادی ترکیه و مقایسه آن با محیط اقتصادی کشورهای اروپایی، بهترین کشور را برای سرمایه گذاری به متقاضی معرفی نماید.

امنیت سرمایه گذاری در ترکیه

معمولا یکی از نگرانی های سرمایه گذاران در زمینه سرمایه گذاری در کشور های خارجی، امنیت سرمایه گذاری است. علاوه بر کسب سود بسیار مهم است که سرمایه اولیه نیز حفظ شود.

ایران و ترکیه توافق نامه های دو جانبه تجاری امضا کرده اند که می تواند امنیت سرمایه گذاری شما را تضمین کند و سرمایه گذاری در ترکیه را تسهیل نماید. این توافق نامه ها عبارتند از:

    توافق نامه ارتقاء و حفاظت از سرمایه گذاری

    این توافق نامه با مشخص کردن استانداردهای تجاری، تضمین می کند که محیط مناسب اقتصادی برای سرمایه گذاران فراهم شود. این قرارداد تضمین می کند که اموال سرمایه گذار مصادره نشود مگر در موارد استثنایی که پس از طی مراحل قانونی ممکن است اموال سرمایه گذار برای منافع عمومی مصادره شود.

    توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی

    این توافق نامه تضمین می کند که مالیات تنها در یکی از دو کشور پرداخت شود و سرمایه گذار در هر دو کشور ترکیه و ایران ملزم به پرداخت مالیات نباشد.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در ترکیه

✅ بهترین راه سرمایه گذاری در ترکیه کدام است؟

از بهترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک در ترکیه و ثبت شرکت است.

✅ آیا با خرید ملک و سرمایه گذاری در استانبول می توان تابعیت ترکیه را کسب کرد؟

بله، می توانید با خرید ملک و سرمایه گذاری در استانبول که حداقل ارزش آن 250 هزار دلار است، تابعیت ترکیه را اخذ کنید.

✅ آیا می توان از طریق سرمایه گذاری در فرانچایز ها اقامت ترکیه را کسب کرد؟

خیر. برای سرمایه گذاری در فرانچایز ها ابتدا باید از روش های دیگر اقامت ترکیه را کسب کنید.

✅ آیا از طریق سرمایه گذاری می توان پاسپورت ترکیه را کسب کرد؟

در صورت خرید ملک در ترکیه می توانید پاسپورت این کشور را کسب کنید.

سرمایه گذاری در ترکیه و سخن پایانی

سرمایه گذاری در ترکیه، روش های اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه و مزایای سرمایه گذاری در ترکیه شرح داده شد. شما با سرمایه گذاری حداکثر 500 هزار دلار آمریکا می توانید در عرض سه ماه تابعیت کشور ترکیه را اخذ کنید. مزایا و ریسک های سرمایه گذاری در ترکیه بررسی شد. توصیه می شود قبل از اقدام به سرمایه گذاری در ترکیه تمامی موارد ذکر شده را در نظر بگیرید و با اطلاعات کافی تصمیم گیری کنید.

کارشناسان خبره موسسه ما آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان جهت سرمایه گذاری در ترکیه هستند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و اتخاذ تصمیم دقیق تر می توانید با دفاتر ما تماس گرفته و از کارشناسان زبده مشاوره بگیرید. امید است این مقاله اطلاعات مورد نیاز شما را فراهم آورده باشد. می توانید سوالات خود را در رابطه با سرمایه گذاری در ترکیه در بخش دیدگاه های همین مقاله عنوان نموده و در سریع ترین زمان ممکن پاسخ بگیرید.

کشور ترکیه به عنوان شاهراه اتصال اروپا و آسیا، همواره از موقعیتی استراتژیک برخوردار بوده است. این کشور در سال 2016 برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی و افزایش رشد اقتصادی خود، اقدام به ارائه ویزای سرمایه‌گذاری کرد. مهاجرت سرمایه‌گذاری به ترکیه به دلایل بیشماری چون سادگی روند برنامه ارائه شده، مقرون به صرفه بودن آن و اعتبار بالای ویزای ترکیه محبوبیت زیادی دارد.

مزایای مهاجرت سرمایه‌گذاری به ترکیه

 • سفر به 115 کشور جهان بدون نیاز به ویزا
 • امکان سرمایه‌گذاری در آمریکا از طریق ویزای سرمایه‌گذاری E1 و E2
 • امکان کار در انگلستان از طریق ویزای کاری
 • بررسی پرونده و صدور پاسپورت تنها در 2 ماه
 • امکان داشتن تابعیت دوگانه
 • همراهی اعضای خانواده
 • بدون نیاز به اقامت در ترکیه
 • بدون نیاز به داشتن دانش زبان ترکی
 • امکان سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک
 • امکان فروش ملک پس از گذشت 3-5 سال از دریافت پاسپورت
 • امکان اجاره دادن ملک با نرخ سود بازدهی 8% در سال

اشکال مهاجرت سرمایه‌گذاری به ترکیه

خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا

در این روش متقاضیان می‌توانند یک یا چند خانه را به ارزش 250 هزار دلار خریداری کرده و به مدت 3 سال آن را نگه دارند. امکان خرید قسطی در این زمینه وجود ندارد و باید تمامی مبلغ ملک پرداخت شده باشد. این مبلغ در ابتدای برنامه معادل یک میلیون دلار آمریکا بود اما به 250 هزار دلار کاهش یافت.

سپرده بانکی به ارزش 500 هزار دلار آمریکا در یکی از بانک‌های ترکیه به مدت 3 سال

پیش از برای مهاجرت سرمایه‌گذاری به ترکیه از این روش، باید مبلغ 3 میلیون دلار در یکی از بانک‌های این کشور سپرده‌گذاری می‌کردید. اما هم اکنون می‌توانید تنها با داشتن سپرده‌ای به ارزش 500 هزار دلار، تابعیت ترکیه را دریافت کنید.

سرمایه‌گذاری به ارزش 500 هزار دلار در صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات و یا صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر

در این روش که مربوط به خرید سهام، اوراق قرضه و یا شرکت‌های سرمایه‌گذار املاک در ترکیه می‌شود، متقاضیان باید مبلغ 500 هزار دلار در یکی از بخش‌های مربوطه سرمایه‌گذاری کنند.

توجه داشته باشید برای خرید سهام به تایید وزارت صنایع و فناوری ترکیه نیاز خواهید داشت. همچنین وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه مسئولیت تایید تمامی سرمایه‌گذاری‌ها در اوراق قرضه دولتی را برعهده دارد.

مهاجرت سرمایه‌گذاری به ترکیه از طریق کارآفرینی

در این روش که به تازگی به برنامه مهاجرت سرمایه‌گذاری ترکیه افزوده شده است، متقاضیان شهروندی ترکیه باید از طریق کسب و کار خود در ترکیه، بتوانند 50 شغل جدید ایجاد کنند که مورد تایید وزارت کار، خانواده و خدمات اجتماعی قرار گرفته باشد.

شرایط عمومی برای مهاجرت سرمایه‌گذاری به ترکیه

 • داشتن حداقل 18 سال سن
 • عدم ورود و یا اقامت غیرقانونی در ترکیه
 • نداشتن سوء پیشینه
 • پرداخت مالیات و هزینه‌های بررسی پرونده تابعیت

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت سرمایه‌گذاری به ترکیه

 • مدارک هویتی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس بیومتریک
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت
 • گواهی بانکی انتقال سرمایه
دکمه بازگشت به بالا