علم و سلامتکسب و کار ویژه

 آیا می‌توان از بروز تیرگی و سیاهی در نقره جلوگیری کرد؟

چرا زیورآلات نقره بعد از گذر زمان، سیاه می شوند؟

به نقل از نوا استایل؛ سیاه شدن زیورآلات نقره، به این معنی نیست که آنها، معیوب هستند و یا نقره واقعی نیستند. اگر زیورآلات شما تغییر رنگ داده و سیاه شده است، علت آن می تواند اکسید با مواد اطراف آن باشد. اکسیداسیون، که با عنوان “کدر شدن” نیز شناخته می شود، یک فرآیند طبیعی است که در اثر آن، فلزات دیگری که با نقره مخلوط شده اند با مواد شیمیایی طبیعی و مصنوعی موجود در هوا و روی بدن شما، واکنش شیمیایی نشان می دهند.

ترکیبات بدن افراد، می تواند بر سرعت تیره شدن زیورآلات آنها تأثیر بگذارد. به همین دلیل است که برخی از افراد، سال ها می توانند از خود بدون کدر شدن استفاده کنند، در حالی که گوشواره برخی دیگر، تنها پس از یک هفته استفاده، کدر می شوند. دلایل زیادی برای اکسیده شدن زیورآلات وجود دارد؛ اما برخی از آنها می توانند زیورآلات را سریعتر اکسید کنند. در این مطلب، جزئیات مراقبت از زیورآلات نقره و جلوگیری از سیاه شدن آن را به شما خواهیم گفت. همچنین توضیح خواهیم داد که چرا جواهرات شما کدر می شوند و چگونه می توان نقره سیاه را برای درخشش دوباره، تمیز کرد. جهت دریابفت لیست قیمت گردنبند نقره زنانه و ثبت سفارش دستبند و گردنبند با قیمت خرید با ما تماس بگیرید.

۱- زیورآلات با عیار نقره خود را تمیز نگه دارید

بعد از هر بار استفاده از زیورآلات نقره و یا بشقاب ها و ظروف نقره، فوراً آن را تمیز کنید. شما در گذر زمان، متوجه خواهید شد که با تکرار این کار ساده و کوتاه(حتی تمیز کردن با یک تکه پارچه نرم و بدون خش تمیز)، زیورآلات و ظروف نقره شما، همواره درخشندگی و جلای بی نظیری خواهند داشت. اکثر اوقات، تنها چیزی که نیاز دارید یک پارچه میکروفیبر است؛ اما شما می توانید از پارچه‌ها یا خودکارهای پولیش، به عنوان پاک‌کننده‌های روزمره استفاده کنید. هرگز از دستمال توالت یا دستمال کاغذی استفاده نکنید، زیرا دارای الیاف خش دار است و می توانند نقره شما را خراش دهند.

برای تمیز کردن یک تکه از زیورآلات نقره خود، پارچه را با حرکت عقب جلو و با فشار کم، روی آن بکشید و از حرکات دایره‌ای خودداری کنید. به یاد داشته باشید که نقره، یک فلز ظریف و براق است؛ بنابراین باید آن را به آرامی تمیز کنید.همچنین برای جلوگیری از پخش شدن آلودگی، از پولیش ها یا محلول های مختلف استفاده کنید. همچنین شما می توانید هر چند وقت یک بار، زیورآلات نقره خود را حرفه ای تمیز کنید.

۲- زیورآلات نقره خود را در جای مناسب نگهداری کنید

پس از تمیز کردن زیورآلات نقره خود، آن را در یک جعبه خشک و بدون هوا مانند جعبه جواهرات نگهداری کنید.
بسیاری از جعبه ها و کیف های زیورآلات، با مخمل پوشانده شده اند تا رطوبت اضافی را جذب کنند.
همچنین آنها را در اتاقی نگه دارید که سطح رطوبت پایینی دارد. برای جلوگیری بیشتر از سیاه شدن عیار نقره، یک تکه گچ، یک بسته زغال چوب فعال یا یک بسته رطوبت گیر ، در محل نگهداری از آنها بگذارید.

۳- از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و مواد شیمیایی خانگی خودداری کنید

زیورآلات نقره در اثر تماس با کلر یا سایر مواد شیمیایی خانگی که برای نظافت خانه از آنها استفاده می شود، کدر می شوند. بنابراین هنگام شنا کردن و نظافت خانه، توصیه می‌شود از زیورآلات نقره خود استفاده نکنید. همچنین، نقره در زیر نور مستقیم آفتاب به سرعت کدر می شود، بنابراین قبل از آفتاب گرفتن و قدم زدن زیر نور مستقیم آفتاب، زیورآلات نقره خود را درآورید.

۴-از تماس زیورآلات نقره با لوازم آرایشی خودداری کنید

ترکیبات شیمیایی محصولات آرایشی مانند لوسیون، عطر، اسپری مو و لوازم آرایش، اغلب سخت تر و قوی تر از ترکیبات زیورآلات هستند و باعث کدر شدن آنها می شوند. قبل از استفاده از زیورآلات، ناحیه مورد نظر را به خوبی با آب و صابون تمیز کنید.

۵- رطوبت، عامل مهم در کدر شدن زیورآلات نقره

رطوبت روی پوست(عرق بدن و آب) و داخل هوا، می تواند با مس موجود در زیورآلات نقره واکنش داده و باعث تغییر رنگ آن شود. به همین دلیل، توصیه می شود قبل از دوش گرفتن،شنا کردن و انجام ورزش، زیورآلات خود را دربیاورید.

۶- از تماس زیورآلات نقره با مواد حاوی گوگرد، خودداری کنید

نقره با گوگرد بسیار واکنش نشان می دهد و آن را کدر می کند. توصیه می شود از زیورآلات خود در محیط های آلوده، هنگام کار با زغال سنگ یا روغن و هنگام ی حاوی گوگرد مانند پیاز، ماهی یا تخم مرغ، استفاده نکنید.

۷- هنگام خواب از جواهرات نقره عیار خود، استفاده نکنید

زیورآلات نقره، نباید در رختخواب پوشیده شوند. زیرا وقتی بدن شما زیر ملحفه و پتو قرار می گیرد، زیورآلات نقره که روی دست ها، گوش ها و گردن شما قرار دارند، بیش از حد گرم می شوند. برخی از افراد بیشتر از دیگران عرق می کنند که این امر، باعث می شود زیورآلات نقره سریعتر اکسید شده و تغییر رنگ دهند. همچنین خوابیدن با زیورآلات ناخوشایند است، بنابراین درآوردن به کیفیت خواب بهتر کمک می کند.

۸- جلا دادن نقره برای جلوگیری از کدر شدن

علاوه بر اجتناب از تماس برخی مواد شیمیایی با ، باید خود را به طور مرتب جلا دهید. انجام این کار باعث افزایش طول عمر و درخشندگی آن می شود. همچنین بهترین روش برای تمیز کردن نقره اکسید شده است، زیرا می توانید قسمت های تیره شده را هدف قرار دهید. نقره فلز ظریفی است که به راحتی خراشیده می شود. بنابراین، فقط باید از یک پارچه نرم برای جلا دادن قطعات خود استفاده کنید.

همچنین، برای جلوگیری از سیاه شدن سایر نقاط نقره، به طور مرتب از قسمت جدید پارچه خود استفاده کنید و از یک گوش پاکن برای رسیدن به مناطق کوچک و دقیق استفاده کنید، اما هرگز فشار زیادی وارد نکنید. زیورآلات نقره را بیش از حد جلا ندهید، زیرا به راحتی خراشیده می شود و مالش بیش از حد آن، می تواند آبکاری را از بین ببرد و فلز شما را در وضعیت بدی قرار دهد. پس لطفا ملایم باشید.

جلوگیری از سیاه شدن زیورآلات نقره

سیاه شدن زیورآلات نقره، به این معنی نیست که آنها، معیوب هستند و یا نقره واقعی نیستند. اگر زیورآلات شما تغییر رنگ داده و سیاه شده است، علت آن می تواند اکسید با مواد اطراف آن باشد. آیا با علت سیاه شدن نقره آشنا هستید و می‌دانید که چرا زیورآلات و جواهرات ساخته شده از نقره‌ بعد از مدتی کدر و تیره می‌شوند؟ آیا برای این مشکل راه حل موثری وجود دارد؟ ما اینجا هستیم تا به این سوالات پاسخ دهیم و شما را با روش‌های جلوگیری از سیاه شدن نقره آشنا کنیم.

همانطور که بسیاری از شما می‌دانید فلز نقره جزو آن دسته از فلزات جذاب و پر طرفداری است که در صنعت ساخت زیورآلات زنانه و مردانه به ویژه در ساخت حلقه و انگشتر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه امروزه نمونه‌های بسیار زیبا و نفیسی از این فلز گران‌بها در قالب زیورآلات قیمتی به بازار ارائه می‌شود، اما باید گفت که برخی از جواهرات نقره تنها بعد از چند روز استفاده، جذابیت و درخشندگی خود را از دست می‌دهند.

در واقع دلایل زیادی هستند که باعث زنگ زدن و تیره شدن این فلز محبوب می‌شود، که ما در ادامه به طور کامل به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. بنابراین اگر شما هم گرفتار این معضل شده‌اید و برای حل آن به دنبال راهکارهای خوب و موثری هستید تا انتهای این مقاله  ما را همراهی کنید، تا اطلاعات مفیدی در زمینه‌ی نگهداری صحیح زیورآلات نقره  بدست آورید.

نگاهی اجمالی به فلز نقره

همانطور که گفتیم نقره از فلزات جذاب و سفید رنگی است که به شکل آلیاژ در زمینه‌ی طراحی زیورآلات چشم نواز و درخشان بسیار کاربرد دارد. این فلز گران‌بها مانند طلا از ویژگی‌های مشابه‌ای نظیر نرم بودن، شکل پذیری، رسانایی، چکش خوار بودن، براق و صیقلی بودن نیز برخوردار است.

از آنجایی که نقره با 99 درصد خلوص بسیار نرم و شکل پذیر است، نمی‌توان در ساخت زیورآلات تزئینی از آن استفاده کرد. به همین دلیل تولید کنندگان ظروف و جواهرات باشکوه مجبوراند برای افزایش میزان مقاومت نقره به آلیاژ آن درصد ناخالصی‌های مشخصی از فلز مس بیافزایند تا آن را به فلز مقاوم و چکش خواری تبدیل کنند. از این رو بهترین و عمده‌ترین عیاری که تا به امروز برای محصولات نقره وجود دارد، عیار 925 است که نمایانگر اصل و باکیفیت بودن آن است.

چه چیزی باعث سیاه شدن نقره می‌شود؟

ما در این بخش از مطلب می‌خواهیم تا شما را با موارد موثری که می‌تواند در علت سیاه شدن زنجیر نقره و زیورآلاتی از این دست دخیل باشد به طور کامل آشنا کنیم. همه افراد در طول زندگی روزمره خود با اجزا و ترکیبات شیمیایی بسیار زیادی سر وکار دارند که تماس مداوم این قبیل اجزا با نقره‌جات می‌تواند سرعت بروز خوردگی و سیاهی در زیورآلات نقره‌ی آویخته شده بر دست و گردن افراد را افزایش دهد. مهم‌ترین موارد در واکنش دهندگی نقره برابر است با:

گاهی تعریقات طبیعی بدن که همواره با سموم زیادی همراه است ممکن است منجر به تسریع فرآیند سیاه شدن رنگ نقره شود. در واقع این خصیصه‌ی پوستی می‌تواند برای افرادی که به طور مداوم از زیورآلات نقره خود استفاده می‌کنند یک مولفه منفی باشد. بنابراین اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به طور معمول زیاد عرق می‌کنید باید به زودی منتظر علائم سیاهی و کدری در محصول نقره خود باشید.

آلودگی هوا نه تنها از مهم‌ترین تهدیدهای سلامت انسان است بلکه می‌تواند جزو اصلی‌ترین عوامل موثر در روند سیاه شدن فلز نقره باشد. چرا که در شهرهای آلوده‌ای مثل تهران میزان گوگرد معلق در هوا بیشتر از حد معمول است. از این رو ترکیب شدن ریز ذرات گوگرد موجود در هوا با نقره می‌تواند پروسه‌ی تیرگی در ظروف و محصولات با جنس نقره‌ی شما را جلو بیندازد.

آیا از سیاه شدن نقره می شود جلوگیری کرد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از سیاه شدن نقره وجود ندارد چرا که نقره با اجزای بسیار زیادی که در زندگی روزمره با آنها سروکار داریم واکنش نشان می دهد. حتی آب نیز چون حاوی کلر است باعث سیاده شدن نقره و کدر شدن آن می شود . در بعضی از موارد نادر و خاص، عرق بدن بعضی از افراد، به علت خوردن بعضی از مواد غذایی و یا داروهایی خاص، ترکیب سریعتری با نقره دارد و همین باعث تیرگی بیشتر و سریعتر می‌شود.

بعضی از غذاها و سس سالاد، عطر و اسپری مو و حتی پارچه های پشمی هم نقره را تیره می کنند. اگر در محیط کار شما بیشتر از حد معمول با مواد شیمیایی سر و کار دارید، ممکن است نقره شما زودتر از معمول تیره شود. این مساله در مورد فروشندگان لوازم آرایشی کاملا ملموس است. پس اگر دارای چنین محیط کاری هستید، به یاد داشته باشید که از برخورد زیورآلات‌تان با این‌جور مواد جلوگیری کنید و یا از زیور‌آلات استفاده نکنید.

اگر در محیط و یا شهری آلوده (مانند تهران) زندگی می‌کنید، این تیرگی ممکن است زودتر نیز اتفاق بیفتد. چرا که در هوای آلوده میزان گوگرد بیشتری در هوا وجود دارد و ترکیب این گوگرد با نقره باعث زردی و یا تیرگی آن خواهد شد. در نتیجه نیازمند پولیش کردن بیشتر از حد معمول خواهید بود. پس سیاه شدن نقره یک فرآیند طبیعی است که نمی توان از آن جلوگیری کرد ولی می توان سرعت آن را کاهش داد . البته هر چه قدر هم که مراقبت کنید بعد از مدتیباید لایه ی سیاه ایجاد شده روی نقره را تمیز کنید.

راه چاره چیست؟

برای کم کردن سرعت فرآیند سیاه شدگی جواهرات نقره خود را بعد از استفاده تمیز کنید . چربی های پوست شما روی سطح نقره جمع می شوند و باعث بالا رفتن احتمال اکسید شدن آن می شوند .برای شست و شوی جواهرات خود , از آب گرم استفاده کنید با ملایمت بشویید و با یک پارچه ی نرم خشک کنید .همچنین می توانید برای عقب انداختن سیاه شدگی جواهرات خود آن ها را گاه گاهی با یک پارچه برق بیندازید . زمانی که اولین نشانه های سیاه شدگی را مشاهده کردید با کمک پارچه جواهرات نقره ای خود را تمیز کنید.

دکمه بازگشت به بالا