اجتماع و خانوادهکسب و کار ویژه

آموزش دوخت شومیز دامن مجلسی بدون الگو برای زنان چاق

آموزش الگوی شومیز حریر مجلسی

برای رسم الگوی شومیز مجلسی ترک شما ابتدا با هر متدی که بلد هستید اندازه های لازم برای الگو دامن را محاسبه کرده و الگو را بکشید و تغییرات زیر را روی آن اعمال کنید.

انتقال پنس به سرشانه(وسط سرشانه را پیدا کنید و به نوک سینه وصل بکنید و ساسون را ببندید.)

الگو را هم برای لو هم الگوی پشت را از قسمتکمر برش بزنید.

برای دکمه و جا دکمه حتما ۲ سانتی‌متر جا بگذارید.

نکته(برای اینکه بخواهید قسمت کمر به پایین شویز چین بخورد)از قسمت کمر برش بزنید و ساسون کمر را نبندید زیرا قسمت ساسون را می‌خواهید به چین تبدیل کنید.

شومییز یقه گرد دارد از قسمت سرشانه ۱ سانتی‌متر وارد بشوید برای گشادی یقه و از خط مرکزی نیز به اندازه ۵/۱ سانتی‌متر پایین بیایید.

از قسمت وسط یقه تا نوک سینه به اندازه ۱ سانتی‌متر لقی گیری بکنید.

مجدد از خط حلقه یقه تا خط کمر برای لقی گیری ساسون ۱ سانتی‌متری رسم کنید.نکته:اگر لباس از خط کمر جدا نشده بود این لقی را تا خط باسن ادامه دهید.

از سرشانه الگو پشت ۱ سانتی‌متر وارد شوید.

به اندازه ۵/۰ سانتی‌متر هم از خط مرکزی وارد شوید و یقه جدید را رسم بکنید.

خط پهلو را عموما خط مایلی رسم میکنید در این مدل شومیز خط پهلو را صاف رسم کنید.(برای چین دادن در قسمت کمر)

ساسون کمر پشت را حذف کنید.(به دلیل چین ماسوره)

در قسمت پایین الگو(کمر تا باسن) ساسون را حذف کنید و از پهلو کم کنید.

دو عدد مستطیل به عرض ۶ سانتی‌متر و به طول جلو لباس رسم کنید.

الگو آستینی را که هنوز لبه‌ی آستین تنگ نشده است را طراحی بکنید.

مقدار مچ دلخواه خود را از قد آستین کم بکنید.(۶-۷ سانتی‌متر)

آستین را به ۶ قسمت مساوی تقسیم کنید.

بیشتر بخوانید : آموزش دوخت شومیز تابستانی آزاد

برای قسمت آستین بین ۶ قسمت را اوزمان می‌دهید.آستین را به آستین کلوش تبدیل بکنید.

در مرحله بعدی با متر ایستاده تز قسمت خط مرکزی جلو بدون در نظر رفتن جا دکمه، هلال حلقه گردن جلو و پشت را اندازه بگیرید و باهم جمع بکنید و مستطیلی رسم کنید.

به اضافه ۴۰ سانتی‌متر بکنید(به دلیل کراواتی بودن یقه)

وسط عرض کار را مشخص بکنید. ۸ سانتی‌متر خارج شوید ۲ سانتی‌متر از طرفین بالا و پایین بیرون آمده و مانند نوک پیکان رسم بکنید.

عرض یقه را به اندازه دلخواهتون رسم بکنید(۵تا۱۲ سانتی ‌متر)

برای کروات یقه حتما باید از پارچه حریر استفاده شود.

آموزش دوخت شومیز حریر مجلسی_این قسمت اتصال برش ها

توجه داسته باشید که جلوی لباس روی دولای باز برش می‌خورد و پشت لباس روی دولای بسته برش میخورد.

برای قسمت آستین که در الگو به کلوش تبدیل کردیم، پایین آستین را دو ردیف با دوخت درشت چرخ کنید.

هم زمان هردو نخ را با هم بکشید تا چین بخورد و سپس مچ را به آن وصل کنید.

برای مچ نیاز داریم به مستطیل به طول مچ دست به اضافه ۲ سانتی‌متر و به عرض ۱۰ الی ۱۴ سانتی‌متر.

به تمامی قسمت  مچ لایی چسب بچسبانید.از وسط خط اتو بی اندازید.و از یک طرف مچ حدود یک سانتی متر تا بزنید و دوخت بروید.

اگر مدل شما در مچ دکمه می‌خورد مچ را به پشت تا کرده و سپس قسمت عرض مچ را بدوزید.

اگر در مچ دکمه نمی‌خورد دو عرض مچ را روی هم قرار دهید و دوخت بروید.

قسمت الگو جلو را اوازمان داده‌اید را می‌توانید هم به چین تبدیل کنید هم به پیلی‌های یک سانتی‌متری.

سجاف را هم مانند مچ حتما لایی بزنید.

برای یقه حتما توجه داشته باشید به اندازه هلال حلقه یقه جلو و هلال یقه پشت از مرکز یقه را علامت بزنید و ما بقی قسمت را دوخت بروید.

توجه داشته باشید که تنها جایی که لایی نمی‌خواهد قسمت یقه است زیرا باید حالت ریزان داشته باشد.

راهنمای آموزش دوخت شومیز

آموزش دوخت شومیز یکی از مهارت‌های مهم در خیاطی زنانه‌دوزی است که به خیاطان کمک می‌کنند تا بتوانند ست‌های جالبی را برای مشتریان خود طراحی کنند. شومیز مجلسی ترک از جمله لباس‌هایی است که در بین خانم‌ها و دختران جوان طرفداران بسیاری دارد. با آموزش دوخت شومیز می‌توان از انواع مدل‌های آن، برای استفاده در دورهمی‌های خانوادگی، مجالس و مهمانی‌های عصرانه یا حتی مجالس عروسی استفاده کرد.

شومیز چیست و چه تفاوتی با تونیک و بلوز دارد؟

قبل از اینکه وارد موضوع آموزش دوخت شومیز شویم، باید به بررسی این بپردازیم که شومیز چیست و با تونیک و بلوز چه تفاوتی دارد. شومیز نوعی بلوز روی کمر یا حتی بلندتر است که جنسی نرم و لطیف دارد و برای فصل بهار و تابستان مناسب است. طرح‌های متنوعی برای دوخت شومیز در نظر گرفته می‌شود، این مدل‌ها پوشش مناسب برای زنان را در محفل‌های گوناگون فراهم می‌آورند.

انواع شومیز زنانه

برای آموزش دوخت شومیز زنانه بهتر است با انواع مدل آن آشنا شویم:

1- شومیز مجلسی و رسمی

آموزش دوخت شومیز مجلسی برای خیاطان اهمیت زیادی دارد. زیرا این نوع از شومیزها را می‌توان با انواع دامن و شلوار ست کرد و در مجالس استفاده نمود. معمولا در شومیزهای رسمی و مجلسی در قسمت سرشانه معمولاً از اُپل استفاده می‌شود. برای آموزش دوخت شومیز باید با اصول الگوسازی بالاتنه آشنا بود. دوخت شومیز مجلسی شباهت زیادی به دوخت مانتوهای مجلسی یا اداری دارد.

2- شومیزهای فانتزی و پشت باز

مدل‌های فانتزی شومیز با انواع شلوار و دامن قابل ست‌ شدن هستند. تنوع در دوخت مدل‌های شومیز و همچنین انوع آستین‌ها موجب می‌شود تا بعد از آموزش بتوان با ابتکار و نوآوری طرح‌های متفاوتی را خلق کرد.

3- دوخت شومیز جلو بسته

معمولا این مدل شومیزها جلو بسته است یا قسمت جلوی آن با بندهای ضربدری بر روی هم می‌آید. قسمت کمر در شومیز جلو بسته کمی تنگ‌تر است و این می‌تواند برای دختران جوان یا زنان لاغر اندام یک استایل متفاوت را رقم بزند.

4- شومیزهای حریر

همانطور که گفتیم، مهمترین تفاوت شومیزها با تونیک و بلوز زنانه نوع پارچه آن است. در دوخت شومیز حریر سعی می‌شود با استفاده از پارچه‌های حریر که دارای رتگ‌های شاد و جذاب هستند، لباس‌های متفاوت دوخته شود. در آموزش دوخت شومیز حریر باید به جنس این پارچه‌ها توجه داشت تا بتوانیم کاری تمیز و بدون عیب و نقص را به مشتریان تحویل دهیم.

5- شومیز اسپرت

در شومیزهای اسپرت معمولا از یقه‌های دکلته استفاده می‌شود. چنین شومیزهایی یک پوشش مناسب برای داخل خانه هستند. در دوخت شومیز اسپرت از پارچه‌های نخی و رنگ‌های شاد استفاده می‌شود. شومیز زنانه از جمله لباس‌هایی است که خیاطان می‌توانند با دریافت آموزش‌های ساده به دوخت آن بپردازند. در دوخت شومیز آشنایی اولیه با خیاطی و دوره مقدماتی دوخت ضروری است. برای آموزش دوخت شومیز باید با الگوسازی بالاتنه آشنا باشیم و یک الگوی بدون پنس ترسیم کنیم. برای دوخت شومیز باید اندازه‌های دور سینه، دور کمر و دور باسن را به‌علاوه 6 کنیم تا شومیزی آزاد و راحت داشته باشیم.

همانطور که گفتیم برای الگوسازی، برش و دوخت انواع شومیز باید با الگوسازی بالاتنه آشنا بود. در پکیج تخصصی نازک‌دوزی، باکس و تاپلکس در آکادمی آرامه علاوه‌بر آموزش و الگوسازی بالاتنه به بیان نکات کلیدی در آموزش دوخت انواع شومیز زنانه پرداخته‌ایم. با تهیه این دوره شما می‌توانید به طراحی و رسم الگوی شومیز بپردازید و شومیزهای متفاوتی را برای مشتریان خود بدوزید.

اهمیت یقه در آموزش دوخت شومیز

همانطور که گفتیم استفاده از مدل‌های متنوع در یقه و آستین‌های شومیز باعث می‌شود تا بتوان به طراحی‌های متفاوتی از شومیز دست پیدا کرد. مدل‌هایی که کمک می‌کنند تا آموزش دوخت شومیز متفاوت شود عبارت‌اند از:

  • یقه شکاری در شومیز؛
  • دوخت شومیز با آستین خفاشی؛
  • آموزش دوخت شومیز با یقه کراواتی؛
  • یقه گره‌ای در شومیزها؛
  • دوخت شومیز با یقه ایستاده؛
  • دوخت شومیز ژاپنی؛
  • آموزش دوخت شومیز یقه دلبری؛
  • شومیز با یقه چین‌دار؛

در دوره الگوسازی و دوخت یقه که توسط خانم آرامه قدس در آکادمی آرامه، ارائه شده است به آموزش ترسیم الگو، برش و دوخت انواع یقه‌ها پرداخته شده است که با تهیه آن می‌توانید از این آموزش‌ها استفاده کنید.

هر لباس چه مقدار پارچه نیاز دارد؟

برای دوخت مدل­ های مختلف لباس، مقدار خرید پارچه متفاوت است. حتی مدل دامن­ های مختلف نیز به مقدار متفاوتی پارچه برای دوخت نیاز دارند. فرمول محاسبه میزان پارچه مورد نیاز برای دوخت هر لباس بسیار ساده است. این فرمول­ ها و اندازه­ های گفته شده برای افرادی با سایز نرمال 38 تا 40 مناسب می­ باشند.

میزان پارچه مورد نیاز برای دوخت دامن 6 ترک

دامن 6 ترک به دلیل داشتن چین­ های مناسب و منظم، پایین تنه شما را مخفی می­ کند. اگر بالاتنه ­ای خوش فرم دارید، تفاوتی ندارد که پایین تنه شما خوش فرم است و یا متناسب نیست، دامن 6 ترک بهترین گزینه برای پوشاندن پایین تنه و برجسته کردن بالا تنه است. برای خرید پارچه مناسب جهت دوخت دامن 6 ترک باید ابتدا بلندی دامن را در نظر داشته باشید. سپس اندازه خرید دامن را 2 برابر قد دامن + 10 سانتی متر برای دوخت کمر در نظر بگیرید.  دوخت این دامن با پارچه ­های ساده رایج­تر است.

میزان پارچه مورد نیاز برای دوخت دامن 4 ترک

دامن 4 ترک چین کمتری نسبت به دامن 6 ترک دارد. از این رو پایین تنه را کمی جمع ­تر نشان خواهد داد. اگر اندام مستطیلی شکل دارید و تقریبا لاغر اندام هستید، پوشیدن این دامن می ­تواند کمی به اندام شما شکل دهد. برای خانم­ هایی که پایین تنه کوچک اما بالا تنه بزرگ دارند نیز پوشیدن این دامن باعث تعادل خواهد شد. برای دوخت دامن 4 ترک ابتدا قد مورد نظرتان را اندازه­ گیری نمایید سپس یک قد دامن + 10 سانتی متر برای خرید پارچه در نظر داشته باشید.

پارچه مورد نیاز برای دوخت دامن فون با فون زیاد

دامن فون در قسمت کمر تنگ است و به مرور گشاد می ­شود. اگر اندام ساعت شنی و یا گلابی شکل دارید این دامن بهترین گزینه برای پوشاندن ران­ های شما است. در ضمن خانم­ هایی که اندام مستطیلی دارند نیز می ­توانند از این دامن استفاده کنند تا اندام آنها متناسب دیده شود. اما اگر بالا تنه بزرگی دارید پوشیدن این دامن به شما پیشنهاد نمی­ شود. در صورتی که تصمیم دارید این دامن را برای خود بدوزید باید 2 برابر قد دامن + 10 سانتیمتر پارچه خریداری نمایید.

پارچه مورد نیاز برای دوخت دامن چین سوزنی

استفاده از دامن چین سوزنی را برای خانم­ هایی پیشنهاد می­ دهیم که بالا تنه مناسب و پایین تنه بزرگ دارند. در انتخاب پارچه جهت دوخت این دامن باید سبک بودن پارچه را در نظر داشته باشید. برای دوخت دامن کم چین بهتر است یک قد دامن + 10 سانتی متر پارچه برای کمر تهیه کنید. اما اگر دامن پر چین مورد نظر شما است باید دو قد پارچه تهیه کنید.

پارچه مورد نیاز برای دوخت دامن شلواری

دامن شلواری شباهت زیادی به دامن دارد. این شلوار برای خانم­ هایی با بالا تنه بزرگتر بسیار مناسب است. برای دوختن دامن شلواری اندازه خرید پارچه یک قد + 10 سانتی متر است.

پارچه مورد نیاز برای دوخت کت و شلوار مردانه

کت و شلوار مهم ترین لباس آقایون است؛ چرا که اغلب آقایون در اتفاقات مهم زندگی، جلسات کاری، مهمانی های مهم و .. کت و شلوار می پوشند. در انتخاب پارچه جهت دوختن کت و شلوار مهم ترین نکته رنگ پوست و جنس پارچه است. بهتر است که رنگ پارچه با پوست صورت همخوانی داشته و جنس پارچه نیز باید برای دوختن کت و شلوار مناسب باشد. برای خرید پارچه جهت دوخت کت و شلوار مردانه نیاز است 120 سانتیمتر پارچه برای دوخت شلوار و 180 سانتیمتر برای دوخت کت تهیه کنید.

پارچه مورد نیاز برای دوخت کت مردانه

پوشیدن کت تک با انواع مختلف شلوار، حتی شلوارهای جین شما را شیک پوش و خوش استایل تر نشان می­ دهد. در انتخاب نوع پارچه باید از قبل بدانید که این کت قرار است با چه شلواری پوشیده شود؟ به این شکل به راحتی می­ توانید رنگ پارچه و مدل آن را انتخاب نمایید. برای دوخت کت تک مردانه به خرید 180 سانتیمتر پارچه نیاز خواهید داشت.

 پارچه مورد نیاز برای دوخت کت تک زنانه

اغلب، خانم­ هایی که بالا تنه متناسبی دارند کت تک زنانه را برای مهمانی­ ها و جلسات کاری مهم انتخاب می­ کنند که کاملا اندامی و تنگ دوخته می­ شود. برای دوخت این لباس به 1 متر و 80 سانتیمتر پارچه نیاز خواهید داشت.

 پارچه مورد نیاز برای دوخت بلوز و شومیز

بلوز به عنوان اصلی­ ترین بخش پوشش خانم­ ها و آقایون مدل­ های چندان متنوعی ندارد و این مدل پارچه و طرح و رنگ آن است که تفاوت ایجاد می­ کند. تنها مساله مورد نیاز مناسب بودن بلوز با فرم بالاتنه است. برای خانم­ ها و آقایون که بالا تنه مناسب دارند محدودیتی وجود ندارد و می­ توانند فرم بلوز را کاملا فیت تن انتخاب نمایند. اما افرادی که بالا تنه چندان مناسبی ندارند بهتر است که مقداری آن را گشاد در نظر داشته باشید تا بتوانید ایرادات را مخفی نمایید. برای دوخت بلوز مردانه باید 150 سانتیمتر پارچه خریداری نمایید و این برای خانم‌ها 160 سانتیمتر است.

پارچه مورد نیاز برای دوخت تیشرت آستین کوتاه و تاپ

تیشرت آستین کوتاه و تاپ نیز از جمله لباس­ های پرطرفدار خانم­ ها است. برای دوخت این لباس­ ها نیاز است که قد بالا تنه را اندازه بگیرید. سپس اندازه قد + 10 سانتیمتر پارچه سفارش دهید.

پارچه مورد نیاز برای دوخت مانتو و پالتو

پالتو و مانتو جزء جدانشدنی از پوشش خانم های ایرانی است. در خرید پارچه باید فرم اندام خود را در نظر داشته باشید. خرید پارچه­ های ساده برای افرادی که بالا تنه بزرگ دارند گزینه ایده­ آل است و برای خانم­ هایی که بالا تنه متناسب دارند انتخاب نوع پارچه و طرح آن بلامانع است. در زمان خرید باید قد مانتو + قدآستین و 10 سانتیمتر را محاسبه کرده و پارچه مورد نظرتان را خریداری کنید.

 پارچه مورد نیاز برای دوخت سارافون و جلیقه

پوشیدن سارافون برای خانم­ ها و جلیقه برای آقایون توجه و نگاه اطرافیان را در بالا تنه متمرکز می کند. به کمک این لباس ­ها می­ توانید استایل شیک و جذاب برای یک روز پاییزی و بهاری نسبتا سرد داشته باشید. برای خرید این دو لباس پیشنهاد ما خرید پارچه­ ای ساده و تک رنگ است؛ اما اگر تصمیم دارید پارچه طرح­ گل­دار انتخاب کنید حتما از قبل به نحوه ست کردن آن فکر کنید. اندازه خرید پارچه جهت دوخت سارافون و جلیقه یک قد لباس + 10 سانتیمتر اضافه است.

پارچه مورد نیاز برای دوخت سرهمی

در انتخاب پارچه برای دوخت سرهمی دقت کنید تا شما را بیش از اندازه چاق و یا لاغر نشان ندهد. اگر اندام ساعت شنی دارید پیشنهاد می­ کنیم از یک اکسسوری مناسب مانند کمربند برای نشان دادن زیبایی اندام خود استفاده کنید. اندازه خرید پارچه برای این لباس، یک قد شلوار + یک قد بالاتنه + 100 سانتیمتر می ­باشد.

پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن ساده

اگر نگاهی به کمد لباس آقایون بیاندازیم با تعداد زیادی پیراهن مردانه مواجه می­ شویم. اگر تصمیم دارید پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن را خود خریداری کنید به طرح و رنگ آن دقت کافی داشته باشید. رنگ­ و طرح پارچه باید به شکلی باشد که اندام شما را متناسب نشان داده و با رنگ پوستتان تناسب داشته باشد. در زمان خرید پارچه باید 150 سانتیمتر پارچه تهیه نمایید.

پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن مجلسی

پیراهن مجلسی تنوع بسیار زیادی دارد. صحبت درباره اینکه کدام لباس مجلسی برای شما مناسب است و یا در انتخاب پارچه جهت دوخت پیراهن مجلسی چه فاکتورهایی را باید در نظر بگیرید از حوصله این بحث خارج است. اما نکته قابل عرض در مورد پارچه­ های طرح­ گل­دار و کارشده است. این پارچه­ ها با عرض یک متر فروخته می ­شوند. به دلیل گران قیمت بودن این مدل پارچه بهتر است قبل از خرید نسبت به مدل دوخت تحقیق داشته باشید تا بتوانید میزان پارچه مورد نیازتان را خریداری نمایید. در صورت ساده بودن پارچه‌ای که برای دوخت پیراهن انتخاب کرده­اید باید 2.5 متر پارچه تهیه کنید.

 پارچه مورد نیاز برای دوخت لباس عروس

لباس عروس مدل­ های بسیار متنوعی دارد. هر کدام از لباس­ ها برای فرم خاصی از اندام مناسب است و هر کدام میزان خاصی پارچه نیاز دارد. البته اغلب پارچه­ های مخصوص لباس عروس در عرض 3 متر تولید می­ شوند و اکثر آنها گران قیمت هستند. ساده­ ترین لباس عروس دو و نیم متر پارچه نیاز دارد. البته این برای دوخت قسمت اصلی لباس عروس است و برای محاسبه میزان تور، پارچه کار شده و … باید با توجه به مدل لباس اقدام به خرید پارچه نمایید.

منبع : آمازون

دکمه بازگشت به بالا