اجتماع و خانوادهکسب و کار ویژه

تعویض لامپ چراغ ترمز سراتو

اهمیت چراغ ترمز و چراغ خطر گلگیر عقب خودروی کیا سراتو

تسمه دینام سراتو و چراغ خطر سراتو یا همان خطر گلگیر عقب سراتو از اجزای مهم یک خوردو محسوب می شوند که تصور رانندگی بدون آنها امکان پذیر نیست. پس باید برای ایمنی خود و همچنین خودروی خود, از محصولات با کیفیت و برند اصلی استفاده کنید. این محصول با برند جنیون پارت و کیفیت عالی و همچنین قیمت بسیار مناسب توسط فروشگاه یدکی سراتو به مشترایان ارئه می شود. این چراغ ها بخاطر کارکرد مداومی که در شرایط مختلف دارند باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند تا بتوانند امنیت شما را در هنگام رانندگی تامین میکنند.

همچنین چراغ های عقب سراتو انواع مختلفی دارند که شما باید با توجه به نیاز خوردو و اولویت های خودتان گزینه ی مناسبی را انتخاب کنید. فروشگاه سراتو یدک بهترین و مناسب ترین گرینه را به شما پیشنهاد می دهد. در نظر داشته باشد که اگر امکان خرید حضوری برای شما میسر نیست می توانید به صورت اینترنتی و از طریق همین سایت خرید کنید تا در کوتاه ترین زمان قطعه ی مورد نظر را برای شما ارسال شود.

خطر گلگیر عقب سراتو و یا چراغ عقب یا چراغ خطر سراتو در خودرو جدا از اینکه باعث افزایش دید خودروها در شب میشود همچنین به راننده‌ ی پشت سر اعلام می کند شما قصد ترمز گرفتن، چرخیدن یا جابجایی بین خطوط را دارید. این لامپ ها این اطمینان را ایجاد می کنند که راننده‌ی پشت سر شما زمان کافی برای کاهش سرعت و پیشگیری از تصادف را خواهد داشت. اهمیت این چراغ های گلگیر عقب به خصوص در شب و هنگام کم کردن سرعت یا چرخیدن به راست و چپ بیشتر نمایان می شوند. این قطعه اورجینال و ساخت کره است.

از چراغ خطر عقب سراتو چه می دانید؟

این چراغها در عقب ماشین قرار دارند و با روشن شدنشان، به راننده های پشت سرتان اعلام می شود که شما سرعت ماشین را کم کرده اید یا قصد متوقف شدن دارید. به محض آنکه شما پایتان را روی پدال ترمز بگذارید، این چراغها روشن می شوند. البته باید مطمئن باشید که این چراغها سالم باشند و نسوخته باشند.

عوامل مختلفی می توانند بر عملکرد چراغ ترمز خودروی شما تاثیر گذار باشند. کثیف شدن لنز، کم نور شدن لامپ ها و مشکلات سیم کشی از جمله عواملی هستند که باعث نقص در عملکرد چراغ ترمز خودرو می شوند و به این ترتیب سایر افراد نمی توانند به سرعت متوجه تغییر سرعت شما در رانندگی شوند.

چراغ عقب یا چراغ خطر سراتو سایپا در خودرو علاوه بر افزایش دید خودروها در شب به راننده‌ی پشت سر اعلام می کنند شما قصد ترمز گرفتن، چرخیدن یا جابجایی بین خطوط را دارید. این لامپ ها این اطمینان را ایجاد می کنند که راننده‌ی پشت سر شما زمان کافی برای کاهش سرعت و پیشگیری از تصادف خواهد داشت. همراه با سیستم برقی مانند چراغ، شمع سراتو نیز باید همیشه چک گردد.

انواع چراغ‌ خودرو:

در ابتدا بیایید به طور گذرا، انواع روشنایی و چراغ‌های موجود در یک اتومبیل را با هم مرور کنیم؛

انواع چراغ‌ روی بدنه

 • چراغ‌ جلو سراتو سایپا
 • چراغ‌های مه‌شکن سراتو
 • چراغ‌های کوچک جلو
 • چراغ‌های خطر سراتو
 • چراغ‌های ترمز سراتو
 • چراغ‌های دنده عقب
 • چراغ‌های راهنما سراتو
 • چراغ‌های پلاک خودرو
 • چراغ های‌جانبی (پارک)
 • چراغ‌های عقب سراتو

انواع چراغ‌ داخل کابین

 • چراغ‌های نقشه‌خوانی (سقف)
 • چراغ‌های صفحه نشان‌دهنده‌ها و پنل جلوی راننده
 • چراغ جعبه داشبورد
 • چراغ صندوق عقب
 • چراغ مطالعه سرنشین عقب

سایر نکات مربوط به چراغ خودرو

 چراغ بزرگ جلو

شاخص‌ترین جنبه استفاده از سیستم روشنایی اتومبیل در قسمت جلوی آن به چشم می‌خورد. در این قسمت شما با نور بالا و نور پایین و همچنین مه‌شکن و چراغ بغل و… روبه‌رو خواهید شد.

– نور پایین

غالبا کاربران اتومبیل سعی می‌کنند از این نور استفاده کنند. آن‌ها برای روشن کردن سطحی که دارند روی آن رانندگی می‌کنند، از این نور استفاده می‌کنند. خوبی‌اش هم در آن است که مشکلی برای رانندگان یا عابرانی که به سمت اتومبیل می‌آیند ایجاد نمی‌کند؛ این‌طور که باعث شود تا چشمان‌شان به واسطه نور زیاد خیره بماند و نتوانند درست ببینند.

– نور بالا

نور بالا هم در بخش روشنایی جلویی اتومبیل استفاده می‌شود. البته این نور در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تردد کم است. این نور چون کنترل نشده بوده و باعث خیرگی چشم کاربران و عابران می‌شود، غالبا توصیه نمی‌شود. تنها اگر شرایطی خاص وجود داشته، توصیه می‌شود که از آن استفاده کنید. همچنین رانندگان از این نور برای علامت دادن به دیگر خودروها یا عابران استفاده می‌کنند.

تعویض چراغ خودرو در محل

تعویض چراغ خودرو و تعویض لامپ ماشین به علت نقشمهمی که در تامین امنیت سرنشینان خودرو، سایر خودروها و افراد در خیابان و جاده هادارد، باید در اسرع وقت انجام شود. گاها شاهد بوده ایم که تصادفات زیادی به علت سوختن چراغ جلو خودرو، خراب بودن چراغ ترمز و یا خاموش شدن چراغ عقب ماشین پیش آمده است.

تعمیر چراغ جلو ماشین شامل اقدامات متفاوتی مانند تعمیر شکستگی طلق چراغ خودرو، تعویض کاسه چراغ ماشین، ترمیم ترک روی چراغ خودرو و ترمیم ماتی روی چراغ خودرو می باشد. تعدادی از افراد ترجیح می دهند که خودشان به تعویضچراغ ماشین در منزل و تعویض لامپ خودرو بپردازند. در ادامه به نحوه تعویض چراغ خودرو و عوامل موثر بر هزینه تعویض چراغ ماشین می پردازیم.

ابزار تعویض چراغ خودرو در منزل

برای شروع تعویضلامپ چراغ خودرو باید به اصطلاح آچار به دست باشید. در این صورت شاید تا حدودیبا نحوه تعویض لامپ ماشین آشنا شده باشید. اگر هم تا به حال این کار راانجام نداده اید حداقل سعی تان را بکنید. برای شروع باید ابزار مناسب داشته باشید.

نکته جالب این است که برای عوض کردن لامپ جلو خودرو نیاز به ابزار زیادی ندارید. حتما یک پیچ گوشتی مناسب در جعبه ابزارتان پیدا می شود، همان پیچ گوشتی چهارسو راه حل کار است. حالا به یک دستمال تمیز نیاز دارید تا با آن لامپ را نگهدارید. بریم سراغ مرحله بعدی یعنی خرید لامپ مناسب خودروتان. همچنین اگر نیاز به خرید صافی بنزین سراتو دارید می توانید از طریق فروشگاه یدک سراتو اقدام کنید.

تعویض چراغ جلو ماشین در محل

انواع چراغ ها دردسترس قرار دارند ولی وسایل نقلیه استاندارد از نوع خاصی چراغ جلو استفاده میکنند. شکل بیرونی چراغ همیشه یکسان نیست ولی موضوع مهم لامپ است. انواع متداولچراغ دارای لامپ هالوژن خودرو، هدلایت، LED، Xenon هستند. تعویض چراغ جلو هالوژن با ال ای دییا چراغ های زنون تغییر زیادی در کیفیت نور ماشین به وجود می آورد.

نصب چراغهالوژنی خودرو

البته لامپ هایهالوژن پر طرفدارتر هستند و اغلب چراغهای جلو هالوژن هستند. در این لامپ ها از یکرشته تنگستن و گاز هالوزن برای تولید نور استفاده می شود. لامپ های هالوژن بهمراتب پر نورتر از لامپ های معمولی هستند. این لامپ ها در انواع متنوعی با کیفیتنوردهی بالا در بازار عرضه شده اند.

چراغ LEDخودرو

این لامپ ها بادیودهای دارای تابش نور کار می کنند. در مقایسه با لامپ هالوژن، LED قدرت کمتری دارد. البته طول عمر طولانی تراین لامپ، عدم ایجاد گرما و هزینه مناسب را نمی توان نادیده گرفت. این مزایاتوانسته توجه بسیاری از خوردوسازان را جلب کند.

نصب xenon

در چراغهای زنون یاچراغ هایHID (فشارزیاد) از گاز استفاده شده است. چراغ های زنون روشن تر هستند، دمای کار کمتر وماندگاری بیشتری دارند. اما تعویض چراغهای HID در مقایسه با سایر گزینه ها تخصصی تر است.برای نصب چراغ زنون های زیبا و تجملی نیاز به کیت تبدیل زنون دارید.

انواع لامپ خودرو

با توجه به دفترچهراهنمای خودرو می توانید مناسب ترین چراغ را انتخاب کنید. به صورت استاندارد،کارخانه ها از چراغ های جلو ویژه ای استفاده می کنند. همیشه امکان تعویض چراغخودرو و تغییر در استانداردهای نوردهی وجود دارد. امروزه خودروسازان برایافزایش دید به سمت استفاده از چراغ های ال ای دی و زنون می روند. چراغ های زنوننور سفید مایل به آبی دارند و ظاهر ماشین را لوکس تر نشان می دهند. ۳ عامل مهم درانتخاب جلو، مقدار روشنایی، رنگ نور و قیمت چراغ خودرو است. با توجه به این موارد می توانید تصمیم گیری بهتری داشته باشید. آیا حاضرید برای دید بهتر، کمیبیشتر هزینه کنید یا خیر؟

بهتر است اگر خودتان میخواهید به تعویض چراغ خودرو بپردازید، یک لامپ با اندازه و مدل لامپ قبلی خریداری کنید. تا در هنگام تعویض چراغ خودرو دچار مشکل نشوید. در صورتی که مایلهستید نوع لامپ را تغییر دهید شاید مجبور شوید به تعویض کاسه چراغ همبپردازید، که این کار کمی تخصصی است و باید به فرد متخصص سپرده شد.

نحوه تعویض لامپ جلو خودرو

یادتان باشد موقع عوضکردن لامپ حتما ماشین خاموش باشد. با باز کردن کاپوت ماشین می توانید محلقرارگیری کاسه چراغ جلو را ببینید. با خارج کردن لامپ سوخته و جایگزین کردن لامپیکه خریداری کرده اید، کار تمام خواهد شد. به نظر ساده می آید ولی در نظر داشته باشیدکه دقت در هر کاری لازم است. لامپ سوخته در یک محفظه قرار دارد و با چند سیم بهبرق خودرو متصل شده است. ابتدا سیم ها را جدا کنید و سپس به عوض کردن چراغخودرو بپردازید.

جدا کردن سیم برق از چراغ خودرو

اولین قدم برایتوضیح نحوه تعویض لامپ جلو پراید ، سمند یا هر خودرودیگری، کشیدن اهرم کوچک و در آوردن سوکت برق چراغ است. سیم های برق به یک شاخه درپایه چراغ جلو وصل شده اند و بر اساس مدل وسیله نقلیه ممکن است توسط یک قطعهپلاستیکی، یک گیره فلزی یا یک پیچ نگه داشته می شوند. اغلب با کشیدن سوکت برق جدامی شود ولی در برخی مدل ها لازم است تا پیچ را در خلاف جهت عقربه های ساعتبچرخانید تا سیم ها جدا شوند.

تعویض لامپ کوچک خودرو

پس از قطع شدن سیمها، باید بتوانید قسمت پشتی چراغ جلو را جدا کرده و با نگه داشتن فنر، لامپ قدیمی راجدا کنید. در بعضی موارد، شاید مجبور شوید لامپ را کمی بچرخانید تا آزاد شود. بابالا کشیدن فنر لامپ آزاد می شود وقتی فنر آزاد شود در واقع باز کردن لامپ اصلاکاری ندارد. بعد از خارج کردن لامپ قدیمی می توانید اقدام به تعویض لامپ کوچکخودرو کنید.

لامپ جدید را وصل کنید

برای اینکه لامپماشین چرب و روغنی نشود از یک دستمال تمیز یا دستکش استفاده کنید! حتی چربی پوستدست هم نباید روی لامپ جدید بنشیند. در صورت کثیف شدن، روی دستمال کمی الکل زده وآن را تمیز کنید. حال می توانید لامپ را وصل کنید.

اگر لامپ به درستی وصل شدهباشد، واشر لاستیکی زیر آن نباید دیده شود. پس از قرار دادن لامپ می توانیدنگهدارنده چراغ جلو را در جای خود قرار دهید و سیم های برق را دوباره وصل کنید.برای اطمینان یکبار چراغ جلوی خودرو را روشن کنید.

 تعویض چراغ عقب و همینطور تعویضلامپ چراغ ترمز، تعویض مه شکنو تعویضلامپ دنده عقب خودرو با تعویض چراغ های جلوی ماشین تفاوت دارد. در برخیاز مدل ها محفظه چراغ از بیرون باز می شود و در برخی دیگر از خودروها برای بازکردن لامپ عقب ماشین باید از صندوق عقب کار را شروع کرد.

تعویض چراغ خودرو در محل بدون هیچ دغدغه

ما طریقه عوض کردن لامپ خودرو را برایتان آموزش دادیم. اگر به هر دلیلی وقت عوضکردن چراغ ماشین را ندارید و برای رفتن به تعمیرگاه تنبلی می کنید اما می دانید کهزمان تعویض چراغ ماشین فرا رسیده، لطفا این کار را به تعویق نیاندازید.و با ما تماس بگیرید.

هزینه تعویض چراغ خودرو به چه مواردی بستگی دارد؟

قیمت تعویض لامپ خودرو در وهله اول به نوع چراغ خودرو بستگی دارد. انواع لامپ زنون، انواع لامپ اس ام دی خودرو وال ای دی چراغ جلو که برای انواع خودرو ساخته و عرضه شده اند، قیمت های متفاوتیدارند. در واقع اجرت تعویض لامپ خودرو و هزینه تعویض چراغ خودرو مبلغچندانی نیست.

 بیشترین عامل تاثیر گذار بر قیمت تعویض چراغ خودرو در درجه اول نوع چراغ و میزان ایرادات چراغ است. در صورتی که نیز به تعویض کاسه چراغ ماشینباشد هزینه ها افزایش پیدا می کند. اما اگر بحث تنها لامپ باشد هزینه های چندانی را در پی ندارد. یادتان باشد هزینه تعویض لامپ خودرو و تعویض طلق چراغ جلو ماشین در مقابل مزایا و نکات ایمنی خودرو مبلغ ناچیزی به حساب می آید.

دکمه بازگشت به بالا