فرهنگ و هنرکسب و کار ویژه

رمان دختری که رهایش کردی

 معرفی کتاب دختری که رهایش کردی اثری متفاوت از جوجو مویز

دانلود pdf کتاب دختری که رهایش کردی اثری از نویسنده اهل انگلیستان، جوجو مویز در سایت دهکده لینکز

کتاب دختری که رهایش کردی، رمانی عاشقانه نوشته ی جوجو مویز است که نخستین بار در سال 2012 به چاپ رسید. هنرمندی به نام ادوارد در سال 1916 و در کشور فرانسه، همسر خود، سوفی را ترک می کند و به جبهه های جنگ می رود. شهر کوچک آن ها در اواسط جنگ جهانی اول به دست آلمان ها می افتد و تصویر چهره ی سوفی که ادوارد آن را کشیده، توجه یکی از فرماندهان آلمانی را به خود جلب می کند. سوفی که خود را در مخمصه ای بزرگ می بیند، حاضر است همه چیز خود—خانواده، آبرو و حتی زندگی اش—را به خطر بیاندازد تا دوباره همسرش را ملاقات کند.

حدود صد سال بعد، مردی اندکی قبل از مرگ ناگهانی اش، تصویر چهره ی سوفی را به همسر خود، لیو هالستون می دهد. به شکلی اتفاقی، ارزش حقیقی این نقاشی مشخص می شود و منازعه ای بر سر این که چه کسی صاحب برحق این نقاشی است، شکل می گیرد. در جریان این منازعه، تمامی عقاید و باورهای لیو به چالش کشیده می شوند.

از جوجو مویز می‌توان به عنوان نویسنده‎ای پرفروش یاد کرد. نویسنده‌ای که هرچند کتاب‌هایش عمیق نیست و فرم استواری هم ندارد، اما داستان‌هایش به راحتی خود را در دل بیشتر خوانندگان جای می‌دهد. مویز نویسندگی را از سال ۲۰۰۲ آغاز کرد و این رمان نیز بعد از انتشار در سال ۲۰۱۲، بسیار پرفروش و توانست نامزد بهترین رمان سال شود. کتاب‌های جوجو مویز از طرف بسیاری از روزنامه‌های معروف مورد تمجید قرار گرفته است. روی جلد کتاب دختری که رهایش کردی نیز جمله‌ای از «دیلی میل» به چشم می‌خورد که از همین موضوع حکایت می‌کند. دیلی میل درباره این رمان می‌نویسد: «کتابی که نمی توانید زمین بگذارید.»

در پشت جلد رمان دختری که رهایش کردی، قسمتی از متن کتاب آمده است که محتوا و پیام داستان را تقریبا به خوبی نشان می‌دهد:

می‌‌دونی چه حسی داره وقتی خودتو به سرنوشت می‌‌سپری؟ یه جورایی بهت خوشامد می‌‌‌گه. دیگه نه دردی هست، نه ترسی و نه اشتیاق و آرزویی. مرگ، امید بود که داشت با این تسکین به وجود می‌اومد. به‌ زودی می‌‌توانستم ادوارد رو ببینم. ما تو اون دنیا به هم می‌رسیدیم، چون مطمئن بودم که خدا مهربونه، خدا هرگز اون‌ قدری بی‌رحم نیست که ما رو از تسکین تو اون دنیا محروم کنه.

کتاب‌های زیادی از جوجو مویز به فارسی ترجمه شده و تقریبا می‌توان گفت بیشتر از ۹۰ درصد کتاب‌های این نویسنده چندین ترجمه مختلف نیز دارند. از جمله مشهورترین کتاب‌های جوجو مویز می‌توان به دو کتاب زیر اشاره کرد:

در ادامه این مطلب با معرفی و دانلود کتاب رایگان دختری که رهایش کردی به همراه دانلود کتاب شعر با دهکده لینکز همراه باشید.

نقد و بررسی کتاب دختری که رهایش کردی

کتاب دختری که رهایش کردی، رمان عاشقانه و پرفروش جوجو مویز، داستان تأثیرگذار یک نقاشی مربوط به دوران جنگ جهانی اول است که زندگی و سرنوشت، دو انسان و کشور را به هم ربط می‌دهد. دختری که رهایش کردی (The Girl You left Behind)، نامزد بهترین رمان سال 2012 شده و کتابی است که نمی‌توانید آن را زمین بگذارید. این شاهکار ادبی به اعتقاد برخی منتقدان از دیگر آثار جوجو مویز (Jojo Moyes) زیباتر و غنی‌تر است. این اثر درواقع ادامه‌ی داستان ماه عسل در پاریس را روایت می‌کند.

داستان درباره‌ی زندگی دو زن با برخی ویژگی‌های مشابه است که یکی از آن‌ها به نام سوفی در زمان اشغال فرانسه مجبور می‌شود از خانواده‌اش در فراق شوهر در مقابل نازی‌ها مراقبت نماید و زن دیگر به نام لیو در لندن روزگار می‌گذراند. سوفی در جریان جنگ جهانی اول با همسرش که هنرمند بوده است، خداحافظی می‌کند و او به میدان جنگ می‌رود.

هنگامی که فرانسه به دست آلمان‌ها اشغال می‌شود، تصویر چهره‌ی سوفی که توسط همسرش ادوارد نقاشی شده بود به دست یکی از سربازان آلمانی می‌افتد و توجه او را جلب می‌کند. در جریان این اتفاقات، سوفی تمام سعی خود را می‌کند تا بتواند بار دیگر همسرش را ببیند.

بعد از گذشت یک قرن حالا نوبت به تصویر کشیدن زندگی لیو می‌رسد. همسر او روزهای آخر عمرش را می‌گذراند و در این دوران نقاشی تصویر سوفی را به لیو می‌سپارد. در این میان ارزش واقعی نقاشی برملا می‌شود و بر سر اینکه متعلق به چه فردی است اختلافاتی به وجود می‌آید. در نهایت به چالش کشیده شدن اعتقادات لیو مسئله‌ی اصلی این کتاب است که در انتهای تمامی این وقایع به شما نشان داده می‌شود.

اتفاقات در جنگ جهانی اول و حوادثی که بر سر خانواده‌ها و سرپرست آن‌ها پیش می‌آید در کنار عشقی که بین آن‌ها وجود داشته، همچنین به چالش کشیدن اعتقادات شخصی افراد از نکاتی محسوب می‌شود که نویسنده به زیبایی آن‌ها را در هم آمیخته است. اینکه یک تابلوی نقاشی از آن دوران به زمان حال منتقل شود داستانی معمولی و بدون هیجان به نظر می‌رسد؛ اما با خواندن این اثر متوجه خواهید شد که همین اتفاقات معمولی با هنر نویسنده چقدر می‌تواند جذاب شود.

نویسنده در این رمان با بهره‌گیری از خاطرات و حوادث دوران جنگ جهانی ‌اول به غارتگری در فرانسه توسط سربازان آلمانی می‌پردازد. او در این اثر حال و هوای خاصی به شما می‌بخشد و فضاسازی بسیار زیبایی را به وجود می‌آورد. همچنین به گونه‌ای زیبا و نوآورانه، داستان خود را به صورت موازی در دو زمان متفاوت با بازه‌ی زمانی یک قرن به تصویر می‌کشد.

بخشی از کتاب دختری که رهایش کردی

در بخشی از کتاب دختری که رهایش کردی می‌خوانیم:

آدرسی که به من داده بود، دو خیابان آن‌طرف‌تر از پانتئون بود. از کوچه سنگفرش عبور کردم و جلوی در متوقف شدم، پلاک خانه را بررسی کردم و در زدم. کسی جواب نداد. از طبقۀ بالا می‌توانستم صدای موسیقی بشنوم. در نیمه باز بود، بنابراین آن را هل دادم و وارد شدم. به آرامی از راه پلۀ باریک بالا رفتم و به یک در رسیدم. از پشت در می‌توانستم صدای خوانندۀ زنی را بشنوم که در مورد عشق و ناامیدی می‌خواند و صدای مردی که مافوق صدای او به گوش می‌رسید. آن صدای با شکوه و بم، بی‌تردید از آن خودش بود. لحظه‌ای ایستادم، برخلاف همیشه، گوش دادم و لبخندی زدم، در را هل دادم و باز کردم.

مقابلم، یک اتاق بزرگ پر از نور بود. یک دیوار آجری بود. دیوار دیگری تقریباً به طور کامل از جنس شیشه بود و پنجره‌هایش درست هم ارتفاع خود دیوار بودند. نخستین چیزی که به چشمم آمد، آن آشفتگی و بی‌نظمی عجیب بود. بوم‌های نقاشی جلوی هر دیوار انباشته شده بودند؛ شیشه‌های قلم‌موی سفت شده با حباب‌های ماسیده و رنگ‌های درخشان همه جای زمین پخش شده بودند و برای داشتن فضای بیشتر، با جعبه‌های زغال و سه پایه‌های نقاشی در جنگ بودند. ورقه‌های بوم، مداد، یک نردبام و بشقاب‌های غذای نیم خورده هم بود.

همه جا پر بود از بوی سقز، همراه با بوی رنگ روغن؛ پژواک بوی توتون و تنباکو و بوی ترش آبجوی مانده؛ در هر گوشۀ اتاق بطری‌هایی به رنگ سبز تیره وجود داشت، که برخی از آن‌ها با شمع پر شده بودند و برخی دیگر باقیماندۀ جشن‌ها بودند. روی یک عسلی چوبی، مقدار زیادی پول گذاشته شده بود به طوری که سکه‌ها و اسکناس‌ها با بی‌نظمی روی هم انباشته شده بودند. و آنجا، در مرکز تمام آن وسایل، ادوارد که یک شلوار دهاتی چین‌دار به پا داشت، با یک شیشه قلم‌مو به آهستگی عقب و جلو می‌رفت و در افکارش غرق بود.

درباره‌ی جوجو مویز نویسنده‌ی کتاب دختری که رهایش کردی

پائولین سارا جو مویز که او را با نام جوجو مویز می‌شناسیم مانند خیلی از نویسندگان دیگر کار نوشتن را با روزنامه‌نگاری آغاز کرده. او که متولد چهارم اوت سال ۱۹۶۹ در انگستان است، در سال ۱۹۹۲ برنده‌ی یک بورس مالی از روزنامه‌ی ایندیپندنت می‌شود تا کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی روزنامه‌نگاری بگیرد. همین امر او را برای ۱۰ سال در این شغل نگه می‌دارد. او در سال ۱۹۹۸ دستیار سردبیر می‌شود و در سال ۲۰۰۲ یک نویسنده‌ی تمام وقت رمان.

در تمامی نوشته‌های مویز رد پر رنگی از شناخت آدم‌ها دیده می‌شود که دلیل اصلی آن این است که او در سال‌های پیش از نویسندگی به کارهای زیادی مشغول بوده است. از تایپیست خط بریل گرفته تا کار در بار و کنترل‌چی تاکسی‌ها. اولین کتابش در سال ۲۰۰۲ تحت عنوان «باران پناه دهنده» منتشر شد و او بعد از آن ۱۳ کتاب نوشت و توانست دو مرتبه برنده‌ی جایزه‌ی سال رمان عاشقانه از انجمن نویسندگان رمان‌های عاشقانه شود. اولین جایزه را برای رمان «میوه‌ی خارجی» در سال ۲۰۰۴ و دومی را در سال ۲۰۱۱ برای رمان «آخرین نامه از معشوق» دریافت کرد. او را بیشتر با کتاب‌های دختری که رهایش کردی، من پیش از تو و آخرین نامه از معشوق می‌شناسیم.

درباره‌ي ترجمه کتاب صوتی دختری که رهایش کردی

این کتاب به بیش از یازده زبان مختلف از جمله زبان فارسی ترجمه شده است. در ایران مترجمان و انتشارات بسیاری از جمله، کتایون اسماعیلی در نشر میلکان، فاطمه نفری انتشارات فروزش، محمد مهدی قاسم‌لو نشر میلاد و … دست به انتشار این کتاب زده‌اند. می‌توان یکی از بهترین ترجمه‌های این کتاب را ترجمه‌ی شیدا رضایی از انتشارات جامی (مصدق) دانست که در سال ۱۳۹۷، انتشارت صوتی ماه‌آوا، نسخه‌ی آن را با صدای رضا عمرانی و راضیه هاشمی روانه‌ی بازار کرد. برای تهیه و دانلود کتاب صوتی دختری که رهایش کردی می‌توانید از طریق همین صفحه اقدام کنید و با اپلیکیشن رایگان فیدیبو را دانلود کنید.

کتاب صوتی دختری که رهایش کردی برای چه کسانی مناسب است؟

این رمان عاشقانه نظر مثبت بسیاری از منتقدین کتاب را جلب کرده است. روایتگری این رمان آنقدر جذاب و شورانگیز است که حتی به کسانی که به رمان‌های عاشقانه علاقه‌ای ندارند هم خواندن آن پیشنهاد می‌شود. برای خواندن این کتاب زمان کافی درنظر بگیرید. آغاز کردن این کتاب با خودتان خواهد بود اما برای کنار گذاشتن آن باید تا انتهای داستان منتظر باشید.

منبع : www.free-ebooks.net

دکمه بازگشت به بالا