اجتماع و خانوادهکسب و کار ویژه

انواع شوتینگ زباله با توجه کاربری آن

سیستم شوتینگ زباله چیست؟

یک سیستمی است که برای دور انداختن زباله و پسماند و برخی موارد ملحفه در ساختمان های مدرن و بلند مرتبه طراحی می شود. اجرای این سیستم نه تنها جمع اوری زباله و پسماند را ساده و آسان می نماید بلکه برای ساختمان های بلند مرتبه نیز صرفه اقتصادی دارد. بطور خلاصه می توان گفت که شوتینگ زباله تشکیل شده از چند دریچه برای دریافت و خروج زباله و یک کانال برای حمل و هدایت زباله تا پایین ساختمان.

علاوه بر برج ها مسکونی و تجاری، امروزه اغلب ساختمان های صنعتی و بیمارستان های و هتل های مدرن برای جمع آوری ملحفه های کثیف هر طبقه و انتقال آن به رختشوی خانه از این سیستم استفاده می نمایند. مدل های پیشرفته این سیستم به منظور رعایت بهداشت محیط و پیشگیری از پیچیدن بوی مجهز به سیستم شست و شو یا تهویه می باشند. در ادامه با دسته بندی سیستم های شوتینگ زباله آشنا خواهید شد.

دسته بندی کلی سیستم های شوتینگ زباله

تقسیم بندی انواع شوتینگ های زباله بر اساس کاربرد

 • شوتینگ نخاله ساختمانی
 • شوتینگ زباله آپارتمان
 • شوتینگ هتل ها
 • شوتینگ بیمارستانی

انواع شوتینگ زباله با توجه یه محل قرارگیری آن

شوتینگ زباله خارجی

در صورتیکه سیستم شوتینگ زباله بگونه ای طراحی شود که مسیر انتقال زباله در خارج ساختمان قرار بگیرید، به آن سیستم زباله خارجی می گویند. این نوع شوتینگ زباله معمولا زمانی اجرا می شود که ساخت پروژه ساختمانی به اتمام رسید و در زمان طراحی و اجرای آن، محلی را برای این سیستم در نظر نگرفته اند از این رو امکان اجرای سیستم شوتینگ خارجی در ساختمان های چند طبقه قدیمی وجود دارد.

شوتینگ داخلی

این نوع شوتینگ های از رایج ترین نوع آن می باشد و در زمان طراحی ساختمان، محلی را برای اجرای این سیستم در نظر گرفته اند و طی ساخت و ساز ساختمان نسبت به اجرای این سیستم نیز اقدام خواهد شد.

انواع شوتینگ زباله با توجه کاربری آن

از جمله شوتینگ زباله با توجه کاربری آن، می توان به شوتینگ زباله آپارتمان ، شوتینگ ملحفه در هتل ها، شوتینگ زباله عفونی و شوتینگ ملحفه کثیف در بیمارستان ها اشاره کرد.

شوتینگ زباله آپارتمان

شوتینگ زباله آپارتمان ، از رایج ترین نوع شوتینگ می باشد که همانطور که می دانید به منظور سهولت در جمع آوری زباله در ساختمان های بلند مرتبه مسکونی و اداری-تجاری نصب می شود. این سیستم معمولا دارای قابلیت شست و شو، تهویه، تفکیک کننده زباله و … می باشند.

شوتینگ هتل ها

بیشتر هتل های بزرگ و مدرن، مجهز به دو سیستم شوتینگ مجزا برای جمع آوری زباله و ملحفه های کثیف هر طبقه می باشند. بدیهی است که اجرای این سیستم، سرعت نظافت و بهداشت اتاق ها را بالا می برد.

شوتینگ بیمارستانی

شوتینگ های بیمارستانی نیز از انواع دیگر شوتینگ بیمارستانی می باشد که همچون شوتینگ هتل ها به منظور سهولت و سرعت بخشیدن به نظافت اتاق ها و جمع آوری زباله های عفونی و ملحفه های کثیف اجرا می شود.

شوتینگ نخاله ساختمانی

از شوتینگ نخاله ساختمانی نیز همانطور از نامش پیداست در زمان احداث ساختمان ها و یا انجام تعمیرات ساختمانی به منظور جمع آوری نخاله و ضایعات ساختمانی استفاده می شود. استفاده از این سیستم امکان جمع آوری نخاله ساختمانی چند طبقه را بطور همزمان را فراهم می آورد.

سیستم شوتینگ زباله چگونه کار می‌کند؟

تمامی سیستم‌های شوتینگ زباله کارکرد مشابه با یکدیگر دارند و از سه قسمت اصلی کانال شوت زباله، دریچه شوت زباله و کامپکتور زباله تشکیل شده‌اند. سیستم‌های شوتینگ زباله را‌ می‌توان در بیرون یا در داخل ساختمان طراحی و نصب کرد. کانال اصلی شوتینگ که ارتفاع آن با ارتفاع ساختمان برابری‌ می‌کند در هر یک از واحدهای ساختمان به یک دریچه‌ می‌رسد. زباله از طریق این دریچه‌ها وارد کانال اصلی و در نهایت هم به مخزن گردآوری زباله یا همان کامپکتور‌ می‌رسد که وظیفه فشرده‌سازی زباله و کاهش حجم را بر عهده دارد.

اجزای تشکیل دهنده سیستم شوتینگ زباله

کانال اصلی شوت زباله

ارتفاع این کانال به تعداد طبقات و واحدهای ساختمانی و همچنین کاربری آن بستگی دارد. این مجرا از جنس فولاد ضد زنگ و گالوانیزه ساخته‌ می‌شود و به منظور به حداقل رساندن اصطکاک میان سطح و زباله‌ها، دارای سطح مقطع استوانه‌ای است. اندازه کانال اصلی به تعداد واحدهای ساختمانی بستگی دارد و به طور کلی در بازه ۴۰ سانتی‌متری تا ۸۰ سانتی‌متری قرار می‌گیرد.

کانال تقسیم کننده یا سه‌راهی

این سه راهی در واقع محل تماس میان کانال اصلی و دریچه شوت زباله است که زباله بعد از خارج شدن از محفظه دریچه شوت زباله از طریق این سه‌راهی و کانال تقسیم کننده و وارد کانال اصلی‌ می‌شود.

سیستم شستشو

شستشوی خودکار سیستم‌های شوتینگ زباله یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن‌ها به شمار‌ می‌رود. نحوه کارکرد این سیستم شستشو به این‌گونه است که نازل‌های خروج آب در قسمت‌های مختلف قرارگرفته‌اند که مسئول پاشش پرفشار آب هستند. برخی از سیستم‌های شستشو به منظور کارایی بهتر به یکسری فرچه و ابزار تمیزکنندگی مخصوص مجهز شده‌اند.

سرعت‌گیر

با بالا رفتن تعداد طبقات و ارتفاع ساختمان‌ها به ویژه برج‌های مسکونی و به منظور کاهش سرعت سقوط زباله از ارتفاع بالا اقدام به نصب سرعت‌گیر در بخش‌های مختلف کانال اصلی‌ می‌شود. با استفاده از سرعت‌گیر‌ها‌ می‌توان از پاره شدن کیسه‌های زباله در هنگام رسیدن به مخزن زباله جلوگیری کرد.

دریچه شوت زباله

یک عدد از این دریچه‌ها در تمامی واحدهای ساختمانی قرار‌ می‌گیرند که از جنس فولاد ضد زنگ و گالوانیزه است. این دریچه به گونه‌ای طراحی شده است که کاربر با باز کردن آن با بوی بد کانال تماس نداشته باشد. به طوری که با باز کردن این دریچه مجرای ورودی به کانال اصلی بسته می‌شود و فرد به یک محفظه کوچک در ارتباط است که باید زباله خود را در آن قرار دهد. با بسته شدن دریچه زباله به صورت خودکار از این محفظه وارد کانال اصلی‌ می‌شود.

دریچه انتهایی

این نوع از دریچه همان‌طور که از اسم آن پیداست در قسمت انتهایی کانال اصلی قرار گرفته است و با رسیدن زباله به آن به صورت خودکار باز و بسته‌ می‌شود. به منظور جلوگیری از انتشار بو و همچنین ورود حشرات موذی این دریچه باید به طور مناسبی عایق‌کاری شود.

سیستم تهویه

به منظور تخلیه هوای نامطبوع داخل مخزن گردآوری زباله و همچنین کانال اصلی، یک سیستم تهویه در نظر گرفته شده است که هوای داخل فضاهای مختلف سیستم شوتینگ زباله را به قسمت انتهایی کانال اصلی هدایت‌ می‌کند.

عایق صوتی

به منظور جلوگیری از انتشار صدای مربوط به تخلیه زباله و برخورد آن با بخش‌های مختلف سیستم شوتینگ زباله که واقعاً‌ می‌تواند آزار دهنده باشد، یک پوشش عایق صوتی را در جداره بیرونی قسمت‌های مختلف سیستم نصب‌ می‌کنند.

مخزن زباله

این قسمت سیستم شوتینگ در واقع مخزن مخصوص گردآوری زباله است. این مخزن‌ها‌ می‌توانند مجهز به دستگاه‌های فشرده‌ساز یا کامپکتور باشند که حجم زباله‌ها را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهند.

مزایا و معایب سیستم شوتینگ زباله

نصب و اجرای سیستم‌های شوتینگ زباله در آپارتمان‌ها و برج‌های مسکونی و تجاری و به طور کلی در هر ساختمان و سازه‌ای که بتوان از این سیستم‌ها در آنجا استفاده کرد، مسلماً مزایای زیادی را در پی خواهد داشت. صرف‌نظر از این مزایا استفاده از این سیستم‌ها شاید نقاط ضعف و مشکلاتی را نیز در پی داشته باشد.

مزایا شوتینگ زباله

 • بهبود رفاه و آسایش ساکنین به ویژه در برج‌ها و ساختمان‌های مسکونی
 • ارتقای سطح بهداشت و نظافت کلی ساختمان
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها از طریق کاهش استهلاک آسانسور و مصرف برق
 • حذف عامل آزار دهنده، حشرات موذی
 • بهبود امکان مدیریت زباله
 • کاهش نیاز به نیروی انسانی

معایب شوتینگ زباله

 • آلودگی صوتی در سیستم‌های شوتینگ زباله قدیمی

ورود بوی نامطبوع به فضای داخل سادفع زباله یکی از موضوعاتی است که همواره سازندگان برج های بلند برای آن تدابیر کاربردی می اندیشند. در ساختمان های مرتفع به دلیل تعداد زیاد طبقات، ساکنین برای انتقال زباله ها به مکان دفع آن با زحمت زیادی مواجهه هستند، علاوه بر آن ممکن است زباله ها و شیرابه های آنها در طی مسیر ریخته و باعث ایجاد آلودگی در راه پله ها و یا آسانسور شوند. در ضمن روی هم انباشته شدن زباله ها امکان رشد حشرات و میکروب ها را فراهم می کند، در نتیجه سلامت ساکنین به خطر می افتد.

از این رو یافتن راهکاری اصولی برای جمع آوری زباله به جای انتقال آن به طبقات پایین امری بسیار ضروری می باشد. در ساختمان های امروزی از سیستمی به نام شوتینگ زباله برای جمع آوری زباله ها استفاده می شود. این سیستم یک فناوری مدرن است که راحتی و آسایش را برای ساکنین به ارمغان می آورد و منجر به رعایت نظافت در ساختمان می شود. سیستم نه تنها پاکیزیگی و نظافت آپارتمان را حفظ می کند بلکه میزان تردد و بار ترافیکی آسانسور را در ساعات انتقال زباله به خارج از ساختمان کاهش می دهد.

سیستم از قسمت های مختلف نظیر کانال اصلی، اتاقک ذخیره سازی، نگه دارنده، کانال هواکش، هواکش تهویه، محفظه شست و شو، عایق صداگیر، واگن حمل زباله و کامپکتور تشکیل شده است. کانال اصلی شوتینگ باید در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی داشته و از سطحی صیقلی و مناسب برخوردار باشد. علاوه بر آن شیب کانال به حدی باشد که زباله ها با سرعت بیش از حد پرتاب نشوند. زباله ها از طریق این کانال به اتاقک ذخیره سازی منتقل می شوند. این اتاقک باید دارای ظرفیت مناسب باشد تا بتواند زباله ها را به مدت ۲۴ ساعت در خود نگه دارد.

تعبیه هواکش و پنجره در اتاقک ذخیره سازی از ایجاد بوی نامطبوع زباله در آن جلوگیری می کند و هوای تازه وارد آن می نمایند. کانالی که برای هواکش نصب می شود به صورت مجزا و به قطر ۳۰ سانتی متر است. محفظه شوینده نیز همانطور که از نامش پیداست حاوی آب و مواد شوینده است و وظیفه تمیز نمودن کانال اصلی را به عهده دارد. نازل های شستشو در کل طبقات نصب می شوند و مواد ضدعفونی کننده را در طی چرخه شستشو اسپری می کنند.

انواع عایق صوتی نیز به منظور جلوگیری از انتقال سر و صدای ناشی از برخورد کیسه زباله به داخل ساختمان بر روی جداره خارجی کانال اصلی نصب می شوند. سیستم مجهز به دستگاه کامپکتور است که وظیفه آن کاهش حجم زباله ها در اتاقک جمع آوری آنها می باشد. این دستگاه به طور خودکار زباله ها را متراکم و فشرده کرده و شیرابه ناشی از آنها را به سیستم فاضلاب هدایت می کند. سیستم شوتیگ را می توان از چندین نظر به انواع محتلفی تقسیم بندی کرد از جمله محل قرار گیری ، کاربرد و نوع شوتیگ :

انواع سیستم شوتینگ از نظر محل قرار گیری :

اگر طراحی سیستم شوتینگ زباله بگونه ای باشد که مسیر انتقال زباله در خارج ساختمان قرار بگیرد، به آن سیستم شوتینگ زباله خارجی می گویند. اگر ساخت پروژه ساختمانی به اتمام برسد و در زمان طراحی و اجرای آن، محلی را برای قرارگیری این سیستم در نظر نگرفته باشند، از این جهت این نوع سیستم شوتینگ زباله خارجی اجرا می شود.

شوتینگ های داخلی از رایج ترین نوع موجود می باشد و در زمان طراحی ساختمان، محلی را برای اجرای این سیستم در نظر میگیرند و طی ساخت و ساز ساختمان باتوجه به اجرا و وجود این سیستم اقدام خواهند کرد. اکنون شوتینگ زباله داخلی را با توجه به نوع کاربری آن، می توان به شوتینگ زباله آپارتمان ، شوتینگ ملحفه در هتل ها، شوتینگ زباله عفونی و شوتینگ ملحفه کثیف در بیمارستان ها تقسیم بندی کرد.

انواع شوتینگ زباله از نظر کارکرد :

-شوتینگ نخاله ساختمانی

– شوتینگ زباله‌‌‌‌های غیرقابل بازیافت

– شوتینگ زباله‌‌‌‌های بازیافت پذیر

– شوتینگ بیمارستانی

– شوتینگ هتل ها

برگرفته شده از:

youtube

پویان گسترش

آرزو احسانی

آرزو احسانی هستم علاقمند به نویسندگی و مساعل کسب و کار و اقتصادی
دکمه بازگشت به بالا