علم و سلامتکسب و کار ویژه

کاغذ گلاسه از چه چیزی درست میشود؟

کاغذ گلاسه و تفاوت آن با کاغذ تحریر

همانطور که پیش‌تر در طراحی بیلبورد گفتیم، کاغذ تحریر رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین در دنیا است که برای و روزنامه و مجله از آن استفاده می‌شود. ویژگی اصلی این کاغذ قیمت پایین و قابلیت جذب بالای جوهر است که بهترین گزینه برای چاپ کتاب و محصولات تیراژ بالا است. اما کاغذ گلاسه برای چاپ تصاویر، خصوصا تصاویر با رنگ‌های براق و درخشان گزینه مناسبی نیست و در مواقعی که کیفیت و چاپ و رنگ تصاویر اهمتی زیادی دارد، مثل کاتالوگ و کارت ویزیت و غیره، نمی‌توان از کاغذ تحریر استفاده کرد. کاغذ گلاسه به دلیل سطح صاف و صیقلی‌ که دارد، گزینه‌ مناسبی برای چاپ عکس‌ها و تصاویر با کیفیت است.

مواد تشکیل دهنده کاغذ گلاسه چیست؟

کاغذ گلاسه در واقع یک کاغذ معمولی است که سطح آن به وسیله یک لایه براق و صاف پوشیده شده‌است. این لایه باعث می‌شود تا جوهر به صورت یکنواخت روی سطج کاغذ پخش شود و کیفیت چاپ بسیار بالاتر از کاغذ تحریر باشد. برای تهیه لایه پوشاننده سطح کاغذ گلاسه، از ترکیبات مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین و رایج‌ترین ترکیبات سطح کاغذ گلاس، ترکیب نشاسته و پلاستیک است. کاغذ معمولی در سطح خود حفره‌های بسیار ریز و میکروسکوپی دارد که جوهر به صورت نامتوازن روی کاغذ پخش می‌شود و کیفیت چاپ پایین می‌آید. به همین دلیل یک لایه نازک از فرآورده‌های نشاسته روی سطح کاغذ کشیده می‌شوند تا تمام حفره‌های ریز روی سطح کاغذ را بپوشانند و یک سطح صاف و صیقلی بدست بیاید.

وقتی که سطح کاغذ با نشاسته پوشیده می‌شود، این نشاسته در اثر برخورد با جوهر ممکن است تغییر شکل دهد و به کاغذ آسیب بزند. به همین دلیل یک روکش نازک پلاستیکی هم روی سطح کاغذ کشیده می‌شود تا در برابر آب و خیس شدن مقاوم شود. پس تا اینجا فهمیدیم که کاغذ گلاسه سطح صاف و صیقلی‌ دارد و در برابر آب مقاوم است. این ویژگی‌ها برای استفاده به عنوان کاتالوگ یا کارت ویزیت یا جلد مجلات که در برابر آب و مایعات و غیره قرار دارند، بسیار مناسب است. اما کاغذ گلاسه هم مثل کاغذ تحریر انواع مختلفی دارد. در ادامه با انواع مختلف آن بیشتر آشنا می‌شویم.

جهت سفارش طراحی لیبل و نمونه طراحی بیلبورد با ما تماس بگیرید.

انواع کاغذ گلاسه از نظر پوشش

بسته به کاربرد و نوع استفاده می‌توان یک یا هردو طرف کاغذ را گلاسه کرد. کاغذ گلاسه یک رو بیشتر برای استفاده به عنوان پوستر یا کاغذ خوشنویسی و هرنوع کاغذی که ورق نمی‌خورد و تنها از یک طرف آن استفاده می‌شود کاربرد دارد. همانطور که مشخص است، این کاغذ نسبت به کاغذ دو رو قیمت کمتری دارد و برای صرفه‌جویی در هزینه چاپ گزینه مناسبی است. اما عمده کاغذ های گلاسه موجود در بازار، از نوع کاغذ گلاسه دو رو است. از این کاغذ برای صفحات داخلی مجله، کارت ویزیت، بروشور و کاتالوگ استفاده می‌شود.

انواع کاغذ گلاسه از نظر گرماژ

در واقع جرم یک صفحه کاغذی در ابعاد یک متر در یک متر مربع است. هر چه کاغذ گلاسه گرماژ بالاتری داشته‌باشد سنگین‌تر است و قیمت بالاتری هم دارد. کاغذ گلاسه در گرماژ  ۸۰، ۹۰، ۱۰۰، ۱۱۸، ۱۳۵، ۱۴۸، ۱۷۰، ۲۰۰، ۲۵۰، ۲۸۰، ۳۰۰ و ۳۵۰ عرضه می‌شود. برای هرکدام از محصولات، به گرماژ خاصی از کاغذ گلاسه احتیاج است. مثلا برای چاپ کاتالوگ از کاغذ گلاسه ۱۷۰ استفاده می‌شود که هم مقاومت مناسبی دارد و هم بیش از اندازه سنگین نمی‌شود.  البته نکته‌ای که باید در نظر داشته‌باشید این است که گرماژ کاغذ کاملا براساس خواست شما است و می‌تواند هرگرماژ دلخواهی را سفارش دهید.

انواع کاغذ گلاسه از نظر براقی و درخشندگی

کاغذ گلاسه براساس میزان و نوع لایه‌ پوشاننده سطح، براقی و درخشندگی متفاوتی دارد. به صورت کلی کاغذ گلاسه در دو نوع براق و مات تولید می‌شود. کاغذ گلاسه براق بیشتر برای چاپ تصاویر تک رنگ و با کیفیت بالا استفاده می‌شود. درخشندگی بالای این کاغذ برای استفاده در محصولات تبلیغاتی که جلب توجه بیینده یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن است، بهترین گزینه است. اما در مقابل کاغذ گلاسه براق، کاغذ گلاسه مات قرار دارد.

کاغذ گلاسه مات چیست؟

کاغذ گلاسه مات به دلیل آن که مواد پوشاننده کمتری در تولید آن استفاده شده، سطح زبرتر و خشن‌تری نسبت به کاغذ گلاسه براق دارد. البته این تفاوت در ظاهر کاغذ اصلا به چشم نمی‌آید و تنها با لمس کردن مشخص می‌شود. برای چاپ روی کاغذ گلاسه مات باید دقت کنید که دو ورق کاغذ گلاسه مات روی هم قرار نگیرند؛ چرا که این اتفاق ممکن است باعث شود جوهر کاغذها رو هم کشیده شوند و باعث پخش شدن جوهر روی سطح کاغذ شود. با این وجود کاغذ گلاسه مات همچنان یکی از محبوب‌ترین انواع کاغذ گلاسه است.

کاربرد کاغذ گلاسه در چاپ

اصلی‌ترین کاربرد کاغذ گلاسه، چاپ تصاویر و عکس‌های باکیفیت و رنگی است. هرچه تعداد رنگ‌ها و جزییات تصویر بیشتر باشد، به کاغذ گلاسه با گرماژ بالاتری احتیاج است. برای چاپ روی کاغذ گلاسه می‌توان هم از چاپ دیجیتال و هم استفاده کرد. مزیت اصلی‌ سرعت بالای آن است، اما اگر به دنبال کیفیت می‌گردید، بهتر است به سراغ چاپ افست بروید. با استفاده از چاپ افست می‌توانید انواع کاتالوگ و بروشور و کارت ویزیت و مجله و منو رستوران و سررسید و غیره را با کیفیت بالا، روی کاغذ گلاسه چاپ کنید.

موارد استفاده از کاغذ گلاسه چیست؟

از موارد استفادهٔ این نوع کاغذ می‌توان به چاپ انواع

  • کتاب‌های عکس‌دار ( معمولا کتابهای لوکس که کیفیت عکس اهمیت دارد مانند کتابهای طراحی و معماری و … )
  • مجله‌ها (در ایران معمولا فقط جلد مجلات از کاغذ گلاسه است اما بعضی مجلات تخصصی صفحات داخلی را نیز از این کاغذ استفاده میکنند.
  • روزنامه ( تعداد بسیار کمی از روزنامه‌ها از این نوع کاغذ استفاده می‌کنند و معمولا کاغذ روزنامه متفاوت است newsprint paper )
  • کارت ویزیت

و غیره اشاره کرد.

نحوه ساخت کاغذ گلاسه چطور است؟

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که کاغذ گلاسه چگونه تولید می‌شود و فرایند ساخت آن به چه صورت است. باید بگوییم که درکاغذ گلاسه نیز از نشاسته و پلاستیک استفاده می شود زیرا نشاسته برای هموار شدن ان و جذب جوهر و پلاستیک برای ضد آب بودن آن به خمیر کاغذ اضافه می کنند. پس می‌توان از خواص این نوع کاغذ سطح بسیار صاف و سیقلی و ضد آب بودن آن اشاره کرد. همین خصوصیات آنرا برای جلد مجلات مناسب کرده است.

کاغذ چاپ دارای پوشش دورو با کیفیت بالا و کمی سنگین و با سطحی صاف و هموار را کاغذ گلاسه می نامند. تکثیر تصاویر تک رنگ و چند رنگ با کیفیت خوب نیاز به کاغذی دارد که سطح آن یکدست و صاف باشد و جوهر بصورت یکنواخت جذب سطح آن شود . کاغذ گلاسه در این مورد مناسبترین می باشد.

انواع کاغذ گلاسه از نظر نوع پوشش

دو نوع گلاسه وجود دارد که بسته به نوع مصرف و یا چاپ باید در انتخاب آن دقت داشت.

  • کاغذ گلاسه یک رو (تک رو ) : در این نوع فقط یک روی کاغذ بصورت گلاسه ( صاف و سیقلی ) درامده است و روی دیگر آن بصورت کاغذ معمولی می‌باشد.
  • کاغذ گلاسه دورو : در این نوع هر دو روی کاغذ بصورت (گلاسه coat ) یعنی صاف و سیقلی است.

    انواع کاغذ گلاسه از نظر براقی

کاغذهای گلاسه از نظر براقی سطح ( یک رو گلاسه، و  دورو گلاسه) به دو نوع زیر تقسیم بندی می‌شوند

  • گلاسه براق : که سطح آن براقی و درخشندگی خاص و خوبی دارد
  • گلاسه مات : سطح پوشش داده شده آن درخشندگی ندارد و به اصطلاح مات است.

چه نوع کاغذ گلاسه‌ای برای من مناسب است؟

بسته به نوع سفارش چاپی که دارید می‌توانید یکی از انواع بالا یعنی یک رو گلاسه یا دورو گلاسه و اینکه قسمت گلاسه مات یا براق باشد را انتخاب کنید. در حقیقت هیچکدام ار انواع آن مزیت یا بدی نسبت به انواع دیگر ندارد و تنها به نوع سفارش مشتری شما بستگی دارد.

دکمه بازگشت به بالا