عمومیکسب و کار ویژه

علت برق داشتن بدنه انواع پکیج چیست؟

انواع پکیج و سیستم های گرمایشی با استفاده از برق و آب و گاز  سبب گرم کردن آب مصرفی ساختمان ها شده و گرمایش محیط را فراهم می کنند. دقت داشته باشید که سیستم های گرمایشی برای فعالیت نیاز به برق دارند. وجود الکتریسیته در این دستگاه ها به دلیل برد الکترونیکی و سایر اجزا و قطعات مانند پمپ سیرکولاتور و شیر سه راهی و غیره است. الکتریسیته در دستگاه بسیار ضروری است.

بعضی از کاربران از اینکه بدنه سیستم گرمایشی آنها برق دار شده است شکایت دارند. در واقع برقدار شدن سیستم های گرمایشی آنقدر زیاد است که سبب برق گرفتگی و حالت گزگز می شود. در بعضی مواقع علاوه بر بدنه دستگاه شیر آب نیز دچار برق گرفتگی می شود. در این مطلب در مورد علت این موضوع در انواع پکیج بحث می‌ کنیم.

به چه علت در پکیج ها از نیروی الکتریسیته استفاده می شود؟

در همه ی پکیج ها امکان وجود چنین اتفاقی وجود دارد. همانطور که اشاره کردیم سیستم های گرمایشی برای فعالیت نیاز به نیروی الکتریسیته دارند. سیستم های گرمایشی با توجه به فن دار بودن یا بدون فن دار بودن دارای قسمت های مختلفی هستند. اما به طور کلی سیستم های گرمایشی دارای اجزا الکترونیکی و مکانیکی هستند. قسمت الکتریکی از نیروی الکتریسیته تغذیه می کند. به طور کلی قطعات الکترونیکی داخل سیستم های گرمایش خود به سه دسته تقسیم می شود.

یکی از این قطعات برد دستگاه است که با استفاده از نیروی الکتریسیته تغذیه می شود. وظیفه این قطعه کنترل و اجرای برنامه‌های درخواست شده است. در سیستم های گرمایشی قطعاتی وجود دارند که با فرمان برد کنترل عملیات مربوطه را اجرا می‌ کنند. این قطعات از برق ۱۱۰ و ۲۲۰ ولت تغذیه می کنند. لذا برای اینکه این قطعات بتوانند فعالیت خود را انجام دهند نیاز به نیروی الکتریسیته است‌.

به چه علت بدنه دستگاه برقدار می شود؟

در قسمت قبل در مورد علت استفاده از نیروی الکتریسیته در سیستم های گرمایشی بحث کردیم. در ادامه مطلب در مورد علت برقدار شدن بدنه سیستم های گرمایشی مطالبی ارائه می دهیم. در قسمت قبل اشاره شد که در سیستم های گرمایشی برای راه اندازی قطعات الکترونیکی به منشا الکتریسیته نیاز دارند. با توجه به این موضوع بهتر می‌ توانیم علت برقدار شدن بدنه دستگاه را بررسی کنیم. از جمله دلایل بروز چنین اتفاقی سوختن قطعات برقی در داخل سیستم های گرمایشی و ایجاد اتصال کوتاه است. سیستم های گرمایشی بوتان و ایران رادیاتور نیز مانند همه سیستم های گرمایشی دارای یک سری قطعات الکترونیکی هستند.

در صورتی که هر کدام از این قطعات معیوب شوند یا بسوزند یک اتصال کوتاه ایجاد شده و بدنه پکیج برق دار می شود. علت دیگر بروز چنین اتفاقی سوختن فیوز است. همانطور که اشاره کردیم در داخل این سیستم های گرمایشی سیستم برد الکترونیکی وجود دارد. این قطعه دارای قطعات ریز نظیر ترانس تغذیه، فیوز و رله و آی سی رگلاتور است. اگر فیوز دستگاه به هر دلیلی خراب شود برق ورودی را قطع نکرده و در صورت اتصال کوتاه سبب ورود چنین مشکلی می شود.

https://tehranservicekaran.com/butane/

اتصال سیم های رابط  با بدنه و از بین رفتن روکش سیم

همانطور که اشاره کردیم سیستم های گرمایشی ایران رادیاتور و بوتان برای اینکه بتوانند فعالیت داشته باشند نیاز به جریان برق دارند. برای برقراری این جریان به یک سری سیم نیاز است. اگر به دلایل گوناگون مانند نصب اشتباه و غیره این سیم ها قطع شوند احتمال برخورد سرسیم با بدنه سیستم گرمایشی یا سایر اجزای داخلی وجود خواهد داشت. در این مواقع احتمال برقدار شدن بدنه سیستم گرمایشی وجود دارد. همچنین هنگامی که روکش سیم های رابط از بین رود این مشکل اتفاق می‌ افتد.

لذا باید سیم های رابط را  بررسی کرده و از لخت شدن آنها جلوگیری کنید. علت دیگر عدم اتصال کابل ارت در سیستم گرمایشی است. در واقع این موضوع از اصلی‌ترین دلایل بروز چنین اتفاقی می باشد. سیستم گوارشی مانند وسایل برقی دیگر دارای یک عدد کابل ارت است. در واقع وظیفه این کابل تخلیه بار الکتریکی است.

https://tehranservicekaran.com/iranradiator/

چگونه مشکل برق دار شدن دستگاه را برطرف کنیم؟

تا جای مطلب در مورد علت برقدار شدن پکیج های ایران رادیاتور و بوتان و… بحث کردیم. در ادامه مطلب برای رفع این مشکل در سیستم های گرمایشی ایران رادیاتور و بوتان راه حل هایی ارائه می دهیم. مهمترین راه برای رفع این مشکل انجام سرویس دوره ای است. برای جلوگیری از بروز چنین مشکل باید دستگاه خود را به صورت مرتب و دوره ای سرویس کنید.

دقت داشته باشید که در طی انجام این فرآیند باید از سرویس کاران ماهر استفاده کنید تا تمام مشکلات احتمالی در سیستم دستگاه را برطرف کنند. احتمال وجود ایرادات در پمپ شیر سه راهی و فن وجود دارد. لذا قبل از اینکه این مشکلات بزرگتر شوند بهتر است اقدام به رفع آنها کنید. سایت تهران سرویس کاران در این حوزه خدمات گوناگونی ارائه می‌ دهد. اگر نمی‌ دانید که در این زمینه از چه کسانی کمک بگیرید می توانید به سایت تهران سرویس کاران مراجعه کنید.

نصب درست سیستم های گرمایشی

دقت داشته باشید که اشتباه در نصب سیستم های گرمایشی می تواند یکی از دلایل بروز چنین مشکلی باشد. بنابراین نصب این دستگاه باید توسط افراد متخصص انجام گیرد. نصب غیر اصولی این دستگاه می‌ تواند خطرات احتمالی زیادی به دنبال داشته باشد. سیستم ها باید توسط افرادی نصب شوند که در این زمینه اطلاعات کافی و دانش و تجربه داشته باشند‌. در این صورت می توانید از سلامت دستگاه اطمینان حاصل کنید. همچنین در صورتی که دستگاه شما به هر دلیلی خراب شد باید از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

جمع بندی

در این قسمت در مورد علت برقدار شدن سیستم های گرمایشی اطلاعاتی در اختیار شما قرار دادیم. با توجه به مطالب گفته شده به این نتیجه رسیدیم که علت این مشکل در سیستم برق ساختمان و قطعات داخلی دستگاه است. چنانچه مشکل از قطعات داخلی دستگاه بود می توانید از سرویس کاران و تعمیرکاران ماهر کمک بگیرید. سایت تهران سرویس کاران می‌ تواند در این حوزه خدمات قابل توجهی ارائه داده و از رخداد این اتفاق جلوگیری کند. این سایت دارای سرویس کاران با تجربه است و می توانند در کم ترین زمان مشکل دستگاه شما را شناسایی کنند.

دکمه بازگشت به بالا