مزایای پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان

در سال های اخیر، بیمارستان ها مصرف کنندگان قابل توجهی از آب در روز هستند و تولید چند برابر فاضلاب از بیمارستان ها به دلیل توسعه در حوزه پزشکی در حال افزایش است. بنابراین استفاده از سیستمهایی نظیر پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان کاملا ضروری است. فاضلاب بیمارستان ها حاوی آلاینده های عفونی و خطرناک است که باید قبل از تخلیه آن در محیط زیست، تصفیه گردد.

دستگاه های تصفیه فاضلاب بیمارستانی از چند واحد مجزا و در قالب یک سیستم تجمیع شده تشکیل میشود که برای تصفیه فاضلاب بیمارستانی در حجم های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در تصفیه فاضلاب های بیمارستان اغلب از سوی مهندسین ناظر واجد شرایط پکیج تصفیه فاضلاب به صورت فلزی پیش ساخته شده به جای سیستم های سنتی مورد استفاده قرار میگیرد.

در اینگونه سیستم ها هر واحد به صورت مستقل و قابل دسترس برای اپراتور طراحی و اجرا می شوند. پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی یک پساب خروجی با کیفیت و استاندارد را ایجاد می نماید و به دلایل متعدد این روش به سایر روش ها برتری های زیادی دارد. این سیستمهای تصفیه پساب یکی از انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی محسوب می شوند.

فاضلاب بیمارستانی چیست؟

بطور کلی فاضلاب بیمارستانی به عنوان ترکیب پسماندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خروجی از فاضلاب درمانگاه ها، بیمارستانها و… تعریف می شود. فاضلاب بیمارستانی (Hospital sewage) فاضلابهایی است که در مقادیر بیشتر از تمام واحدهای بیمارستانها از جمله اورژانس، کمکهای اولیه، اتاق عمل، درمان دارویی، آی سی یو، آزمایشگاههای شیمیایی و بیولوژیکی، رادیولوژی، ناهار خوری و فعالیتهای رختشویی نسبتاً بیشتری تولید می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان چیست؟

ورود انواع باکتری ها و ذرات عفونی، خون و داروهای مختلف به فاضلاب های بیمارستانی باعث شده است تا پساب های تولید شده در محیط های درمانی از خطرناک ترین و آلوده ترین فاضلاب ها شمرده شود. به طوریکه بر اساس استانداردهای ارائه شده توسط سازمان محیط زیست و بهداشت این گروه از فاضلاب ها امکان ورود مستقیم به طبیعت را نداشته و حتما باید مراحل تصفیه را طی کنند. پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی مجموعه ای از فرایندهای مختلف تصفیه می باشد که دارای بدنه فلزی و مقاوم بوده و تمام آنچه که برای حذف آلاینده های موجود در این پساب ها لازم است را ارائه می دهد. این تجهیزات در واقع زیر مجموعه ای از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد.

مراحل تصفیه فاضلاب بیمارستان

یکی از مهم ترین گام ها در تصفیه فاضلاب، انتخاب روش و تجهیزات مورد نیاز با توجه به نوع آلاینده های موجود در آنها می باشد. به همین دلیل، برای افزایش کیفیت فاضلاب بیمارستان ها به شیوه های متفاوتی با آنچه برای تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی مورد نیاز است عمل میشود. در حالت کلی فرآیندهای تصفیه پیاده سازی شده در پکیج های مورد استفاده برای تصفیه فاضلاب های بیمارستانی چند گام ضروری وجود دارد که عبارتند از:

پیش تصفیه فاضلاب بیمارستان

از مهم ترین گام هایی که لازم است قبل از هرگونه فرآیند تصفیه برای پساب های بیمارستانی اجرا شود، پیش تصفیه به منظور جلوگیری از آسیب وارد شدن به تجهیزات و همچنین افزایش کیفیت خروجی آنها می باشد. در این مرحله اثر خون، مواد رادیواکتیو، باقی مانده اثرات دارویی و همچنین ذرات روغنی و کلوئیدی معلق در آنها تا حد زیادی کاسته میشود.

علاوه براین، انجام مرحله پیش تصفیه فاضلاب بیمارستانی باعث میشود تا از شیوع بیماری های عفونی و واگیردار جلوگیری شود و در نهایت خروجی این گام وارد مرحله بعدی تصفیه می گردد. اصلی ترین تفاوت در پکیج تصفیه فاضلاب محیط های درمانی با تصفیه فاضلاب بهداشتی در این مرحله بوده و در سایر گام ها با هم مشابه هستند.

تصفیه فیزیکی فاضلاب بیمارستان (تصفیه اولیه)

وجود ذرات چربی و مواد جامد باعث میشود تا تجهیزات و دستگاه ها دچار خرابی و اختلال شوند. به همین دلیل لازم است تصفیه فیزیکی فاضلاب به کمک تجهیزات مختلف از قبیل آشغالگیر مکانیکی انجام شود. نکته بسیار مهم اینکه در این گام اثرات مواد آلی و شیمیایی و باکتری های موجود در فاضلاب کاسته نمیشود و تنها از حجم ذرات جامد و معلق در پساب کاسته میشود. علاوه بر جمع آوری ذرات جامد به کمک تجهیزات مختلف، حجم بالایی از آنها نیز به مرور در کف استخر و مخزن تصفیه ته نشین شده و تشکیل لجن خوهند داد و به مرور از پکیج تخلیه میشوند.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب بیمارستان (تصفیه ثانویه)

به عنوان سومین گام در تصفیه پساب های بیمارستانی می توان به تصفیه بیولوژیکی اشاره نمود. این نوع تصفیه بر پایه تجزیه مواد آلی به کمک میکروارگانیسم های هوازی و بی هوازی پیاده سازی شده و شیوه های مختلفی برای آن ارائه شده است. در این گام، مواد آلی و بسیاری از آلاینده های موجود در فاضلاب ورودی به پیکج توسط باکتری ها و میکروارگانیسم ها تجزیه شده و به مرور در کف مخزن ته نشین خواهند شد. از جمله روش های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب می توان به SBR، MBR، MBBR، UASB اشاره نمود.

تصفیه شیمیایی و گندزدایی فاضلاب بیمارستان

در آخرین مرحله پیاده سازی شده در این پکیج می توان به تصفیه شیمیایی فاضلاب اشاره نمود. هدف از این گام، گند زدایی و ضدعفونی پساب و کاهش اثرات منفی آلاینده هایی می باشد که در گام های قبل حذف نشده اند. در این گام همچنین از مواد لخته ساز و منعقدکننده استفاده میشود تا ذرات معلق کلوئیدی جمع آوری شوند. علاوه براین، سیستم های فیلتراسیون نیز برای افزایش کیفیت پساب ها و رسیدن به استانداردهای مورد نیاز برای ورود به طبیعت استفاده میشود.

نگه داری پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

پس از تهیه و تامین و نصب سیستم تصفیه فاضلاب بیمارستانی از گروه آرکا گستر؛ بایستی مراحل نگه داری و بهره برداری این سیستم را به درستی انجام داد. بهره برداری تصفیه خانه فاضلاب باید به درستی و بر اساس دستور العمل های استاندارد صورت پذیرد. در غیر این صورت موجب بروز مشکلاتی خواهد شد. در ادامه به اصول نگه داری سیستم تصفیه فاضلاب بیمارستانی می پردازیم.

 • بازدید روزانه و بررسی ظاهری سطح مخزن های پکیج فاضلاب
 • بازدید روزانه بلوئر، پمپ ها و تابلو برق پکیج
 • بررسی امکان نشتی پکیج و همچنین روغن ریزی بلوئر ها
 • تمیز کردن روزانه آشغالگیر
 • آچار کشی تجهیزات مکانیکال
 • روغن یا گریس کاری کردن تجهیزات الکتروموتور ها در بازه های زمانی مشخص
 • رفع ایرادات احتمالی لجن کش ها
 • بلوئر ها باید هر 2 ساعت یک بار بررسی شوند.
 • اندازه گیری دبی ورودی و خروجی به تصفیه خانه
 • اندازه گیری کیفیت فاضلاب وروردی و خروجی
 • مواد شناور بر روی حوضچه های هوادهی و ته نشینی مانند سرنگ یا … بایستی به محض بازدید جمع آوری شود.
 • برنامه فیلتر شنی از نظر زمان بک واش بایستی بررسی شود.
 • بررسی شناور ها پمپ ها

مهمترین موارد کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب کاربردهای گسترده ای در صنایع و اماکن مختلف دارد که موارد زیر را شامل می شود:

 • مجتمع ها و شهرک های مسکونی
 • ساختمان های اداری
 • کارخانجات و کارگاه های صنعتی مختلف
 • کارگاه های ساختمانی و تاسیساتی
 • مراکز درمانی و بیمارستان ها
 • رستوران ها، تالارها و مجتمع های پذیرایی
 • هتل ها و مراکز اقامتی و تفریحی
دکمه بازگشت به بالا