علم و سلامتکسب و کار ویژه

دلیل گرفتگی سینک ظرفشویی چیست؟

علت گرفتگی سینک ظرفشویی و ترفندهای رفع آن

علت گرفتگی سینک ظرفشویی گرانیتی یک سوال مهم در آرشیو سوالات فنی هر خانه‌ای‌ست که یافتن پاسخ مناسب برای آن می‌تواند ما را از دردسرهای گرفتگی سینک نجات دهد. اگر شما هم نمی‌دانید علت گرفتگی سینک ظرفشویی چیست، یا مایلید با راهکارهای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی آشنا شوید، این مقاله از بلاگ فرس کالا برای شماست؛ پس فرصت خواندن آن را از دست ندهید.

علت گرفتگی سینک ظرفشویی

گرفتگی سینک ظرفشویی بی‌شباهت به گرفتگی دل آدمیزاد نیست؛ هر دو به دلایل مختلف ممکن است دچار گرفتگی شوند. با این تفاوت که علم برای گرفتگی سینک ظرفشویی راهکارهای مناسبی ارائه داده اما در رفع گرفتگی دل هنوز عاجز و درمانده است! گرفتگی در لوله‌های فاضلاب امری کاملا طبیعی و شایع است. در این میان، گرفتگی سینک ظرفشویی و سیفون از رایج‌ترین اشکال گرفتگی در لوله‌های فاضلاب است که منجر به ایجاد دردسرهای زیادی برای اهالی خانه می‌شود. درواقع سینک ظرفشویی بخش مهم و پراستفاده در آشپزخانه است که گرفتگی آن می‌تواند تمام برنامه‌های خانم خانه را به‌هم ‌بریزد.

اگر نمی‌دانید علت گرفتگی سینک ظرفشویی چیست، باید در پاسخ به این سوال بگوییم، ورود ناخالصی و مواد اضافی به سینک مهم‌ترین دلیل آن است. سینک ظرفشویی محلی برای تجمع مواد اضافی نظیر تفاله چای، زباله، پوست میوه یا روغن است که ورود مقدار کمی از این مواد به داخل سینک می‌تواند منجر به گرفتگی سینک ظرفشویی شود. جالب است بدانید که این مواد اضافی با ورود خود به داخل سینک حالت چسبندگی پیدا می‌کنند و با جذب هر ماده‌ دیگری به خود، ضمن کاهش قطر لوله، مسیر آب را می‌بندند که منجر به گرفتگی سینک می‌شود. این ویژگی برای روغن و مواد پرچرب بیشتر صدق می‌کند.

جهت استعلام قیمت و خرید جکوزی با قیمت روز لطفا کلیک کنید.

نشانه‌ها و علائم گرفتگی سینک ظرفشویی

قبل از این‌که سینک ظرفشویی دچار گرفتگی شدید شود و مراجعه به متخصص لوله‌بازکنی تنها چاره کار باشد، علائم و نشانه‌هایی وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توان از گرفتگی‌ شدید لوله ممانعت ورزید. این نشانه‌ها عبارتند از:

  • بوی بسیار بد فاضلاب
  • گرفتگی‌های کوچک سینک
  • صدای قل‌قل آب و جریان کند آن به داخل سینک
  • بالازدن کف، زباله و آب از لوله

راهکار گرفتگی سینک ظرفشویی

اگر لوله فاضلاب دچار گرفتگی شدید نشده باشد، با چند راهکار ساده و دم‌ دستی می‌توان به رفع گرفتگی سینک ظرفشویی پرداخت. ما در ادامه این مطلب به معرفی آسان‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های رفع گرفتگی سینک ظرفشویی خواهیم پرداخت.

استفاده از آب جوش

ساده‌ترین و دم‌دستی‌ترین روش جهت رفع گرفتگی سینک ظرفشویی، استفاده از آب جوش است. علت گرفتگی سینک ظرفشویی هرچه که باشد، استفاده از آب جوش کارساز خواهد بود. به این منظور قابلمه آب را بجوشانید، سپس آب را به‌آرامی داخل سینک بریزید. این روش علی‌رغم ساده‌بودنش، می‌تواند منجر به ذوب‌شدن یا تغییر شکل لوله‌ها شود. بنابراین قبل از استفاده از آب جوش از پلاستیکی‌نبودن لوله‌های فاضلاب اطمینان حاصل کنید.

استفاده از آویز لباس

استفاده از آویز لباس یک روش دیگر جهت رفع گرفتگی سینک ظرفشویی‌ست. شاید تعجب کنید؛ اما در شرایطی که علت گرفتگی سینک ظرفشویی، گیرکردن پرز و مو در لوله فاضلاب باشد، استفاده از آویز لباس، عاقلانه‌ترین کار خواهد بود. جهت بهره‌گیری از این روش طبق راهنمای زیر عمل کنید:

  • آویز لباس را به شکل قلاب درآورید (شما می‌توانید از هر وسیله دیگری مانند سیم مفتول هم برای درست‌کردن قلاب استفاده کنید).
  • با استفاده از دستکش، قلاب را وارد سینک کنید و بچرخانید تا مواد اضافی داخل لوله به قلاب گیر کند.
  • حالا قلاب را بیرون بکشید و داخل سینک آب جوش بریزید تا ضمن اطمینان از بازشدن گرفتگی سینک، لوله‌ها را هم شستشو داده باشید.

باز و بسته‌ کردن سیفون سینک ظرفشویی

از دیگر روش‌های کارساز و اصولی جهت رفع گرفتگی سینک ظرفشویی، تمیزکردن سیفون سینک است. این روش در موقعیتی که نمی‌دانید علت گرفتگی سینک ظرفشویی چیست، نتیجه‌بخش خواهد بود. قبل از بازکردن سیفون لازم است تشتی بزرگ را زیر سینک ظرفشویی قرار دهید تا آب داخل سیفون را در آن تخلیه کنید. سپس سیفون و لوله‌های زیر سینک را با آب داغ بشویید تا کاملا جرم و رسوب آن گرفته شود. در نهایت سیفون تمیز را در جای خودش قرار دهید و شیر آب را باز کنید تا از بازشدن گرفتگی سینک مطمئن شوید.

استفاده از محلول جوش شیرین و سرکه

در مواردی که گرفتگی سینک بسیار جزئی و کوچک باشد، بهره‌گیری از محلول جوش شیرین و سرکه می‌تواند مناسب‌ترین گزینه جهت رفع گرفتگی سینک ظرفشویی باشد. این روش به‌مثابه یک تیر و دو نشان است؛ چراکه هم گرفتگی سینک را برطرف می‌کند و هم سینک ظرفشویی شما را برق می‌اندازد.

برای استفاده از این محلول لازم است ابتدا یک قابلمه آب را بجوشانید و سپس آب در حال جوش را داخل سینک بریزید. بعد از آن، به ترتیب یک فنجان جوش شیرین را داخل لوله فاضلاب و یک فنجان سرکه سفید در سینک بریزید. ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا محلول ریخته‌شده در سینک واکنش نشان دهد. در نهایت بعد از یک ساعت دوباره آب در حال جوش را داخل سینک بریزید.

استفاده از محلول جوش شیرین و نمک

این محلول در موقعیتی که به سرکه دسترسی ندارید و با گرفتگی‌های سخت لوله فاضلاب روبه‌رو هستید، گزینه‌ای کارساز خواهد بود. برای استفاده از این محلول، نصف پیمانه نمک و نصف دیگر پیمانه را با جوش شیرین پر کنید؛ سپس ترکیب آماده‌شده را داخل سینک بریزید. بعد از گذشت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه از ریختن محلول در سینک، آب در حال جوش را داخل لوله فاضلاب بریزید.

ترکیب جوش شیرین، نمک و آب در حال جوش منجر به ایجاد واکنش شیمیایی در لوله‌های فاضلاب می‌شود که می‌تواند گرفتگی‌های بسیار سخت سینک ظرفشویی را برطرف کند. ضمن این‌که روشی آسان و کم‌هزینه است.

استفاده از فنر برقی یا تلمبه دستی

یکی دیگر از ابزارهای مفید جهت رفع گرفتگی سینک ظرفشویی، استفاده از فنر برقی در خانه است. در مواردی که علت گرفتگی سینک ظرفشویی جزئی باشد، استفاده از فنر برقی در کنار محلول‌های خانگی، روشی مناسب و تاثیرگذار خواهد بود. اگر در خانه فنر برقی ندارید، می‌توانید روی تلمبه‌های کوچک دستی هم حساب کنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که تلمبه‌های دستی اگرچه بهترین راهکار در شرایط بحرانی و اورژانسی‌ هستند؛ اما به‌صورت اصولی و ریشه‌ای گرفتگی سینک را برطرف نمی‌کنند. بنابراین توصیه می‌کنیم در اسرع وقت سراغ روش‌های اساسی این معضل بروید.

جلوگیری از گرفتگی سینک ظرفشویی

از آن‌جایی که علت گرفتگی سینک ظرفشویی، گیرکردن مواد اضافی داخل لوله فاضلاب است، بهترین راهکار برای جلوگیری از این اتفاق، نریختن مواد زائد داخل سینک است. صافی‌ مخصوص سینک، دقیقا برای همین کار تعبیه شده است. شما می‌توانید با قراردادن این صافی در سینک، به‌راحتی از ورود مواد اضافی به داخل لوله‌ها پیشگیری کنید.

از دیگر کارهایی که می‌توانید جهت پیشگیری از گرفتگی سینک انجام دهید، ریختن آب جوش در سینک بعد از شستن ظروف پرچرب است. همان‌طور که گفته شد، روغن و چربی مهم‌ترین علت گرفتگی سینک ظرفشویی محسوب می‌شود که با ورود به سینک، به لوله‌های فاضلاب می‌چسبد و تمام مواد اضافی را به خود جذب می‌کند. ریختن آب جوش در داخل سینک بعد از هربار شستن ظروف چرب، بهترین راهکار جهت دفع چربی و روغن از لوله فاضلاب است.

رفع بوی بد سینک آشپزخانه

بد نیست توضیحات خود را با موضوع رفع بوی بد سینک آشپزخانه به پایان برسانیم. علت گرفتگی سینک ظرفشویی هرچه که باشد، بوی نامطبوع سینک مهم‌ترین نشانه برای مطلع‌کردن ما از این قضیه خواهد بود. در بسیاری از موارد، بوی نامطبوع سینک آن‌قدر شدید است که قبل از رفع گرفتگی سینک ظرفشویی، باید ابتدا بوی نامطبوعی که تمام آشپزخانه را فراگرفته است، برطرف کنیم. جهت رفع بوی نامطبوع سینک آشپزخانه اقدامات زیر کارساز خواهد بود:

چک‌کردن لوله U شکل زیر سینک

لوله U شکل تعبیه‌شده در زیر سینک به عنوان فیلتر مسدودکننده بوی بد فضلاب عمل می‌کند که تحت شرایط خاصی می‌تواند کارایی خود را از دست بدهد. چک‌‌کردن میزان آب موجود در لوله و اطمینان از سالم‌بودن آن می‌تواند در رفع بوی نامطبوع سینک کمک‌کننده باشد.

استفاده از محلول‌های خانگی و غیرشیمیایی

یکی دیگر از اقدامات مفید و تاثیرگذار در رفع بوی نامطبوع سینک، استفاده از محلول‌های غیرشیمیایی و خانگی‌ست که ضمن رفع بوی بد سینک، گرفتگی‌های احتمالی سینک را هم برطرف می‌کند. بهترین نوع این محلول‌ها عبارتند از:

  • استفاده از محلول جوش شیرین و آبلیمو
  • استفاده از محلول سرکه، لیمو و قالب‌های کوچک یخ

سخن پایانی

اگر تابه‌حال نمی‌دانستید علت گرفتگی سینک ظرفشویی چیست، قطعا بعد از خواندن این مقاله از فرس کالا تبدیل به کارشناسی حرفه‌ای و تمام‌عیار در منزل شده‌اید که بدون نیاز به متخصص، مشکلات مربوط به سینک ظرفشویی را برطرف خواهید کرد. این را هم در گوشه ذهنتان داشته باشید که پیشگیری همیشه بهترین راهکار خواهد بود. راهکار شما برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی چیست؟

برگرفته از: فرس کالا

دکمه بازگشت به بالا