علم و سلامتکسب و کار ویژه

چرا باید در انتخاب یک نهالستان گردو وسواس باشیم؟

کارشناسان و مشاوران در زمینه ی مدیریت باغداری به باغداران توصیه می­کنند که اولین گام خود در احداث باغ گردو را محکم و استوار بردارند و این امر تنها با انتخاب یک نهالستان معتبر میسر می­شود؟ شاید از خود سوال کنید که چرا انتخاب یک نهالستان معتبر تا این حد اهمیت دارد؟ ما در این خبر نامه می­خواهیم به این پرسش اساسی شما پاسخ دهیم پس با ما همراه باشید.

تنوع ارقام گردو در نهالستان معتبر و پرفروش

همانطور که تنوع بالایی در شرایط اقلیمی مناطق مختلف ایران وجود دارد باید ارقام متنوعی نیز از گردو وجود داشته باشند که قابلیت اشت در اقلیم­های مختلف ایران را داشته باشند، یک باغدار در یک منطقه ی گرمسیر به اندازه ی یک باغدار در یک منطقه ی سردسیر دوست دارد باغ گردوی پربار داشته باشد و از آن سود ببرد و بنابراین باید برای هر منطقه ای با هر اقلیمی یک رقم گردو وجود داشته باشد.

تنوع ارقام در نهالستان­های مختلف یکسان نبوده و تنها نهالستان­های معتبر و پرفروش که کار تولید و فروش نهال گردو را به صورت تخصصی انجام می­دهند مانند پالیز گردو می­تواند تنوع بی نظیر در ارقام گردو داشته باشد و باغداران را در هر منطقه ای با هر شرایط اقلیمی راضی نگاه دارد.

استفاده از روش­های اصولی در تولید نهال گردو

تولید نهال گردو به ویژه ارقام غیر بومی گردو کار بسیار تخصصی و حساس بوده و در صورتی که از روش­های غیر اصولی در تولید نهال استفاده شود نهال نمی­تواند در سال­های بعد راندمان مورد انتظار را داشته باشد.

توجه داشته باشید که ارقام غیر بومی تنها به شیوه ی پیوند زدن بر پایه های بومی و مقاوم می­توانند قابلیت کاشت در مناطق مختلف ایران را پیدا کنند و پیوند زدن نیز یک کار بسیار تخصصی است.

فصل انجام پیوند و تایید سلامت نهال پایه و نهالی که از آن پیوند گرفته می­شود همگی در تعیین میزان موفقیت نهال پیوند خورده در زمین اصلی موثر هستند، و تنها راه برای اینکه از این نظر اطمینان داشته باشید این است که یک نهالستان گردو ( https://palizgerdo.com/ ) معتبر و سرشناس را برای تهیه ی نهال انتخاب نمایید.

کنترل و مدیریت آفات و بیماری­ها به صورت اصولی در نهالستان گردو

نهالستان جایی است که درختان و نهال­ها در سنین مختلف در آن وجود دارد، تنوع درختان میوه در آن بسیار بالا بوده و از همه مهم­تر تراکم درختان در آن بسیار بالاتر از حد معمول در باغ است، این شرایط می­تواند برای شیوع آفات و بیماری­ها بسیار مناسب باشد و بنابراین در بسیاری از نهالستان­ها شیوع آفات و بیماری­ها حتی ممکن است از کنترل خارج شود.

در نهالستان­هایی که به صورت معتبر فعالیت می­کنند در تیم خود دارای کارشناسان تحصیل کرده در زمینه ی مدیریت و کنترل اصولی آفات و بیماری­ها هستند و اجازه نمی­دهند آفات و بیماری­ها مهم گردو توسعه پیدا کرده و با نهال به باغ مشتریان منتقل شود.

نظارت کارشناسان در مسیر تولید نهال گردو

همانطور که پیش­تر نیز به آن اشاره شد کار تولید نهال گردو یک کار تخصصی و بسیار حساس است و در هر مرحله ای از پروسه ی تولید نهال اگر کارشناسان و متخصصان در آن زمان حضور نداشته باشند و نظارت کافی و کامل نداشته باشند ممکن است نهالی که در نهایت به مشتری عرضه می­شود کیفیت مطلوب را نداشته باشد.

در پروسه ی تولید نهال از انتخاب پایه ی مناسب برای پیوند زدن گرفته تا تایید سلامت پایه و پیوندک با انجام آزمایشات گیاهپزشکی تخصصی و دقیق و همچنین تغذیه و آبیاری اصولی نهال تا زمانی که به مشتری عرضه می­شود باید به صورت دقیق و کارشناسی شده انجام شود.

تنها در این صورت است که نهال عرضه شده به اندازه ی کافی سالم و شاداب است که بتواند در مناطق مختلف ایران به خوبی سازگاری پیدا کرده و باردهی خود را در زمان از پیش تعیین شده آغاز کند، فراموش نکنید اگر نهال به صورت اصولی تولید نشده باشد نه می­تواند در زمان مقرر باردهی خود را آغاز کند و نه می­تواند به اندازه ی که از آن انتظار داری باردهی داشته باشد.

عدم انتقال آفت و بیماری از نهالستان به باغ

پیش­تر در مورد اهمیت کنترل اصولی آفات و بیماری­ها در نهالستان هشدارهای لازم را دادیم و دانستید که در یک نهالستان معتبر با نظارت کارشناسان گیاهپزشک آفات و بیماری­ها به صورت اصولی مدیریت می­شوند، اما این که بدانید در یک نهالستان آفات و بیماری­ها به خوبی مدیریت شده اند نمی­تواند برای شما کافی باشد.

مشتریان و باغداران تنها در صورتی که سلامت نهال با ارائه ی گواهی سلامت تایید شده باشد می­توانند از سلامت کامل نهال اطمینان حاصل کنند، در غیر این صورت همراه با نهال و یا خاک همراه با نهال آفات و بیماری­های مختلف به باغ شما انتقال پیدا کند.

لازم به ذکر است که آفات و بیماری­هایی که همراه با نهال در ابتدای احداث باغ وارد می­شوند کنترل سختی داشته و معمولا برای باغداران دردسر بیشتری ایجاد می­کنند، بنابراین برای جلوگیری از این خسارات بهتر است با خرید نهال گردو سالم و گواهی دار از این مشکل پیشگیری کنید و این کار را تنها می­توانید با انتخاب یک نهالستان مناسب به انجام برسانید.

صرفه جویی در زمان و هزینه برای باغدار در راستای تایید سلامت و اصالت نهال گردو:

تایید سلامت و اصالت نهال نیازمند مراجعه ی حضوری یک کارشناس متخصص به محل بوده و علاوه بر آن باید نهالهای مشکوک جدا شده و از آنها آزمایش گرفته شود، معمولا باغداران پیش از کاشت نهال زمان زیادی برای انجام این کارشناسی­ها ندارند و حال اگر باغدار خرید نهال گردو را از یک نهالستان معتبر و شناخته شده انجام دهند که گواهی سلامت و شناسنه ی نهال را ارائه کند دیگر نیازی به انجام این کارها نداشته و در وقت و سرمایه ی خود صرفه جویی می­کنند.

فروش بالای نهالستان معتبر تضمین کننده ی ارائه ی نهال با سن مناسب برای کاشت

نکته ی بسیار مهم در مورد کاشت نهال گردو این است که نهال پیوندی گردو را باید در سن دو سالگی بکارید، سن بالاتر خطر عدم گرفتن نهال و یا خشک شدن نهال پس از کاشت را در پی خواهد داشت.

نکته ی مهم اینجا است که اگر نهال گردو را از یک نهالستان غیر معتبر خریداری کنید که فروش بالایی نداشته باشد ممکن است نهال­هایی که از سال قبل برای آنها مانده و سن بیشتر از دو سال دارند به شما بفروشند و با دلایلی این کار خود را هم توجیه کنند، بنابراین انتخاب یک نهالستان معروف و پر فروش تضمین می­کند که نهال را در سن مناسب به زمین اصلی انتقال می­دهید.

قیمت مناسب و تضمین شده

زمانی که اقدام به احداث باغ گردو می­کنید متوجه اختلافات بسیاری در بین نهالستان­های مختلف می­شوید به عنوان مثال متوجه می­شوید که قیمت نهال گردو در نهالستان­های مختلف متفاوت است و شما نمی­دانید که کدام نهالستان قیمت منصفانه ای دارد، نمی­دانید باید به قیمت پایین اعتنماد کنید و یا قیمت بالا اما ما به شما می­گوییم که شما باید به خود نهالستان اعتماد داشته باشید.

زمانی که شما بدانید که این نهالستان مجوز دارد، تحت نظارت کارشناسان جهاد فعایت می­کند و کار درست است پس می­توانید به قیمت ارائه شده ی آنها نیز اعتماد کنید و می­دانید این قیمت قطعا منصفانه­ترین قیمت خواهد بود.

کلام آخر

با توجه به مطالب عنوان شده دانستید که انتخاب نهالستان خوب تا چه حد می­تواند در موفقیت شما در احداث باغ موثر باشد و حتی در وقت و هزینه ی شما نیز صرفه جویی می‌کند، در نظر داشته باشید که در نهالستان­های معتبر مشاورانی حضور دارند که می­توانند شما را در مسیر احداث باغ به خوبی راهنمایی کنند و در بسیاری از موراد مشاوره ی رایگان ارائه می­ کنند، بنابراین در انتخاب نهالستان مناسب وسواس باشید و بهترین را برای خود رقم بزنید.

 

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا