فرهنگ و هنرکسب و کار ویژه

چوب در معماری داخلی

چرا استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه تاثیرگذار است؟

کاربرد های متنوع آن و امکان استفاده آسان از آن در طراحی داخلی خانه ها باعث شده تا از چوب برای برنامه های متعدد و متنوع طراحی داخلی استفاده کنند برای مثال استفاده از قاب چوبی. این ترکیب دوام و مقاومت بسیار بالایی دارد و در عین حال می تواند بسیار زیبا و تاثیر گذار باشد. زمانی که چوب ها به صورت درست و اصولی تهیه و خریداری شوند، می توان استفاده از چوب در طراحی داخلی را یک ایده عالی در نظر گرفت. جذابیت استفاده از چوب در پروژه های طراحی داخلی به دلیل کاربرد ساده و بسیار زیبای آن است.

·        آسانی حمل و استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه

محصولات و بخش های ساخته شده از چوب، به دلیل اندازه متعادل و وزن سبکی که دارند، به راحتی حمل می شوند و جا به جا خواهند شد. قرار دادن آن ها در بخش های مختلف خانه بسیار ساده است و برای کار با آن ها و استفاده از آن ها در خانه، نیاز به ابزار و تخصص بسیار خاصی وجود ندارد. خصوصا که وسایل و دکور های آماده چوبی این کار را به مراتب آسان تر نیز کرده است.

·        متعال سازی با چوب

استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه می تواند به فضای مورد نظر گرمای مورد نیاز را اضافه کند. علاوه بر این کاربرد چوب به عنوان متریالی در دیزاین و طراحی خانه، می تواند موجب متعادل شدن تضاد های رنگی در خانه شود. از همه مهم تر این که، چوب در دسته متریال های طبیعی است که می تواند برگی از طبیعت را به خانه بیاورد.

به صورت کلی استفاده از چوب در طراحی داخلی به چه صورت است؟

استفاده از چوب در فضای داخلی خانه را می توان به اشکال متفاوتی انجام داد. از چوب می توان به عنوان ماده ای رویه برای دیوار ها، سقف خانه، کف و سطوح مختلف خانه، دسته ها و پایه های مبلمان های خانه، پله ها و نرده های آن، پنجره ها، کابینت ها، میز و صندلی های خانه، درب ها و از همه مهم تر اکسسوری ها و تمام وسایل تزئینی مورد استفاده در دکوراسیون داخلی خانه استفاده کرد.

استفاده از چوب برای مبلمان تا اکسسوری خانه

از چوب می توان به عنوان متریالی جهت ساخت لوازم روشنایی و چراغ ها استفاده کرد.
کاربرد چوب در طراحی داخلی می تواند برای ساخت لوازم تزئینی مختلف و بسیار زیبا و همچنین کاربرد آن در تهیه انواع مبلمان و میز و صندلی های چوبی نیز در نظر گرفته شود.

اغلب اوقات چوب به دلیل نوع ظاهری آن در طراحی و دیزاین خانه استفاده می شود. در واقع چوب ها رنگ ها و ساختار های بسیار متفاوتی دارند.
به این ترتیب محصولات مختلفی از انواع چوب ساخته می شود.
از جمله این محصولات چوبی می توان به تابلوها، روکش های متفاوت مورد استفاده در بخش های مختلف خانه، تخته های سه لا و تخته های چند لایه چسب داری که در ساخت بخش های مختلف استفاده می شود و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

نحوه استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه

استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه به روش های متعددی امکان پذیر است.
علاوه بر این، نکته مهم تنوع بالای چوب هایی است که می توان از آن ها در بخش های متفاوت خانه استفاده کرد.
چوب های سفید، چوب های قرمز و توس، چوب های به دست آمده از درخت بلوط، توسکا، قارچ، افرا و … از جمله متداول ترین چوب هایی هستند که در طراحی و دکور داخلی خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.
در ادامه دو مدل از بهترین چوب هایی که می توان از آن ها در طراحی داخلی استفاده کرد را معرفی می کنیم.

بیشتر بخوانیددر مورد قاب برای بوم نقاشی 

استفاده از چوب ساج در طراحی و دکور خانه

در بین چوب های متعددی که می توان از آن ها برای طراحی داخلی خانه ها استفاده کرد، چوب به دست آمده از درخت ساج را می توان به عنوان یکی از متداول ترین گزینه ها در نظر گرفت. استفاده از این چوب، بسیار مقرون به صرفه بوده و ساختار آن بسیار مستحکم است.
به همین دلیل این نمونه، یک گزینه خوب برای استفاده از چوب در طراحی داخلی است.

این چوب به دلیل ساختار و بافتی که دارد، گزینه ایده آلی برای تهیه قاب و چارچوب های سرویس خواب و همچنین ساخت کابینت ها است.
خصوصا به دلیل خاصیت ضد آبی که این چوب دارد، می توان از آن برای ساخت کابینت هایی با دوام، وسایل مورد استفاده در بیرون خانه و در فضای باز و از همه مهم تر به عنوان کف پوش های چوبی استفاده کرد.

استفاده از چوب درخت سرو در طراحی داخلی

یکی دیگر از چوب های خوبی که می توان از آن در طراحی و دکور خانه استفاده کرد، چوب درخت سرو است. این چوب به دلیل ساختار مقاوم و عطری که دارد، می تواند گزینه خوبی برای ساخت کمد های خانه باشد. استفاده از آن در فضای باز نیز بسیار کاربردی است.

این چوب در برابر حشرات از جمله موریانه، باکتری و قارچ و … مقاوم بوده و در نتیجه گزینه خوبی برای استفاده در بخش های حساسی همچون کابینت و کمد دیواری است. باز هم استحکام و دوام چوب سرو، آن را به گزینه ای مناسب برای استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه تبدیل کرده است.

در چه قسمت هایی می توان از دکور های چوبی استفاده کرد؟

همان طور که گفته شد، کاربرد های زیاد چوب، با توجه به ساختار ها و بافت های متنوعی که این دسته از متریال های دارند، موجب شده تا بتوان از آن در زمینه های متفاوتی به عنوان دکور خانه استفاده کرد. استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه را می توان در بخش های مختلف خانه مشاهده کرد. همچنین میتوان از شلف چوبی نیز استفاده کرد.

استفاده از چوب در طراحی داخلی آشپزخانه

یکی از قسمت های مهمی که می توان از متریال چوب در آن جا بهره برد، آشپزخانه است.
در آشپزخانه ردپای چوب را می توان در بخش های مهمی همچون کابینت ها، میز و صندلی های صبحانه خوری، کفپوش آشپزخانه، میز کار آشپزخانه و جزیره و مواردی از این قبیل دید.

استفاده از چوب در جزئیات آشپزخانه

با این حال جزئیات دیگری در این بخش نیز می تواند منشاء چوبی داشته باشد. برای مثال می توان به چراغ های آویز بالای جزیره آشپزخانه اشاره کرد که برای ساخت آن ها از چوب های رنگ روشن استفاده شده است.
در بخش های دیگر می توان از گلدان های چوبی تزئینی استفاده کرد.
استفاده از چوب در طراحی داخلی آشپزخانه، می تواند به عنوان چارچوب پنجره ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
چارچوب های چوبی جذابیت زیادی به فضا می دهند.
قفسه های چوبی را نیز می توان در بخشی از آشپزخانه به عنوان بخشی از دکور یا به عنوان محل ذخیره سازی وسایل در نظر داشت.

استفاده از چوب در اتاق نشیمن و سالن غذا خوری خانه

بخش دیگری که می توان متریال چوبی را به عنوان بخشی از دکور و چیدمان خانه مورد استفاده قرار داد، سالن غذاخوری و اتاق نشیمن خانه است.
یکی از بهترین ایده ها برای اتاق نشیمن، استفاده از مبلمان های چوبی است که می تواند ساختاری زیبا و گرم را به فضا ببخشد.
می توان انتخاب رنگ چوب مبلمان را با توجه به تم رنگی فضا و میزان نور و روشنایی از طیف های رنگی روشن تا تیره تر انتخاب کرد.
انتخاب مبلمان چوبی در هر فضایی و با هر ساختاری می تواند بر شیکی و زیبایی آن فضا بیافزاید.

استفاده از چوب در سالن غذاخوری

در سالن غذاخوری نیز می توان از میز و صندلی های چوبی در طیف رنگی متنوع استفاده کرد.
باز هم بر اساس تم رنگی و میزان نور سالن، می توان از میز و صندلی های چوبی با رنگ روشن یا کمی تیره تر استفاده کرد.

استفاده از چوب در کف سالن و اتاق نشیمن

بخش دیگری که می توان در آن ردپای استفاده از چوب در طراحی داخلی را دنبال کرد، کف سالن و اتاق نشیمن است.
کف پوش های چوبی، می تواند احساس گرمی و راحتی را برای ساکنین فراهم کند.
علاوه بر این، سالن یا اتاق نشیمن را به فضایی شیک و بسیار مدرن تبدیل می کند. خاصیت گرمی بخشی این کف پوش ها موجب افزایش آرامش و انرژی مثبت فضا خواهد شد.

قفسه ها و شلف های چوبی، پارتیشن های چوبی

گزینه دیگری که می توان به عنوان استفاده از چوب در طراحی داخلی اتاق نشیمن و سالن های خانه به آن اشاره کرد، کاربرد قفسه ها و شلف های چوبی، پارتیشن های چوبی در سالن و اتاق نشیمن و همچنین استند ها و کمد های چوبی در این فضا ها است.

 اکسسوری های چوبی در اتاق نشیمن و سالن غذاخوری

انواع اکسسوری های چوبی مانند تابلو هایی که با چوب کنده کاری شده اند، مجسمه های دست ساز چوبی، جا شمعی های چوبی و مواردی از این قبیل نیز می تواند به عنوان وسایل دکوری در این بخش های خانه مورد استفاده قرار بگیرند.

استفاده از چوب در طراحی داخلی دیگر بخش های خانه نیز امکان پذیر است

علاوه بر بخش های اصلی که در بالا به آن اشاره شد، دکور های چوبی می تواند در بخش های متفاوت دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
برای نمونه اگر خانه مورد نظر راه پله دارد، مانند خانه های دو طبقه یا دوبلکس، می توان از چوب برای ساخت راه پله ها و نرده های آن استفاده کرد.
در اتاق خواب ها نیز می توان از متریال و اکسسوری های چوبی بهره برد.

چوب در اتاق خواب

علاوه بر سرویس خواب چوبی و کمد ها و استند های چوبی که می توان در اتاق خواب از آن استفاده کرد، استفاده از کف پوش های چوبی در اتاق خواب نیز ایده خوبی است.
می توان از چراغ خواب ها و آباژور های چوبی در کنار تخت خواب استفاده کرد.
رنگ چوبی این آباژور ها را می توان متناسب با رنگ سرویس خواب انتخاب کرد.
تناسب خوب این عناصر چوبی در اتاق خواب می تواند یک فضای ایده آل را ارائه دهد.

استفاده از اکسسوری های تزئینی مانند قاب عکس های چوبی و دیگر وسایل تزئینی چوبی را نیز می توان در بخش های مختلف خانه، اعم از اتاق خواب مشاهده کرد و این موارد را نیز می توان مثال دیگری به عنوان استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه در نظر گرفت.

چوب برای تمام خانه

در نهایت این که در بسیاری از خانه ها، از چوب به عنوان متریال اصلی ساخت درب ها، دیوار ها، سقف و کف خانه و بخش های اصلی آن استفاده می شود.
خانه هایی که کلا از چوب ساخته شده اند، پیوند قابل توجهی را بین زندگی انسان ها و طبیعت بیرون برقرار می کند.

استفاده از چوب در طراحی داخلی چه مزیت ها و معایبی دارد؟

بعد از تمام این نکات و ایده ها، باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که استفاده از چوب در طراحی داخلی یک سری مزیت ها و در مقابل یک سری معایب را نیز دارد.

مزیت های استفاده از چوب

از جمله مزیت های این کار می توان به این اشاره کرد که کاربرد متریال چوبی می تواند حس مثبت برگرفته از طبیعت را در فضا القا کند.
همچنین این متریال، موجب گرم شدن حس فضا و افزایش انرژی مثبت خانه مورد نظر خواهند شد.
دیزاین های چوبی با تمامی سبک ها و استایل های طراحی سازگارند و هیچ محدودیتی در ترکیب رنگ ها و دیگر جزئیات با متریال چوبی وجود ندارد.
این دیزاین های ساخته شده از چوب را می توان در تمامی سبک های مدرن و سنتی و کلاسیک مشاهده کرد.

ویژگی های چوب طبیعی

  • سختی چوب در مقایسه با سایر کمتر است، در نتیجه از قابلیت ارتجاعی و بافتی نرم برخوردار می باشد. این انعطاف پذیری و فرسایش پایین باعث می شود از چوب به عنوان متریالی مناسب برای پوشش های داخلی منزل و ساخت مبلمان و وسایل دکوراتیو استفاده شود.
  • علاوه بر آن این ماده ضربه را جذب می کند و ایمنی آن در برابر مصالحی چون و فلز بیشتر است.
  • علاوه بر آن چوب ماهیتی گرم دارد و حتی در فصول سرد سال آن قدر سرد نمی شود که نتوان پا برهنه بر روی آن راه رفت.
  • این ماده نوعی است که صدا را جذب می کند و مانع از انعکاس آن در فضا می گردد. در واقع چوب اختلاف طول موج صدا را متعادل می کند، در نتیجه میزان صدا به حداقل می رسد.
  • راه رفتن با کفش بر روی چوب های خشک کمی صدا تولید می کند اما صدای تولیدشده توسط چوب های متراکم و سنگین خفیف است.
  • از قابلیت شکل پذیری بسیار بالایی برخوردار است. از این چوب در مصارف مختلف نظیر ساخت انواع روکش، تخته های چند لایه، دیوارپوش، کفپوش، کابینت، قفسه، عناصر دکوراتیو و … مورد استفاده قرار می گیرد.
  • این متریال قابل رنگ آمیزی است و با استفاده از رنگ های متنوع می توان آن را بر اساس دکوراسیون داخلی رنگ آمیزی نمود و آن را به صورت دلخواه در آورد.
  • علاوه بر آن با استفاده از سند بلاست می توان سطح این ماده را برجسته نمود و توسط نورپردازی جلوه ای متمایز و منحصر بفرد بدان بخشید.
  • چوب از جمله عناصری است که از آن در ساخت وسایل دکوراتیو برای دکوراسیون داخلی استفاده می شود.
  • مجسمه های چوبی و پارتیشن های بسیار زیبایی که طرح و نقش آن ها چشم هر بیننده ای را خیره می کند از عناصر بسیار مهم در تزئین فضای داخلی به شمار می آیند.

ایده های استفاده از چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی

پنل های چوبی دیوار

گاهی اوقات برای پرکردن فضای خالی در دیوار می توان از تایل ها و پنل های چوبی استفاده نمود که زیبایی بی نظیری به فضای اتاق می دهند و آن را از سادگی و یکنواختی خارج می کنند.

این پنل ها در ابعاد و اشکال گوناگون تولید می شوند. می توان از آن ها به منظور تزیین در سالن پذیرایی، اتاق خواب و راهرو استفاده نمود.

تخته چوب های عمودی و افقی

استفاده از تخته چوب های باریک عمودی و افقی زیبایی بی نظیری به دکوراسیون محل مورد نظر شما می بخشد. این پانل ها یا تخته ها در رنگ ها و سایزهای مختلف قابل استفاده هستند و فضا را گرم تر می کنند.

پارتیشن چوبی

برای زیباتر کردن محیط مورد نظر و جدا کردن آن از دیگر بخش های خانه می توان از دیوار حائل چوبی استفاده نمود. این دیوارها که نوعی محسوب می شوند به خوبی قسمت های مختلف خانه را از هم تفکیک می کنند و دیگر نیازی به ساخت دیوار نیست.

دیوارپوش چوبی

استفاده از تخته چوب های ساده بر روی دیوار علاوه بر ایجاد زیبایی، نمایی مدرن به فضای خانه می بخشد. این تخته های چوبی که نام دارند حسی از طبیعت را وارد ساختمان کرده و در طرح و رنگ های متنوع قابل استفاده هستند. برای آشنایی با انواع می توانید به لینک مورد نظر مراجعه کنید.

راه پله چوبی

اگر به دکوراسیون خانه های لوکس نگاهی بیندازید متوجه حضور چوب در طراحی راه پله داخلی و خارجی آن ها می شوید. راه پله های چوبی زیبایی حیرت انگیزی به فضا می بخشند و فضا را گرم تر و صمیمی تر نشان می دهند.

وسایل چوبی سفارشی

چوب بهترین متریال برای ساخت المان ها و عناصر سفارشی در انواع مختلف است. این یکی از موثرترین روش ها برای افزودن هویت به فضای مورد نظر می باشد.

نیمکت و صندلی که در تصویر زیر مشاهده می کنید مثال هایی از وسایل چوبی سفارشی می باشند که در نهایت زیبایی، سادگی را به ارمغان می آورند.

این وسایل به راحتی با سبک های مدرن و معاصر همخوانی پیدا می کنند. چوب حسی از طبیعت را وارد فضا می کند و استفاده از استیل ضد زنگ روشن با سبک های مدرن یا صنعتی نوعی تطبیق و سازگاری در فضا ایجاد می نماید.

شلف چوبی

دکوراسیون کاربردی به هیچ عنوان خسته کننده نیست. شلف های چوبی بسیار رایج هستند اما همانطور که در تصویر بالا می بینید آن ها از نظر بصری بسیار خوشایند هستند.

این شلف ها از نظر زیبایی بسیار غنی بوده و ظاهری چون چوب ماهون را به نمایش می گذارند. علاوه بر آن خطوط منظم و منحنی های ملایم گیره های این شلف ها علاوه بر کاربرد زیبا نیز به نظر می آیند و با هر نوع دکوراسیون داخلی تطبیق پیدا می کنند.

سقف چوبی

از دیگر قسمت هایی که امکان استفاده از چوب در آن وجود دارد، سقف می باشد. اصولا بسیاری از طراحان، طراحی سقف را به آخرین مرحله در طراحی داخلی اختصاص می دهند.

با این حال بد نیست بدانید استفاده از چوب در طراحی سقف باعث ایجاد نمای معماری متفاوت می گردد و باعث می شود افراد به محض ورود به خانه به سقف نگاه کنند.

به همین خاطر استفاده از این المان در طراحی سقف های کوتاه مناسب نمی باشد، زیرا در این صورت کوتاه بودن سقف بیش تر به چشم می آید.

یکی از راهکارهایی که در استفاده از چوب در مقابل شما قرار دارد این است که این امکان را فراهم می کند با استفاده از خلاقیت از چوب هایی که بلااستفاده هستند در طراحی خانه استفاده نمایید.

ترکیب سنگ مرمر و چوب

ترکیب و چوب در طراحی داخلی منزل جلوه و نمایی لوکس را در خانه ایجاد می نماید. استفاده از سنگ مرمر در کف، دیوارهای حمام و آشپزخانه و ترکیب آن با پارکت و پانل های چوبی در نشیمن و پذیرایی نمای بسیار لوکس و منحصربفردی را به نمایش می گذارد.

نکات مهم در استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی

انتخاب یک طیف رنگ برای المان های اساسی چوبی

یکی از اساسی ترین مراحل در انتخاب المان های چوبی، اطمینان از ایجاد انسجام در استفاده از رنگ های المان های چوبی می باشد.

، میز جلو مبلی و سایر وسایل چوبی که در دیزاین خانه مورد استفاده قرار می گیرند، باید از یک طیف رنگ چوب برخوردار باشند.

در صورتی که المان های اساسی از طیف رنگی تیره برخوردار می باشند، برای سایر اکسسوری های کوچک چوبی مانند قاب عکس می توان از طیف روشن چوب استفاده کرد. این کار به ایجاد توازن در فضای اتاق کمک می کند.

ترکیب طیف های مختلف رنگ چوب در اتاق ها

بدون شک، استفاده از یک طیف رنگ چوب برای المان های اساسی در تمام اتاق های خانه نتیجه چندان مناسب نیست. برای مثال در صورتی که دو اتاق مجاور در خانه وجود دارد، می توان در یکی از آن ها از مبلمان جنس چوب راش و در دیگری از مبلمان چوب آلبالو استفاده کرد.

برای ترکیب این دو طیف رنگ چوب، می توان از اکسسوری هایی با رنگ غالب مورد استفاده قرار گرفته در اتاق مجاور، استفاده نمایید.

ایجاد توازن در میان المان های چوبی در اتاق

اگر تصمیم به استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب در خانه دارید، باید آن ها را در قسمت های مختلف خانه پخش کنید.

برای مثال در صورتی که در یک سمت از رنگ تیره و در قسمت دیگر از رنگ روشن استفاده نمایید، توازن در فضای اتاق ایجاد نخواهد شد و قسمتی که از طیف رنگ تیره در آن استفاده شده است، فضای سنگین تری دارد. بنابراین باید از طیف های مختلف در کنار یکدیگر استفاده نمایید.

تطبیق وسایل چوبی مختلف در کنار یکدیگر

برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید. در نظر داشته باشید تمام وسایل چوبی موجود در اتاق نشیمن به رنگ ماهگونی تیره می باشد. در کنار آن و یا کتابخانه ای که قصد خرید آن را دارید از چوب راش بوده و رنگ روشنی دارد.

برای تطبیق این دو رنگ می توانید از وسیله ای مانند یک میز عثمانی، یا یک صندلی به رنگ  قهوه ای مایل به زرد استفاده کرده و از این طریق میان رنگ ها، تطابق ایجاد نمایید. استفاده از این ایده می تواند باعث ایجاد هارمونی در فضای اتاق شود

ایجاد توازن میان ترکیب رنگ های چوب و رنگ های دیگر

بر اساس یک قانون کلی، ترکیب چند رنگ مختلف چوب باعث ایجاد فضایی پر هرج و مرج می شود. این موضوع در زمانی که از رنگ های مختلف در کنار آن ها استفاده نمایید، تشدید می شود. به همین خاطر، اگر در طراحی وسایل خانه از رنگ های مختلف استفاده شده است، بهتر است استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب را محدود کنید.

در صورتی که تمایل به استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب دارید، بهتر است استفاده از رنگ های دیگر را محدود نمایید، چرا که در غیر این صورت فضایی شلوغ و پر هرج و مرج در اختیار خواهید داشت و امکان لذت بردن از فضای اتاق فراهم نخواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا