عمومیکسب و کار ویژه

استفاده از قالب تونلی در ایران در چه مرحله ای است؟

روش قالب تونلی یکی از روش های ساختمان سازی در سازه هایی با اسکلت بتنی است که به تازگی در بین متخصصین این صنعت رایج شده است. ترفند قالب تونلی را می توان یکی از بهترین روش ها در صنعت ساخت و ساز صنعتی به شمار آورد. در این مقاله به طور مختصر راجع به صحبت می کنیم و به معرفی اجزای تشکیل دهنده آن پرداخته و در آخر به توضیح و تبیین نحوه اجرای روش قالب تونلی می پردازیم. اگر قصد خرید قالب فلزی بتن را دارید، باید دقت ویژه ای به نوسانات قیمت قالب ها داشته باشید. جهت خرید و استعلام لیست قیمت انواع قالب بتن، با کارشناسان پشتیبانی شرکت قالب بتن سپنتا تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید.

هشت مرحله اجرای سیستم قالب تونلی - ppt90.ir

سیستم بتنی قالب تونلی

در ساختمان سازی به روش قالب تونلی، سقف و دیوارها به صورت پیوسته هستند، بصورت همزمان قالب گذاری می شوند و بعد عملیات بتن ریزی انجام می شود. از مزایای روش فوق این است که در روش قالب تونلی چون دیوارها و سقف به هم پیوسته هستند، اتصال مناسب و یکپارچه ای حاصل می شود و همین امر منجر می شود که سازه در مقابل زلزله مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. از دیگر مزایای روش قالب تونلی در صنعت ساختمان سازی، افزایش کیفیت سازه، افزایش ایمنی کارکنان و ساکنین، کاهش هزینه و کاهش زمان ساخت و ساز است.

اجزای قالب تونلی

اجزای تشکیل دهنده قالب تونلی عبارتند از:

  • نبشی رامکا
  • قالب گشودگی داکت
  • چهارشاخ بلند کننده قالب
  • چرخ پانل و پیچ هرز گرد
  • بولت یا اسپیسر فلزی مخروطی
  • جک های مورب یا مایل

سیستم قالب تونلی

نکته جالب توجه این است که به راحتی می توان اجزای تشکیل دهنده قالب تونلی را چندین بار به تعداد دفعات بسیار بالا (تا حدود هزار مرتبه) استفاده کرد ولی باید توجه داشت که باید در حفظ و نگهداری این اجزا و قطعات دقت لازم به عمل آید. همین خصوصیت باعث می شود که هزینه ساخت ساختمان ها پایین بیاید.برای اجرای روش قالب تونلی، مراحل و نکاتی وجود دارد که به توضیح آنها در ذیل پرداخته می شود:

  • مرحله اول: اجرای فونداسیون

برای این روش نیز مانند دیگر روش ها، مراحل فونداسیون اجرا می شود و در محل اجرای دیوارهای بتنی، آرماتورهای انتظار قرار داده می شوند. برای طبقات پارکینگ و طبقه اول، جهت حرکت راحت تر چرخ های قالب، روی فونداسیون محل هایی با بتن می سازند تا چرخ های قالب روی آنها حرکت کنند. ولی برای طبقات بعدی، قالب روی قسمت های بتنیِ سقفِ طبقه پایین، حرکت می کند.

در اجرای روش قالب تونلی برای این که عملیات قالب بندی و به تبع آن عملیات قالب برداری بهتر و سریع تر انجام شود از قطعاتی به نام رامکا (پاشنه بتن) استفاده می شود. رامکا در اصل، قالب هایی بتنی و نواری شکل است که ارتفاع 10 سانتی متر و طول و عرض متناسب با سازه مورد نظر را دارد و در محل دیوار در راستای دیوارها، فونداسیون همه طبقات کار گذاشته می شود.

  • مرحله دوم: آرماتوربندی دیوارها و اجرای تاسیسات

در این مرحله، طبق نقشه های اجرایی ساختمان، آرماتوربندی را در شبکه های افقی و عمودی انجام می دهند و در همین حین قوطی های برق برای نصب پریزها و کلیدها در سر جای خود قرار می گیرند، لوله کشی های مورد نیاز انجام می شود و محل بازشوها نیز مشخص می گردد. تمامی لوله های برق از داخل دیوارها و سقف ها عبور داده می شوند و از محل بازشوها به مسیر خود ادامه خواهند داد.

اجرای قالب تونلی

در مرحله بعد از اجرای روش قالب تونلی، قالب ها را با استفاده از تاور و یا توسط نیروی انسانی به محل مناسب خود انتقال می دهند و در دو طرف رامکاها قرار داده و ارتفاعشان تنظیم می کنند. ارتفاع قالب ها را با کمک چک لاین، تعیین و اندازه گیری می کنند.

چک لاین ها یا خطوط کنترل، خطوطی هستند که نقشه بردار آنها را با استفاده از رشته های ریسمانی رنگی، ایجاد می کند تا با استفاده از آنها بتوان ارتفاع قالب تونلی، محل قرارگیری پریزهای برق و غیره را اندازه گیری کرد. در مرحله بعد مهره ها، مخروطی ها و بولت ها در سر جای خود قرار می گیرند.

بولت ها یا اسپیسرها در واقع برای تثبیت فاصله بین قالب های دیوار استفاده می شوند. برای اینکه سقف بتنی توانایی پیدا کند، وزن حاصل از سنگینی خود را تحمل کند و اصطلاحا شکم نیندازد با استفاده از جک های مورب به سقف قالب تونلی، خیز منفی به سمت بالا داده می شود.

این کار در واقع یک نوع اقدام پیشگیرانه است. باید به این نکته توجه داشت که اگر قبل از اجرای کار، میزان این شیب توسط متخصصین مشخص نشده باشد، باید شیب را در حین اجرا به صورت پیش فرض یک سانتی متر در نظر گرفت.

اجرای قالب بتنی

  • مرحله چهارم: مراحل بتن ریزی، قالب برداری و قرار دادن جک ها

برای اینکه وجود آرماتورها مانع از متراکم کردن بتن نشود، باید از بتن روان استفاده کرد، اما نکته اینجاست بتنی که قابلیت روان بودن بالایی دارد، بالطبع مقاومت کمتری نسبت به سایر بتن ها دارد. به همین دلیل برای اجرای روش قالب تونلی از بهترین و مرغوب ترین بتن ها به علاوه مواد فوق روان کننده استفاده می کنند. هزینه این مورد بالاست اما کارایی خوبی دارد.

بتن ریزی در اجرای این شیوه باید برای سقف و دیوار به صورت یکپارچه و همزمان انجام شود. بعد از بتن ریزی حداقل 12 ساعت باید صبر کرد و قالب ها در زیر بتن باقی بمانند. بعد از پایان یافتن 12 ساعت، عملیات قالب برداری انجام می شود و وقتی تمام قالب ها برداشته شد، جک ها را طبق معیارها و اندازه هایی که در آیین نامه مهندسی بیان شده است در محل های مناسب خود قرار می دهند.

در این روش باید بتن ریزی به صورت مستمر و پشت سر هم انجام شود به گونه ای که قبل از اینکه لایه قبلی خشک شود، باید لایه جدید از بتن را بریزند تا لایه ها به خوبی به هم پیوسته شوند و صفحات ضعیف ایجاد نشود. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که وقتی می خواهیم بتن اضافی را از روی سقف برداریم باید از پارو استفاده کنیم تا لوله های برق آسیب نبینند.

جمع بندی

روش قالب تونلی با اینکه مدت زیادی نیست که در کشور ایران اجرا می شود به دلیل داشتن محاسن و مزایای زیاد مورد استقبال مهندسان و متخصصین صنعت ساختمان سازی و ساخت سازه ها قرار گرفته است. در این سیستم و روش ساخت سازه ها، چون دیوارها و سقف به صورت همزمان ساخته می شوند، سرعت اجرایی بالایی دارد و چون درز اجرایی در این حالت ایجاد نمی شود، اتصال سقف به دیوار به صورت کاملاً صحیح انجام می گیرد.

این سیستم مزایای منحصر به فرد زیادی دارد که کاهش هزینه های اقتصادی، افزایش فضای مفید ساختمان با کاهش ضخامت جداره ها، کاهش هدر رفتن مصالح، افزایش ایمنی محل انجام پروژه و در نتیجه افزایش ایمنی کارکنان پروژه و غیره از جمله مزیت های استفاده از این سیستم هستند. امروزه بیشتر از روش قالب تونلی برای ساخت پروژه های عظیم مانند برج سازی، شهرک سازی و غیره استفاده می کنند.

سوالات شما

تفاوت سیستم قالب تونلی با سایر روش های قالب بندی چیست؟

در روش قالب تونلی، استفاده از میلگرد در سازه به حداقل رسیده و وزن ساختمان بالا نمی رود، در برابر آتش سوزی مقاومت بهتری از خود نشان می دهد، نخاله کمتری تولید می کند و سرعت کار بالاست.

آیا استفاده از سیستم قالب بندی پیوسته تونل فرم محدودیت دارد؟

تامین قطعات، حمل و نقل آنها به محل پروژه و استفاده از ماشین آلات همراه با نیروی انسانی، می تواند هزینه بر باشد. برای استفاده از این روش، باید به فکر فضای مناسبی باشید؛ زیرا تجهیزات فضای بسیار بزرگی را اشغال می کنند. اصلاح یا تغییر پس از اتمام بتن ریزی محدودیت های خاص خود را دارد.

آیا قالب تونل فرم، انواع مختلفی دارد؟

بله؛ 5 نوع قالب برای بتن ریزی فونداسیون، دیوار، سقف، راه پله و پیش قالب در و پنجره در سه نوع مختلف با اسامی TRTF، ERTF و MKTF طراحی و ساخته می شوند.

دکمه بازگشت به بالا