علم و سلامت

رازگشایی از تعقیب بشقاب پرنده با اف ۴ بر فراز آسمان تهران پس ار ۴۷ سال!

روزنامه همشهری در گفت و گو با اسماعیل میرفخرایی، مجری سرشناس رسانه ملی در دهه های ۶۰ و ۷۰ از قول او درباره پرونده ای جنجالی نوشته است.

۴۷ سال قبل در شب ۲۸ شهریور مشاهده یک شیء پرنده ناشناس در آسمان تهران باعث رویارویی ۲ جنگنده اف- ۴ ارتش با آن شد؛ هنوز این حادثه پر از رازهای کشف نشده است اما یکی از معتبرترین موارد مشاهده یوفوها در جهان با اسم پرونده اف- ۴ شناخته می‌شود. پرونده مشاهده یوفو در آسمان تهران به خاطر آن که پای نیروهای زبده هوایی و خلبانان جنگنده هم به آن کشیده شد در جهان بسیار حائز اهمیت است که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا را هم به تهران کشاند. در حوالی ساعت ۱۱ شب ۲۸ شهریور سال ۱۳۵۵، عده‌ای در پیچ شمیران و بعدتر سیدخندان و نزدیکی‌های بهشت زهرا شیء مشکوک نورانی را دیدند که ستاد نیروی هوایی را مجبور به واکنش کرد. خلبان های مرکز با ۲ جنگندها ف-۴ بعد از شنیدن دستور، از پایگاه شاهرخی (نوژه) که آن شب پایگاه آماده باش کشور بود به سمت تهران پرواز و سعی کردند شیء پرنده را شناسایی و معدوم کنند. اما موفق نشدند چون پیش از نشان دادن هرگونه عکس العملی متوجه شدند، دستگاه‌های الکترونیکی و مکانیکی‌شان از کار افتاده است. ماجرا آنقدر جدی شد که خلبان‌های آن پرواز را تا مدت‌ها منقلب و گیج کرد. خبر تا آمریکا هم رسید و وزارت دفاع ایالات متحده گزارش محرمان‌های درباره آنچه در آن شب دیده شده بود و چگونگی شکار بشقاب پرنده گزارش دقیقی را منتشر کردند. پس از انقلاب، فیلمی مستند به نام «تهران در ساعت ۲۳» با کارگردانی فتحعلی اویسی و مشاوره اسماعیل میرفخرایی، در شبکه ۲ سیما پخش شد. این فیلم از روی صداها، اسناد و مصاحبه‌هایی با ۱۱ نفر از شاهدان اصلی یوفو در تهران انجام شده بود، ساخته شد. خود شاهدان هم در فیلم حضور داشتند.

در «گزارش جنجالی همشهری از تعقیب یک بشقاب پرنده توسط جنگنده های ارتش در آسمان تهران !» بیشتر در این باره بخوانید.

۵۸۵۸

نشر مطالب پزشکی

به طور خلاقانه و منسجم، مفاهیم علمی پزشکی را به زبانی ساده و قابل فهم برای همه تبدیل می‌کنم. هدفم این است که هر کسی بتواند به سرعت به دانش پزشکی دسترسی داشته باشد.
دکمه بازگشت به بالا