عمومیکسب و کار ویژه

لوله نیوپایپ در موتورخانه چه فوایدی دارد؟

مزایای نیوپایپ

– تحمل حرارت تا حداکثر 90 درجه
– عدم نفوذ اکسیژن به داخل لوله و جلوگیری از لجن زدگی و تغییر رنگ آب
– مقاوم در برابر بسیاری از مواد شیمیایی ( اسیدها ، بازها و …)
– ضریب انبساط طولی بسیار ناچیز
– مقاومت عالی در برابر فشار به علت وجود آلومینیوم و جوش طولی آن
– افت فشار بسیار ناچیز به دلیل هموار بودن سطح داخل لوله
– نصب سریع، آسان و بدون ضایعات
– به راحتی خم می شود و شکل می پذیرد
– در لوله کشی توکار مطمئن و در نصب روکار زیباست
– زنگ نمی زند، رسوب نمی گیرد و هرگز نمی پوسد
– نصب آسان و مطمئن اتصالات

انواع اتصالات پنج لایه نیوپایپ

اتصالات محصولات نیوپایپ از آلیاژ برنج تولید و روی آن با نیکل آبکاری می شود. این مواد اولیه باعث می شوند تا اتصالات نیوپایپ از فرسایش، رسوب گیری و خوردگی در امان باشند. این اتصالات با فناوریهای نوین تولید می شوند و با توجه به طراحی منحصر به فرد، کیفیت مواد اولیه و اورینگهای خاص و دقت نظارت ویژه در تولید نیوپایپ این محصولات عمر طولانی دارند و در شرایط سخت کاری و زمان طولانی دوام و آب بندی آنها قابل اطمینان بالایی است. نیوپایپ بر اساس استاندارد ملی ایران تولید می شود.

دو نوع اتصالات نیوپایپ تولید می شود.:

–    اتصالات پرسی نیوپایپ ( اتصالات پرسی تنها و یا به همراه اتصالات کوپلی در لوله کشی های پنج لایه استفاده می شوند، نصب این اتصالات در مقایسه با اتصالات رزوه ای آسان تر و سریع تر است. )
–    اتصالات کوپلی یا رزوه ای ( در این اتصالات از سه اورینگ استفاده می شود، با حداقل ابزار نصب می شود و آب بندی کامل ایجاد می کند. )

1-    روش اتصالات کوپلی (مهره ماسوره)

این روش خیلی آسان است و نیاز به وسیله خاصی ندارد. اتصال پرسی شامل سه قسمت است. اتصال، حلقه و مهره ای که روی آن بسته می شود.
اول قطعات اتصال باز می شود، با کالیبر توی لوله را کمی باز می شود. با استفاده از تیغه‌های در انتهای کالیبر با حرکت چرخشی دیواره داخلی لوله را کونیک (پخ) می شود. باید در انجام این کار دقت لازم را داشت چون دیواره لوله قبل از کالیبره کردن تیز است و می تواند اورینگ اتصال را پاره کند. این پارگی باعث نشتی می شود و آب بندی را با مشکل روبرو می کند. سپس مهره و سپس حلقه روی لوله قرار داده می شود لوله را وارده اتصال کرده و تا جایی که ممکن است به انتها می رسانند و سپس مهره را با یک آچار ساده یا آچار فرانسه به دنده آخر رسانده و محکم می شود.

2-    روش اتصالات پرسی

این روش هم بسیار آسان است اما احتیاج به پرس دارد. از آنجا که اتصالات پرسی به مهره احتیاج ندارند علاوه بر سبکی وزن ، ارزان تر هم هستند.
در این روش هم اول لوله کالیبر می شود. حلقه استیل بر روی لوله قرار می گیرد و  لوله وارد اتصال پرسی می شود و باید مطمئن شد که لوله به طور کامل وارد اتصال شده است. سپس حلقه را به سمت اتصال برده و با یک دستگاه پرس برقی یا دستی پرس می شود.

مشخصات فنی لوله و اتصالات نیوپایپ

ساختار لوله نیوپایپ

محصولات پنج لایه نیوپایپ با توجه به اسم این محصولات مسلما از پنج لایه تشکیل شده اند، لایه اول آن که داخلی ترین لایه محسوب می شود از بهترین نوع پلی اتیلن با درجه تحمل حرارت بالا تولید شده است . بیرونی ترین لایه محصولات نیوپایپ که پنجمین لایه هم محسوب می شود با هم از پلی اتیلن مرغوب با درجه حرارت بالا تولید می شوند. لایه سوم آن از فلر آلومینیوم تشکیل شده است. این لایه ها از طریق چسب به هم متصل می شوند و در واقع لایه دوم و لایه چهارم آن از چسب تشکیل می شود. به همین علت به این محصول لوله های پنج لایه می گویند. استفاده از آلومینیوم در لایه سوم باعث منعطف شدن و طول عمر این لوله ها می شود.
در واقع لایه فلزی مانع عبور اکسیژن می شود و در نتیجه نبود هوا باعث در امان ماندن لایه های داخلی نیوپایپ از زنگ زدگی می شود. انعطاف پذیری این لوله های به این شکل است که در هر جهتی که لازم باشد قابل خم شدن و زاویه دادن هستند.

ویژگیهای خاص لوله و اتصالات نیوپایپ

لوله های پنج لایه نیوپایپ در مقایسه با لوله های فلزی و پلیمری خواص قابل توجهی دارند. لوله های فلزی دچار خوردگی از داخل و خارج می شوند ولی لوله نیوپایپ دچار هیچ خوردگی نمی شود. داخل لوله های فلزی با گذر زمان رسوب گذاری اتفاق می افتد ولی برای نیوپایپ این اتفاق نمی افتد. لوله های پلیمری معمولی در دمای بالا و فشار بالا تحمل لازم را ندارند و تغییر شکل می دهند ولی نیوپایپ تحمل دما و فشار بالا را دارد. لوله های پلیمری معمولی ضریب طولی بالایی دارند ولی برعکس آن ضریب طولی کمی دارند. در لوله های پلیمری معمولی نفوذ اکسیژن وجود دارد ولی برعکس در لوله های پنج لایه نیوپایپ مانند لوله های فلزی هیچ نفوذ اکسیژن وجود ندارد. در حالی که در لوله های پلیمری معمولی هیچ نوع شکل پذیری وجود ندارد ولی لوله های پنج لایه نیوپایپ به راحتی زاویه دلخواه را به خود می پذیرند. لوله های نیوپایپ نسبت به لوله های فلزی و پلیمری بسیار سبک تر و کم وزن هستند. ضریب انتقال حرارت نیوپایپ مانند بقیه لوله های پلیمری بسیار بسیار کم است و نصب آن نسبت به دیگر انواع لوله با سرعت بیشتری انجام می شود.

خدمات پس از فروش نیوپایپ

مرکز خدمات پس از فروش نیوپایپ امکانات زیادی فراهم کرده است تا بهترین خدمات را برای جلب رضایت مشتریان خود فراهم کند. تعدادی از خدماتی که در این مرکز ارائه می شود به شرح ذیل است.

– ارائه آموزش علمی، فنی و کاربردی سرویسکاران به طور کامل و مفید
– آموزش تخصصی به سایر گروه های مربوط به تأسیسات در کل کشور
– سرویس دهی در کوتاه ترین زمان
– مهارت در عرضه خدمات
– مراعات مبانی رفتار مناسب با خریدار
– مراعات مبانی اخلاقی
– مراعات تعرفه های تصویب شده

نکاتی در خصوص لوله کشی نیوپایپ

1- لوله کشی باید طبق دستورالعمل های نیوپایپ انجام شود.
2- استفاده از هر نوع مواد روغنی و روان کننده های شیمیایی در نصب نیوپایپ ممنوع است.
3- برای لوله ها عایق بندی مناسب انجام شود.
4- صفحات نصب در جای خود محکم نصب شود.
5- در اجرای لوله کشی نیوپایپ تمیزکاری و ظرافت کار در کار تو کار و به ویژه روکار مراعات شود.
6- در پایان کار لوله کشی بر طبق فرمهای تست فشار ارائه شده از سوی شرکت نیوپایپ تست فشار سیستم انجام شود.
7- فرم مخصوص تست فشار و ضمانت نامه شرکت در حضور کارفرما و مهندس ناظر کامل شود و به امضاء ایشان برسد.
8- پس از انجام تست فشار آب درون لوله ها به طور کامل خالی شود تا در فصل سرما سیستم دچار یخزدگی نشود.
9- پس از انجام تست فشار و تکمیل فرآیند آن باید روی تمام لوله ها را با ملات سیمان پوشاند تا از خسارت دیدن آن جلوگیری شود.
10- برای اطلاع از جزییات بیشتر نحوه لوله کشی نیوپایپ باید به دفترچه “دستورالعمل اجرا تأسیسات ساختمان با سیستم لوله کشی نیوپایپ” مراجعه شود.

مشخصات فنی

مشخصات فنی لوله نیو پایپ

لوله نیو پایپ از ساختار پنج لایه تشکیل شده است که مناسب برای مصارف ساختمانی و بهداشتی می باشد. این لوله از ترکیب فلز و پلیمر تشکیل شده است که با بهره گیری از خواص فلز و پلیمر می توان برای مصارف مختلف از این لوله ها استفاده کرد و با توجه به تحمل دمایی تا 90 درجه سلسیوس می توان در حوزه های مصرفی بسیار زیادی از این لوله ها بهره برد. برای ساخت لوله پنج لایه نیو پایپ از تکنولوژی روز استفاده شده است که با توجه به متریال استفاده شده، محاسن زیادی نسبت به لوله های قدیمی و فلزی دارد و جایگزین مناسبی برای آن ها در مصارف مختلف می باشد. از نظر اقتصادی لوله نیو پایپ ارزان تر و مقرون به صرفه تر از لوله های فولادی می باشد. لوله پنج لایه نیو پایپ در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاوم می باشد، مانند لوله های قدیمی رسوب پذیری ندارد و مانع از افت فشار در خطوط لوله می شود. وجود آلومینیوم در لایه میانی این لوله با جوش آلتراسونیک باعث شده لوله نیوپایپ مقاومت عالی در برابر فشار داشته باشد و نفوذ پذیری اکسیژن و انبساط طولی را به حداقل مقدار ممکن برساند. عمر مفید های نیو پایپ حدود 50 سال تخمین زده شده است.

مشخصات انواع لوله نیوپایپ

با مقایسه نیو پایپ و لوله های قدیمی در جدول زیر می توان به دوام و استحکام بالا در شبکه های مصرفی اطمینان حاصل کرد که در سیستم های تاسیساتی ساختمانی با ضریب اطمینان کافی می توان از لوله نیو پایپ با عمر طولانی استفاده کرد.

مقایسه خواص لوله های مختلف

مقایسه افزایش طول لوله های گوناگون

ساختار لوله چند لایه

لوله نیو پایپ از پنج لایه تشکیل شده است که در شکل زیر لایه های مختلف مشخص شده است.

جدول فواصل ساپورت در سیستم لوله کشی نیو پایپ

جدول ابعادی لوله نیو پایپ

اتصالات نیو پایپ

اتصالات نیو پایپ که در خطوط لوله کشی نیو پایپ استفاده می شوند با ساختار متریال برنج و روکش نیکل می باشند که روکش نیکل از فرسودگی و خوردگی و رسوب پذیری آن ها طی مدت استفاده جلوگیری می کند که با طراحی و کیفیت عالی در ساخت آن ها می توان در شبکه آب بندی کامل انجام داد و عمر طولانی برای استفاده از لوله های نیو پایپ را تضمین کرد. اتصالات پرسی نیو پایپ به صورت مستقل یا رزوه ای نصب می شود در اتصالات پرسی حلقه استیل بر روی لوله پرس می شود. اتصالات رزوه ای در خطوط نیو پایپ به آسانی انجام می شود که با استفاده از اورینگ ها و مهره و ماسوره کاملا آب بندی می شود.

مزایای لوله پنج لایه نیو پایپ

استفاده از لوله نیو پایپ برای مصارف آبرسانی آب آشامیدنی مطابق با ساختار مناسب و رسوب پذیری و فرسودگی پایین بهداشتی می باشد و برای استفاده از آب سرد و گرم بسیار مطمئن است همچنین برای مصارف پزشکی و انتقال گازهای طبی و سیستم های دیالیز از لوله های نیو پایپ استفاده می شود. لوله های نیو پایپ به دلیل انتقال حرارتی مناسب برای سیستم های گرمایش و سرمایش مناسب می باشد و امکان استفاده طولانی مدت در دمای 90 درجه سلسیوس کارایی این لوله ها را برای سیستم های گرمایش بالا برده است.

کاربرد لوله نیو پایپ

  • مصارف انتقال آب آشامیدنی
  • صنایع پزشکی و بهداشتی
  • صنایع غذایی
  • صنایع شیمیایی
  • صنایع نفت و گاز
  • صنایع پتروشیمی
  • صنایع ماشین سازی و کشتی سازی
  • سیستم های حرارتی و برودتی
  • سیستم های گرمایش و سرمایش از کف

فروشگاه لوله و اتصالات کیان پایپ محصولات آذین لوله را با تخفیف ویژه همراه با پیش فاکتور آنی ارائه می کند.

دکمه بازگشت به بالا