عمومیکسب و کار ویژه

ماشین آلات صنایع دارویی و شیمیایی

ماشین آلات بسته بندی در صنایع دارویی یکی از مهمترین و اصلی ترین تجهیزات در تولید و بسته بندی و ارائه دارو به انواع مختلف مانند، قرص، شربت و کپسول و… می باشد. با توجه به اینکه ماشین الات بسته بندی در خط تولید دارو، بسیار پر اهمیت می‌باشند و صنعت داروسازی روز به روز در حال پیشرفت می باشد، این ماشین آلات در گذر زمان با تغییرات زیادی رو به رو شدند و خود را با نیاز جامعه تطبیق دادند.  قیمت خرید برج خنک کننده مداربسته کوچک اکنون معادل 21800000 تومان می‌باشد.

طراحی و ساخت انواع مخازن و ماشین آلات صنایع غذایی و دارویی و شیمیایی

ما  دراین اینجا سعی داریم شما دوستان عزیز را با کارکرد ماشین آلات داروسازی و انواع آن آشنا کنیم:

آشنایی با نحوه کارکرد ماشین الات بسته بندی داروسازی:

بطور کلی به تجهیزاتی که در خط تولید دارو اقداماتی از قبیل پرکردن محصول، دربندی، لیبل زدن، سیل کردن و…. را انجام می‌دهند ماشین آلات بسته بندی می‌گویند.

در طراحی ماشین آلات داروسازی توجه به این نکات بسیار ضروری می‌باشد ازمهمترین این نکات می توان به دقت بالا در اندازه گیری و عدم آلودگی داروهای تولید شده اشاره کرد و نکته دیگر ماشینی شدن خط تولید و به حداقل رساندن دخالت نیروی انسانی می‌باشد. ماشین آلات بسته‌بندی صنایع دارویی به صورت اتوماتیک عمل می‌کنند.

با توجه عملکردی که هر دستگاه دارد این تجهیزات و ماشین آلات بسته بندی صنایع داروسازی را می توان دسته بندی کرد. از پرکاربردترین آن می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

ماشین آلات پر کن: این نوع ماشین آلات وظیفه پرکردن شربت، کپسول شیاف و… از داروهای تولید شده را دارند. از جمله از دستگاه های آریا ماشین فجر در این زمینه می‌توان به دستگاه پرکن مایعات اشاره کردکه به صورت اتوماتیک کار می کند و برای داروهای مایع کاربرد دارد با توجه به حجم مخصوص عملیات پرکردن شربت را بطری‌های شیشه ای، پلاستیکی و پت انجام دهد.

مرحله بعدی دربندی محصول می‌باشد که باتوجه به سرعت، نوع درب، اندازه درب، دستگاه دربندی وارد عمل می‌شود وعملیات دربندی محصول دارویی شما را بر عهده می‌گیرد. انواع پکینگ برج خنک کننده ، شامل دو نوع اسپلش و فیلمی می‌ باشد.

در گام بعدی دستگاه لیبل زن قرار می‌گیرد که لیبل شما رو با توجه به اندازه، نوع لیبل، ابعاد لیبل و ظروف و موفعیت قرارگیری لیبل روی ظرف؛ تیراژشما در ساعت عملیات لیبل زنی را انجام می‌دهد. این نوع دستگاه انواع مختلفی دارد مانندلیبل زن پشت چسبدار استوانه ای و دو طرفه، لیبل زن  opp، لیبل زن شرینک اسلیو و…که با توجه به پارامترهای که عنوان شد انتخاب می‌شود.

مرحله بعدی شرینک کردن محصول نهایی شماست که در دسته‌های ۶-۱۲—۱۸-۲۴ با توجه به نیازشما بسته‌بندی می گردد.دستگاه بعدی که در مرحله پایانی تولید شما را یاری می‌کند دستگاه کارتن چسب زن و کارتن دربند چسب زن می‌باشد زیر و روی که کارتن‌های  گوناگون  شما را بطور همزمان چسب می‌زند. با این اوصاف می توان دریافت که ماشین آلات بسته بندی در صنایع داروسازی به طرق مختلف از محصول شما محافظت می‌کنند و مانع فاسد شدن مواد دارویی خواهند شد.

ماشین آلات داروسازی چیست؟

ماشین آلات داروسازی به کلیه تجهیزاتی گفته میشود که در خط تولید دارو اقداماتی از قبیل تولید، پر کردن قرص و کپسول و شربت، سیل کردن و بسته بندی و استریل کردن و غیره را انجام می دهند.

در طراحی و تولید تمام این تجهیزات چند موضوع مهم وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به دقت بالا در اندازه گیری، عدم آلوده سازی محیط و داروهای تولید شده و بسته بندی های آنها و همچنین به حداقل رساندن دخالت نیروی دست اپراتور انسانی و مکانیزه شدن عملیات اشاره نمود.به طوریکه در حال حاضر اغلب دستگاه های داروسازی به صورت کاملا اتوماتیک عمل نموده و با شرایط اتاق تمیز و خط تولید دارو کاملا سازگاری دارند.

انواع ماشین آلات داروسازی

تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده در صنایع داروسازی را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی تقسیم بندی نمود که از جمله آنها عملیاتی می باشد که هر یک انجام می دهند. توجه داشته باشید که دستگاه های مورد استفاده در هر یک از گام های تولید دارو دارای زیر مجموعه های متعددی بوده و بر اساس برند تولید کننده و مدل آنها قابلیت های منحصر به فردی در آنها تعبیه و پیاده سازی شده است. از کاربردی ترین ماشین آلات داروسازی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ماشین آلات پر کن در داروسازی

همان طور که از نام این گروه مشخص است، وظیفه اصلی آنها پر کردن کپسول، شربت یا شیاف و همچنین ورق های قرص از داروی تولید شده در گام های قبل می باشد. به عنوان مثال، دستگاه های پرکن کپسول دارای انواع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک بوده و مواد دارویی شیمیایی یا گیاهی را به اندازه استاندارد در مخزن های مخصوص قرار داده و عملیات پرس را در نهایت به منظور عدم نفوذ هوا به درون آن انجام می دهند.

دستگاه قرص ساز از جمله زیر مجموعه های ماشین آلات پر کن می باشد که قادر است قرص هایی با مواد پودری، خمیری و چسبنده و عسلی را تولید می کنند. همچنین لازم به ذکر است که برای رنگ آمیزی قرص یا دراژه ای شدن آن نیز دستگاه های کوتینگ مورد استفاده قرار میگیرد که از نظر ظرفیت و قابلیت ها دارای زیرمجموعه های مختلفی است.

ماشین آلات پر کن مایع داروسازی

نوع دیگری از ماشین آلات پر کن داروسازی برای داروهای مایع کاربرد داشته و برای پر کردن بطری های شیشه ای یا پلاستیکی مورد استفاده قرار میگیرند. این تجهیزات کاملا استریل بوده و امکان نفوذ آلودگی از آنها به درون بطری وجود نداشته و به صورت اتوماتیک عملیات مورد نظر را انجام می دهد.

لازم به ذکر است که مکانیزم و نحوه عملکرد تجهیزات و دستگاه های پرکن و دربند در حالت نیمه اتوماتیک و اتوماتیک با هم متفاوت بوده و به منظور افزایش دقت و حفظ و رعایت مسائل بهداشتی بهتر است نوع تمام اتوماتیک در خط تولید دارو استفاده شود.

ماشین آلات فیلینگ و سیلینگ آمپول

از دیگر انواع دستگاه ها و تجهیزات داروسازی می توان به ماشین های تمام اتوماتیک برای پر کردن و سیل کردن آمپول اشاره نمود. این تجهیزات و دستگاه ها به گونه ای طراحی و مورد استفاده قرار میگیرند که قسمت هایی که با دهانه ظرف آمپول در تماس هستند کاملا استریل بوده و امکان نفوذ آلودگی به درون آن وجود ندارد.

ماشین آلات بسته بندی دارویی

در بسته بندی مواد دارویی و بهداشتی و آرایشی از ماشین آلات متعددی استفاده میشود که از رایج ترین آنها می توان به دستگاه بلیسترکارتونیک اشاره نمود. این گروه از دستگاه های داروسازی قادرند به صورت کاملا اتوماتیک و بدون نیاز به دخالت اپراتور انسانی فرآیندهای مختلف از قبیل بسته بندی انواع کپسول، قرص و آمپول و قوطی و ظروف کرم و لوازم آرایشی را انجام دهند. یکی از ویژگی های اصلی و مهم این دستگاه ها جلوگیری از نفوذ هرگونه هوا به درون بسته بندی می باشد که مانع از فاسد شدن مواد دارویی خواهد شد.

قیمت ماشین آلات داروسازی

قیمت ماشین آلات داروسازی بسیار متغیر بوده و عوامل متعددی بر آنها تاثیرگذار می باشند. از مهم ترین فاکتورها در تعیین قیمت دستگاه های داروسازی قابلیت ها و نحوه عملکرد و اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک دستگاه می باشد. علاوه براین، ظرفیت دستگاه و همچنین قدرت آن در تولید و بسته بندی دارو در مدت زمان مشخص نیز می تواند بر هزینه نهایی خرید این ماشین آلات موثر باشد. پکینگ اسپلش عموما با ایجاد پاشش و اغتشاش در جریان آب خروجی از نازل، سطح مفید انتقال حرارت بین آب و هوا را ایجاد می‌کند.

لازم به ذکر است که ماشین آلات داروسازی متعلق به برندهای خارجی بوده و همگی وارداتی می باشند، به همین دلیل نه تنها نام و میزان اعتبار آن می تواند بر گران یا ارزان بودن این تجهیزات تاثیرگذار باشد، بلکه نوسانات ارز نیز به شدت در این زمینه موثر است. برای استعلام قیمت روز این دستگاه ها می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

دکمه بازگشت به بالا