عمومی

مزایا و معایب داکت اسپلیت ایرانی و خارجی چیست؟

داکت اسپلیت از بهترین و رایج ترین سیستم های تهویه مطبوع برای استفاده در فضاها و محیط های مختلف به شمار می رود. از آنجایی که برخورداری از هوای سالم و پاک، در سلامتی و شادابی افراد بسیار تاثیرگذار است، دستگاه داکت اسپلیت از بهترین گزینه ها در این زمینه می باشد. کارکرد کم صدا، کارایی بالا، قیمت مقرون به صرفه، برخی از مهمترین مزایای این مدل سیستم تهویه مطبوع قلمداد می گردد.

به طور کلی، خرید داکت اسپلیت از بهترین سیستم های تهویه مطبوع برای ایجاد هوای سالم و پاک در فضاهای مختلف به شمار می رود. سرمایش و گرمایش مطلوب، به انضمام تهویه مطبوع کلیه فضاها به صورت همزمان، از نقاط قوت داکت اسپلیت، محسوب می شود. ساختمان اصلی این مدل سیستم تهویه مطبوع از دو بخش مجزا و مستقل کندانسور و هواساز تشکیل می شود. فرآیند تولید و توزیع هوای مطبوع به وسیله اسپلیت ها، از طریق انجام عملیات لوله کشی انجام می گیرد. این دستگاه ها غالبا در سقف کاذب ساختمان نصب و مورد استفاده واقع می شوند.

مزایا و معایب داکت اسپلیت چیست؟

با توجه به توضیحات بالا باید به این نکته اشاره کرد که امروزه رایج ترین دستگاه های سرمایشی و گرمایشی هر خانه، آپارتمان، اداره و… Duct Split inverter است. به همین خاطر بهتر است که علاوه بر آشنایی و معرفی و نحوه ی عملکرد این سیستم، درباره ی مزایا و معایب آن نیز بیشتر بدانیم.

در واقع تمام نمونه های Duct Split inverter چه از نوع داخلی و چه از نوع خارجی این مزایا و معایب یکسان هستند و تنها از لحاظ رابط کاربری و سازگاری با محیط متفاوت هستند.

پس قبل از این که اقدام به خرید این محصول کنید لازم است با ویژگی های این سیستم آشنایی داشته باشید تا مناسب ترین آن را با توجه به محیط و شرایط ساختمان انتخاب کنید.

مزایای داکت اسپلیت چیست؟

1- آماده سازی هوای تازه با اکسیژن مناسب و ارسال به داخل ساختمان:

همان گونه که در قسمت های قبلی ذکر شد، داکت اسپلیت inverter از دو قسمت یونیت داخلی (اواپراتور) و یونیت خارجی تشکیل شده است.اواپراتور  به وسیله ی فن هوای تازه را از بیرون ساختمان مکیده و پس از مراحلی که روی آن انجام می دهد دمای هوا را تنظیم و در نهایت با کانال هایی بین محیط توزیع می کند. پس همواره هوای تازه با اکسیژن بالا به داخل ساختمان ارسال می شود.

2- برگشت هوای داخل ساختمان به اواپراتور و صرفه جویی در مصرف انرژی:

یکی دیگر از مزایای Duct Split inverter این است که هوای مصرفی داخل ساختمان را که دمای مناسبی هم دارد به وسیله دریچه بازگشت هوا به سمت اواپراتور ارسال می کند و در آن جا با هوای تازه ای که از بیرون می آید مخلوط می شود و درواقع با این کار هوای تازه با انرژی  کمتری به دمای محیط ساختمان می رسد. همین موضوع سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد.

3- کاهش آلودگی  با فیلتر کردن هوا:

با وجود فیلتر هایی که در سیستم داکت اسپلیت تعبیه شده است هوایی که به درون دستگاه وارد می شود را تمیز و پاکیزه می کند.

4- استقلال مصرف انرژی هر واحد ساختمانی:

اگر در آپارتمان ها از سیستم Duct Split inverter استفاده شود ، معمولا به ازای هر واحد ساختمانی یک دستگاه مورد نیاز است که مصرف انرژی مستقلی دارد به همین خاطر کلیه هزینه های سرمایشی و گرمایشی و… هر واحد به صورت مستقل محاسبه می گردد.

یکی از بهترین گزینه ها برای تامین گرمایش و سرمایش محیط های بزرگ نظیر فضاهای اداری و ساختمانی، به استفاده از داکت اسپلیت اختصاص پیدا می کند. مصرف پایین برق، در کنار توان و قدرت خنک کنندگی بالا را میتوان از مهمترین مزایای این مدل سیستم تهویه مطبوع برشمرد.

لازم به ذکر است که یک Duct Split را میتوان به جای چندین اسپلیت از نوع دیواری، در فضای مورد نظر استفاده نمود. همچنین، به سبب نصب هواساز یا یونیت داخلی و کندانسور و یونیت خارجی به صورت توکار، در زیبایی و جذابیت محیط، خللی ایجاد نمی شود.

لزوم استفاده از داکت اسپلیت

Duct Split یا کولر گازی چند پنله، از بهترین و کاربردی ترین سیستم های تهویه مطبوع برای انتشار هوای پاک و مطلوب در محیط مورد استفاده تلقی می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در دنیای پیشرفته و مدرن حال حاضر، کلیه سیستم های تهویه مطبوع با اعمال و تلفیق تکنولوژی ها و فناوری ها و دانش روز دنیا ساخته و پرداخته می شوند. این امر در تامین سطح رفاه و آسایش افراد بسیار تاثیرگذار و مؤثر است. به منظور جلب رضایت و آسودگی خاطر مصرف کننده، بسیاری از شرکت های تولیدکننده تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، مرغوب ترین قطعات و متعلقات فنی را در ساختار دستگاه های تولیدی خود به کار می برند.

میزان ظرفیت داکت اسپلیت واحد های میانی، همکف (m2) واحد های زیر پشت بام (m2)
مدل 18000 0 تا 40 0 تا 25
مدل 24000 0 تا 50 0 تا 30
مدل 30000 0 تا 60 0 تا 40
مدل 36000 0 تا 85 0 تا 60
مدل 48000 0 تا 110 0 تا 75
مدل 60000 0 تا 150 0 تا 100

تاثیر داکت اسپلیت در ایجاد هوای سالم

داکت اسپلیت به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع رایج و متداول، استاندارد لازم برای شرایط ایده آل تنفسی و هوای سالم را در فضای بسته ایجاد می کند. بدون تردید، نقش و اهمیت هوای سالم در ایجاد طراوت و شادابی در افراد را نمیتوان نادیده انگاشت. به منظور تولید و توزیع هوای سالم و پاک، در ورودی هوای سیستم های تهویه مطبوع، غالبا از فیلترهای مختلف استفاده می شود. در پرتو تعبیه فیلتر و انجام فرآیند فیلتراسیون و پاکسازی، کلیه آلودگی ها اعم از ویروس ها، گردوغبار و باکتری های مضر از بین می روند. بنابراین، خرید داکت اسپلیت از بهترین راهکارها برای ایجاد هوای سالم، پاک و خالص در محیط محسوب می شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کاهش چشمگیر هزینه های نگهداری، نصب سریع و آسان، استفاده از دستگاه های داکت اسپلیت را در دستور کار بسیاری از افراد قرار داده است. همچنین، مکانیزم سرمایش و گرمایش به وسیله این مدل سیستم تهویه مطبوع، از طریق جریان هوای درون یونیت داخلی و مکش هوا صورت می پذیرد. علاوه بر این، راندمان و بازده سرمایشی بالا، قدرت خنک کنندگی مطلوب، کیفیت ساخت مناسب، طراحی کاربردی، قیمت مقرون به صرفه و عملکرد و کارکرد کم صدا، از مهمترین ویژگی های داکت اسپلیت تلقی می گردد.

قطعات و متعلقات به کار رفته در ساختار، نوع و مدل کمپرسور، ظرفیت سرمایش و گرمایش و نوع گاز مبرد، برخی از فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت داکت اسپلیت به حساب می آیند.

جهت خرید داکت اسپلیت به سایت تاسیسات دات کام مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا