عمومیکسب و کار ویژه

نقشه تابلو سه فاز آسانسور

تابلو سه فاز تشکیل شده از سه فیوز برای ایمنی سیم کشی آسانسور که بر اثر اضافه جریان ناشی از اتصالات کوتاه به وچود می آید. تابلو سه فاز دارای شینه نول و ارت و ترمینال های سه فاز و نول و ارت است . دو کلید مینیاتوری نیز (روشنایی چراغ تونلی و ..) درون آن تعبیه شده است. بر روی درب آن نیز یک کلید سه فاز غلطکی و سه چراغ سیگنال وجود دارد. روشن بودن چراغ ها نشان دهنده وجود سه فاز و دلیل کلید سه فاز قطع کامل مدار سه فاز اسانسور است.

با چرخاندن کلید گردان روی این تابلو، برق کل سیستم آسانسور، بجز برق روشنایی ها و پریزها قطع خواهد شد.

تابلو سه فاز، برق ۳ قسمت مختلف را تامین می کند:

 1. برق موتور و تابلوی کنترل
 2. برق چراغ های چاله آسانسور و اتاقک موتورخانه
 3. برق پریزهای چاله آسانسور و اتاقک موتورخانه

کابل اصلی برق آسانسور :

برق تمام سیستم آسانسور، چراغ ها و پریزهای موجود در موتورخانه و چاله آسانسور توسط یک کابل ۵ رشته که از کنتور عمومی می آید تامین می شود. کنتور عمومی برای ساختمان هایی که آسانسور دارند، یک کنتور ۳ فاز است که تمامی ساکنین آن مجتمع مسکونی در پرداخت هزینه های مصرفی آن شریک هستند. این کنتور در کنار سایر کنتورهای برق، یعنی در تابلوی کنتورها نصب می شود.

کابل سه فاز:

اینکه این کابل ۵ رشته ای از چه نمره ای باشد بستگی به توان موتور، ظرفیت آسانسور، راندمان موتور و پارامترهای دیگر تعیین میشود.

معمولاً برای آسانسورهای -۵/۵ کیلو وات و کمتر- و تا ارتفاع ۶ طبقه ، که ظرفیت جابجایی ۴ تا ۶ نفر را دارند، از کابل ۵ در ۶ استفاده می شود. و برای موتورهای آسانسور با توان ۹/۵ کیلو وات که معمولاً ظرفیت جابجایی ۱۰ نفر را دارند، از کابل ۵ در ۱۰ استفاده می‌شود.

از این ۵ رشته سیم، ۳ رشته برای فازهای برقِ ۳ فاز، یک رشته برای نول و یک رشته برای ارت استفاده می شود.

نکته: وقتی می گوییم یک کابل ۵ در ۶ (۵*۶) است، یعنی در داخل آن کابل ۵ رشته سیم با نمره ۶ قرار گرفته است.

پس این کابل اصلی بایستی از کنتور عمومی شروع شود و با استفاده از لوله برق فولادی یا لوله برق نسوز به داخل چاله آسانسور برسد و بعد از آنجا به سمت بالا و تا اتاقک موتورخانه امتداد یابد و به تابلو  وصل شود. لوله های فولادی یا لوله های نسوز که کابل اصلی از داخل آن رد شده بایستی به فاصله هر ۲ متر به دیواره چاله آسانسور با بست محکم شود.

توجه کنید که چون تابلو سه فاز  در نزدیکی درب ورودی به موتورخانه نصب می شود، شما بایستی طول کابل برق اصلی را کمی بلندتر در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که بعداً طول کابل کوتاه نمی آید.

نصب تابلو سه فاز آسانسور:

 • ابتدایی ترین کار مرحله راه اندازی (برق کشی اسانسور) است
 • تابلوی سه فاز توسط 4 پیچ و رول پلاک و در حوالی تابلو فرمان اسانسور و در ارتفاع 120 الی 140 سانتی متر از کف موتور خانه نصب می گردد.(بهتر این است نزدیک درب ورودی موتور خانه قرارگیرد).

کابل کشی تابلو سه فاز :

توسط  کابل سه فاز  که از درون چاه اسانسور به موتور خانه می رسانیم و فاز R-S-T را به ترمینال های تابلو وصل می کنیم. و سیم نول کابل (معمولا به رنگ آبی است) را به شینه نول و سیم زرد-سبز را به شینه ارت وصل میکنیم.

بعد از وصل برق ورودی تابلوی سه فاز از ترمینال های خروجی تابلو (RST, نول و ارت) بهمرا یک سیم به تابلو فرمان وصل میکنیم.

 • RST تابلوی سه فاز به RST تابلو فرمان وصل می شود.
 • نول هر دو تابلو بهم وصل می شوند.
 • شینه ارت هر دو تابلو نیز به یکدیگر وصل می شوند.
 • خروجی کلید مینیاتوری هم به ترمینال FLC تابلو فرمان وصل می گردد.
 • تمام سیم های یاد شده درون داکت قرار گرفته و به سمت تابلو فرمان هدایت می شوند.
 • حتما از شماره و سرسیم استفاده گردد.

 

برای خرید تابلو سه فاز آسانسور با کمترین قیمت با ما تماس بگیرید. بعنوان تولید کننده انواع قطعات آسانسور آماده خدمت رسانی به شما می باشد.

تابلو قدرت آسانسور

تابلو سه فاز بعنوان اصلی ترین عامل محرکه آسانسور مباشد که بسیار پر کاربرد است. تابلو سه فاز آسانسور در قسمت الکتریال مورد نصب و راه اندازی قرار می گیرد.

تابلو سه فاز از سه فیوز اصلی تشکیل شده است که برای ایمنی سیم کشی آسانسور می باشد. این تابلو باید در قسمت موتورخانه آسانسور قرار گیرد و برای انتقال برق سه فاز و تک فاز به دیگر تجهیزات آسانسور استفاده می شود.

این وسیله برای انتقال برق سه فاز و تک فاز به دیگر تجهیزات آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد.گفتنی است : تابلو سه فاز تشکیل شده از سه فیوز برای ایمنی سیم کشی آسانسور است.و برای هر آسانسوری استفاده از این وسیله ضروری است.

نقشه تابلو برق سه فاز

یکی از وظایف مهم تابلو سه فاز آسانسور تامین برق مورد نیاز قطعات مختلف است.این وسیله برق چراغ‌های چاله آسانسور و اتاقک موتورخانه ، برق موتور و تابلوی کنترل و برق پریز‌های چاله آسانسور و اتاقک موتورخانه را تامین می کند.گفتنی است : در بیشتر آسانسورها از دو مدل تابلو سه فاز سکسیونری و تابلو سه فاز فیوزباکس استفاده می گردد.چرا که این دو مدل از استاندارد لازم در هنگام نصب برخوردار هستند.

انواع تابلو برق آسانسور

بسیاری از قطعات مهم و کاربردی اسانسور در قسمت موتورخانه نصب و راه اندازی می شوند.برخی از این قطعات شامل ، موتور آسانسور ، تابلوفرمان ، گاورنر ، فلکه هرزگرد ، نجات اضطراری و سایر قطعات است.

قیمت تابلو برق آسانسور

جعبه سه فاز نیز در این بخش نصب می شود.این وسیله علی رغم ساختار ساده دارای وظیفه ای مهم است.و آن هم انتقال برق سه فاز و تک فاز به دیگر تجهیزات آسانسور است.گفتنی است : تابلو سه فاز دارای شینه نول و ارت و ترمینال‌های سه فاز و نول و ارت است. دو کلید مینیاتوری نیز  درون آن تعبیه شده است.

تابلو سه فاز یکی از قطعات پر کاربرد قسمت الکتریکال آسانسور است.که در موتورخانه مورد نصب و راه اندازی قرار می گیرد.تابلو سه فاز آسانسور توسط ۴ پیچ و رول پلاک و در حوالی تابلو فرمان آسانسور و در ارتفاع ۱۲۰ الی ۱۴۰ سانتی متر از کف موتور خانه راه اندازی می شود.این وسیله علی رغم ساختار ساده دارای وظیفه ای مهم در آسانسور است.

در واقع توزیع برق به قسمت های مختلف توسط تابلو سه فاز انجام می گیرد.بر روی درب این قطعه یک کلید سه فاز غلطکی و سه چراغ سیگنال وجود دارد. روشن بودن چراغ‌ها نشان دهنده وجود سه فاز و دلیل کلید سه فاز قطع کامل مدار سه فاز آسانسور است.

بخش های مختلف تابلو سه فاز

 • سه فیوز برای ایمنی سیم کشی آسانسور
 • شینه نول و ارت و ترمینال ۳ فاز
 • دو کلید چراغ دار
 • یک کلید سه فاز غلطکی

گفتنی است چراغ های تعبیه شده در روی درب به تابلو سه فاز آسانسور نشان دهنده برق در تابلو سه فاز آسانسور می باشد که از این رو سرویس کار می‌تواند به راحتی به واسطه یک کلید سه فاز غلطکی برق آسانسور را قطع نماید.

تابلو سه فاز آسانسور سه بخش را نیز کنترل می کند. که شامل :

 • برق موتور و تابلوی کنترل
 • برق چراغ های چاهک آسانسور و اتاقک موتورخانه
 • برق پریز چاهک آسانسور و اتاقک موتورخانه

تابلو سه فاز آسانسور

همانطور که گفته شد : جعبه سه فاز یکی از قطعات پرکاربرد آسانسور است.که در مرحله پایانی نصب ، راه اندازی می گردد.این وسیله از سه فیوز برای ایمنی سیم کشی آسانسور تشکیل شده است.

تابلو سه فاز دارای شینه نول و ارت و ترمینال‌های سه فاز و نول و ارت است. دو کلید مینیاتوری نیز  درون آن تعبیه شده است.استفاده از تابلو سه فاز در پروژه های مختلف نصب و راه اندازی آسانسور ضروری است.این وسیله در موتورخانه آسانسور و نزدیک تابلوفرمان نصب می گردد.

برق تمام سیستم آسانسور از کنتور عمومی تامین می‌شود، کنتور عمومی برای ساختمان‌هایی که آسانسور دارند، یک کنتور ۳ فاز است که محل نصب آن در کنار سایر کنتور‌های برق، یعنی در تابلوی کنتور‌ها نصب است. تابلو سه فاز تشکیل شده از سه فیوز برای ایمنی سیم کشی اسانسور که بر اثر اضافه جریان ناشی از اتصالات کوتاه به وجود می‌آید. تابلو سه فاز دارای شینه نول و ارت و ترمینال‌های سه فاز و نول و ارت است. دو کلید مینیاتوری نیز (روشنایی چراغ تونلی و ..) درون آن تعبیه شده است. بر روی درب آن نیز یک کلید سه فاز غلطکی و سه چراغ سیگنال وجود دارد. روشن بودن چراغ‌ها نشان دهنده وجود سه فاز و دلیل کلید سه فاز قطع کامل مدار سه فاز اسانسور است.

تابلو سه فاز، برق ۳ قسمت مختلف را تامین می‌کند:

 • برق موتور و تابلوی کنترل
 • برق چراغ‌های چاله آسانسور و اتاقک موتورخانه
 • برق پریز‌های چاله آسانسور و اتاقک موتورخانه

کابل اصلی برق آسانسور :

برق تمام سیستم آسانسور، چراغ ها و پریزهای موجود در موتورخانه و چاله آسانسور توسط یک کابل ۵ رشته که از کنتور عمومی می آید تامین می شود. کنتور عمومی برای ساختمان هایی که آسانسور دارند، یک کنتور ۳ فاز است که تمامی ساکنین آن مجتمع مسکونی در پرداخت هزینه های مصرفی آن شریک هستند. این کنتور در کنار سایر کنتورهای برق، یعنی در تابلوی کنتورها نصب می شود.

کابل سه فاز:

اینکه این کابل ۵ رشته ای از چه نمره ای باشد بستگی به توان موتور، ظرفیت آسانسور، راندمان موتور و پارامترهای دیگر تعیین میشود.

معمولاً برای آسانسورهای -۵/۵ کیلو وات و کمتر- و تا ارتفاع ۶ طبقه ، که ظرفیت جابجایی ۴ تا ۶ نفر را دارند، از کابل ۵ در ۶ استفاده می شود. و برای موتورهای آسانسور با توان ۹/۵ کیلو وات که معمولاً ظرفیت جابجایی ۱۰ نفر را دارند، از کابل ۵ در ۱۰ استفاده می‌شود.

از این ۵ رشته سیم، ۳ رشته برای فازهای برقِ ۳ فاز، یک رشته برای نول و یک رشته برای ارت استفاده می شود.

نکته: وقتی می گوییم یک کابل ۵ در ۶ (۵*۶) است، یعنی درتابلوهای برق با مهار انرژی الکتریکی، جریان و فشار برق می توانند برق ورودی به دستگاه ها را کنترل نمایند تا از ایجاد آسیب در موتور آن ها جلوگیری شود و امنیت تجهیزات در برابر برق تضمین شود.

در این میان تابلوهای برق تک فاز و سه فاز از محبوب ترین و پر کاربردترین انواع تابلوهای برق در صنایع برقی و مصارف خانگی می باشند که البته تابلوهای سه فاز بسیار پر کاربردتر هستند.

در واقع تابلوهای برق سه فاز برای تغذیه یک تا چند مصرف کننده سه فاز، توسط یک ولتاژ ورودی سه فاز به کار می روند و از این نظر برای استفاده در اکثر تجهیزات مورد استفاده در صنعت از این تابلوها کمک می گیرند.

بنابراین ما در این مطلب ابتدا طریقه سیم کشی تابلو برق سه فاز را به شما آموزش خواهیم داد و بعد درباره توصیه های مهمی که در هنگام بستن تابلو برق سه فاز باید آن ها را عایت نمایید، صحبت می کنیم.

پس از شما دعوت می کنیم که تا انتهای این نوشته ما را همراهی نمایید تا درباره سیم کشی تابلوهای برق سه فاز بیشتر بدانید.

 

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

شیوه انجام سیم کشی تابلو برق سه فاز

وقتی که جریان کمتر از 7.5 کیلو وات باشد از تابلو برق تک فاز و وقتی بیشتر از این میزان باشد از تابلوی برق سه فاز استفاده می شود. در صورتی که بخواهید برای واحد مسکونی خود که جریان آن بیش از حد مجاز است یک تابلوی برق نصب نمایید، توصیه ما این است که از همان تابلوی برق سه فاز کمک بگیرید.

به منظور سیم کشی سه فاز صفحه توزیع و نصب تابلو برق سه فاز باید طبق مراحل زیر عمل نمایید:

1- در ابتدا لازم است که ولت سنج سه فاز را وصل کنید.

2- MCCB یا همان قطع کننده مدار تولید شده را به عنوان کلید اصلی از سه بخش فاز ورودی به سه فاز ورودی به نام های B، Y، R متصل نمایید.

3- حالا باید سه بار خروجی (B، Y، R) از MCCB (قطع کننده مدار) را به DP (دو قطب SP، RCD، MCB (تک قطب MCB و بار) وصل کنید.

توجه داشته باشید که برای هر سه صفحه توزیع مختص اتاق ها و دیگر نقاط منزلتان لازم است که مشابه همین مراحل را تکرار نمایید.

آموزش طریقه سیم کشی تابلو برق سه فاز در زمان افزودن یک وسیله الکتریکی به آن

برای انجام سیم کشی تابلو برق سه فاز در زمانی که بخواهید یک وسیله الکتریکی به آن اضافه کنید، باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

1- قطع کننده برق اصلی را در جعبه کلید قطع کنید و سپس آن را قفل نمایید تا در حین کار بر روی مدار، کسی آن را روشن نکند. این کار تنها در صورتی واجب است که بخواهید مداری را به یک تابلوی سه فاز که از قبل فعال شده است، اضافه کنید. از این که تابلو برای قطع کننده های برق سه فاز مناسب است حتماً مطمئن شوید.

2- پوشش تابلو برق را با استفاده از یک پیچ گوشتی سر صاف باز کرده و بردارید. در ادامه هم پایانه های اصلی برق را با فازمتر تست کنید تا مطمئن شوید که برق کاملاً قطع شده است.

3- با کمک یک پیچ گوشتی سر صاف، یک بریکر یا قطع کن سه فاز را در یکی از شکاف های مربوط به بریکر نصب نمایید.

4- سه سیم از تابلوی برق را به دستگاهی که می خواهید برق را به آن بفرستید، بکشید. انتهای سیم ها را با استفاده از سیم چین جدا نمایید، سپس هر یک از این سه سیم را در یکی از سه پایه بریکر قرار دهید و آن ها را با استفاده از پیچ گوشتی سر صاف محکم کنید.

5- یک سیم ارت را از تابلو برق به دستگاه الکتریکی مد نظر خود بکشید و انتهای سیم ها را با استفاده از سیم چین جدا کنید. سپس سیم را با استفاده از یک پیچ گوشتی سر صاف روی اتصال به زمین تابلو برق وصل کنید. این روند را برای دیگر مدارهای اضافی هم تکرار نمایید.

6- با استفاده از پیچ گوشتی سر صاف، دوباره پوشش پنل را نصب کنید. اکنون تابلو برق سیم کشی شده است و شما باید همه مدارها را به نقاط پایانی آن ها در دستگاه های الکتریکی خاتمه داده و مدارها و دستگاه ها را پیش از وصل برق با میگر یا مگا اهم تستر تست کنید.

توصیه های مهم در هنگام بستن تابلو برق سه فاز

* در ساخت تابلو برق سه فاز از سیم اتصال به زمین استفاده شده است که به رنگ سبز می باشد.

* سیم های سه فاز به ترتیب زرد، قرمز و آبی هستند. سیم نول نیز مشکی رنگ می باشد.

* برای روشن و خاموش کردن تابلو برق سه فاز از کلید گردان استفاده شده است.

* به منظور ساخت تابلو برق سه فاز، دو نقشه داخلی و رایزر دیاگرام طراحی می شود.

* در هنگام ساخت و بستن آن، تمام نکات ایمنی رعایت می شود.

* شین ها با رنگ نسوز رنگ آمیزی می شوند.

* حتماً از کلید ورودی خودکار استفاده کنید. در صورتی که کلید و فیوز را به صورت جداگانه به کار می برید باید کلید را قبل از فیوز نصب نمایید تا با خاموش کردن کلید، فیوز هم قطع شود.

* بهتر است از فیوز فشنگی استفاده نمایید.

استاندارهایی که در طراحی و ساخت تابلو برق سه فاز باید رعایت شود

در ساخت و  سه فاز، قطعات و تجهیزات خاصی به کار برده می شود که براساس نوع و محلی که قرار است تابلو برق در آنجا نصب شود، متغیر هستند. این تجهیزات شامل کنتاکتور، بی متال، فیوز، کلید مینیاتوری، کلید حرارتی، کلید کامپکت، کلید محافظ جان، پوش باتن یا شستی فرمان، چراغ سیگنال، تایمر ومی باشند.

بر اساس مشخصات پروژه، الزامات عملکردی و استانداردهای نظارتی، باید در طی مراحل طراحی تابلو برق سه فاز و همچنین تابلو برق صنعتی ملاحظاتی را در نظر گرفت.

* انتخاب تابلو برق مناسب و فضای کافی برای نصب تجهیزات

در طراحی این تابلوهای برق باید اسکلت تابلو را به نحوی انتخاب کرد که برای نصب تجهیزات و سیم کشی لازم، فضای مناسب وجود داشته باشد. همچنین توصیه می شود که حتماً اضافه کردن چند مصرف کننده دیگر را در برنامه خود داشته باشید، چرا که ممکن است در صورت وجود فضای کافی مجبور به توسعه تابلو شوید.

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید این است که تابلو برق را باید بنا به محیطی که می خواهید در آن قرار بگیرد، طراحی نمایید.

مثلاً شاید تابلو برق در مکانی قرار بگیرد که لازم باشد برای آن درهای خاصی در نظر گرفته شود، یا این که تابلو در محیطی با دمای بالا بوده و شما نیاز دارید که از یک فن تهویه هوا به منظور ثابت نگه داشتن دمای عملیاتی تابلو برق در یک درجه ایده آل استفاده کنید.

در صورتی که اعمال کنترل دما لازم باشد، شما باید دسترسی آسان به ورودی های هوا و دریچه های آن را فراهم کنید. همچنین باید دسترسی مناسبی به فیلترها ایجاد کنید تا در صورت لزوم بتوانید آن ها را جایگزین نمایید.

از آنجایی که یکی از تخلفات رایج در طراحی برق، در نظر نگرفتن فضای مناسب برای سیم کشی و دیگر موارد مهم می باشد، بار دیگر بر موضوع در نظر گرفتن فضای کافی تایید می کنیم.

* در نظرگرفتن سایز سیم ها و نوع قطعات

زمانی که می خواهید اندازه سیم ها و نوع قطعات را انتخاب نمایید باید به دو قانون مهم توجه داشته باشید:

1- لازم است که سیم ها بر اساس جریان بار سایز شده و در مقابل حفاظت از مدار بر مبنای اندازه سیم ها صورت بگیرد. در واقع باید اندازه سیم ها را به نحوی انتخاب کنید که خیالتان راحت باشد که مدار قادر به تامین جریان بار مورد نیاز خواهد بود. هر چه از مدار بهتر محافظت شود، سیم ها کمتر گرم شده و خطر آتش سوزی کاهش پیدا می کند.

2- قطعاتی که انتخاب می شوند باید بتوانند تا حد مناسبی ولتاژ و جریان موجود را تحمل نموده و مطابق نیاز عمل نمایند.

* استفاده از لیبل

چون لیبل زدن در این تابلوها یک استراتژی است که باعث صرفه جویی در زمان و کاهش احتمال خطا در نگهداری، آزمایش و تعمیرات می شود، باید همه سیم ها، پایانه ها و اجزای موجود در تابلو برق سه فاز دارای لیبل باشند. این لیبل ها باید کاملاً در برابر شرایط محیطی مختلف مقاوم باشند تا بتوانند خوانایی خود را حفظ کنند و نابود نشوند.

* توجه به مقاوم بودن درب تابلو برق

علی رغم این که شاید بعضی ها درهای تابلو برق را جز گزینه های ثانویه در نظر بگیرند، اما باید بگوییم که درها هم اهمیت بسیاری در عملکرد اجزای داخلی تابلو دارند.

بنابراین باید به حد کافی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، دماهای مختلف، مواد شیمیایی تمیز کننده ها مقاوم باشند. در ضمن درهای جلویی تابلو برق را می توان بر حسب نیاز از جنس فلزی یا پلاستیکی انتخاب کرد.

چنانچه تمایل دارید با آشنا شوید، بر روی لینک آن بزنید تا بتوانید این مقاله کاربردی را هم مطالعه نمایید.

کاربرد تابلو برق سه فاز

از تابلوهای برق سه فاز در صنایع بزرگی مثل صنایع غذایی یا صنایع تولید لباس استفاده می شوند تا بتوانند امنیت دستگاه ها و موتورهای الکتریکی پر مصرف و قدرتمند را تامین نمایند.

همچنین در خانه های مسکونی که از وسایلی مثل ماینر استفاده می شود که ولتاژ زیادی دارند، می توان برای امنیت دستگاه از تابلوهای برق سه فاز استفاده کرد. در این تابلوها اختلاف ولتاژ بین هر کدام از فازها با همدیگر 380 ولت بوده و اختلاف ولتاژ بین فاز با نول 220 ولت می باشد. در ضمن تابلوهای برق سه فاز دارای 4 سیم می باشند که سه سیم آن ها رسانا و یک سیم خثنی است.

* نیرو از سه منبع دریافت می کند.

* ولتاژ مربوط به آن 415 می باشد.

* جهت تکمیل مدار به 4 عدد سیم احتیاج است.

* برای استفاده های سنگین تجاری مناسب می باشد.

* دارای منبع تغذیه مداوم می باشند.

* به لحاظ هزینه نسبت به تنظیمات تک فاز به صرفه تر هستند.

انواع تابلو برق سه فاز

تابلوهای برق سه فاز انواع مختلفی دارند. ساخت این تابلوها بستگی به تنوع آن ها می تواند متفاوت باشد، اما همه آن ها از یک اصول کلی پیروی می کنند.

از جمله این تابلوها می توانیم تابلوهای برق سه فاز ایستاده، تابلو برق 3 فاز دیواری، تابلو سه فاز میزی و تابلو برق سه فاز رک و … را نام ببریم.

همچنین تابلوهای برق سه فاز ایستاده قابل دسترس، تابلو برق سه فاز سلولی، تابلو برق سه فاز تمام بسته دیواری که هر یک دارای زیر مجموعه هایی با نام فرعی، اصلی و نیمه اصلی می باشند، جز دیگر تابلوهای برق سه فاز هستند.

جمع بندی

در این مطلب هر آنچه که لازم بود شما درباره نحوه سیم کشی تابلوهای برق سه فاز بدانید را در اختیار شما قرار دادیم و متوجه شدیم که این تابلوها کاربرد گسترده ای در قسمت های مختلف از جمله صنایع، سازمان های تجاری و سازمانی و کارنجات دارند.

از آنجایی که تابلوهای برق سبب افزایش امنیت مالی و جانی انسان ها در برابر برق شده است تا بتواند آسایش را برای آن ها به ارمغان بیاورد، لازم است برای نصب و سیم کشی آن ها از افراد خبره کمک گرفته شود.

چرا که قطعاً می توانید حدس بزنید که اگر سیم کشی تابلوهای برق سه فاز به خصوص در محیط های صنعتی و تجاری به افراد مبتدی سپرده شود، علاوه بر خسارات مالی که به همراه خواهد داشت، می تواند جان انسان ها را در معرض خطر قرار دهد.

بنابراین اگر نمی خواهید ریسک کنید و جان و مال خود و اطرافیانتان را به خطر بیندازید، می توانید از برقکاران حرفه ای مجموعه تاسیسات 24 ساعته برای این منظور کمک بگیرید و خیال خود را از هر بابت آسوده نمایید.

تمام مجریانی که در این مجموعه به فعالیت می پردازند از فیلترهای متعددی برای تشخیص صلاحیت فردی و فنی خود عبور داده شده اند و در نهایت بهترین آن ها انتخاب شده اند تا ما بتوانیم خدمات با کیفیتی را به مشتریان خود عرضه نماییم.

همچنین کلیه خدمات در این مجموعه شامل ضمانت می باشند تا اگر شما مشتریان عزیز به هر دلیلی از نتیجه کار راضی نبودید، بار دیگر بتوانید همان خدمت را به صورت رایگان از ما دریافت نمایید.

پس برای این که در زمان و هزینه های خود صرفه جویی نمایید و سیم کشی تابلو برق سه فاز خود را به راحتی انجام دهید، همین حالا دست به کار شوید و سفارش خود را از دو طریق زیر ثبت نمایید تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود:

*

*

خلاصه ای از آنچه درباره نحوه سیم کشی تابلو برق سه فاز گفته شد

 • زمانی که جریان برق در یک واحد مسکونی بیش از حد مجاز است، بهتر است که از تابلو برق سه فاز استفاده نمایید.
 • بهتر است که برای خاموش و روشن کردن تابلو برق سه فاز از کلید گردان کمک بگیرید.
 • از جمله استانداردهایی که در طراحی و ساخت تابلو برق سه فاز باید رعایت شود، می توان به انتخاب تابلو برق مناسب و فضای کافی برای نصب تجهیزات و در نظرگرفتن سایز سیم ها و نوع قطعات اشاره کرد.
 • تابلوهای برق سه فاز می توانند امنیت دستگاه ها و موتورهای الکتریکی پر مصرف و قدرتمند را تامین نمایند.

منابع فارسی: ، ،

 

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 50.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

 1. در صفحه ، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.
 2. با شماره های قسمت ، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

نظر آقای محمدزاده در مورد تجربه استفاده از خدمات مجموعه تاسیسات 24 ساعتهسرویس آموزش‌های تخصصی : موتورخانه آسانسور شامل دو تابلو است یکی تابلو فرمان آسانسور و دیگری تابلو برق آسانسور است. کنترل آسانسور توسط میکروکنترلر موجود در تابلو برق و با استفاده از کنتاکتور‌های فرمان و دیگر المان‌ها انجام می‌شود. کیفیت قطعات استفاده شده در تولید تابلو در انتخاب تابلوی آسانسور اهمیت بسیاری دارد. برای مثال استفاده از کنتاکتور‌های نامرغوب باعث می‌شود که صدای جذب کنتاکتور‌ها در هنگام استفاده از آسانسور آزار دهنده شود.

تابلو فرمان آسانسور
یکی از مهمترین قطعات الکتریکی آسانسور که در نصب آسانسور  تابلو فرمان آسانسور می‌باشد. تابلو فرمان آسانسور وظیفه کنترل آسانسور را به عهده دارد و محل نصب آن در موتورخانه آسانسور است. این تابلو جهت حرکت و سرعت موتور، ترمزها، درب کابین و … را کنترل می‌کند، وضعیت و موقعیت کابین آسانسور را در هر لحظه تشخیص می‌دهد و درخواست‌های ارسال شده از کابین و طبقات را بررسی و پردازش می‌کند و فرمان‌های لازم را صادر می‌کند.

انواع تابلو فرمان:

 • تابلو فرمان دو سرعته
 • تابلو فرمان تک سرعته (درایو دار VVVF)

تابلو فرمان دو سرعته آسانسور
تابلو فرمان دو سرعته با استفاده از موتور‌هایی با دو سیم پیچ می‌تواند در دو سرعت متفاوت کار کند. در این نوع تابلو، از آنجایی که موتور به صورت مستقیم راه اندازی می‌شود، جریان راه اندازی بالایی دارند و باعث کاهش طول عمر موتور می‌شود. علاوه بر این جریان راه اندازی بالا موجب نوسان ولتاژ شده و سایر مصرف کننده‌ها تحت تاثیر قرار می‌دهد.
در تابلو فرمان دو سرعته شروع حرکت با سرعت بالا است و پس از نزدیک شدن به مقصد از میزان سرعت کاسته می‌شود و در مقصد متوقف خواهد شد. در این نوع آسانسور‌ها تغییر سرعت کاملاً محسوس است و کابین آسانسور جابه جایی‌های ناگهانی خواهد داشت.

نقشه تابلو فرمان آسانسور با موتور دو سرعته به شکل زیر است:

تابلو فرمان آسانسور درایو دار

اینورتر یا درایو دستگاهی برای تبدیل جریان مستقیم برق به جریان متناوب است و با ایجاد تغییردر فرکانس و ولتاژ دور موتور الکتریکی را کنترل می‌کند. استفاده از اینورتر باعث صرفه جویی در مصرف برق می‌شود و طول عمر آن‌ها را افزایش می‌دهد. اینورتر‌ها می‌توانند دور موتور را از صفر تا چندین برابر دور نامی نوشته شده روی پلاک موتور تغییر دهند. در تابلو فرمان آسانسور درایو دار، موتور با استفاده از درایو و به آرامی راه اندازی می‌شود و حرکت‌های ناگهانی نخواهد داشت. در آسانسور‌های درایو دار بر خلاف آسانسور‌های دو سرعته سطح تراز کف کابین دقیق است و درایو سطح ایده آل جهت توقف آسانسور را تنظیم می‌کند و با طبقات هم سطح می‌شود. نصب تابلو فرمان درایو دار هزینه بیشتری نسبت به تابلو فرمان دو سرعته دارد، اما این هزینه اضافی به علت صرفه جویی در مصرف برق و افزایش طول عمر موتور جبران خواهد شد.

نقشه تابلو فرمان آسانسور درایور دار به شکل زیر است:

ترمینال‌های مخصوص موتور آسانسور:

 •  K۳۰: حالت استراحت اجباری
 •  ۴BS: سنسور فیدبک ترمز
 •  EC۱: قطع کن سرعت تند
 •  ECN: قطع کن سرعت تند
 •  ۸۰: ارت یا زمین
 •  FTO: ترموسات حرارتی موتور
 •  LOV: لامپ فعال شدن اضافه وزن

ترمینال‌های مخصوص اتصالات قطعات الکتریکی:

 •  RS۲ , RS۱: ارتباط سریال
 •  ۱CF: سنسور ایست طبقه
 •  CF۳: سنسور دورانداز
 •  Can: دورانداز اجباری بالا
 •  CA۱: دورانداز اجباری پایین
 •  OVL: اضافه بار کابین
 •  CRV: مشترک ریوزیون کابین
 •  MRV: مشترک ریوزیون تابلو
 •  JU۱: ریوزیون کابین جهت پایین
 •  JU۲: رویزیون کابین جهت بالا
 •  FUL: حداکثر ظرفیت کابین
 •  ۵۱: مشترک تغذیه سنسور‌ها
 •  DO: فرمان باز کردن مجدد درب اتوماتیک
 •  PHC: فتوسل
 •  ۵KT: کنتاکت حد باز شدن درب کابین
 •  DC: فرمان بستن درب اتوماتیک
 •  FIR: سنسور وضعیت آتش
 •  A و B و C و…: نمراتور‌ها

 

داخل آن کابل ۵ رشته سیم با نمره ۶ قرار گرفته است.

پس این کابل اصلی بایستی از کنتور عمومی شروع شود و با استفاده از لوله برق فولادی یا لوله برق نسوز به داخل چاله آسانسور برسد و بعد از آنجا به سمت بالا و تا اتاقک موتورخانه امتداد یابد و به تابلو  وصل شود. لوله های فولادی یا لوله های نسوز که کابل اصلی از داخل آن رد شده بایستی به فاصله هر ۲ متر به دیواره چاله آسانسور با بست محکم شود.

محصولات پامیر آسانسور:

انواع شامل:

 

دکمه بازگشت به بالا