علم و سلامتکسب و کار ویژه

نمک ماشین ظرفشویی چیست و چرا لازم است؟

وظیفه و عملکرد نمک ماشین ظرفشویی چیست؟

نکاتی که قبل از خرید قرص ماشین ظرفشویی باید بدانید.به جرئت می توانیم بگوییم که نمک ظرفشویی عضوی جدانشدنی و مهم در ماشین ظرفشویی شماست، همان طور که ماشین ظرفشویی برای شستن ظروف به قرص و یا ژل ماشین ظرفشویی احتیاج دارد به همان میزان نیز به نمک ظرفشویی احتیاج دارد، همان طور که می دانید یک ظرفشویی برای شستن ظروف از فشار آب برای این کار استفاده می کند که این فشار می تواند باعث کدر شدن و خش افتادن ظروف شما شود، در اینجا ماشین ظرفشویی با استفاده از نمک، میزان سختی آب را کاهش می دهد تا در طی شستشو باعث جلوگیری از خش افتادن ظروف و کدر شدن آن ها شود. و بزرگترین اشتباه این است که بسیاری از افراد تصور می کنند زمانی که از قرص ماشین ظرفشویی استفاده می کنند احتیاجی به نمک ماشین ظرفشویی ندارند در صورتی که اشتباه بسیار بزرگی است.

از دیگر کارایی های نمک در ظرفشویی، کاهش رسوبات آهکی است؛ در طول زمان رسوبات آهکی باعث باریک شدن و گرفتگی مسیر آب در ماشین ظرفشویی می شود و این باعث می شود ماشین ظرفشویی برای اینکه بتواند آب را با فشار مناسب پمپ کند فشار بیشتری به موتور بیاورد و در نتیجه این مسئله باعث کاهش طول عمر ماشین ظرفشویی شما می شود. لازم به ذکر است که رسوبات آهکی باعث می شود ماشین ظرفشویی برای گرم کردن آب نیز به انرژی بیشتری احتیاج داشته باشد که این موضوع باعث بالا رفتن مصرف انرژی در ماشین ظرفشویی می شود. حال که به اهمیت نمک ماشین ظرفشویی پی بردید حتماً همیشه از پر بودن مخزن نمک ظرفشویی اطمینان حاصل پیدا

کنید تا هیچ گاه ظروف شما کدر و تار نشود و از طرف دیگر به طول عمر دستگاه خود کمک کنید.

 

چگونه در ماشین ظرفشویی نمک بریزیم؟

معمولاٌ مخزن نمک در کف ماشین ظرفشویی تعبیه شده است که با چرخاندن درب در خلاف عقربه های ساعت باز و قابل پرشدن می گردد.
برای پر کردن مخزن نمک بهتر است از یک قیف کمک بگیرید و از ریختن نمک در اطراف محفظه جدا خودداری نمایید.
به اندازه دو بندانگشت سر محفظه را خالی نگه دارید و هر بار نمک را با یک قاشق هم بزنید تا بتوانید محفظه را تا حد نیاز، پر کنید. فراموش نکنید که پر کردن لب به لب محفظه، باعث شوره یا سفیدک بر روی ظرف خواهد شد.
در حالتی که داخل مخزن پر از آب است؛ با ریختن نمک در محفظه، آب خارج شده و شما می توانید درب مخزن نمک را ببندید.
به شما پیشنهاد می کنیم فیلم آموزشی مربوط به پر کردن مخزن نمک ماشین ظرفشویی را حتماً مشاهده کنید.

نمک ظرفشویی اصل یا تقلبی را چگونه تشخیص دهیم؟

همان طور که گفتیم نمک ظرفشویی یکی از محصولات بسیار مهم در هنگام خرید است. چراکه خرید یک نمک ماشین ظرفشویی تقلبی علاوه بر صدمه زدن به خود دستگاه باعث کدر شدن و خش افتادن ظروف می شود. نمک تقلبی نه تنها سختی آب را نمی گیرد بلکه ایجاد سختی بیشتر نیز می کند؛ و تنها چراغ نمک ظرفشویی را خاموش نگه می دارد. برای اطمینان از خرید کالای اصل باید از جایی معتبر خرید کنید زیرا که به جرئت باید بگوییم پس از بررسی انواع مقاله ها در سایت های مختلف ضدونقیض بودن های زیادی را در تشخیص نمک اصل و تقلبی خواهیم دید مانند شفافیت دانه های نمک، اندازه دانه های نمک و بسیار چیزهای دیگری که در مورد بسته بندی آن خواهید دید؛ اما اگر بخواهیم روراست بگوییم این موارد نمی تواند یک ملاک درست برای تشخیص نمک اصلی باشد درواقع در حین استفاده، کیفیت است که بیانگر اصالت این محصول است، هرچند که بسته بندی های موجود نیز گاهی می تواند از عوامل شناختن یک محصول اصل یا تقلبی باشد. اگر شما از خریداران سایت آنلاین بیست بخر باشید می دانید که کیفیت محصولات موجود در سایت ما قطعاً اثبات شده است و ضمانت بازگشت کالا نیز مهر تائید بر گفته ماست.

نمک ماشین ظرفشویی مناسب برای مارک ظرفشویی شما چه برندی است؟

مطمئناً در هنگام خرید نمک برای ظرفشویی به این فکر می کنیم که آیا این مارک برای ظرفشویی من مناسب است؟ و آیا این برند می تواند بهترین نمک ظرفشویی برای ماشین ظرفشویی بوش، ال جی، سامسونگ، آاگ و یا… باشد؟

این سؤالات را غالباً فروشندگان در ذهن ما ایجاد می کنند تا بتوانند ما را به خرید برند مورد نظر خودشان قانع کنند، در صورتی که وقتی شما از یک برند معتبر مانند نمک ماشین ظرفشویی فینیش و یا نمک ماشین ظرفشویی فیری استفاده می کنید این برندها بر اساس استاندارد های خیلی بالا تولید می شوند که با تمام برندهای ماشین ظرفشویی کاملاً سازگار هستند و اگر در سایت چنین کمپانی هایی بروید می بینید که این محصولات توسط کمپانی های بزرگی مانند بوش، آ.ا.گ، میله، ال جی، سامسونگ و بسیاری از کمپانی های بزرگ دیگر تائید شده است. در نتیجه کافی است نمک ماشین ظرفشویی خود را از یک برند معتبر تهیه کنید و مارک ماشین ظرفشویی شما مهم نیست.

نحوه نگه داری نمک ظرفشویی چگونه است؟

‌نمک را در جای خشک و دور از نور مستقیم خورشید باید نگهداری کنید

نمک ماشین ظرفشویی چیست ؟

در جواب سوال نمک ماشین ظرفشویی چیست باید بگوییم که نمک ماشین ظرفشویی ترکیبی از کلرید سدیم است که برای نرم کردن آب ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرد. نمک ماشین ظرفشویی با تولید رزین های تبادل یونی، منیزیم و کلسیم محبوس شده را که باعث می شود آب به ویژگی های سخت بودن نزدیک شود را دفع می کند. برخی ماشین های ظرفشویی دارای یک نرم کننده آب داخلی می باشند که یون های منیزیم و کلسیم را از آب خارج می کند.

اگر یک ماشین ظرفشویی دارای یونیت نرم کننده آب باشد، دارای محفظه ای مخصوص می باشد. این محفظه معمولا در پایین کابین شستشو و در زیر سبد قرار می گیرد. اگر به غیر از این محفظه نیاز به نمک بیشتری باشد یک چراغ اخطار این هشدار را به کاربر خواهد داد. استفاده از نمک ظرفشویی برای شستشویی بهتر ظروف و بهبود کلی سطح عملکرد ماشین ظرفشویی ضروری است.

دوره پیشنهادی:

تفاوت نمک ظرفشویی و نمک خوراکی

تا اینجای مقاله به جواب سوال نمک ماشین ظرفشویی چیست پرداختیم. حال تفاوت این نوع نمک و نمک خوراکی را مورد بررسی قرار می دهیم. نمک ماشین ظرفشویی هرچند با نمک طعام یا خوراکی همنام است اما از لحاظ ترکیب و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی کاملا متفاوت هستند. نمک ظرفشویی دارای دانه های خیلی درشت تری می باشد و جنس آن طوری است که آرام آرام در آب حل می شود.

نمک ماشین ظرفشویی صد در صد از سدیم کلرید ساخته شده است. از طرفی دانه های نمک طعام خیلی ریز می باشند و به سرعت در آب حل می شوند و به همین دلیل در صورت استفاده از این نوع نمک ماشین ظرفشویی به سرعت از کار می افتد. نمک خوراکی در مواردی دارای کمی ناخالصی مانند منزیم نیز می باشد.

مقاله مرتبط:

چرا باید از نمک ماشین ظرفشویی استفاده کنید؟

 

بعد از پاسخ به سوال نمک ماشین ظرفشویی چیست حالا موارد استفاده آن را بررسی می کنیم. آب معمولی که از ورودی دستگاه وارد ماشین ظرفشویی می شود آب سخت است. سدیم موجود در نمک ماشین ظرفشویی باعث می شود ذره های رزین در ماشین ظرفشویی جذب شده و آب نرم شود. این ذرات رزینی بار منفی و نمک بار مثبت دارد که ترکیب آنها خنثی خواهد بود. افزایش نمک ماشین ظرفشویی باعث کاهش آهک می شود.

برای افزایش عملکرد ماشین ظرفشویی خود مطمئن شوید که مخزن نمک همیشه پر است. شوینده ها بهترین عملکرد را هنگامی دارند که در آب نرم حل شوند. استفاده از نمک باعث می شود شوینده بهتر بتواند ظروف را تمیز کند. همچنین آب سخت به مرور زمان لیوان ها را کدر می کند و محفظه داخلی ماشین ظرفشویی را نیز با آهنک مسدود می کند.

مقاله مرتبط:

سختی آب چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده سختی آب را توضیح دهیم، هنگامی که مواد معدنی و نمک های محلول در آب مانند کلسیم و منیزیم، از یک اندازه مشخص بیشتر می شوند، به اصطلاح می گوییم آب سخت است. هنگامی که این آب سخت در کتری جوش می آید، این مواد در آب حل نمی شوند و مواد سفید رنگی که آهک نام دارند به ته کتری می چسبد.

چه زمانی باید مقدار بیشتری نمک به ماشین ظرفشویی اضافه کنم؟

 

رور زمان روی المنت های گرم کننده ماشین ظرفشویی را می پوشاند. هر چه آب سخت تر باشد و این مواد در آب بیشتر باشد، المنت های داخلی ماشین ظرفشویی زودتر با آهنک پوشانده می شوند و بازده ماشین ظرفشویی را کاهش و همینطور مصرف برق را افزایش می دهند.همچنین از طرفی اگر ظروف را با آب سخت شستشو دهید لکه های روی ظروف به خوبی پاک نمی شوند.

اکثر ماشین های ظرفشویی دارای چراغ نشانگر هستند و اگر نمک آب کم شود چراغ هشدار روشن می شود تا کاربر متوجه موضوع شود. دقت کنید که هنگام اضافه کردن نمک محظه آن را کاملا پر نکنید و اجازه دهید نمک حداقل یک سانتی متر از لبه محفظه پایین تر باشد.

نمک ماشین ظرفشویی را کجا بگذاریم؟

به طور معمول در ماشین های ظرفشویی، محفظه در پایین دستگاه و نزدیک به فیلتر قرار دارد. برای دسترسی به محفظه نمک باید قفسه زیری را در بیاورید و با یک قیف نمک را در سوراخ مربوطه بریزید. مقدار نمکی که به آب اضافه می کنید می تواند با سختی آب منطقه زندگی شما  متناسب باشد. چراغ هشدار میزان نمک در عمده تعبیه شده است. بهتری است به صورت ماهیانه نمک را بررسی و پر کتید. نمک در واحد می ماند و به ظروف به صورت مستقیم برخورد ندارد. نمک را به هیچ وجه به صورت سست و خمیری و مرطوب داخل محفظه نریزید زیرا ممکن است ظرف ها کمی کثیف و لکه دار و همراه با گوله های نمک از ماشین ظرفشویی خارج شوند.

چه مقدار نمک در ماشین ظرفشویی بریزید؟

 

ماشین های ظرفشویی با توجه به نوع، برند و ظرفیت دارای واحدها مختلفی هستند که مقادیر مختلفی از نمک را می توانند در خود جای دهند. برای این فرآیند هیچ اندازه گیری مشخص و دقیقی موجود نیست. واحد را باید تا خط شاخص از نمک پر کنید اما روی خط آب را نباید بگیرد.

اثرات مخرب عدم استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

اگر به صورت مرتب از نمک ماشین ظرفشویی استفاده نکنیم، جت های آب پاش ماشین ظرفشویی به دلیل جمع شدن رسوبات دچار گرفتگی می شوند. همچنین جمع شدن رسوب روی المنت های گرم کننده بازده گرمایی و قدرت شویندگی را کاهش داده و مصرف انرژی و برق را افزایش می دهد. نمک باعث کاهش سختی آب و افزایش شویندگی مواد شوینده می شود و این یعنی ظرف ها به خوبی و تمیز شسته می شوند.

جمع بندی نمک ماشین ظرفشویی چیست 

در این مقاله در مورد نمک ماشین ظرفشویی چیست مطالبی را بیان کردیم و دلیل استفاده و وظیفه نمک ظرفشویی را توضیح دادیم. در صورتی که یک تعمیرکار متوجه گرفتگی جت های آب پاش شود به احتمال زیاد دلیل آن را در استفاده نکردن از نمک ماشین ظرفشویی خواهد دانست. تعمیرکاران ماشین های ظرفشویی باید با انواع تعمیرات ماشین ظرفشویی، عیب یابی و تعمیر و یا تعویض قطعات به هر دلیلی که باشد مسلط باشند.

آموزشگاه فنی سازان دوره های آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی را در کارگاه مجهز و تحت نظر اساتید مجرب برگزار می کند. در این دوره کارآموزان با تعمیر انواع ماشین ظرفشویی به صورت عملی و اصولی آشنا می شوند

دکمه بازگشت به بالا