بین الملل

کتاب «هفتاد و دومین غواص» به چاپ پنجم رسید

کتاب «هفتاد و دومین غواص» به چاپ پنجم رسید

همزمان با آغاز یازدهمین پویش کتاب قهرمان، کتاب «هفتادودومین غواص» اثر حمید حسام توسط انتشارات شهید کاظمی به چاپ پنجم رسید.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، «هفتادودومین غواص» اثر حمید حسام، روایتگر خاطرات «کریم مطهری» جانباز دوران دفاع مقدس و فرمانده گردان غواصی جعفر طیار لشکر ۳۲ انصارالحسین (ع) همدان است که شب عملیات با دیگر غواصان همدانی دل به اروند سپردند تا حماسه‌ای ماندگار در «کربلای ۴» رقم بزنند. وی و محسن جامه‌بزرگ معاون گردان غواصی جعفر طیار در این عملیات به‌شدت مجروح شدند و از معدود بازماندگان این واقعه به‌شمار می‌آیند.

حمید حسام نویسنده توانای همدانی که آثاری، چون «غواص‌ها بوی نعنا می‌دهند»، «بهشت تخریب»، «دهلیز انتظار»، «فقط غلام حسین باش» و «تازیانه‌های سلوک» را در کارنامه نویسندگی خود دارد، در «هفتاد و دومین غواص» روایت‌‌گر زندگی کریم مطهری فرمانده گردان غواصی جعفر طیار لشکر انصارالحسین همدان می‌ شود، تا غبار گمنامی را از چهره «کربلای ۴» بزداید؛ کربلایی که شهدایش، کربلای بزرگ‌تری به‌نام «کربلای ۵» را در دوران دفاع مقدس رقم زدند.

۳۷ سال پیش در شامگاه ۴ دی‌ماه سال ۱۳۶۵ دلاورمردان خطه مردخیز دارالمجاهدین همدان به‌همراه دیگر رزمندگان دل به دریای پرتلاطم اروند زدند تا بار دیگر با حماسه‌آفرینی ضربه‌ای سنگین و مهلک را بر دشمن وارد کنند.

اگرچه آن شب زمستانی زمزمه‌هایی مبنی بر لو رفتن عملیات به گوش می‌رسید، اما ازآنجایی‌که قرار بود این عملیات در ساعت ۲۲:۳۰ شامگاه سوم دی‌ماه سال ۶۵ آغاز شود غواصان همدانی به‌همراه دیگر رزمندگان خط‌شکن وارد آب شدند و به‌طرف مواضع دشمن در جزیره ام‌الرصاص حرکت کردند.

در آن شب تاریخی و البته تلخ غواصان سه گردان ۱۵۳ به‌فرماندهی حاج محسن ترکاشوند، ۱۵۵ به‌فرماندهی شهید سردار ستار ابراهیمی و جعفر طیار به‌فرماندهی کریم مطهری از لشگر ۳۲ انصارالحسین (ع) تحت فرماندهی قرارگاه قدس در محدوده لشگر ۳۲ انصارالحسین (ع) یعنی از نوک جزایر ام‌الرصاص در ساحل دشمن (آن‌سوی اروند) تا فاصله ۳ کیلومتری حد لشگر انصارالحسین (ع) (کشتی سوخته) برای حضور در عملیات خود را آماده کردند.

با آغاز عملیات اگرچه غواصان به‌آرامی در آب خروشان اروند شنا می‌کردند، اما دشمن به‌لطف اطلاعاتی که نیرو‌های نفوذی و ماهواره‌های جاسوسی آمریکا در اختیارشان گذاشتند با تمامی امکانات و با آمادگی کامل منتظر بودند تا دست به کشتار و قتل‌عام وحشیانه رزمندگان ایرانی بزنند.

با نزدیک شدن به نقطه رهایی دشمن با پرتاب پی‌درپی منور، آسمان شب را مانند روز روشن کرد و با این کار توانست غواصان را شناسایی و آن‌ها را آماج گلوله‌های آتشین خود قرار دهد.

علاقه‌مندان برای مشاهده و تهیه کتاب‌های نام‌برده شده می‌توانند با ورود به سامانه من و کتاب manvaketab.com و همچنین از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ کتاب‌ها را تهیه نمایند.

نشر بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا