عمومیکسب و کار ویژه

یخچال خاموش میشه و روشن نمیشه!

علت روشن نشدن یخچال سوال بسیاری از کاربران عزیز می باشد. بررسی کامل دلایل روشن نشدن یخچال به صورت کامل و مفید در . ما اینجا به شما کمک می کنیم تا علت روشن نشدن یخچال خود را پیدا کنید .جواب تمام سوالات شما در اینجا قرار دارد. باما همراه باشید.

شاید یک روز از خواب بیدار شده باشید و متوجه شده باشید که یخچال کار نمی کند. یا ممکن است یخچال در حین کار کردن باشد که به صورت اتفاقی خاموش شود و دیگر روشن نگردد.

مطمئنن این مشکل شما را سردرگم خواهد که چه اتفاقی برای یخچال من به وجود آمده است! تنها کافی است این پست از سایت ما را مطالعه کنید تا به جواب سوالات خود برسید. همچنین می توانید هرگونه سوالی در این زمینه داشتید را در بخش اعلام کنید تا پاسخ دهیم.

مشکلات یخچال الکترواستیل دوقلو می‌توان ازکارافتادن یخ‌ساز آن‌ها را بیان کرد، زمانی که یخچال قادر نیست دمای مناسب برای تولید یخ را در یخچال ایجاد کند، درنتیجه یخ‌ساز کار خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد.

دلایل و علت روشن نشدن یخچال

مشکل در جریان برق ورودی یخچال

منظور از جریان برق ورودی یخچال، همان برق پریز می باشد که یخچال توسط دوشاخه برق خود به آن متصل می گردد. در اغلب موارد ممکن است تمام علت روشن نشدن یخچال همین مورد ساده باشد.

برای اینکه از بابت این مورد خیال شما راحت باشد کافی است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • فیوز و کنتور برق را بررسی کنید.
 • از سالم بودن پریز برق مطمئن شوید.
 • از سالم بودن سیم برق دوشاخه یخچال اطمینان حاصل کنید.

فیوز و کنتور برق را بررسی کنید.

ممکن است مشکل برق تنها از پریدن و از جا درآمدن فیوز یا کنتور برق باشد. در اولین اقدام به فیوز یا کنتور برق سر بزنید. و از درستی این مورد اطمینان حاصل کنید.

از سالم بودن پریز برق مطمئن شوید.

در ساده ترین حالت ممکن است مشکل از پریز برق باشد. اگر پریز برق دچار سوختگی شده باشد این مورد پیش می آید. برای تست سالم بودن آن یک وسیله برقی دیگری را به آن وصل کنید. با این کار از سالم بودن پریز برق مطمئن شوید.

از سالم بودن سیم برق دوشاخه یخچال اطمینان حاصل کنید.

همچنین ممکن است مشکل از سیم برق دوشاخه یخچال باشد. در اغلب موارد سیم برق دوشاخه یخچال از جایی که وارد یخچال می شود دچار قطع شدگی و آسیب می گردد.

خرابی موتور یا کمپرسور یخچال

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن یخچال می تواند موتور یا باشد. این مورد بیشترین و متداول ترین علت روشن نشدن یخچال فریزر و ساید بای سایدها می باشد. زیرا اگر موتور یا کمپرسور یخچال روشن نشود یخچال عملا بی استفاده می ماند. اما از کجا باید متوجه شد مشکل از موتور یا کمپرسور یخچال می باشد؟

اورلود و رله استارت

خرابی برد الکترونیکی یخچال

یکی دیگر از شایع ترین علت های روشن نشدن یخچال خراب شدن برد الکترونیکی یخچال می باشد. برد الکترونیکی یا به لفظ عامیانه برد یخچال اگر دچار مشکل شود ممکن است یخچال روشن نگردد. زیرا برد یخچال قلب یخچال می باشد. اگر هرگونه مشکلی برای برد یخچال به وجود آید با انجام ندادن یکی از فرآیندهای یخچال، می توان متوجه این مورد شد که احتمالا مشکل از برد یخچال می باشد.

برد یخچال را می توان هم تعمیر کرد و هم تعویض کرد. پیشنهاد تهران سرویس تعمیر برد می باشد. زیرا در اکثر موارد برد یخچال قابل تعمیر می باشد. برای با شرکت تهران سرویس تماس بگیرید.

تعمیر برد یخچال

اگر هم تکنیسین تعمیر یخچال فریزر تشخیص داد که برد یخچال دیگر قابل تعمیر نیست مجبور هستید برد را تعویض کنید. قیمت برد یخچال بستگی به مدل و برند یخچال شما دارد. برای استعلام قیمت برد با شماره – 021 تماس بگیرید.

اتصالات سیم کشی داخلی

شاید تمام موارد بالا که ذکر شد هیچگونه مشکلی نداشته باشند. و ممکن است مشکل کار در اتصالا سیم کشی داخلی یخچال باشد. این مورد اصلا به سادگی قابل تشخیص نیست و مستلزم بررسی دقیق توسط تکنیسین می باشد.

پیشنهاد تهران سرویس این است که این مورد را به تکنیسین تعمیرات یخچال فریزر بسپارید. زیرا سیم کشی بدنه یخچال باید از نو تست و بررسی گردد. این کار مستلزم صرف وقت زیادی می باشد. همچنین این مورد یکی از نادرترین دلایل و علت روشن نشدن یخچال می باشد. پس خیلی خود را نگران این موضوع نکنید.

باز مثل همیشه می توانید سوالات خود را از ما بپرسید تا با دل و جان به شما کمک کنیم. هدف ما از ارائه این مطالب و سایت تنها کمک به دوستان و کاربران عزیز می باشد. دلیل موفقیت ما نیز همین است. لازم نیست برای هرچیزی حتما پولی دریافت شود مهم این است که دل کمک کردن داشته باشید.

جهت ارورهای یخچال فریزر الکترواستیل  اینجا کلیک کنید

خرابی ترموستات یخچال

ترموستات یخچال با بررسی دمای یخچال دستور روشن یا خاموش شدن یخچال را می دهد. زمانی که ترموستات معیوب باشد یخچال هرگز روشن نخواهد شد.

ترموستات در داخل یخچال قرار دارد. درواقع همان پلاستیک چرخان که برای تنظیم دما استفاده می شود ترموستات می باشد.

اگر تمام موارد بالا که ذکر شدن کار ساز نبود حتما اقدام به تعویض ترموستات کنید.

با تعویض ترموستات، مشکل برطرف خواهد شد و با چرخاندن و موتور روشن خواهد شد.

خرابی قطعات دیفراست

خرابی هر یک از قطعات دیفراست یخچال می‌تواند عاملی بر روشن نشدن یخچال فریزر و ساید بای ساید باشد. اصلی‌ترین قطعه‌ای که تاثیر زیادی در این مشکل دارد، ترموفیوز و ترمودیسک می‌باشد.

قطعات دیفراست وظیفه یخ‌زدایی یخچال را بر عهده دارند. زمانی که در یخچال‎‌های ساید بای ساید سنسور دیفراست معیبوب باشد دیگر سینگنالی به برد الکترونیکی ارسال نمی‌شود و باعث می‌گردد یخچال توانایی روشن شدن را از دست بدهد. البته حتی اگر روشن شود هیچ سرمایی نخاهد داشت.

خرابی رله استارت موتور

رله استارت موتور برو روی موتور قرار دارد و وظیفه استارت زدن موتور یا کمپرسوریخچال را بر عهده دارد. زمانی که این قطعه خراب باشد حتی اگر خود موتور سالم باشد یخچال نمی‌تواند روشن شود. بررسی سالم یا خراب بودن این قطعه تنها بر عهده تکنیسین تعمیر یخچال می‌باشد و به صورت چشمی و عاتوجه داشته باشید که برخی اوقات دلیل روشن نشدن یخچال بسیار ساده است و برای افرادی که تجربه و مهارت کافی را دارند، امکان رفع مشکل به دست خودشان وجود دارد. اما به طور کلی و به دلیل تخصصی بودن تعمیرات این مشکل، توصیه اکید ما کمک گرفتن از یک است.

همچنین دلایل روشن نشدن یخچال برای انواع یخچال فریزر و ساید بای ساید یکسان است و فقط با توجه به مدل دستگاه ممکن است برخی از دلایل صادق نباشند.

به طور مثال در یخچال‌های قدیمی که برد الکترونیکی وجود ندارد، خرابی برد را نمی‌توان به عنوان یکی از دلایل روشن نشدن دستگاه عنوان کرد.

علت روشن نشدن یخچال چیست؟

به طور کلی می‌توان 7 عامل را در روشن نشدن یخچال دخیل دانست. هر چند در پاسخ به پرسش علت روشن نشدن یخچال چیست می‌توان دو عامل، یعنی خرابی برد و موتور را مهم‌تر از دیگر عوامل دانست.

البته نحوه بروز مشکل در یخچال نیز مهم است. در ادامه به دلایل روشن نشدن یخچال می‌پردازیم. اگر مشکل روشن نشدن یخچال برای شما پیش آمده، هر یک از این عوامل را بررسی کنید و سپس در صورتی که قادر به رفع مشکل نبودید، از تکنسین متخصص برند یخچال خود بخواهید تا آن را بررسی کنید.

 1. ایراد در تامین برق یخچال

ساده‌ترین دلیل روشن نشدن یخچال می‌تواند نرسیدن برق به دستگاه باشد. در این صورت ممکن است مشکل از چند مورد مختلف باشد:

 • ایراد در کابل یا سیم برق یخچال
 • ایراد در پریز برق
 • ایراد در کنتور برق یا پریدن فیوز

هر یک از سه مورد ذکر شده را بررسی کنید. ممکن است کابل یا سیم برق یخچال به علت کشیده شدن یا پوسیدگی، از قسمتی قطع شده باشد یا به درستی داخل پریز فشار داده نشده باشد.

 1. پریزی که یخچال به آن متصل است را با فاز متر یا وسیله برقی مانند سشوار امتحان کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.
 2. به سراغ کنتور برق و جعبه فیوزها بروید و بررسی کنید که فیوز نپریده یا نسوخته باشد.
 3. اگر پریز و کابل برق یخچال سالم است ولی جریان برق به یخچال نمی‌رسد و نمایشگر یا چراغ داخل آن خاموش است، احتمال خرابی برد دستگاه یا ایراد سیم کشی داخلی وجود دارد.

تعمیر تخصصی یخچال فریزر خود را به کاراباما بسپارید پشتیبانی 24 ساعته و 7 روز هفته

 1. خرابی رله استارت، خازن یا اورلود

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن یخچال به استارت نزدن موتور یا نرسیدن برق به موتور یا کمپرسور مربوط می‌شود. در این شرایط قطعاتی چون رله استارت و خازن‌های کمپرسور می‌بایست بررسی شوند.

همچنین نیز باید بررسی شود. ممکن است ایراد در برد دستگاه نیز باشد که در بخش‌های بعدی بررسی می‌کنیم.

 • اگر هنگام روشن شدن و استارت موتور، صدای کلیک مانند به گوش می‌رسد و یخچال روشن نمی‌شود، علت روشن نشدن موتور یخچال را باید در خرابی رله استارت یا خازن بررسی کرد.
 • اگر یخچال نتواند استارت بزند، باید رله و خازن را بررسی و در صورت لزوم تعویض کرد.
 • اگر استارت می زند ولی کمپرسور بلافاصله خاموش می‌شود، به معنای خرابی و ایراد در موتور یخچال است.
 1. خرابی ترموستات یخچال

ترموستات یخچال وظیفه تنظیم دما را بر عهده دارد. در صورتی که دمای داخل یخچال از مقدار تنظیم شده ترموستات تجاوز کند، ترموستات به کمپرسور فرمان روشن شدن می‌دهد.

بنابراین خرابی و ایراد در ترموستات که قطعه حساسی بوده و تقریبا زود خراب می‌شود، می تواند علت روشن نشدن یخچال فریزر و ساید بای ساید باشد.

اگر برق منزل قطع شده و پس از مدتی مجددا وصل شود، اما هنوز یخچال روشن نمی‌شود و تنها دکمه پاور آن روشن است، به صورت زیر عمل کنید:

 1. ابتدا یخچال را از پریز برق بکشید و پس از 5 دقیقه دوباره به پریز وصل کنید.
 2. اگر موتور روشن نشد و به کار نیفتاد، بررسی کنید که آیا برق به دستگاه می‌رسد یا خیر.
 3. در صورتی که تامین برق یخچال مشکلی نداشته باشد، احتمال سوختن ترموستات وجود دارد که با تعویض آن مشکل روشن نشدن یخچال برطرف می‌شود.
 4. اما در صورت نرسیدن برق به دستگاه، مشکل از جانب برد الکترونیکی است.
 1. ایراد در برد الکترونیکی، علت روشن نشدن یخچال

برد الکترونیکی از مهم‌ترین قطعات یخچال فریزر و ساید بای سایدهای امروزی به شمار می‌رود که وظیفه کنترل تمامی بخش‌ها و قطعات را برعهده دارد.

برد یخچال می‌تواند بر اثر نفوز آب و رطوبت، فشار و نیرو در اثر ضربه، افزایش دما و حرارت یا نوسان برق خراب شود.

ممکن است تنها آی سی یا فیوز یا خازن موجود روی برد ایراد داشته و سوخته باشد و با تعویض آنها و تعمیر برد مشکل روشن نشدن یخچال برطرف شود.

در برخی مواقع نیز تعمیر برد امکان نداشته و تنها تعویض برد الکترونیکی می‌تواند مشکل را برطرف کند.

نکته

یک علت روشن نشدن یخچال بعد از شستن آن، خرابی برد الکترونیکی یا ترموستات است. در این شرایط پس از شستشوی یخچال در مرتبه اول که یخچال به پریز متصل می‌شود ممکن است فیوز بپرد و در مرتبه دوم با مشکل روشن نشدن یخچال روبه رو شوید.

 1. خرابی موتور یا کمپرسور

در صورتی که موتور یا کمپرسور یخچال معیوب باشد، علت روشن نشدن یخچال شما واضح است. خرابی موتور رایج‌ترین دلیل روشن نشدن یخچال است.

همچنین، اگر یخچال به طور ناگهانی خاموش شده و دیگر روشن نشود یا روشن ماندن آن تنها مدت کوتاهی طول می‌کشد و مجددا خاموش می‌شود، احتمالا مشکل از جانب موتور یا کمپرسور است.

 1. ایراد در سیم کشی داخلی یخچال

یکی از دلایل روشن نشدن یخچال فریزر یا ساید بای ساید، ایراد در سیم کشی‌های داخلی دستگاه است. ممکن است اتصالات قطعات مهمی چون کمپرسور نیز شل شده یا قطع شده باشد و مشکل از جانب آنها باشد.

احتمال وقوع این مشکل پایین است؛ با این حال در صورتی که علت کار نکردن یخچال موارد قبلی نباشد، احتمالا ایراد از سیم کشی یخچال است که باید تنها توسط یک تکنسین متخصص بررسی شود.

 1. خرابی تایمر دیفراست

پس از اینکه یخچال برای مدتی کار می‌کند و فضای داخل را خنک می‌کند، برای ذوب برفک‌های روی کویل‌های اواپراتور اتومات کرده و خاموش می‌شود.

در این مدت هیتر دیفراست فعال شده و کار می‌کند. قطعه‌ای که وظیفه تعیین زمان خاموش شدن موتور و روشن شدن هیتر را برعهده دارد، تایمر دیفراست است.

علت روشن نشدن کمپرسور یخچال می‌تواند خرابی تایمر دیفراست باشد که به خاموش نشدن هیتر و تمام نشدن سیکل دیفراست می‌انجامد. در این مواقع تنها با تعویض تایمر مشکل شما برطرف خواهد شد.

در مواقعی که موفق به عیب یابی آن نشدید پیشنهاد ما: خدمات تخصصی و فوری کاراباما امکان ثبت سفارش در 7 روز هفته (7 صبح تا 12 شب)

کلام پایانی

در این مطلب در رابطه با 7 علت روشن نشدن یخچال و راهکارهای موجود در هر مورد صحبت کردیم. همانطور که پیشتر اشاره شد، روشن نشدن یخچال ساید بای ساید با یخچال ساده متفاوت نبوده و دلایل کار نکردن آنها یکسان است. همچنین برند و مدل یخچال در مشکل روشن نشدن آن تاثیری ندارد و روشن نشدن یخچال امرسان، اسنوا، الکترواستیل، پارس، سامسونگ، ال جی، ویرپول، جنرال الکتریک و… به 7 عاملی که در این مقاله ذکر شد، مربوط است.

سوالات متداول

برد الکترونیکی از مهم‌ترین قطعات یخچال فریزر و ساید بای سایدهای امروزی به شمار می‌رود که وظیفه کنترل تمامی بخش‌ها و قطعات را برعهده دارد.

ترموستات یخچال وظیفه تنظیم دما را بر عهده دارد. در صورتی که دمای داخل یخچال از مقدار تنظیم شده ترموستات تجاوز کند، ترموستات به کمپرسور فرمان روشن شدن می‌دهد.

اورلود قطعه‌ای برای ایمنی دستگاه در برابر جریان بیش از حد و گرمای زیاد کمپرسور است. اگر به هردیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت روشن نشدن یخچال به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

علت روشن نشدن یخچال قدیمی و جدید چیست؟ چرا موتور یخچال روشن نمیشود؟ دلیل روشن نشدن یخچال بعد از شستن چیست؟ چرا یخچال بعد از قطعی برق روشن نمیشود؟ در این مقاله از آی‌پی امداد به شرح کامل تمام دلایل روشن نشدن یخچال فریزر پرداخته ایم تا به راحتی در منزل خود به عیب یابی این مشکل بپردازید.

کاربران گرامی چنانچه با مشکل روشن نشدن یخچال مواجه اید در این مقاله با همراه باشید.

چرا یخچال روشن نمیشود؟ خلاصه عیب یابی در آی‌پی امداد

چرا یخچال روشن نمیشود؟

علت روشن نشدن یخچال به دلیل مشکل در اتصالات
 • احتمال دارد یخچال به برق نباشد.
 • شاید مشکل از دوشاخه، پریز و یا کابل برق یخچال باشد.
 • جهت بررسی یک دستگاه برقی دیگری را به آن پریز متصل نمایید.
دلیل روشن نشدن یخچال قدیمی
 • ترموستات وظیفه تنظیم دما را بر عهده دارد و در زمان مشخص کمپرسور را روشن یا خاموش میکند.
 • اگر ترموستات خراب باشد، کمپرسور یخچال روشن یا خاموش نمیشود.
 • رله اورلود عامل راه اندازی کمپرسور یخچال است.
 • اگر یخچال قدیمی روشن نمیشود، ترموستات، کمپرسور و رله را بررسی نمایید.
چرا یخچال الکترونیکی روشن نمیشود؟
 • سنسور محیطی نسبت به تنظیم دمای یخچال، کمپرسور را روشن یا خاموش میکند.
 • در کنار کمپرسور، خازن و یا رله لورلود تعبیه شده است که وظیفه راه اندازی کمپرسور را بر عهده دارد.
 • برد الکترونیکی، تمامی قطعات را مدیریت میکند و در زمان مشخص آن ها را در مدار قرار میدهد.
 • اگر یخچال الکترونیکی روشن نمیشود، سنسور محیطی، کمپرسور، رله اورلود / خازن کمپرسور و برد الکترونیکی بررسی شود.
علت روشن نشدن موتور یخچال
 • ترموستات، به نسبت دمای یخچال کمپرسور را روشن یا خاموش میکنند.
 • سنسور محیطی به برد الکترونیکی اطلاع میدهد و کمپرسور روشن یا خاموش میشود.
 • کنار کمپرسور رله اورلود و یا خازن تعبیه شده است که وظیفه راه اندازی آن را برعهده دارد.
 • اگر موتور یخچال روشن نمیشود، ترموستات / سنسور محیطی، برد الکترونیکی / تایمر، رله اورلود / خازن و یا خرابی خود کمپرسور بررسی شود.
روشن نشدن یخچال بعد از شستن
 • احتمالا آب به قطعات الکترونیکی نفوذ کرده.
 • دستگاه را خاموش کنید و با باد سرد سشوار، برد الکترونیکی یا دیگر قطعات را خشک نمایید.
روشن نشدن یخچال بعد از قطع برق
 • حتما از محافظ برق استفاده نمایید.
 • با قطعی برق، تغییر ولتاژ ایجاد میشود که به قطعات الکترونیکی آسیب میرساند.

علت روشن نشدن یخچال از زبان تعمیرکار آی پی امداد

اگر به دنبال علت روشن نشدن یخچال خود هستید، در ابتدا باید بدانید که دستگاه شما الکترونیکی یا مکانیکی است. توجه داشته باشید که دلایل روشن نشدن یخچال در مدل های مکانیکی و الکترونیکی متفاوت است. قبل از اینکه به بررسی این دلایل بپردازیم لازم است بدانید که مشکلات انسانی یا مشترکی بین این دو دستگاه هست که در ابتدا به بررسی آنها و سپس مشکل روشن نشدن یخچال در مدل های الکترونیکی و مکانیکی میپردازیم:

 1. ابتدا چک نمایید تا یخچال به برق باشد.
 2. بررسی نمایید تا مشکل از دوشاخه و پریز برق نباشد و کافی است دستگاه برقی دیگری را به آن پریز بزنید و چک کنید.

اگر ، دلیل بر عدم سرماسازی یخچال نیست. شاید لامپ سوخته و با تعویض آن مشکل حل میشود.

بیشتر بدانید: لیست قیمت یخچال و فریزر الکترواستیل

دلیل روشن نشدن یا کار نکردن یخچال فریزر الکترونیکی

اگر یخچال یا یخچال فریزر الکترونیکی شما روشن نمیشه و یا کار نمیکنه، برای عیب یابی به بررسی موارد زیر بپردازید:

 1. ابتدا بررسی نمایید تا دلیل کار نکردن یخچال شما، مربوط به خرابی سنسور محیطی نباشد.
 2. اگر برد الکترونیکی نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشد، یخچال روشن نمیشود.
 3. خرابی خازن (در صورت وجود کنار کمپرسور) یا رله اورلود موتور، منجر به عدم راه اندازی کمپرسور و یا کار نکردن یخچال میشود.
 4. اگر یخچال شما به جای برد، دارای تایمر است، برای مشکل روشن نشدن یخچال فریزر، به بررسی تایمر و ترموستات هم بپردازید.
 5. دوشاخه، پریز برق و کابل را چک نمایید.
 6. کمپرسور هم بررسی شود.

اگر یخچال قدیمی روشن نمیشود، به بررسی موارد زیر بپردازید:

 1. ترموستات
 2. رله اورلود
 3. کمپرسور
 4. اتصالات دوشاخه و پریز

توجه داشته باشید که در مدل های مکانیکی به جای برد الکترونیکی ترموستات تعبیه شده است و با خرابی این قطعه، کمپرسور راه اندازی نمیشود و در نتیخه یخچال روشن نخواهد شد. همچنین در کنار کمپرسور رله اورلود هم تعبیه شده است که با خرابی آن کمپرسور از کار می افتد. دوشاخه و پریز میتواند اولین دلیل روشن نشدن یخچال باشد، که باید قبل از تماس با تکنسین این موارد را بررسی نمایید.

توصیه‌های تعمیرکاران آی پی امداد جهت جلوگیری از روشن نشدن یخچال

در این بخش از علل روشن نشدن یخچال توصیه‌هایی برای استفاده بهتر و همچنین جلوگیری از روشن نشدن یخچال توسط تعمیرکاران آی پی امداد و افراد متخصص در زمینه تعمیرات و عیب‌یابی آمده است.

همچنین در صورتی که احساس کردید موتور یخچال به صورت یکسره در حال کار کردن است، می توانید سریعا برای عیب‌یابی اقدام کرده و با متخصصان آی پی امداد تماس حاصل نمایید.

7 علت اصلی استارت نزدن یخچال

در خرابی و روشن نشدن یخچال دلایل بسیار زیادی وجود دارد که گاهی این دلایل پیش پا افتاده بوده و توسط مصرف‌کننده رفع می شوند؛ اما در برخی موارد به دلیل پیچیده بودن مشکل، بهتر است که مصرف‌کننده سرخود کاری انجام ندهد و کار را به یک فرد متخصص بسپارد. به طور کلی می‌توان به 7 مورد در روشن نشدن یخچال اشاره کرد.

این 7 علت روشن نشدن یخچال عبارتند از:

 1. مشکل در جریان برق ورودی به یخچال
 2. ایراد در برد
 3. خرابی موتور
 4. خرابی ترموستات
 5. خرابی رله استارت، خازن یا اورلود
 6. خرابی تایمر دیفراست
 7. مشکل سیم‌کشی داخلی

در ادامه به بررسی هریک از  7 علت اصلی استارت نزدن یخچال میپردازیم.

مشکل در جریان برق ورودی به یخچال

یکی از ساده‌ترین دلایل روشن نشدن یخچال که نسبت به دیگر دلایل، مشکل در جریان برق ورودی به یخچال است. نرسیدن برق به یخچال، خود می‌تواند دلایل مختلفی چون: ایراد درکنتور برق یا پریدن فیوز، خرابی در کابل و یا سیم برق یخچال، مشکل پریز برق را به همراه داشته باشد.

علت خرابی کابل یا سیم برق یخچال ممکن است به پوسیدگی سیم، قطعی در قسمتی از سیم و یا حتی درست قرار نگرفتن سیم در پریز مرتبط باشد که هر یک از این دلایل باید بررسی شوند. برای اطمینان از درست بودن پریز برق، می‌توانید از یک فازمتر و یا امتحان کردن یک وسیله برقی دیگر مثل سشوار استفاده کنید. برای بررسی کنتربرق یا وصل بودن فیوز، به سراغ جعبه فیوزها و کنتربرق رفته و آن را چک نمایید.

خرابی در برد الکترونیکی و ارتباط آن با استارت نزدن یخچال

برد الکترونیکی نقش مهمی را در یخچال ایفا می‌کند و وظیفه کنترل تمامی بخش‌ها و قطعات را برعهده دارد. در ساده‌ترین حالت ممکن است که آی‌سی، خازن و یا فیوز روی برد الکترونیکی سوخته باشد؛ اما دلایل دیگری چون: نفوذ آب و رطوبت به برد، افزایش حرارت و دما، فشار به در صورت ضربه نیز وجود دارد. برای رفع خرابی برد الکترونیکی بهتر است که از ترانس برای اتصال یخچال به برق استفاده نمایید. همچنین از دلایلی که باعث خرابی برد الکترونیک می‌شوند، بپرهیزید.

علت روشن نشدن موتور یخچال

رایج‌ترین علت روشن نشدن یخچال، خرابی موتور است. در صورتی که با باز کردن درب یخچال، چراغ روشن شده اما یخچال صدایی نداشته باشد، می‌توان به خراب بودن پی برد.  در بعضی مواقع نیز ممکن است که یخچال ناگهانی خاموش شده و روشن نشود و یا در مدت کوتاهی روشن و دوباره خاموش گردد. این موارد نیز از نشانه خرابی موتور و یا کمپرسور یخچال هستند و باید توسط افراد متخصص پیگیری و تعمیر شوند.

کاربران گرامی آی‌پی امداد توجه داشته باشید که احتمال سالم بودن کمپرسور و خرابی موارد زیر برای روشن نشدن کمپرسور یخچال هم وجود دارد.

 • ترموستات یا سنور محیطی در یخچال های قدیمی و جدید، وظیفه تنظیم دما را بر عهده دارند.
 • اگر دما کم یا زیاد شود با اطلاع رسانی ترموستات یا سنسور محیطی، کمپرسور یخچال روشن یا خاموش میشود.
 • بنابراین چنانچه این قطعات مشکل داشته باشند، کمپرسور روشن نمیشود.
 • همچنین در کنار کمپرسور، رله اورلود یا خازن برای راه اندازی آن تعبیه شده است.
 • با خرابی این قطعات هم کمپرسور روشن نمیشود.

اگر مشکل روشن نشدن یخچال فریزر شما مربوط به خرابی کمپرسور میباشد، به مطالعه این مقاله از آی پی امداد بپردازید تا تشخیص دهید موتور سوخته یا نه؟

خرابی ترموستات چه تاثیری بر روشن نشدن یخچال دارد؟

ترموستات که وظیفه آن تنظیم دما است؛ ممکن است به مشکل بخورد و نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. در صورت خراب شدن ترموستات، موتور یخچال روشن نمیشود و یا یکسره کار میکند. حتما بسیار برایتان پیش آمده که برق قطع و مجدد وصل شود. در صورتی که با وصل شدن برق، یخچال روشن نشود، می‌توان گفت که ترموستات به مشکل خورده و باید اقدام به یا تعویض آن گردد.

معیوب بودن رله استارت، خازن یا اورلود از اصلی ترین علل روشن نشدن یخچال

در این بخش از علت روشن نشدن یخچال قصد داریم تا به بررسی خرابی رله استارت؛ خازن و اورلود بپردازیم:

اورلود که به معنی محافظ اضافه بار بوده، قطعه‌ای برای ایمنی دستگاه در برابر جریان بیش از حد و گرمای زیاد کمپرسور است و در صورتی که موتور به هر دلیلی داغ شود، اورلود موجب خاموش شدن یخچال می‌شود و تا سرد شدن دستگاه موتور روشن نمی‌گردد و در صورت خرابی اورلود ممکن است موتور خاموش مانده در نتیجه این موضوع می تواند یکی از علت روشن نشدن یخچال باشد.

 • گاهی اوقات ممکن است که دلایل روشن نشدن یخچال به استارت نزدن موتور و یا نرسیدن برق به کمپرسور و موتور مرتبط باشد.
 • علت استارت نزدن موتور یخچال می‌تواند مرتبط با خازن کمپرسور و رله استارت و یا اورلود یخچال باشد.
 • برای تشخیص این نوع خرابی در یخچال، اگر هنگام استارت موتور، صدای کلیکی به گوش خورد اما یخچال روشن نشد، می‌توان علت را و یا خازن دانست.
 • اما در صورتی که استارت زده ولی کمپرسور بلافاصله خاموش شود، به معنای خرابی موتور یخچال است.

خرابی تایمر دیفراست چگونه می تواند موجب روشن نشدن یخچال شود؟

تایمر دیفراست می تواند یکی از اصلی ترین بخش های یخچال نامیده شود؛ به همین علت در این بخش قصد داریم به بررسی تاثیر خرابی تایمر  دیفراست روی روشن نشدن یخچال بپردازیم.

تامر دیفراست که وظیفه تعیین زمان خاموش شدن موتور و روشن شدن هیتر برای ذوب برفک‌های روی کویل-های اواپراتور را برعهده دارد، در صورتی که خراب شود؛ می‌تواند موجب روشن نشدن کمپرسور و همچنین خاموش نشدن هیتر گردد و از این رو یخچال با مشکل مواجه شده و روشن نشود. برای رفع این مشکل باید قطعه تایمر دیفراست سریعا تعویض گردد.

توجه نمایید که در مدل های ننیمه الکترونیکی که برد وجود ندارد، تایمر تعبیه شده است.

آیا مشکل سیم‌کشی داخلی می تواند از علل کار نکردن یخچال باشد؟

سیم‌کشی داخلی دستگاه، شل شدن و یا قطع شدن اتصالات قطعات می‌تواند علت دیگری برای کار نکردن یخچال باشد. این مشکل در عین سادگی، پیچیده است و توسط مصرف‌کننده قابل حل شدن نیست. برای درست کردن سیم‌کشی داخل یخچال باید حتما از افراد حرفه‌ای و تعمیرکاران کار بلد، درخواست کمک کرد.

4 دلیل سخت افزاری روشن نشدن یخچال

در بین مواردی که به آنها اشاره کردیم، دلایل زیر 4 دلیل رایج هنگام روشن نشدن یخچال بیشتر مورد توجه هستند و بعد از بررسی این 4 دلیل و در صورت سالم بودن آنها باید به موارد دیگر رسیدگی کرد.

 • خرابی موتور یا کمپرسور یخچال
 • مشکل در جریان برق ورودی به یخچال
 • خرابی برد الکترونیکی یخچال
 • اتصالات سیم‌کشی داخلی یخچال

علت روشن نشدن یخچال بعد از شستن

علت روشن نشدن یخچال بعد از شستن چیست؟

 • تمیز کردن یخچال اهمیت بسیار بالایی دارد.
 • اما امکان دارد بعد از شستن یا تمیز کردن، با مشکل روشن نشدن یخچال مواجه شوید.
 • علت اصلی آن مربوط به نم دار شدن برد الکترونیکی یا خرابی رله اورلود کمپرسور میباشد.
 • همچنین احتمال دارد که تصویر صفحه نمایش بعد از تمیز کردن یخچال از بین برود، اما به مرور زمان تصویر برمیگردد.
 • برای رفع مشکل روشن نشدن یخچال بعد از شستن، ابتدا دستگاه را از برق بکشید و قسمت هایی که هنوز نم دارد را با باد سرد سشوار خشک کنید.
 • بعد از اطمینان از خشک شدن، دستگاه را به برق بزنید.

هنگام تمیز کردن صفحه نمایش یخچال از الکل یا آب زیاد استفاده نکنید.

دلیل روشن نشدن یخچال بعد از قطع برق

دلیل روشن نشدن یخچال بعد از قطع برق، مربوط به تغییر ولتاژ میباشد. وقتی نوسان برق به وجود می آید، احتمالا برد الکترونیکی یا رله اورلود کمپرسور آسیب میبینند. برای رفع این مشکل حتما از محافظ برق با کیفیت استفاده نمایید.

برطرف کردن مشکل روشن نشدن یخچال توسط تعمیرکاران آی پی امداد

در این مقاله به بررسی علل روشن نشدن یخچال پرداختیم. یخچال که وسیله‌ای پیچیده است و برای نگهداری از مواد غذایی دائما باید در حال کار باشد، ممکن است مانند هر وسیله برقی دیگری با مشکل رو‌به‌رو شود. در صورت ایراد پیدا کردن هر قسمتی از یخچال، مشکلات آن را نباید نادیده گرفت و سریعا باید برای رفع آن راه حلی پیدا کرد. همانطور که گفته شد هر مشکلی توسط مصرف‌کننده و یا افراد بی‌تجربه در این زمینه قابل حل نیست، پس بهتر است برای از افراد مطمئن و البته متخصص درخواست کمک کرد. آی پی امداد با داشتن متخصصان حرفه‌ای در این زمینه می‌تواند به هر سوالی که دارید پاسخ دهد و با دادن مشاوره‌ای عالی مشکل شما را برطرف سازد و یا در سریع‌ترین زمان ممکن با استفاده از تجهیزات و قطعاتی که دارد، یخچال شما را درست و به شما تحویل دهد.

دلیلی داغ شدن موتور یخچال رخ دهد، اورلود سبب خاموش شدن یخچال می‌شود.

دی نمی‌توان متوجه این قضیه شد.

فعال بودن حالت فروشگاهی یا حالت دمو (ِDemo)

 

دکمه بازگشت به بالا