علم و سلامتکسب و کار ویژه

10 نکته مهم دندانپزشکی کودکان که تا حلا کسی به شما نگفته

10 نکته مهم دندانپزشک مخصوص کودکان که تا حلا کسی به شما نگفته

جنبه های زیادی در دندانپزشکی کودکان وجود دارد که اکثر والدین درباره آنها بی اطلاع هستند یا به آنها توجهی ندارند. دانستن این نکات مهم است و می تواند نقش زیادی در سلامت دهان و دندان افراد با افزایش سن داشته باشد. برای بررسی این نکات با دکتر دکتر تماس بگیرید. فرشید میرلوحی، متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان.

1- اولین دندان های شیری کودکان معمولاً در 6 ماهگی ظاهر می شوند و هر 20 دندان شیری در 2 تا 3 سالگی ظاهر می شوند. در این مدت، اگر کودک شما گرفتگی یا آبریزش بینی دارد، می توانید از حلقه سرد برای تسکین درد دندان درآوردن یا در صورت تجویز دندانپزشک کودک از استامینوفن یا پروپان برای تسکین آن استفاده کنید.

می توانید تا سه بار در روز از ژل سرپستانک استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که استفاده زیاد از آن می تواند سمی باشد. لازم به ذکر است که دوره رشد شیر و دندان های دائمی بسیار متغیر است و تغییر از دوره رویش تا 6 ماه در هر دو جهت را می توان طبیعی دانست.

2- نوع مسواک و خمیردندانی که کودک استفاده می کند بسیار مهم است. اگر کودک شما از مسواک زبر و نامناسب استفاده می کند آنها از مشکلاتی مانند دندان های حساس، ساییدگی و التهاب لثه رنج خواهند برد.علاوه بر این، مسواک های درشت دندان باعث ناراحتی کودکان و اجتناب از مسواک زدن دندان هایشان می شود.

بنابراین مراقب یک مسواک مناسب برای کودک خود باشید و مطمئن شوید که سر آن نرم و متناسب با اندازه دهان کودک باشد.تا سن 6 سالگی چون کودک نخ دندان کشیدن را بلد نیست می توانید از یک مسواک نیز استفاده کنید. مسواک. بعد از شش سالگی برای او نخ دندان بکشید، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به کودک بسپارید و فقط بر نحوه انجام آن نظارت کنید.

3- کودک نباید با آب بطری یا شیر به رختخواب برود زیرا باعث پوسیدگی زودرس دندان های کودک می شود. همچنین به رژیم غذایی کودک خود توجه کنید و مطمئن شوید که کودک غذاهای حاوی قند و نشاسته زیاد مصرف نمی کند.

4- با استفاده از فیشور سیلانت یا فلورایدتراپی می توانید از پوسیدگی دندان کودک خود جلوگیری کنید. جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک شما یک نگرانی مهم است. زیرا از دست دادن زودرس دندان های شیری (مثلاً به دلیل پوسیدگی در کودک، عفونت و در نهایت کشیدن دندان) علاوه بر اثرات منفی بر تغذیه و رشد کودک، در آینده منجر به پوسیدگی دندان های شیری نیز می شود. فرزند دائمی

این به این دلیل است که ناحیه دندان از دست رفته معمولا توسط دندان های دیگر اشغال می شود و طول کل ردیف دندان کوتاه می شود. بنابراین، اگر دندان شیر کودک به زور کشیده شود، باید از صفحه باقی مانده به عنوان جایگزین استفاده شود.

5- اگر دندانپزشک کودک در حین عمل از بیهوشی استفاده می کند مراقب باشید لب ها و گونه های کودک خود را گاز نگیرید. اکثر کودکان زیر 5 سال تمایل دارند لب ها و گونه های خود را در طول بیهوشی عمومی بجوند. اگر این عادت اشتباه است و باعث ایجاد تبخال سفید در مخاط دهان می شود که خوب نیست.

اگر این آسیب در کودک رخ دهد، باید دهان خود را با آب نمک یا سرم به مدت چند روز شستشو دهید. اگر کودک زخمی دارد، می توانید داروهای بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن را به کودک بدهید. زخم معمولاً در عرض یک هفته تا 10 روز بهبود می یابد و در این مدت به هیچ وجه آن را لمس نکنید و خراش ندهید.

6- اگر کودک برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از فلورایدتراپی استفاده می کند، تا نیم ساعت از خوردن، نوشیدن و شستن دهان خودداری کند.

7- اگر کودکتان دندان شیری کشیده است به او یادآوری کنید که باید گازی را که دندانپزشک در دهانش می گذارد بین دندان هایش فشار دهد و تا نیم ساعت از تف کردن خودداری کند.

8- اگر کودک بعد از کشیدن دندان خونریزی داشت، مراقب باشید مایعات و غذاهای داغ نخورد زیرا این مایعات باعث تشدید خونریزی می شود.

9- با توجه به ترس و اضطرابی که کودکان نابینا از دندانپزشکی دارند، بهتر است در اولین مراجعه به کلینیک دندانپزشکی کار خاصی انجام ندهید تا کودک به تنهایی با محیط دندانپزشکی آشنا شود. پس از آشنایی کودک با محیط دندانپزشکی و پزشک، ترس و اضطراب او کاهش می یابد و دندانپزشک می تواند در جلسه بعدی معاینه و درمان را آغاز کند.

10- برخی عادات به ظاهر ساده و اشتباه مانند جویدن انگشتان یا پستانک می تواند سلامت دهان و دندان کودک را به خطر بیندازد. تغذیه با شیر مادر بخشی طبیعی از رشد است و نوزادان اغلب در اوایل زندگی به آن عادت می کنند در چند سال اول زندگی نوزاد، شیر دادن به دهان او آسیبی نمی‌بیند، اما شیردهی طولانی‌مدت می‌تواند روی شکل و جهت دندان‌های کودک با رشد دندان‌هایش تأثیر منفی بگذارد.

به همین ترتیب، مکیدن شست می‌تواند به دندان‌های کودک در زمانی که دندان‌های دائمی در حال رشد هستند آسیب برساند، بنابراین سعی کنید به کودک خود کمک کنید این عادت را ترک کند.

دکمه بازگشت به بالا