علم و سلامتکسب و کار ویژه

فورسپس دندانپزشکی و هندپیس دندانپزشکی 2 ابزار کاربردی

فورسپس دندانپزشکی یا انبر دندانپزشکی وسیله ای است که مخصوص بزرگسالان و اطفال تولید شده است که هر کدام دارای ویژگی و اشکال مختلفی هستند. البته فورسپس فقط برای کشیدن دندان ها استفاده نمی شود بلکه در مامایی هم کاربرد دارد. برای کشیدن دندان های مختلف بیمار پزشک احتیاج به انبرهای مختلفی دارد تا بتواند دندان‌ های فک بالا یا فک پایین بیماران را بکشد. فورسپس دندانپزشکی همان ابزاری است که  دندانپزشکان در حین جراحی دندان از آن استفاده می کنند.

Forceps یا فورسپس همان انبری است که برای نگه داشتن اشیاء بکار می‌ رود و به شکل دستی استفاده می شود. انبر دندانپزشکی با توجه به عملکرد و انواع گوناگونی تقسیم بندی می شود و قیمت انواع فورسپس دندانپزشکی با توجه به جنس و طراحی و برند متفاوت می باشد. فورسپس دندانپزشکی به دو گروه اصلی فورسپس غیر یکبار مصرف و یکبار مصرف تقسیم بندی می شود.

فورسپس دندانپزشکی چیست ؟

دندانپزشکان زمانی که قصد کشیدن دندان بیمار خود را دارند باید از ابزاری استفاده کنند تا دسته بلندی داشته باشد و جای مناسب انگشتان پزشک داشته باشد تا جراح دندانپزشک با این ابزار بتواند دندان بیمار را بکشد. این ابزار همان انبر یا فورسپس است. در حقیقت فورسپس یک ابزاری کارآمد و کاربردی در دندانپزشکی ها است.

فورسپس در مدل های مختلفی تولید شده است تا پاسخگوی نیاز پزشکان باشد. قابل توجه است که انبر دندانپزشکی در زاویه های مختلفی تولید شده و دندان پزشکان با توجه به نیاز خود از انواع فورسپس استفاده می کنند. دندانپزشک با بکارگیری فورسپس یا انبر دندان بیمار را می کشد. به این صورت که با فورسپس دندان بیمار را نگه داشته و به عقب و جلو هدایت می کنید تا دندان و ریشه آن را از لثه بیرون بکشد. در حقیقت فورسپس یا انبر دندانپزشکی نیروی بر روی ریشه وارد می‌ کند تا دندان لق شود و دندانپزشک بتواند دندان و ریشه را از درون لثه بیرون بکشد.

انواع فورسپس دندانپزشکی و کاربرد آن

همانطور که اشاره کردیم فورسپس ها در مدل یکبار مصرف و غیر یکبار مصرف در مطب دندانپزشکی توسط دندانپزشک استفاده می شوند. در حقیقت فورسپس غیر یکبار مصرف از متریالی مقاوم تولید شده است که در برابر مایعات بدن و از ضربه ها و حتی ترشحات و روش های استریلیزه و مواد تمیز کننده مقاوم بوده و خراب نمی شود.  اما فورسپس های یکبار مصرف از مواد پلاستیکی تولید شده اند و کیفیت آن ها نسبت به فورسپس های غیر یکبار مصرف پایین تر است. بنابراین فقط یکبار مصرف می‌ شوند و بعد از یکبار استفاده دیگر استفاده نمی شوند و غیر قابل استفاده می باشند که باید آن ها را به سطل زباله مخصوص انتقال داد.

فورسپس بزرگسالان به انواع گوناگون فورسپس کاهورن چپ بالا، کاهورن راست بالا، کاهورن پایین،فورسپس مولر بالا، مولر پایین، فورسپس ریشه کش بالا بلند، فورسپس فنر دار مولر پایین، فورسپس ریشه کش بالا، فورسپس عقل پایین، فورسپس ریشه کش پایین، فورسپس قدامی بالا، فورسپس قدامی بالا، فورسپس پرمولر پایین، فورسپس عقل بالا تقسیم بندی می شوند و جنس آن ها از فولاد کربن می باشد. این نوع فورسپس ها می‌ توانند در دمای بالای اتوکلاو استیل شوند و به جنس آن آسیبی وارد نشود.

هندپیس جراحی دندانپزشکی چیست؟

هندپیس وسیله است که جدا گردن قسمت های پوسیده دندان و تغییر شکل برخی از قسمت های دندان مورد استفاده قرار میگیرد.. همان طور که می دانید برای انجام بسیاری از امور دندانپزشکی نیاز به این ابزار است. این ابزار دارای یک سری باریک می باشد که به کمک نیرویی که به آن وارد می شود می چرخد و کار پرداخت سوح دندان را انجام می دهد. به عنوان مثال برای رفع پوسیدگی دندان می بایست از هندپیس برای چرخاندن ابزار برش استفاده نمود. به کمک ابزار برش پوسیدگی دندان برداشته می شود و پس از آن می توان دندان را با ابزارآلات دیگری پر کرد.

قیمت هندپیس دندانپزشکی

هندپیس جراحی از مهم ترین ابزارها در دندانپزشکی به حساب می آید. بنابراین در خرید این محصول باید به اندازه کافی دقت کرد. چرا که هندپیس جراحی تاثیر مستقیمی بر سرعت و دقت انجام کارهای درمانی دارد. قیمت انواع هندپیس دندانپزشکی با توجه به نوع هندپیس، نوسانات بازار و همچنین کیفیت محصول خریداری شده متغیر است. برای اطلاعات بیش تر می توانید بخش های دیگر این مقاله را مطالعه نمایید.

خرید هندپیس دندانپزشکی

در خرید هندپیس دقت کنید که از مکانی مطمئن و معتبر اقدام فرمایید. چرا که هندپیس محصولی بهداشتی،درمانی است و تاثیر زیادی بر سلامت افراد دارد . استفاده از تجهیزات نامناسب ممکن است به بیمار آسیب جبران ناپدیری وارد نماید. این مرکز انواع هندپیس را با قیمت مناسب و کیفیت خوب و مطمئن به مراکز درمانی بهداشتی ارائه می کند.

خرید فورسپس و هندپیس از فروشگاه انلاین

یکی از فروشگاه های معتبر فروش فورسپس و هندپیس دندانپزشکی ، فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی آراد دنتال می باشد. همچنین امکان خرید حضوری برای افراد فراهم شده است. افراد می توانند برای دریافت مشاوره رایگان با متخصصان این شرکت تماس گرفته و اطلاعات درست را دریافت نمایند.

دکمه بازگشت به بالا