بین المللکسب و کار ویژه

بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان 2023

با بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان بیشتر آشنا شوید

به نقل از کارشناس تحصیل در آلمان ملک پور؛ امروزه دانشگاه های زیادی از کشورهای مختلف به دانش آموزان و دانشجویان ممتاز کشورهای دیگر بورسیه تحصیلی اعطا کرده و اجازه تحصیل رایگان را در دانشگاه های خود به دانشجویان خارجی می دهند. کشور افغانستان یکی از کشورهایی می باشد که بورسیه های زیادی به دانشجویان ممتازش تعلق می گیرد و دانشجویان ممتاز افغانستان می توانند از بورسیه های متنوعی بهره مند شوند.

به طور کلی کشورهایی مانند ترکیه، آلمان، روسیه، آمریکا و ایران بورسیه های تحصیلی به دانشجویان کشور افغانستان داده و از پذیرفتن دانشجویان ممتاز افغانی استقبال می نمایند. بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان ۲۰۲۳ شرایط ویژه ای دارند و افراد فقط در صورت واجد شرایط بودن می توانند برای دریافت بورسیه های مخصوص کشور افغانستان درخواست دهند. در این مقاله بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان به طور کامل معرفی شده و همچنین نحوه دریافت آن ها نیز ذکر شده است. کاربران با خواندن این مقاله با شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان 2023 و مدارک لازم برای دریافت بورسیه ها نیز آشنا خواهند شد.

کشورهای پیشرفته که از سطح آموزشی بالا و خوبی برخوردار هستند هر ساله به دانشجویان ممتاز خارجی بورسیه اعطا کرده و از پذیرش آنان استقبال می نمایند. کشورهای ایران، ترکیه، آمریکا و آلمان از کشورهایی هستند که به دانشجویان افغانی بورسیه داده و در مقاطع مختلف تحصیلی از آن ها برای ادامه تحصیل دعوت می نمایند.

بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان ۲۰۲۳ در مقاطع مختلف تحصیلی مانند مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند. افراد برای دریافت هر کدام یک از بورسیه های تحصیلی باید واجد شرایط بوده و در زمان مناسب برای دریافت بورسیه اقدام نمایند. در ادامه به بررسی بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان در هر کدام از مقاطع تحصیلی پرداخته شده است.

بورسیه تحصیلی رایگان مقطع کارشناسی برای افغانستان

مقطع کارشناسی یکی از مقاطع حساس و مهم برای هر دانشجو است و افراد معمولا سعی می کنند بهترین دانشگاه را برای گذراندن دوره کارشناسی انتخاب کنند. دانشجویان افغانستانی برای ادامه تحصیل بهتر در دوره کارشناسی می توانند بورسیه های تحصیلی رایگان دریافت کرده و از مزایای تحصیل بدون هزینه بهره مند شوند. برخی از دانشگاه های ایران در مقطع کارشناسی بورسیه تحصیلی رایگان به دانشجویان افغان اعطا کرده و اجازه تحصیل رایگان را به آن ها می دهند.

بورسیه تحصیلی رایگان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای افغانستان

معمولا بورسیه های تحصیلی رایگان به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تعلق گرفته و به طور کلی می توان گفت شانس دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بالاتر می باشد. دانشجویان ممتاز افغانی می توانند در مقطع دکتری از بورسیه تحصیلی کشورهای ممتازی مانند آلمان بهره مند شده و در بهترین مراکز آموزشی به صورت رایگان تحصیل نمایند.

بورسیه تحصیلی رایگان ایران برای افغانستان

دانشگاه های ایران به دانشجویان افغانستان که از نمرات خوبی برخوردار بوده و معدل بالایی داشته باشند بورسیه رایگان می دهد. دانشجویان افغانستان در مقاطع تحصیلی مختلف از کارشناسی گرفته تا دکتری می توانند از بورسیه دانشگاه های مختلف ایران مانند دانشگاه تهران و دانشگاه یزد بهره مند شده و به صورت رایگان تحصیل خود را در دانشگاه ادامه دهند.

بورسیه تحصیلی رایگان ترکیه برای افغانستان

ترکیه یکی از کشورهایی است که هر ساله بورسیه های تحصیلی فراوانی را به دانشجویان کشورهای مختلف اعطا کرده و شرایط خاصی را برای اعطای بورسیه دارد. افراد برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان ترکیه اول باید از نحوه دریافت آن مطلع شده و واجد شرایط بودن خود را بررسی نمایند. کشور ترکیه معمولا برای سنجش متقاضیان بورسیه تحصیلی یک آزمون کتبی برگزار کرده و سپس برای پذیرش بهترین دانشجویان اقدام می کند.

بورسیه تحصیلی رایگان آلمان برای افغانستان

آلمان یکی از کشورهایی است که به سختی در مقطع تحصیلی کارشناسی به دانشجویان بورسیه اعطا می کند. اما کشور آلمان در مقاطع کارشناسی ارشد و به خصوص دکتری به دانشجویان ممتاز افغانستانی که ممتاز بودن خود را ثابت نمایند بورسیه تحصیلی رایگان اعطا کرده و شرایط به صورت آسان را برای آن ها فراهم می کند.

بورسیه تحصیلی رایگان آمریکا برای افغانستان

دانشگاه های مختلف آمریکا در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بورسیه های تحصیلی رایگان زیادی را به دانشجویان خارجی ارائه می دهند. دانشجویان افغانستان می توانند از به طور رایگان در تمام مقاطع تحصیلی استفاده کرده و برای ادامه تحصیل در یکی از بهترین مراکز آموزشی اقدام نمایند.

بورسیه تحصیلی رایگان روسیه برای افغانستان

کشور روسیه مانند کشور آمریکا بورسیه های تحصیلی را در مقاطع مختلف تحصیلی به دانشجویان اعطا می کند. دانشجویان افغانستانی اگر از نمرات خوب و معدل بالایی برخوردار باشند می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که بورسیه های تحصیلی به طور کلی بیشتر برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند. اما باید گفت که امکان دریافت بورسیه تحصیلی رایگان برای افغانستان 2023 در مقطع کارشناسی نیز وجود داشته و اگر دانشجویان از رزومه علمی خوبی برخوردار هستند باید حتما شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی امتحان کنند. نحوه دریافت بورسیه تحصیلی رایگان هر کشور با کشور های دیگر تفاوت دارد و دانشجویان باید در ابتدا بهترین بورسیه تحصیلی رایگان را انتخاب کرده و سپس در مورد شرایط و نحوه دریافت بورسیه اطلاعات کسب نمایند

بورسیه های پزشکی برای افغانستان 2023

رشته های پزشکی یکی از رشته های بسیار پرطرفدار هستند که متقاضیان زیادی نیز دارند. تعداد بورسیه های پزشکی برای افغانستان زیاد است و دانشجویان ممتاز افغانستانی می توانند به راحتی شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان امتحان کنند. ممکن است دریافت بورسیه تحصیلی رایگان رشته های پزشکی از کشورهای خارجی مانند آلمان و آمریکا خیلی آسان نباشد و نحوه دریافت آن کمی دشوار به نظر برسد، اما ایران یکی از کشورهایی است که بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان ۲۰۲۳ ارائه داده و امکان تحصیل رایگان دانشجویان پزشکی افغانستانی را در ایران فراهم کرده است.

به طور کلی کشورهای زیادی مانند روسیه، ترکیه، آمریکا و ایران در رشته های مختلف و در مقاطع تحصیلی متفاوت بورسیه تحصیلی رایگان مانند  و …. را به دانشجویان افغانی اعطا می کنند. دانشجویان افغانستان برای دریافت بورسیه های پزشکی باید مانند بورسیه های رشته های دیگر اقدام کرده و در زمان ثبت نام بورسیه درخواست خود را جهت دریافت بورسیه تحصیلی رایگان ثبت نمایند. نحوه دریافت بورسیه های پزشکی برای افغانستان تفاوت خاصی با نحوه دریافت بورسیه برای دیگر رشته های تحصیلی ندارد، اما با توجه به این که متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی رایگان رشته های پزشکی زیاد هستند ممکن است پذیرش کمی دشوار گردد.

دانشگاه های ایران در زمان های مشخصی اعلامیه ثبت نام بورسیه های پزشکی برای افغانستان را در سایت خود منتشر کرده و در رشته های مختلف پزشکی از دانشجویان افغانستان برای ادامه تحصیل رایگان پذیرش می کنند. دانشجویان افغانی برای ثبت نام بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان 2023 پزشکی کشورهای دیگر مانند آمریکا، آلمان و ترکیه نیز باید در زمان ثبت نام برای پر کردن فرم درخواست بورسیه تحصیلی رایگان اقدام نمایند.

شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان ۲۰۲۳

دانشجویان افغان برای دریافت بورسیه های تحصیلی باید دارای شرایط خاصی بوده و از تمامی شرایط ذکر شده در اطلاعیه ثبت نام بورسیه برخوردار باشند. افراد برای اطلاع از نحوه دریافت بورسیه و شرایط لازم برای دریافت آن باید اطلاعیه ثبت نام بورسیه تحصیلی دانشگاه های معتبر را چک کرده و از شرایط و مدارک لازم دریافت بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان ۲۰۲۳ مطلع شوند. طبیعتا شرایط دریافت بورسیه تحصیلی رایگان هر دانشگاهی با دانشگاه دیگر فرق دارد، اما به طور کلی می توان گفت عبارت اند از:

 • رعایت کردن شرط سنی با توجه به مقطع تحصیلی
 • آشنایی با زبان انگلیسی یا زبان ذکر شده در اطلاعیه ثبت نام بورسیه تحصیلی
 • داشتن نمرات ممتاز و معدل عالی
 • برخورداری از رزومه علمی عالی

بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان 2023 ممکن است با توجه به مقطع تحصیلی نیاز به شرایط خاصی مانند رعایت شرط سنی داشته باشند. مثلا برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه افراد باید حتما شرط سنی را رعایت کرده و سن آن ها بالاتر از حد مجاز نباشد. همچنین برای دریافت برخی بورسیه های تحصیلی رایگان مانند بورسیه تحصیلی کشور استرالیا افراد باید حتما به زبان انگلیسی مسلط باشند.

با توجه به این که ایران یکی از کشورهایی است که بورسیه های تحصیلی رایگان زیادی را به افغانستان ارائه می دهد می توان گفت تحصیل در دانشگاه های ایران برای دانشجویان افغانستانی که زبان انگلیسی، ترکی یا روسی را بلد نیستند یک کشور مناسب است. همچنین با توجه به نزدیکی آداب و رسوم ایران و افغانستان دریافت بورسیه تحصیلی رایگان از دانشگاه های ایران می تواند انتخاب بسیار خوبی برای دانشجویان افغان باشد.

مدارک لازم جهت دریافت بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان

از آن جایی که تنوع بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان ۲۰۲۳ زیاد می باشد باید گفت مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی و ارائه آن ها به و دانشگاه نیز با توجه به کشور و دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. ممکن است یک دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد برای اعطای بورسیه تحصیلی رایگان مدارک بیشتری را نسبت به مقطع کارشناسی از دانشجو بخواهد.

دانشجویان برای اطلاع از مدارک لازم جهت دریافت بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان 2023 ابتدا باید نوع بورسیه تحصیلی و مقطع تحصیلی خود را مشخص نموده و سپس بهترین دانشگاه را برای دریافت بورسیه انتخاب نمایند. متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی برای اطلاع از نحوه دریافت بورسیه تحصیلی رایگان و مدارک لازم جهت ثبت درخواست باید به سایت دانشگاه مد نظر مراجعه کنند. لیست مدارک لازم جهت دریافت بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان ۲۰۲۳ در جدول زیر آورده شده است.

مدارک لازم جهت دریافت بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان

 • شناسنامه
 • مدارک تحصیلی و
 • رزومه علمی
 • مدرک مربوط به زبان
 • ریز نمرات مقطع تحصیلی پیشین

دانشجویان ساکن در افغانستان باید توجه داشته باشند که شرایط و مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان از کشور ایران با کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا بسیار متفاوت است. از آن جایی که زبان کشور ایران و افغانستان زبان فارسی می باشد معمولا دانشگاه های ایران برای اعطای بورسیه تحصیلی رایگان مدرک زبان از دانشجوی افغانستانی نمی خواهند و سخت گیری کمی در این مورد دارند. البته لازم به ذکر است که مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان کشور ایران نیز ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد و یک دانشگاه مدارک بیشتری را جهت اعطای بورسیه تحصیلی از دانشجویان افغانستان بخواهد.

نحوه دریافت بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان 2023

کشورها و دانشگاه های زیادی هر ساله با شرایط متفاوت بورسیه های تحصیلی رایگان زیادی را به دانشجویان افغانستانی ارائه می دهند. دانشجویان برای دریافت هر کدام از بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان باید اول شرایط بورسیه تحصیلی را مطالعه کرده و از نحوه دریافت آن مطلع شوند. به طور کلی باید گفت نحوه دریافت بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان ۲۰۲۳ از هر کشوری با کشور دیگر متفاوت است.

برای مثال دانشجویان افغانستانی برای دریافت بورسیه تحصیلی و لازم است در آزمون کتبی شرکت کنند، در حالی که برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان دانشگاه های ایران نیازی به شرکت در آزمون کتبی نمی باشد. همچنین برخی از کشورها و دانشگاه ها برای ارائه بورسیه های تحصیلی رایگان به دانشجویان در ابتدا با آن ها مصاحبه کرده و سطح آموزشی افراد را می سنجد. به طور کلی نحوه دریافت بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان به شرح زیر می باشد:

 • بررسی انواع بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان 2023
 • سنجیدن شرایط هر بورسیه و بررسی واجد شرایط بودن متقاضی
 • اقدام برای ثبت نام از طریق سایت مرکز ارائه دهنده بورسیه
 • بارگذاری مدارک لازم در سایت و پر کردن فرم ثبت نام
 • شرکت در آزمون یا مصاحبه
 • ارائه مدارک تکمیلی همچون رزومه، انگیزه نامه و اقدام برای تکمیل ثبت نام

دانشجویان پس از بررسی شرایط بورسیه ها و انتخاب بهترین بورسیه باید به سایت مرکز ارائه دهنده بورسیه مراجعه کنند. معمولا دانشگاه ها و مراکز آموزشی اطلاعیه ارائه بورسیه را از طریق سایت خود منتشر کرده و زمان ثبت نام را نیز مشخص می نمایند. معمولا ثبت نام بورسیه های تحصیلی رایگان برای افغانستان ۲۰۲۳ به صورت الکترونیکی است و مراحل اولیه ثبت درخواست به شکل اینترنتی انجام می شود. متقاضیان باید توجه داشته باشند که بارگذاری مدارک خواسته شده برای ارائه بورسیه باید کاملا با دقت صورت گرفته تا مشکلی پیش نیاید.

منبع: موسسه مهاجرتی ملک پور

دکمه بازگشت به بالا