عمومیکسب و کار ویژه

بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس

بورسیه تحصیلی در واقع هزینه تحصیل دانشجو است که از طرف دانشگاه برای انواع مقاطع مانند لیسانس پرداخت می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌ها در خارج از کشور دارای این بورسیه هستند. برای استفاده از بورسیه تحصیلی باید به دقت پذیرش‌ها و فرصت‌های مختلفی که در سایت دانشگاه‌ها اعلام می‌گردد را مطالعه نمود.

بورسیه لیسانس به کانادا از بورسیه های شناخته شده است و  دانشگاههای متعددی در‌‌‌‌‌‌ این کشور آمادگی پذیرش دانشجو در این مقطع را دارند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج کشور را دارند، حداقل، باید مدرک دیپلم را داشته باشند. حتی افرادی که مدرک دیپلم خود را دریافت نکرده اند، می توانند با اخذ دیپلم بزرگسالان در خارج به تحصیل خود ادامه دهند. بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس به دانش آموزانی تعلق می‌گیرد که دارای نمره‌های خوبی باشند و بعد از معادل سازی دروس و معدل برای دانشگاه مقصد امتیاز خوب و عالی بدست  بیاورند.

شرایط پذیرش دانشجو در مقطع لیسانس چیست؟

بورسیه تحصیلی برای دانش آموزانی در مقطع لیسانس فعال می‌شود که شرایط لازم را داشته باشند. معدل دیپلم می تواند یکی از گزینه‌‌‌‌ها باشد. البته اعطای بورسیه تحصیلی کاملا از طریق معدل مشخص نمی‌‌‌‌‌گردد و اگر دانش آموزی دارای رتبه المپیاد و یا پژوهشی در زمینه علمی باشد، برای دریافت بورسیه مستعدتر است.

نکته مهم این است که دانشگاه‌ها در پذیرش، دارای شرایط متفاوتی هستند و برخی از آنها به معدل و برخی به موارد پژوهشی توجه بیشتری دارند. دانشگاه هایی  نیز آزمون برگزار می کنند و با توجه به نمره‌های بدست آمده، بورسیه تحصیلی به نفراتی با نمره کاملتر اعطا می گردد. در برخی از رشته ها بعد از دریافت بورسیه و تحصیل فرد باید در آن محل مشغول به کار شود.

به عنوان مثال رشته پرستاری در برخی از بورسیه ها به این شکل است. همانطور که در داخل کشور تاثیر معدل در کنکور قابل توجه است، برای دریافت بورسیه تحصیلی نیز  معدل دروس تاثیر گذار می‌باشد. دانستن زبان کشور مقصد، برای مهاجرت و تحصیل مهم است و یکی از شرایط دریافت بورسیه مدرک زبان معتبر و بین المللی است. با کمک بورسیه تحصیلی می توان هزینه‌‌‌‌‌ها را کاهش داد. کمک هزینه‌‌‌‌ای که برای دانشجویان فعال می‌شود در دانشگاه‌ها، متفاوت است. مبلغی که برای بورسیه در نظر گرفته می شود در مقاطع مختلف تحصیلی نیز فرق خواهد داشت.

نکته های مهم در رابطه با دریافت بورسیه تحصیلی

اولین نکته‌ای که برای دریافت بورسیه تحصیلی به آن توجه می‌شود، کشور مقصد است.‌ اگر رشته تحصیلی خاصی مد نظر شما باشد، بهتر است بررسی در مورد دانشگاهها به درستی انجام شود. دانشگاهها در کشورهای مختلف قرار گرفته و شرایط ورود به کشور و زندگی در آن نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

 برای مقطع لیسانس معدل دیپلم باید متناسب با اعدادی باشد که دانشگاه مورد نظر تعیین نموده است. اگر دانش آموز دارای طرح های پژوهشی و یا اختراع باشد و در جشنواره‌ها جوایزی را دریافت نموده باشد برای دریافت بورسیه تحصیلی در اولویت قرار می‌گیرد. از نکات مهم دیگر در دریافت بورسیه و تحصیل در خارج از کشور داشتن مدرک زبان است. توجه داشته باشید که شرایط سنی نیز در جذب دانشجو تاثیر گذار است و هر دانشگاهی  شرایط متفاوتی دارد.

از مهمترین نکات می‌توان به پشتیبانی فرد متخصص اشاره نمود. اگر فردی با توجه به طرحها و پژوهش ها اقدام به خروج و تحصیل در دانشگاههای دیگر داشته باشد، در صورت داشتن توصیه نامه از طرف استاد با شرایط ساده تری بورسیه تحصیلی را دریافت خواهد نمود.

رشته های  شامل بورسیه را انتخاب کنید

در مقطع لیسانس با توجه به رشته تحصیلی بورسیه به شخص تعلق می گیرد. اغلب در لیسانس رشته های کمتری بورسیه دریافت می کنند و این مورد با توجه به دانشگاه و کشور مورد نظر دارای تفاوت هایی خواهد بود. برخی از دانشگاه‌ها امکان جذب دانشجو در تمام مقاطع را دارند. بورسیه برای مقاطع بالاتر بسیار زیادتر است، زیرا فعالیت های آزمایشگاهی و تجربی در آنها بیشتر است. به همین دلیل اگر  در مقطع لیسانس  فعالیت ها تجربی و پژوهشی به دانشگاه ارسال شود امکان پذیرش و دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس بسیار زیادتر خواهد بود. اگر بورسیه تحصیلی دانشگاهی را دریافت نمایید هزینه‌‌های تحصیل به صفر خواهد رسید و صرفا هزینه  بسیار کمی برای باقیمانده مخارج نیاز خواهید داشت.

دکمه بازگشت به بالا