علم و سلامتکسب و کار ویژه

راهنمای خرید دستگاه گشت و نگهبانی

گشت زنی و سرکشی به نقاط مهم در شرکت از جمله وظایف اصلی نگهبان است تا از امنیت و شرایط مناسب آن ایستگاه اطمینان حاصل شود. برای اینکه بدانیم آیا نگهبانان و نیروهای حراست شرکت ما در ساعت‌های تعیین شده به نقاط مورد نظر سرکشی می‌کنند، از دستگاه گشت و نگهبانی استفاده می‌کنیم. این دستگاه زمان دقیق حضور نگهبان را در ایستگاه های مورد نظر ثبت می‌کند و به این شکل روال کار سرکشی‌ها منظم‌تر و دقیقتر می‌شود. با استفاده از راهنمای خرید دستگاه گشت و نگهبانی یک سیستم مناسب برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

 

راهنمای-خرید-راکت-بازرسی-بدنی

دستگاه گشت و نگهبانی چیست ؟

دستگاه گشت و نگهبانی یک دستگاه الکترونیکی سبک وزن و قابل حمل با دست است که زمان دقیق سرکشی نگهبانان به نقاط مختلف را ثبت کرده و اطلاعات دقیقی در اختیار ما قرار می‌دهد. این دستگاه را با نام دستگاه گشت زنی و کنترل نگهبان هم می‌شناسند.

انواع دستگاه گشت زنی

عملکرد دستگاه های گشت نگهبانی شبیه هم است، اما مدلهای مختلفی از آنها وجود دارد. عمده تفاوت آنها در نوع احراز هویت نگهبان است. احراز هویت نگهبان به دو صورت کارتی (تگ rfid) و اثر انگشت صورت می‌گیرد.

دستگاه گشت نگهبانی – احراز هویت با تگ یا کارت

در این روش، هر نگهبان دارای یک کارت یا تگ مختص به خود است که قبل از شروع شیفت گشت زنی، آن را توسط دستگاه اسکن کرده و سپس به تک تک نقاط مورد نظر سرکشی می‌کند و تگ نصب شده در آن ایستگاه‌ها را هم اسکن می‌کند. مثال : دستگاه wm5000-v5

دستگاه گشت و نگهبانی اثر انگشتی

در این روش احراز هویت نگهبانان با اثر انگشت انجام می‌شود. به این صورت که هر نگهبان در زمان سرکشی به هر ایستگاه، ابتدا اثر انگشت خود را روی سنسور دستگاه میگذارد و پس از شناسایی، تگ آن ایستگاه را اسکن می‌کند. مثال : دستگاه wm5000-x1

گشت و نگهبانی با موبایل

این روش جدید است و در آن نیازی به دستگاه گشت و نگهبانی ندارید. به جای دستگاه یک اپلیکیشن گشت زنی روی گوشی نیروهای نگهبان نصب می‌شود. نگهبانان در زمان گشت زنی، تگ هر ایستگاه را توسط گوشی خود اسکن کرده و در اپلیکیشن ثبت می‌کنند. مزیت این روش این است که اطلاعات به صورت آنلاین به سرور ارسال می‌شود.

نکات مهم خرید دستگاه گشت و نگهبانی

با توجه به توضیحاتی که در بخش قبل دادیم، ابتدا باید تصمیم بگیرید که از کدام روش می‌خواهید استفاده کنید. در ادامه به نکات زیر هم توجه داشته باشید، تا یک دستگاه گشت و نگهبانی مناسب را خریداری نمایید.

1- آیا احراز هویت نگهبان برای شما مهم است؟

مهمترین دلیل برای خرید دستگاه گشت نگهبانی، اطمینان از سرکشی به نقاط مهم و مطمئن شدن از امنیت آن ایستگاه است. برای بسیاری دیگر مهم نیست که کدام نگهبان به آن نقطه سرکشی کرده، بلکه انجام عمل گشت زنی به مناطق تعیین شده مهم‌تر است. بنابراین اگر برای شما فقط این نکته مهم است که سرکشی در زمانهای تعیین شده انجام شود، دستگاه های دارای احراز هویت rfid به صرفه‌تر است. اما اگر برایتان مهم است که حتماً هر نگهبان که شما تعیین کردید، کار سرکشی را انجام دهد، باید از مدل‌های دارای احراز هویت اثر انگشتی استفاده کنید.

2- باتری قابل شارژ با کیفیت

دستگاه های گشت زنی چون به صورت سیار استفاده می‌شوند، باید دارای باتری با کیفیت و قدرتمند باشند تا بتوانند انرژی مورد نظر برای عملکرد درست و بی وقفه را به خصوص در تعداد سرکشی زیاد فراهم کنند. باتری های لیتیومی کیفیت و طول عمر بیشتری دارند و مدت زمان بیشتری شارژ را نگه می‌دارند و مصرف برق آنها نیز کم است.

به طور مثال دستگاه های گشت و نگهبانی برند JWM با یک بار شارژ کامل، 30 روز (هر روز 500 اسکن) کار می‌کنند.

3- استحکام – مقاومت – حمل راحت

این دستگاهها چون در محیطهای مختلف با شرایط آب و هوایی متفاوت کار می‌کنند باید نسبت به شرایط هر منطقه سازگار باشند. عملکرد مناسب در دمای خیلی گرم یا خیلی سرد و همچنین آب و هوای مرطوب نکته مهمی است که باید به آن دقت کنید. در ضمن چون امکان افتادن و سقوط دستگاه از دست نگهبان وجود دارد، باید بدنه استحکام کافی در برابر ضربات احتمالی را داشته باشد.

نکته نهایی در این بخش، توجه به وزن دستگاه است. وزن سبک دستگاه موجب حمل راحت آن خواهد بود و استفاه از آن نیز برای نگهبانان آسانتر خواهد شد.

4- ظرفیت حافظه

ممکن است شما فراموش کنید که اطلاعات دستگاه را در فواصل کوتاه تخلیه کنید. بنابراین باید دستگاهی را انتخاب کنید که حافظه کافی برای ذخیره و نگهداری رکوردهای ثبت شده را در فواصل طولانی داشته باشد.

5- قیمت

قیمت از مهمترین فاکتورهایی است که در خرید هر سیستمی مورد توجه قرار می‌گیرد. دستگاههای نوع اول یعنی احراز هویت بدون اثر انگشت ارزانتر هستند و دستگاه های انگشتی  قیمت بیشتری دارند.

6- خدمات پس از فروش

این بخش هم بسیار مهم است. در زمان خرید دستگاه گشت و نگهبانی حتما دقت کنید که دارای گارانتی معتبر و پشتیبانی باشد. چرا که اگر فروشنده نتواند به سوالات و مشکلات شما حین کار جواب دهد، باید دستگاه را کنار بگذارید و دستگاه دیگری بخرید.

دکمه بازگشت به بالا