عمومیکسب و کار ویژه

بهترین قیمت گلدان در کدام فروشگاه است؟

در  بین ما طرفداران گل دوست دارند بهترین گلدان برای کاشت گل و گیاه را بشناسند. انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان بسیار مهمتر از انتخاب گلدان است . گلدان نقش مهمی در عملکرد گیاه شما دارد و تفاوت بین یک گیاه سالم و قوی و یک گیاه ناسالم را ایجاد می کند. همچنین قیمت گلدان ها بسته به نوع، جنس، و اندازه آنها متفاوت است.

از چه گلدان هایی برای گیاهان داخلی استفاده می کنید؟

انتخاب های مختلف به مواد گلدان، اندازه، سبک و موارد استفاده شما و همچنین رطوبت و اندازه گیاه بستگی دارد. شما می توانید روشی که از گیاهان آپارتمانی خود مراقبت می کنید را با هر گلدانی مطابقت دهید.با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی کسب کنید.

انواع گلدان مناسب برای گیاهان

برای اینکه مطمئن شوید بهترین گلدان را برای گیاهی که قصد کاشت آن را دارید انتخاب کنید، همیشه بهتر است شرایط محیطی و خصوصیات گیاه را در نظر بگیرید. این به شما کمک می کند تا بهترین جنس ، اندازه و نوع گلدان را انتخاب کنید.

اولین نکته مهمی که در انتخاب گلدان مناسب برای یک گیاه آپارتمانی باید به آن توجه کرد این است که، این است که به جز نوع گلدانی که انتخاب می کنیم، گلدان باید دارای سوراخی در قسمت پایین باشد. به اصطلاح زهکشی شده باشد.

 وجود سوراخ در ته گلدان مهم است زیرا:

 • گیاه تا بتواند به خوبی رشد کند. علاوه بر نور و آب به اکسیژن نیز نیاز دارد. گلدان زهکشی شده اکسیژن کافی به ریشه گیاه می دهد.
 • اگر آب زیادی به گلدان داده شود، به این ترتیب آب اضافی از گلدان خارج می شود و از پوسیدگی ریشه گیاه گیاه شما جلوگیری می کند.

بیایید ابتدا به انواع گلدان ها، مزایا و معایب هر کدام و نحوه تأثیر آنها بر روی برگ های گیاه نگاهی بیندازیم.

انواع گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی

گلدان سفالی

در ایتالیایی، سفال به ” زمین پخته شده” ترجمه می شود و این گلدان ها از مواد مختلفی ساخته می شوند. گلدان های سفالی معمولاً لعاب دار و تا حدودی متخلخل هستند.

مزایا:

 • رنگ قرمز نارنجی به خوبی با هر گیاهی هماهنگ می شود.
 • گلدان هایی در طیف وسیعی از اندازه ها از چندین سانتی متر تا آنهایی که گیاهان بزرگتر مانند درختان کوچک را در خود جای می دهند وجود دارد.

معایب:

 • خاک در گلدان های سفالی به سرعت خشک می شود، بنابراین گیاهان باید بیشتر از زمانی که در گلدان های غیر متخلخل کاشته شوند، آبیاری شوند.
 • گلدان‌های سفالی پر از خاک، به‌ویژه گلدان‌های بزرگ‌تر، می‌توانند بسیار سنگین باشند و جابه‌جایی آنها دشوار باشد.
 • این گلدان شکننده است و در صورت افتادن گلدان به راحتی می شکند.

گلدان سرامیکی

در مقایسه با گلدان های سفالی، گلدان های سرامیکی از مواد خاکی ساخته می شوند که تخلخل و تراکم کمتری دارند. این گلدان ها از داخل و خارج لعاب دارند. قیمت گلدان سرامیکی به نسبت سایر گلدان ها مقداری بیشتر است.

مزایا:

 • گلدان‌های سرامیکی در اندازه ‌ها، رنگ ‌ها و سبک‌ های بسیار متنوعی هستند که برخی از آنها با زرق و برق تزئین شده‌اند.
 • این گلدان ها نسبت به گلدان های سفالی دوام بیشتری دارند و به راحتی نمی شکنند و مدت طولانی دوام می آورند.
 • در زمان خرید گل آپارتمانی ارزان این نوع گلدان می تواند برای گیاه شما مناسب باشد.

معایب:

 • شبیه گلدان های سفالی، گلدان های سرامیکی بزرگ پر از خاک نیز سنگین هستند.
 • گلدان های سرامیکی به خصوص گلدان های بزرگ می توانند قیمت های بسیار بالایی داشته باشند.
 • برخی از آنها ممکن است سوراخ های زهکشی در زیر نداشته باشند که باعث می شود خاک بسیار مرطوب شود.

گلدان پلاستیکی

گلدان های پلاستیکی تنوع بسیاری در رنگ و نقش دارند. قیمت گلدان پلاستیکی به نسبت سایر گلدان ها پایین تر است. بیشتر گیاهانی که می خرید داخل گلدان پلاستیکی هستند. زیرا این گلدان ها ارزان ترین گلدان هایی هستند که فروشندگان می توانند برای فروش محصولات خود از آن استفاده کنند. اما در زمان خرید گل آپارتمانی می توانید از فروشنده بخواهید که گلدانی جدید برای گیاه شما قرار دهد.

مزایا:

 • در بین تمام همه گلدان، گلدان های پلاستیکی ارزان ترین هستند.
 • گلدان های پلاستیکی دارای طیف گسترده ای از رنگ ها و اندازه ها است.
 • گلدان های پلاستیکی وزن زیادی ندارند.

معایب:

گلدان های پلاستیکی در معرض نور خورشید می توانند رنگ اصلی خود را از دست بدهند، شکننده شده و به مرور زمان ترک بخورند.

از آنجایی که گلدان های پلاستیکی متخلخل نیستند ، آبیاری بیش از حد می تواند شرایط خاکی بیش از حد مرطوب ایجاد کند و در نهایت باعث ایجاد مشکلات قارچی برای گیاه شما شود.

 گلدان فلزی

گلدان های فلزی برای گیاهان ظاهر منحصر به فردی دارند و می توانند زیبایی گیاهان داخلی را که در آن نگهداری می شوند، افزایش دهند. فلزی مثل آلومینیوم بهترین ماده برای این گلدان هاست. زیرا علاوه بر مقاومت زیاد، سبک و جابجایی آن آسان است.

مزایا:

 • شما می توانید از بسیاری از اشیاء فلزی برای استفاده مجدد به عنوان گلدان استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که یک سوراخ زهکشی زیر آن دارید.
 • گلدان های فلزی مورد استفاده در داخل خانه ها بادوام و مستحکم هستند.

معایت:

 • بسته به نوع فلز، برخی از گلدان های فلزی ممکن است زنگ بزنند.
 • ظروف فلزی مانند آهن وقتی پر از خاک می شوند می توانند سنگین باشند و جابجایی آنها دشوار باشد.
 • اگر گلدان های فلزی در مکانی گرم و آفتابی قرار گیرد، ممکن است باعث گرم شدن خاک و از بین رفتن ریشه های گیاه شوند.

اندازه گلدان و زهکشی آن

مواد گلدان یکی از مواردی است که در انتخاب گلدان برای گیاهان باید به آن توجه کرد ، اما اندازه گلدان و زهکشی نیز نقش مهمی در تنظیم رشد گیاه دارد.

اندازه گلدان

شاید اندازه گلدان در مقایسه با اندازه گیاه چندان مهم به نظر نرسد، اما در واقع بسیار مهم است. اندازه گلدان می تواند تفاوت هایی را ایجاد کند.

گلدان های کوچک

این که بخواهید گلدانی به اندازه گیاه خود انتخاب کنید، احتمالا ایده خوبی است. استفاده از گلدان برای گیاهان آپارتمانی که نسبت به اندازه گیاه کوچک است به این معنی است که خاک پس از آبیاری خیلی سریع خشک می شود. این می تواند برای گیاهان مقاوم به خشکی خوب باشد، اما مدیریت گیاهانی که به خاک دائماً مرطوب نیاز دارند بسیار دشوارتر خواهد بود.

همچنین گلدانی که نسبت به اندازه گیاه کوچک باشد به این معنی است که ریشه گیاه سریعتر از خود گیاه در گلدان رشد می کند.  برخی از گیاهان از ریشه زدن بدشان  می آید و این ریشه برای آنها ضرر دارد.

 • گیاهی مثل بنفشه آفریقایی، گل ارکیده و یا سانسوریا ترجیح می دهند ریشه داشته باشند و گلدان نسبتا کوچک مناسب تر است.
 • ساکولنت ها و اکثر کاکتوس ها به فضای زیادی نیاز ندارند و شرایط خشک تر را ترجیح می دهند که گلدان های کوچک فراهم می کنند.

گلدان های بزرگ

هر چه گیاه بزرگتر باشد، به گلدان بزرگتری نیاز خواهید داشت. گلدان های بزرگتر برای گیاهان آپارتمانی مناسب هستند، اگرچه می توانید باغچه ای از چندین نوع گیاه ایجاد کنید و انواع مختلف گیاهان را با هم ترکیب کنید.

با این حال، هنگام استفاده از گلدان بزرگتر باید موارد مهمی را در نظر بگیرید:

 • اگر گیاه شما تمایل به آبیاری بیش از حد دارید، خاک اضافی در گلدان های بزرگ برای مدت طولانی مرطوب می ماند و می تواند منجر به مشکلاتی مانند پوسیدگی ریشه شود.

برخی از گیاهان مانند گیاهان عنکبوتی، بنفشه آفریقایی و نیلوفرهای صلح ترجیح می دهند در گلدان های کوچک قرار بگیرند.

اگر بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید، می توانید بهترین گلدان را برای گیاه آپارتمانی خود انتخاب کنید.

 • گیاه شما شرایط خاکی خشک یا مرطوب را ترجیح می دهد؟
 • آیا گیاه ریشه زایی را ترجیح می دهد یا برگ زایی افزایی؟
 • رشد گیاه شما چقدر است؟

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل در مورد انواع گلدان ها، و تاثیر استفاده هر یک بر گیاهان را بیان کنیم. استفاده از گلدان مناسب تاثیر زیادی بر رشد و نمو بهتر و سریع تر گیاه شما خواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا