عمومیکسب و کار ویژه

نگهداری از نخل ماداگاسکار

مقدمه

در دنیای گیاهان آپارتمانی، نخل ماداگاسکار به عنوان یکی از گیاهان بسیار جذاب و محبوب افراد شناخته می‌شود. این گیاه با برگ‌های فراوان و ظاهر خاص خود، توجه هر کسی را که به دنبال یک فضای سبز و زیبا در داخل خانه است را به خود جلب می‌کند. این مقاله سعی دارد با ارائه بهترین‌ روش‌های نگهداری از نخل ماداگاسکار، به دوستداران این گیاه کمک کند تا آن را به بهترین شکل ممکن در خانه‌های خود پرورش دهند.

در این مطلب، به موضوعاتی چون نورپردازی مناسب، زمان‌بندی آبیاری، و ترتیبات پرورش نخل ماداگاسکار خواهیم پرداخت. با دنبال کردن این راهنما، امیدواریم که تجربه نگهداری از نخل ماداگاسکار برای شما لذتبخش باشد. این اطلاعات بر اساس تجربیات عملی و آموخته‌های مردم علاقه‌مند به گیاهان استوایی تدوین شده است.

روش نگهداری از نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار، گیاه گل داری است که منشا آن جزیره ماداگاسکار در آفریقا است. اگرچه این ‌گیاه از اعضای خانواده کاکتوس‌ها نیست؛ اما به عنوان گونه‌ای از کاکتوس‌ها شناخته شده است. این گیاه تنه‌ای ضخیم دارد و  برگ‌های سبز و براقش بصورت یک چتر روی این تنه رشد می‌کنند. جالب است بدانید که این گیاه، به جای انجام فتوسنتز از طریق برگ‌ها، این کار را از طریق ساقه‌های خود انجام می‌دهد. در صورت نگهداری در باغچه، این گیاهان می‌توانند به ارتفاعی 6 متری برسد و برگ‌هایش نیز می‌توانند تا 38 سانتی‌متر طول و 10 سانتی‌متر عرض داشته باشند. در ادامه به ارائه نکاتی در زمینه نگهداری از نخل ماداگاسکار خواهیم پرداخت.

نور و دما

نخل ماداگاسکار علاقه زیادی به نور مستقیم خورشید دارد، بنابراین اگر تصمیم دارید از این گیاه در داخل خانه نگهداری کنید، بهتر است آن را کنار پنجره‌هایی که به طور فراوان نور دریافت می‌کنند؛ قرار دهید. همچنین، نگهداری از نخل ماداگاسکار در دماهای کمتر از 12 درجه سانتیگراد توصیه نمی‌شود و منجر به دست رفتن گیاه می‌شود.

خاک

خاک مور نیاز برای رشد نخل ماداگاسکار، مشابه خاک مورد استفاده در کاکتوس‌هاست. همچنین استفاده از یک خاک با نفوذپذیری مناسب نیز به جلوگیری از پوسیدگی ریشه‌ها کمک می‌کند.

آبیاری

هرچه نخل ماداگاسکار از محیط اطراف خود نور و گرمای بیشتری دریافت کند، نیاز به آبیاری بیشتری خواهد داشت و اگر آب کافی و مورد نیاز آن تأمین نشود، برگ‌های آن خشک می‌شوند و از بین می‌روند. زمان مناسب برای آبیاری این گیاه با خشک شدن سطح خاک مرتبط است، و به طور معمول، هر دو روز یک بار به آبیاری نیاز دارد. لازم به ذکر است که گلدان‌های دارای سوراخ زهکشی می‌توانند به خروج آب اضافی از خاک و جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه کمک کنند. نخل ماداگاسکار در فصل سرما، نیاز به آبیاری کمتری نسبت به فصول گرم سال دارد.

کوددهی

کوددهی در نگهداری از نخل ماداگاسکار اهمیت بالایی دارد، زیرا هر بار که این گیاه آبیاری می‌شود، مواد مغذی مورد نیاز آن نیز از خاک خارج می‌شود. کود، ویتامین‌ها و مواد معدنی این گیاه را تأمین کرده و به رشد بهتر آن کمک می‌کند. نخل ماداگاسکار دو مرتبه در ماه، در طول فصل رشد که همان بهار و تابستان است و یک بار در ماه در طول فصول سرد، به کوددهی نیاز دارد. نکته حیاتی این است که قبل از کوددهی، گیاه را به طور کامل آبیاری کنید، در غیر این صورت ممکن است برگ‌های گیاه بسوزد.

هرس کردن

شامل شاخ و برگ های خشک شده و بیش از حد بلند، بخش‌هایی است که بهتر است هرس شوند تا امکان رشد بهتر و بیشتر برگ های جدید برای گیاه فراهم شود.

تعویض گلدان

گیاه نخل ماداگاسکار پس از رشد کامل، نیازمند انتقال به یک گلدان بزرگتر است. این انتقال فرصتی برای استفاده از خاک تازه و مغذی برای حمایت از رشد بهتر این گیاه است. در هنگام انتقال به گلدان جدید، حتماً حواستان به ریشه‌های گیاه باشد تا هیچ آسیبی به آن وارد نشود. پس از انتقال به گلدان جدید، آن را آبیاری کرده و پس از گذشت زمان 3 تا 4 هفته، اقدام به کوددهی کنید.

آفات و بیماری‌ها

معمولا کنه‌ها و لاروهای مگس سفید، برگ‌های گیاه نخل ماداگاسکار را مورد حمله و تهاجم قرار می‌دهند. این آفات لکه‌های قرمز رنگی بر روی برگ‌های گیاه ایجاد می‌کنند و از همین طریق می‌توان آن‌ها را شناسایی  کرد.

برای کنترل این آفات، می‌توان از حشره‌کش‌های غیرسمی و قارچ‌کش‌ها به صورت اسپری استفاده کرد. همچنین، استفاده از محلول آب و صابون نیز به عنوان یک راه موثر برای دفع این آفات توصیه می‌شود.

آبیاری بیش از اندازه ممکن است به شکستن تنه گیاه منجر شود، در چنین شرایطی احیای گیاه غیرممکن است و نخل ماداگاسکار از بین خواهد رفت. از سوی دیگر، عدم آبیاری کافی نیز موجب زرد شدن برگ‌های این گیاه خواهد شد.

شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار در زمستان

این نخل، همانطور که از نامش پیداست گیاهی استوایی است و با سرما سازگاری ندارد.

ریزش برگ‌های این گیاه در زمستان کاملاً طبیعی است و حتی گاهی ممکن است تمام برگ‌هایش را از دست بدهد. اما نگران نباشید، زیرا در بهار با آفتاب و گرما، دوباره برگ‌های تازه خواهد داشت.

در صورت ریزش برگ‌های گیا، از آبیاری زیاد خودداری کنید. آبیاری اضافی می‌تواند به پوسیدگی ریشه‌های گیاه منجر شود. این گیاه در زمستان به خواب می‌رود، اما هنگامی که از حالت خواب خارج شود، شاهد رشد برگ‌های تازه و جدید خواهید بود. این مرحله نشانه‌ی زمان مناسب برای از سرگیری روند آبیاری و کوددهی معمولی است.

تکثیر نخل ماداگاسکار

همانطور که می‌دانید تکثیر نخل ماداگاسکار کار راحتی نیست و نیازمند تجربه و شرایط مناسب گیاه می‌باشد. با این حال تکثیر این گیاه به 2 روش انجام می‌شود:

روش اول : تکثیر نخل ماداگاسکار از طریق بذر

برای تولید نخل ماداگاسکار، اغلب از روش کاشت بذر استفاده می‌شود. در این روش، بسیار مهم است که بذرها به سرعت کاشته شوند تا قوه‌ی نامیه خود را از دست ندهند. در این روش، ریشه‌زنی بذرها حدود یک ماه طول می‌کشد.

روش دوم : تکثیر نخل ماداگاسکار از طریق جوانه ها

در این روش، در انتهای ساقه نخل ماداگاسکار، پاجوش‌هایی ظاهر می‌شود که با استفاده از آنها، امکان تکثیر نخل ماداگاسکار وجود دارد.

توجه: این جوانه‌ها معمولاً در نخل‌های با سن و سال بالا دیده می‌شوند. برای بهبود ریشه‌زایی، توصیه می‌شود این جوانه‌ها را در فصل تابستان از نخل جدا کنید. هنگام جدا کردن این جوانه‌ها، ترشحاتی ظاهر می‌شود که مانع ریشه‌زایی می‌شوند. با قرار دادن جوانه‌ها در روزنامه به مدت 4 تا 8 روز در محیط با دمای 16 تا 18 درجه سانتی‌گراد، این مشکل حل می‌شود.

محل نگهداری جوانه‌ها بهتر است خشک باشد. پس از تمام شدن ترشحات، جوانه‌ها را در خاک برگ کاشته و کمی آب بدهید. سپس برای نگهداری از نخل ماداگاسکار جوان و رشد بهتر گلدان را در مکانی پر نور و گرم قرار دهید.

چکار کنیم نخل ماداگاسکار پاجوش بزند

این گیاه از نور مستقیم و روشنی لذت می‌برد، بنابراین توصیه می‌شود آن را کنار یک پنجره رو به جهت جنوب یا غرب قرار دهید. این گیاه آپارتمانی از خاک لذت می‌برد، لذا اطمینان حاصل کنید که پس از خشک شدن کامل خاک، آن را به خوبی آبیاری کنید. پس با روش صحیح نگهداری از نخل ماداگاسکار، می‌توانید از این گیاه پاجوش بگیرید.

سخن پایانی

در نهایت، برای نگهداری از نخل ماداگاسکار، توجه به جزئیات، بسیار ضروری است. با قرار دادن گیاه در مکانی با نور مناسب و جلوگیری از آبیاری اضافی در دوره ریزش برگ، گیاه شما می‌تواند از سلامت و رشد ایده‌آل بهره‌مند شود. همچنین، در فصل بهار، با ادامه آبیاری و کوددهی به روال معمول، گیاه بازهم انرژی گرفته و برگ‌های تازه و زیبایی را به ارمغان می‌آورد. با انجام دقیق توصیه‌های این راهنما، می‌توانید از زیبایی طبیعت استوایی نخل ماداگاسکار در داخل خانه خود لذت ببرید.

منبع: www.bagheeram.com

دکمه بازگشت به بالا