علم و سلامتکسب و کار ویژه

بهترین اسباب بازی برای کودک یک ساله

اسباب بازی کودک یک ساله| معرفی انواع “اسباب بازی” نوزاد شیرخوار

این اسباب بازی‌ها باید به تناسب بین حواس و قدرت بخشیدن به آنها کمک کند، (راههای شناخت و یادگیری کودک). چون کودک در این سن درکی از خطرناک بودن مانند: خوردن، فشاردادن و یا پرت کردن این اشیاء ندارد، باید اسباب بازی‌های ایمنی برای او تهیه کرد. نباید از نقش خود در بازی غافل شوید. هرچقدر هم که اسباب بازی‌های مناسب این سن را انتخاب کنید، کودک شما از صورت، رفتار، صدا، حرکت‌ها و تماس پوستی شما، چیزهای بیشتری یاد می‌گیرد. جهت خرید لباس راهنمایی رانندگی، خرید باتوم اسباب بازی و دریافت لیست قیمت لباس نظامی بچه گانه می توانید به سایت آسنا شاپ مراجعه نمایید.

http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-image-two-kids-playing-wooden-toys-sitting-together-concentrated-child-logical-education-great-interest-white-background-image34128696

مناسب ترین اسباب بازی برای کودک زیر یک سال

اکنون به موضوع اصلی می‌رسیم که چه اسباب بازی‌هایی می‌تواند به شیرخواران برای شناخت اطراف و تمرین تفکر درباره‌ی دنیای بیرون و کسب توانایی‌ هایش کمک کند. قاعدتاً در این دوران کودک به کمک پدر و مادر خود احتیاج دارد و تا وقتی که نتواند به صورت مستقل بنشیند، به‌تنهایی بازی کردن برای او ممکن نیست.

اسباب بازی‌ های موزیکال

گوش، کانال مهمی برای دریافت اطلاعات دنیای بیرون است. برای انتخاب “اسباب بازی‌ های موزیکال” به‌دنبال آنهایی باشید که صداهای ساده، آرام و قابل فهمی برای کودک دارند.

عروسک‌

عروسک‌ های حجیم و نرم تفاوت سطوح را با سایر اسباب بازی‌ها و اجسام نشان می‌دهند، ضمن اینکه تکیه‌ گاه خوبی برای کودکانی هستند که هنوز قادر به نشستن نیستند و می‌خواهند همه چیز را به‌تنهایی کشف کنند.

اسباب بازی چراغ دار کودک

کودکان در این سن به لامپ‌، ماه، خورشید و هر منبع نور کوچک و بزرگی توجه نشان می‌دهند. با اسباب بازی‌هایی که لامپ دارند، کودک به تفاوت نور و تاریکی و محیطی که بر آن حاکم هستند، پی می‌برد.

اسباب بازی‌ متحرک

هرچیزی که حرکت کند توجه کودک شیرخوار شما را به خود جلب می‌کند. این اسباب بازی‌ها او را تحریک می‌کنند تا برای به دست آوردن آنچه می‌خواهد چهاردست‌ و پا راه برود و یا روی پای خود بایستد.

مکعب‌ های رنگی

مکعب‌های رنگی و ایمنی که برای نوزادان زیر 1 سال تولید می‌شوند انتخاب‌های خوبی برای کمک به کودک برای تمایز همزمان بین رنگ‌ها و شکل‌هاست. نیازی نیست که کودک در این سن این مکعب‌ ها را روی یکدیگر بچیند، همین که بتواند آنها را بخورد، لمس کند، روی زمین بکشد و پرتاب کند، کافیست.

کتاب‌ های رنگی و پارچه‌ ای

هر اسباب بازی که کودک بتواند آن را به تنهایی به دست بگیرد و تکان دهد، مهارت‌های دست او را بالا می‌برد. اگر کودک یاد بگیرد که چطور می‌تواند یک کتاب پارچه‌ ای را برای دیدن رنگ‌ های مختلف آن ورق بزند، گام بزرگی را برای هماهنگی حواس خود برداشته است.

نکته: شناخت پیرامون، یادگرفتن مهارت‌ ها و شناخت توانایی‌ ها در دوران کودکی ، تنها از طریق بازی صورت می‌ گیرد و این اهمیت موضوع انتخاب اسباب بازی ها را بالا می‌برد.

پیشنهاد اسباب‌بازی‌های ویژه کودکان 1 تا 3 سال

کودکان نوپا در مقایسه با نوزادان زیر یک سال، می‌توانند با اسباب بازی‌های متنوع‌تری بازی کنند. البته ممکن است همچنان از بازی با برخی اسباب بازی‌های دوران نوزادی خود نیز لذت ببرند. همان بلوک‌هایی که یک یا دو سال پیش با آنها بازی می‌کردند، با گسترش دانش کودک، می‌توانند فرصت‌های آموزشی جدید و متفاوتی برای آنها فراهم کنند. جورچین و پازل انتخابی عالی برای کودکان نوپا هستند، چون به آنها یاد می‌دهند که چگونه اشکال مشابه را با یکدیگر مطابقت دهند. بلوک های لگو فرصتی برای یادگیری بیشتر رنگ‌ها و مفهوم تقارن‌ فراهم می‌کنند، و درعین‌حال مهارت‌های حرکتی کودک را نیز توسعه می‌دهند.

کودکان نوپا در این سن از عملکرد اشیا آگاه می‌شوند. آن‌ها دوست دارند اسباب بازی‌ها را به دنبال خود بکشند. مفهوم بازی وانمودی نیز در این دوره شروع می‌شود. کوچولوی شما ممکن است شب‌ها عروسکی را به رختخواب ببرد یا در حالی که قطار اسباب بازی را هل می‌دهد صداهای «هوهو چی‌چی» از خود دربیاورد.

اسباب بازی‌های هل‌دادنی و کشیدنی

اسباب بازی های هل دادنی و کشیدنی برای کودکی که هنوز درحال یادگیری راه رفتن است ایده آل است. او قبلاً مهارت هایی را برای بلند شدن از زمین و ایستادن به دست آورده است. اسباب‌بازی‌های هل دادنی و کشیدنی با تقویت ماهیچه‌ها و تقویت مهارت‌های حرکتی درشت می‌توانند کودک را در حفظ تعادل یاری کنند. چرخ دستی‌های پلاستیکی و واکر کودک برای این نوع فعالیت عالی هستند.

اسباب بازی‌های شناختی

در این سن کودک نوپا شما شروع به تشخیص دادن رنگ‌ها و شکل‌ها می‌کند. با افزارهای ساده و رنگارنگ به طور غیر مستقیم می‌توانید رنگ‌ها و شکل‌های مختلف را به او معرفی کنید.

انواع لگو و بلوک

ساخت و ساز و بازی با لگو و بلوک‌ها مهارت‌هایی مانند حل مسئله، درک فضایی و خلاقیت را توسعه می‌دهد.

انواع جورچین و پازل

چیدن پازل‌ قدرت حافظه، مهارت حل مسائل و ریسک پذیری را در کودکان تقویت می‌کند. هنگام کامل کردن یک پازل، کودکان باید شکل‌ها، رنگ‌ها، موقعیت‌ها و استراتژی‌ها را برای تکمیل آن‌ به خاطر بسپارند.

یکی از نکات کلیدی که باید در انتخاب اسباب بازی برای کودک خود در نظر بگیرید، این است که چه نوع اسباب بازی مناسب اوست. انواع مختلفی از اسباب بازی ها می­توانند علایق و مهارت­های مختلفی را تشویق کنند؛ از خلاقیت یا بازی­های تخیلی گرفته تا فعالیت بدنی و حل مسئله.

هنگام انتخاب مناسب ترین اسباب بازی، سن، جنسیت، مرحله رشد و علایق کودک خود را در نظر بگیرید.

چهار نوع اصلی اسباب بازی وجود دارد: ساخت و ساز، تعاملی، هنری و سنتی.

اسباب‌بازی‌های ساختنی، مانند مجموعه‌های لگو، فرصت‌هایی را برای رشد تخیل و مهارت‌های حل مسئله فراهم می‌کنند. اسباب بازی های تعاملی، فرصتی برای یادگیری و همچنین فعالیت بدنی ایجاد می­کنند.

اسباب‌بازی‌های هنری مانند خمیر بازی یا سایر مواد مدل‌سازی به کودکان این امکان را می‌دهند که خلاقیت خود را به روش‌های مختلف بروز دهند.

در نهایت، اسباب‌بازی‌های سنتی طیف وسیعی از فعالیت‌های سرگرم‌کننده مانند بازی‌های رومیزی و عروسک‌ها را ارائه می‌دهند. هر نوع اسباب­ بازی می تواند در نوع خود آموزشی باشد و به کودک شما کمک کند تا مهارت­های جدیدی را همراه با سرگرمی یاد بگیرد.

وقتی نوبت به انتخاب نوع مناسب اسباب‌بازی برای فرزندتان می‌رسد، هیچ پاسخ «درستِ» واحدی وجود ندارد. انتخاب اسباب­ بازی باید تصمیمی بین شما و فرزندتان باشد و نیازها، علایق، مهارت­ها و سن او در نظر گرفته­ شود. هنگام انتخاب اسباب‌بازی مناسب، علاقه‌مندی‌ها، مهارت‌ها و سطح توانایی‌های فرزندتان را در نظر بگیرید.

اسباب­ بازی­ها هم­چنین باید فرصتی برای رشد مهارت و همچنین بازی تخیلی فراهم کنند!

به یاد داشته باشید که همیشه به­ دنبال اسباب بازیهایی باشید که استانداردهای کیفی بالایی داشته و عاری از هرگونه مواد سمی باشند. باید مطمئن شوید که هر اسباب‌بازی دیجیتال یا الکترونیکی که برای فرزندانتان انتخاب می‌کنید، محتوای مناسب سن را ارائه می‌کند. در نهایت، از انتخاب اسباب‌بازی‌هایی که دارای تکه‌های کوچک هستند که می‌تواند خطر خفگی را برای کودکان خردسال ایجاد کند، خودداری کنید.

با وجودِ بسیاری از اسباب‌بازی‌های موجود در بازار، تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین اسباب‌بازی برای کودک شما دشوار است.

اولین قدم این است که چیزی را پیدا کنید که با سن و علایق کودک شما مطابقت داشته باشد. برای نوزادان، جغجغه و اسباب بازی­های نرم برای کمک به درک روابط اصلی علت و معلولی ایده آل هستند. همانطور که کودک شما به یک کودک نوپا تبدیل می­شود، عاشق پازل­ها و بلوک­ هایی خواهد شد که مهارت­ های حل مسئله او را به چالش می­کشد.

به دنبال اسباب‌بازی‌هایی باشید که فرصتی برای یادگیری در حین بازی ایجاد می‌کنند و همچنین به دنبال عروسک‌هایی باشید که به پرورش بازی خلاق کمک می‌کنند.

با رسیدن به سن مدرسه، بسیاری از کودکان بسته به استعدادشان در آن زمینه ها، مجموعه­ های ساده ساختمانی یا کیت­های علمی پیچیده را دوست خواهندداشت. در نهایت، نوجوانان ممکن است به آیتم‌های خاص‌تری نیاز داشته باشند؛ زیرا هر فردی درمی‌یابد که چه فعالیت‌هایی بیشترین لذت و رضایت را به آن­ها می‌دهد.

همان­طور که گزینه­ های زیادی را غربال می کنید،حواستان باشد که اسباب بازی ها باید کاوش را تشویق کنند و رشد را تقویت کنند. چه یک بازی رومیزی باشد یا یک بادبادک، آن­ها باید ایمن و محرک باشند و در عین حال آن­ها را درگیر فعالیت­های جذاب کنند. اسباب‌بازی‌ها علاوه بر اینکه باید سرگرم کننده باشند، باید به کودکان کمک کنند تا تخیل خود را گسترش دهند، مهارت‌های حرکتی خود را تقویت کنند و درس‌های ارزشمندی بیاموزند.

با انتخاب انواع مناسب اسباب­ بازی هایی که علائق فرزندتان را برمی انگیزد، می توانید تجربه ­ای غنی مطابق با نیازهای او فراهم کنید.

دکمه بازگشت به بالا