مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی

مدت زمان ارتودنسی چقدر است؟

ارتودنسی چقدر طول می‌کشد؟ این سوال یکی از مهم‌ترین سوالات و چالش‌هایی است که افراد قبل از درمان ارتودنسی با آن روبرو هستند. درمان ارتودنسی برای اصلاح ناهنجاری‌های دهان و دندان استفاده می‌شوند و در آن دندانپزشک در شیراز به کمک نصب براکت‌، دندان‌هایی صاف و مرتب برای فرد ایجاد می‌کند.

نکته مهم در این درمان این است که وجود ابزارها و دستگاه‌های ارتودنسی درون دهان ممکن است تا حدودی برای افراد آزاردهنده یا خسته کننده باشد. از این رو قبل از شروع درمان افراد به دنبال تعیین دقیق مدت زمان ارتودنسی هستند تا برای استفاده از این روش تصمیم بگیرند. در ادامه به بررسی دقیق این زمان درمان و نکات تأثیرگذار در طول درمان می‌پردازیم.

بررسی روند درمان ارتودنسی

ارتودنسی یکی از روش‌های درمانی است که به کمک آن می‌توان ناهنجاری‌های دندان و فک را برطرف کرده و دندا‌ن‌هایی مرتب داشت. نامرتبی دندان علاوه بر ایجاد ظاهری نامناسب و تأثیر بر اعتماد به نفس اعتماد، می‌تواند باعث بروز بیماری پریودنتال شود. از این رو به کمک این روش درمانی، فک و دندان‌هایی کاملا متناسب و مرتب خواهید داشت.

در روند ارتودنسی ابتلا شرایط فک، دهان و دندان فرد توسط متخصص بررسی می‌شود. در صورت نیاز به انجام جراحی‌های فک، برطرف کردن پوسیدگی دندان‌ها و … صورت گرفته، سپس ابزارهای و دستگاه‌های ارتودنسی بر روی دندان‌ها نصب می‌شوند. در این زمینه نکته مهم و حیاتی برای بیماران این است که ارتودنسی چقدر باید بماند؟ در ادامه به بررسی این موضوع و نکات تأثیرگذار در آن می‌پردازیم. روند ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان چقدر طول می‌کشد؟

معمولا افرادی که قصد استفاده از این روش درمانی را دارند، تمایل دارند هرچه سریع‌تر این دوره تمام شده و ابزارهای ارتودنسی را خارج کنند. به این صورت هم با جسم خارجی درون دهان خود روبرو نیستند و هم لبخندی زیباتر خواهند داشت. نکته اول در این زمینه این است که در هر صورت کمتر از ۶ ماه نمی‌توان ارتودنسی را از روی دندان‌ها برداشت.

به این صورت حداقل ۶ ماه و یا بیشتر تا حدود ۳۶ ماه، ابزارهای ارتودنسی بر روی دندان‌ها باقی مانده تا تأثیر خود را به جای بگذارند. البته این زمان به صورت حدودی است و متخصص ارتودنسی باید پس از بررسی شرایط دندان‌ها و میزان ناهنجاری آن‌ها زمان حدودی درمان را مشخص کند.

تعیین مدت زمان ارتودنسی

برای اینکه متوجه شویم ارتودنسی چند سال طول می‌کشد، در اولین قدم باید نزد متخصص ارتودنسی رفته تا وضعیت دهان و دندان شما را به طور دقیق بررسی کند. هیچ متخصصی نمی‌تواند بدون بررسی شرایط بیمار، زمان درمان و هزینه حدودی را مشخص کند. مهم‌ترین عواملی که توسط متخصص بررسی شده تا مدت زمان درمان را مشخص کند، در ادامه ذکر شده‌اند:

سن بیمار

اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید که ارتودنسی چقدر طول می‌کشد، باید بدانید که سن یکی از مهم‌ترین عوامل در این زمینه است. اولین و مهم‌ترین عاملی که توسط متخصص بررسی شده تا زمان حدودی درمان را مشخص کند، سن بیمار است. قطعا در سنین پایین‌تر با ارتودنسی کودکان، درمان بهتر و در زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود. افرادی که در سنین بالا برای انچام ارتودنسی مراجعه می‌کنند، زمان درمان آن‌ها طولانی‌تر می‌شود. این موضوع به دلیل در حال رشد بودن فک و دندان‌های کودکان است که نتیجه بهتری از درمان در زمان کمتر حاصل می‌شود.

ناهنجاری دندان‌ها و مشکلات فک

میزان ناهنجاری دندان‌ها و مشکلات فک نیز تأثیر مستقیمی بر طول درمان ارتودنسی خواهد داشت. قطعا هرچه دندان‌ها به هم ریختگی بیشتری داشته باشند، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا حرکت کرده و در جای مناسب خود قرار بگیرند. علاوه بر آن اگر بیمار دارای مشکلات فک بوده و به جراحی‌های دیگر نیز احتیاج داشته باشد، مدت زمان ارتودنسی بیشتر خواهد شد.

بررسی سلامت دندان‌ها

متخصص ارتودنسی قبل از شروه درمان باید وضعیت سلامت دندان‌ها را بررسی کرده و در صورت وجود هرگونه پوسیدگی یا عفونت و مشکلات لثه، باید ابتدا این موارد برطرف شوند. در صورت برطرف نشدن می‌توانند روند درمان را با مشکل روبرو کنند. در صورت داشتن دندان‌های کاملا سالم، روند درمان ارتودنسی زودتر آغاز شده و طول درمان کمتر می‌شود. نوع درمان ارتودنسی که توسط بیمار با مشورت پزشک انتخاب می‌شود. ارتودنسی به شکل‌های مختلف ثابت و متحرک انجام می‌شود. انتخاب روش معمولا بنا به توصیه متخصص و نظر بیمار صورت می‌گیرد. در روش‌های ثابت طول درمان کوتاه‌تر است. اما در ارتودنسی متحرک به دلیل خارج کردن دستگاه‌های ارتودنسی از دهان در موارد مختلف، احتمالا زمان درمان نیز طولانی‌تر می‌شود.

انتخاب نوع دستگاه‌های ارتودنسی

علاوه بر ثابت یا متحرک بودن می‌توان انواع مختلفی از ارتودنسی‌های نامرئی، دیمون و … در دسترس هستند که هر کدام مدت زمان متفاوتی را برای درمان احتیاج دارند. به عنوان مثال ارتودنسی دیمون، روشی جدید است که در آن‌ بریس‌ها به صورت خود به خود تنظیم شده و نیاز به قرار ملاقات با متخصص وجود ندارد. از این رو در زمان کمتری دندان‌ها اصلاح شده و درمان ارتودنسی پایان می‌یابد. نوع ارتودنسی و تأثیر آن در زمان درمان

انتظارات بیمار از درمان صورت گرفته

معمولا انتظارات بیمار نیز در روند درمان تأثیر دارد. افرادی که تنها به دنبال مرتب کردن دندان‌های خود هستند تا افرادی که در کنار دندان قصد ایجاد تغییر در ساختار فک و دهان خود دارند، طول درمان متفاوتی را تجربه می‌کنند. در این زمینه بهتر است با متخصص خود مشورت کرده و بهترین راه درمانی را انتخاب کنید. علاوه بر آن صبور باشید تا در زمان مناسب درمان شما پایان یابد.

میزان همکاری بیمار با متخصص

قطعا از مهم‌ترین موارد در پاسخ به این سوال که ارتودنسی دندان چند سال طول می‌کشد، همکاری بیمار با متخصص است. بیمار باید نکات بهداشتی و مراقبت‌های لازم را به دقت رعایت کند تا در طول درمان با مشکلات دندانی، عفونت‌های لثه و دندان، شکستگی بریس‌ها و … روبرو نشود. به این صورت فرد می‌تواند در بازه زمانی کوتاه‌تر درمان خود را به پایان برساند. علاوه بر آن در صورت نیاز به صورت منظم در جلسات تعیین شده توسط متخصص ارتودنسی شرکت کند تا مدت زمان ارتودنسی کاهش یابد.

رعایت نکات مراقبتی و بهداشتی

رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان، استفاده از رژیم‌های غذایی مناسب برای این زمان و رعایت دستورالعمل‌هایی که متخصص ارائه می‌دهد، در کاهش زمان درمان تأثیر دارند. به یان صورت می‌توان بدون هیچ مشکل و بدون شکستن بریس‌ها، در زمان کم درمان را به پایان رساند.

میزان مهارت متخصص ارتودنسی

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند در تعیین مدت زمان ارتودنسی تأثیر داشته باشد، مهارت متخصص ارتودنسی است. به این صورت هرچه دندان پزشک شما تخصص بالاتر و مهارت بیشتری داشته باشد، راحت‌تر می‌تواند درمان شما را انجام دهد. به این صورت بدون هیچ مشکل و ایرادی درمان انجام شده و در زمان کمتری نیز به پایان می‌رسد.

نصب ارتودنسی دندان چقدر طول می کشد؟

جلسه اول ارتودنسی چقدر طول میکشد؟ این سوال ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد! جلسه اول ارتودنسی پس از طی کردن مشاوره ها و بررسی های اولیه، با نصب ارتودنسی همراه است.

در مرحله نصب ارتودنسی ، پزشک دستگاه ارتودنسی را بر روی دندان‌های بیمار قرار می‌دهد. به طور معمول؛ این کار بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

اما در مدت زمان نصب ارتودنسی عواملی مانند؛ نوع دستگاه ارتودنسی، تعداد دندان‌های مشکل‌دار و مهارت پزشک موثر هستند که متناسب با این عوامل؛ زمان نصب کمتر یا بیشتر شود.

به علاوه اینکه کل دهان و دو فک ارتودنسی نیاز دارند یا خیر؛ مدت زمان نصب کم یا زیاد می شود. طبیعتاً مدت زمان ارتودنسی فک بالا یا پایین نسبت به هر دو فک کمتر خواهد بود.

راهکارهای کاهش مدت زمان درمان ارتودنسی دندان

راهکارهای زیر می تواند در بهبود عملکرد و نتیجه نهایی ارتودنسی دندان و در نتیجه جلوگیری از بیشتر شدن مدت زمان درمان ارتودنسی دندان (How long does orthodontics take) موثر باشند (برای مشاهده هر راهکار بر روی فلش کلیک نمایید):

پرهیز از گاز زدن و جویدن غذاهای سفت یا چسبنده:

این کارها می‌توانند باعث آسیب دیدن دستگاه ارتودنسی و تاخیر در حرکت دندان‌ها شوند.

استفاده از ابزارهای کمکی مانند حلقه کشی یا الاستیک:

چنین ابزارها با اعمال نیروی مناسب به دندان‌ها، سرعت و کارایی درمان را افزایش می‌دهند.

رعایت بهداشت دهان و دندان:

رعایت بهداشت دهان و دندان، باعث حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها و جلوگیری از عفونت، التهاب و پوسیدگی می‌شود که می‌توانند درمان را مختل کنند.

کنترل فشار به دندان ها و دندان قروچه:

دندان قروچه و فشردن دندان‌ها به هم، فشار زیادی به دندان‌ها وارد می‌کنند و باعث اختلال در حرکت آن‌ها می‌شوند. با کنترل کردن این عادت در خواب به عملکرد بهتر ارتودنسی کمک می شود.

دکمه بازگشت به بالا