علم و سلامتکسب و کار ویژه

نقش سرخ کن بدون روغن در بارداری

آیا سرخ کن بدون روغن اشعه دارد؟

آیا سرخ کن بدون روغن اشعه دارد؟ امروزه ما شاهد تبلیغات وسیعی در سطح جهانی راجع به استفاده از سرخ کن های بدون روغن داریم. در این هنگام لازم است، تا از جوانب مختلف این دستگاه جدید را بررسی کنیم. سپس به خرید سرخ کن بدون روغن اقدام کنیم. یا اگر یک ایرفرایر خریده‌ایم می‌خواهیم از سلامتی آن اطمینان حاصل کنیم. به این خاطر ما در ادامه به این که آیا سرخ کن بدون روغن برای پخت از اشعه و امواج مضر استفاده می‌کند یا خیر می‌پردازیم. در ادامه مطلب لیست لوازم ضروری که پس از خرید سرخ کن بدون روغن گوسونیک به آن نیاز دارید، را می‌توانید مشاهده نمایید.

سرخ کن بدون روغن اشعه دارد؟

درواقع در جواب این سوال باید محکم بگوییم خیر. سرخ کن رژیمی بدون روغن اشعه تولید نکرده و از اشعه‌ای استفاده نمی‌کند. در واقع اجاق‌های ماکروویو هستند، که برای پخت و آماده سازی غذا از اشعه استفاده می‌کنند. همینطور که می‌دانید بعد از فراگیر شدن ماکروویوها مقالات متعددی مبنی بر ضرر امواج آنها به افراد تحت شعال منتشر شد.

سرخ کن بدون روغن از جریان هوای گرم برای پخت استفاده می‌کند. و این جریان هوای گرم ارتباطی به امواج ندارد. در ایرفرایر یا هواپز با جریان هوای گرم اطراف ماده غذایی، آن سرخ می‌شود.

سرخ کن بدون روغن چیست؟ چه‌طور کار می‌کند؟

دستگاه سرخ کن بدون روغن (air fryer) به کمک جریان هوا غذا را سرخ می‌کند؛ در واقع ساختار سرخ کن بدون روغن به‌ نحوی است که هوای گرم تولیدشده توسط المنت، توسط فن و با سرعت زیاد به سمت غذا پرتاب می‌شود؛ در نتیجه خوراکی‌ها بدون قطره‌ای روغن و در زمانی سریع، پخته می‌شوند. البته برای طبخ غذا به‌ کمک این سرخ‌کن‌ها می‌توان از روغن استفاده کرد؛ اما غذاها نباید در روغن غوطه‌ور شوند. فقط یک یا دو پاف از اسپری روغن کافی است.

مزایای سرخ کن بدون روغن؛ سلامت و سرعت بیشتر در پخت غذا

برای پاسخ به این سوال که air fryer چیست باید بدانید با‌وجود اینکه سرخ کن‌های بدون روغن از سال ۲۰۲۰ وارد بازار شده‌اند، استقبال عمومی از آن‌ها بسیار است. همین محبوبیت زیاد می‌تواند نشان‌گر مزایای سرخ کن بدون روغن باشد. وجود ابزارهای متنوع برای آشپزی کار شما را در مدیریت امور کارهای خانه راحت می کند و در صورت خرابی هریک از وسایل دیگر مثل اجاق گاز و نیاز به تعمیرات اجاق گاز رومیزی دست شما را برای انجام کارها نمی بندد. در ادامه مزایای سرخ کن بدون روغن را را به‌صورت‌دقیق توضیح می‌دهیم.

کاربرد سرخ کن بدون روغن؛ یک دستگاه همه کاره

شاید فکر کنید با استفاده از سرخ کن بدون روغن، فقط سیب‌زمینی یا بادمجان سرخ‌کرده می‌توانید درست کنید؛ اما این‌طور نیست. کارایی سرخ کن بدون روغن بیش از این هاست. برای مثال:

  • گرم کردن غذا‌های مانده در یخچال و فریزر
  • گریل کردن گوشت و ماهی
  • درست کردن کیک و شیرینی
  • خشک کردن سبزی
  • تفت دادن آجیل
  • بریان کردن مرغ
  • درست کردن پیتزا و لازانیا
  • آب‌پز کردن تخم‌مرغ

طبخ غذا بدون چربی مضر؛ مهم‌ترین مزیت استفاده از سرخ کن بدون روغن

برای استفاده از هواپز‌ها، هیچ نیازی به استفاده از روغن ندارید. به همین خاطر غذایی که با این دستگاه سرخ می‌شود، سالم و کم‌کالری است و استفاده از آن به ورزشکاران، افرادی که رژیم لاغری دارند، افراد مسن و خانم‌های باردار توصیه می‌شود.

برای مثال تحقیقات نشان می‌دهند درصد چربی سینه مرغی که در روغن سرخ می‌شود، ۳۰ درصد بیشتر از میزان چربی سینه مرغی است که در سرخ کن آماده شده است. پس اگر سبک زندگی سالم برایتان اهمیت دارد، یکی از تغییرات لازم خرید سرخ کن بدون روغن یا استفاده از ماکروفر است.

شست‌و‌شوی راحت؛ برتری سرخ کن نسبت به اجاق گاز

تابه‌حال برایتان پیش آمده است که چندین ساعت را در حال ساییدن اجاق گاز بوده‌اید و باز هم لکه‌ها از بین نرفته‌اند؟ با استفاده از سرخ‌کن‌های بدون روغن، کابوس تمیز نشدن وسیله پخت غذا از بین می‌رود؛ این نوع سرخ‌کن‌ها با دست یا ماشین ظرفشویی خیلی سریع شسته و خشک می‌شوند؛ چرا که در فرایند کار با آن‌ها از هیچ روغنی استفاده نشده است.

آیا سرخ کن امواج مضر دارد؟ سرخ کن بدون روغن امواج رادیو اکتیو دارد؟

ساختار کارکرد سرخ کن بدون روغن بدین نحو است که بالای دستگاه یک هیتر قرار دارد. این هیتر با تشعشع گرما غذا را آماده می‌کند. البته اگر بخواهیم خیلی مته به خشخاش بگذاریم، دستگاه سرخ کن بدون روغن اشعه ماورا قرمز تولید می‌کند. این اشعه هم در تمام هیترها وجود دارد، و اشعه سالمی است. در واقعیت شما در مواجه شدن با آتش و شوفاژ و هر گرمایشی این اشعه را خواهید داشت. اما دستگاه‌های دیگه مانند ماکروویو از امواج پیچیده با طول موج‌های مختلف که مقالات متعددی مبنی بر ضررهای آنها منتشر شده استفاده می‌کنند.

با این حال با وجود استفاده از اشعه‌های ناایمن در دستگاه‌هایی مانند ماکروویو باز این امواج ارتباطی با امواج رادیو اکتیو ندارند. پس از این بابت خیالتان راحت باشید، حال اگر بخواهید از دستگاه‌های سالم استفاده کنید، بایستی دستگاه ماکروویو را از آشپزخانه تان حذف کنید.

آیا امواج سرخ کن بدون روغن ایمن است؟

همان طور که در بالا گفته شد، ساختار کارکرد سرخ کن بدون روغن با ماکروویو متفاوت است. برخلاف دیگر اجاق‌ها ایرفرایر از هیچگونه امواج الکترومغناطیسی استفاده نمیکند. اگرچه تمام امواج الکترومغناطیسی هم برای سلامتی ضرر ندارند. درواقعیت این دستگاه با تولید گرما و ایجاد جریان هوای گرم، مواد غذایی شما را سرخ می‌کند. این تولید گرما و روند تکرار آن کاملا سالم و ایمن هستند. و این مساله سبب سلامتی غذای شما خواهد شد.

آیا سرخ کن بدون روغن از بیرون داغ می‌شوند؟

بعضی افراد به این خاطر که هنگام کار با ایرفرایر می‌بینند که بدنه دستگاه داغ می‌شود، برایشان این سوال پیش می‌آید. اما در جواب سوال آیا سرخ کن بدون روغن از بیرون داغ می‌شوند؟ باید بگوییم که خیر، ساختار کارکرد ایرفرایر بدین صورت است که هیتر در قسمت داخلی دستگاه و بالای آن فرآیند گرما دهی را انجام می‌دهد. طبیعی است که بعد از مدتی داخل دستگاه داغ شود و شما این گرما را در بدنه دستگاه حس کنید.

آیا سرخ کن بدون روغن سرطان زاست؟

مطمئننا خیر. این دستگاه هیچ خطری برای سلامتی ندارد. البته این دستگاه هم مانند خیلی دیگر از وسایل می‌تواند خطرناک هم باشند. یعنی افرادی که سبد خود را تمیز نمی‌کنند یا نکات مهم استفاده از ایرفرایر را رعایت نمی‌کنند، در معرض خطر هستند.

به یاد داشته باشید که با رعایت نکات طلایی که در مقاله ای مفصل به آن خواهیم پرداخت، شما در بهترین حالت ممکن آشپزی می‌کنید. در بالا هم گفتیم دمای بالای پخت می‌تواند باعث خطراتی شود که شما می‌توانید برای سرخ کردن سبزیجات نهایت دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد را یک دمان ایمن بدانید.

دکمه بازگشت به بالا