علم و سلامتکسب و کار ویژه

تفاوت تینر فوری و تینر روغنی چیست؟

تفاوت تینر فوری و تینر روغنی یکی از پرسش‌های رایج برای علاقه‌مندان به رنگ چوب است. تینر فوری و تینر روغنی دو ماده حل‌کننده در صنعت رنگ هستند. تینر فوری و تینر روغنی از نظر شکل ظاهری بسیار شبیه به هم هستند؛ اما از نظر کاربرد تفاوت‌هایی دارند.  متأسفانه برخی علاقه‌مندان به رنگ، به دلیل عدم آشنایی با تینر فوری و تینر روغنی موجب ایجاد خسارت مالی و زمانی می‌شوند. به همین دلیل در این نوشته به این موضوع مهم و نکات خرید تینر فوری می‌پردازیم. با ما در ادامه همراه باشید.

تینر چیست؟

تینر paint thinner مایع شیمیایی است که معمولاً از این مایع برای رقیق کردن رنگ‌ها استفاده می‌شود. تینر در کنار رقیق کردن رنگ، به افزایش سرعت تبخیر رنگ هم کمک می‌کند. تینر در انواع مختلفی مانند تینر فوری، تینر روغنی، تینر پلی‌اورتان، تینر اپوکسی و… در بازار موجود است.

کاربرد تینر روغنی چیست؟

  به زبان ساده تینر روغنی یکی از انواع تینر است که از آن برای حل‌کردن یا رقیق کردن رنگ‌های روغنی استفاده می‌شود. رنگ‌های روغنی (آلکیدی) هم یکی از انواع رنگ است که معمولاً از این رنگ‌ها عموماً برای پوشش سطوح فلزی استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال درب ورودی فلزی حیاط خانه شما احتمالاً با رنگ‌روغنی رنگ شده است.

 برای رقیق کردن (حل‌کردن) رنگ روغنی هم از تینر روغنی استفاده می‌شود. البته از گذشته تا به امروز اساتید رنگ‌کار برای حل‌کردن رنگ‌های روغنی از بنزین به‌جای تینر روغنی استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از بنزین به‌جای تینر روغنی، مدت‌زمان بالای خشک‌شدن تینر روغنی است. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

کاربرد تینر فوری چیست؟

 تینر فوری هم یکی از حلال‌های مورداستفاده در صنعت رنگ است که از آن برای حل‌کردن رنگ‌های فوری استفاده می‌شود. از نمونه‌های رنگ‌های فوری می‌توان به سیلر و کیلر و نیم پلی‌استر و رنگ‌های خودرویی (فوری) اشاره کرد که از این پوشش‌ها در رنگ چوب استفاده می‌شود. تینر فوری حلالیت بسیار بیشتری نسبت به تینر روغنی دارد. به عبارتی این تینر به‌محض در معرض هوا قرارگرفتن، شروع به بخارشدن می‌کند.  در ادامه به بررسی تفاوت‌های تینر فوری و تینر روغنی می‌پردازیم.

تفاوت‌های تینر فوری و تینر روغنی چیست؟

در این بخش به‌صورت تیتر وارد به تفاوت‌های تینر روغنی و تینر فوری می‌پردازیم

تفاوت رنگ تینر فوری و روغنی

تینر روغنی و تینر فوری هر دو شبیه به آب هستند و هیچ رنگ مشخصی ندارند؛ اما یک تفاوت اندکی بین این دو هست. تینر فوری کاملاً شفاف و شبیه به آب هست و تینر روغنی کمی مات و کدر است و زردی دارد. تأکید می‌کنیم که این تفاوت بسیار ناچیز است و تشخیص آن نیاز به تجربه دارد.

بوی تینر فوری و بوی تینر روغنی

 بوی تینر فوری و تینر روغنی تفاوت زیادی با هم دارند. باتوجه‌به اینکه امکان انتقال تجربه مربوط به بوی تینر به‌صورت متن وجود ندارد، تلاش می‌کنیم با مثال به این موضوع بپردازیم.

 تینر فوری بویی شبیه به بوی استون (لاک‌پاک‌کن) دارد؛ اما تینر روغنی بویی شبیه به بوی نفت دارد. یکی از مهم‌ترین ایرادات تینر روغنی همین بوی شبیه به نفت آن است و به همین دلیل نقاش‌ها از بنزین استفاده می‌کنند. درصورتی‌که رنگ روغنی را با تینر روغنی ترکیب کنید، تا روزهای زیادی بوی رنگ و تینر در محل باقی خواهد ماند و بسیار اذیت‌کننده است.

چربی تینر فوری و روغنی

این بخش کمی تخصصی است! زمانی که انگشت دستتان را به تینر روغنی آغشته می‌کنید و مالش می‌دهید، کمی چربی دارد؛ اما تینر فوری چرب نیست و خیلی زود بخار می‌شود.

سرعت تبخیر تینر روغنی و تینر فوری

 تینر فوری خیلی زود تبخیر می‌شود و به‌خاطر همین سرعت تبخیر بالا، وقتی پوست به تینر فوری آغشته می‌شود احساس سرما می‌کنید.

 تینر روغنی سرعت تبخیرش بسیار پایین است و یکی از دلایلی که اساتید از بنزین به‌جای تینر روغنی برای حل‌کردن رنگ استفاده می‌کنند، همین مورد است.

 تینر فوری را نمی‌تواند در هر درجه از حرارت پایینی اجرا کرد؛ ولی تینر روغنی را در درجه‌های پایین نیز می‌شود اجرا کرد.

عوارض تینر فوری

 در زمان کار با تینر فوری بسیار بااحتیاط عمل کنید. اگر حساسیت تنفسی داشته باشید، بوی این تینر به سیستم تنفسی شما آسیب می‌رساند. پوست برخی افراد به مواد شیمیایی و به‌خصوص تینر بسیار حساس هست و باعث ایجاد زخم و اگزما پوستی می‌شود.

 استفاده از تینر فوری در فضای بسته بسیار خطرناک هست و حتماً باید با استفاده از فن یا جریان هوا (باز کردن درب و پنجره) به تخلیه سریع گاز تینر کمک کرد.

 در هنگام استفاده از تینر فوری حتماً عینک و دستکش و ماسک بپوشید.

 اشتعال‌زایی تینر فوری به‌مراتب بالاتر از تینر روغنی هست و به‌هیچ‌عنوان نباید تینر را در معرض جرقه و آتش و حرارت و نور شدید آفتاب قرار داد.

نکته اساسی در مورد خرید تینر روغنی و تینر فوری را هیچ‌وقت فراموش نکنید. برای حل‌کردن رنگ فوری فقط و فقط از تینر فوری و برای حل‌کردن رنگ روغنی از تینر روغنی (بهتر از آن بنزین) استفاده کنید.

در رنگ‌آمیزی یکی مهم‌ترین مواد تینر است. وقتی بخواهید غلظت رنگ را در میزان و مقدار دلخواه تنظیم کنید باید از تینر برای این کار استفاده نمایید. تینرها انواع مختلفی دارند که باتوجه‌به نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید باید نوع مناسب آن را انتخاب کنید. تینر فوری و تینر روغنی از این موارد هستند که در ادامه به تفاوت بین آنها و کاربردهایشان اشاره خواهیم کرد.

تینر فوری و تینر روغنی هر دو ماده حل‌کننده هستند که در صنعت رنگ از آنها استفاده می‌شود. این دو تینر از نظر ظاهری بسیار شبیه به هم بوده اما از لحاظ کاربردی با هم تفاوت دارند.

تینر چه خواصی دارد؟

زمانی که از تینر برای رقیق کردن رنگ استفاده می‌شود تأثیر بسزایی روی کاربرد رنگ خواهد گذاشت. خاصیت‌هایی که تینر دارد به شرح زیر است:

  • خاصیت برس خوری
  • ویسکوزیته
  • مدت ‌زمان و سرعت خشک ‌شدن رنگ
  • قابلیت اسپری
  • نقطه‌جوش
  • سرعت تبخیر
  • خواص فیزیکی و شیمیایی آن
  • میزان رطوبت

رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از تینر

تینر فوری و تینر روغنی هرکدام نقطه اشتعال خاص خود را دارند که تعیین‌کننده نوع شدت آتش‌سوزی در آنهاست. پس چه در هنگام نگهداری از آن در انبار و یا هنگام حمل و استفاده از آن باید میزان اشتعال آن را بدانید. علاوه بر نقطه اشتعال که باید به آن توجه کنید از لحاظ زیست ‌محیطی نیز تینر برای محیط ‌زیست و انسان خطرناک است.

تینرها روغن‌های طبیعی را خود حل می‌کنند و باعث ناراحتی پوستی در زمان تماس با پوست می‌شود. پس حتماً در هنگام استفاده از این ماده باید از دستکش و عینک برای محافظت از خود بهره ببرید. در فضای بسته به ‌هیچ‌ عنوان از تینر فوری و تینر روغنی استفاده نکنید. این ماده را تا جایی که امکان دارد روی زمین و یا فاضلاب نریزید. تنفس بخارات تینر نیز می‌تواند سبب ناهنجاری‌های داخلی بدن شود. برای نگهداری این ماده شیمیایی حتماً از ظروف دربسته استفاده کنید.

جمع‌بندی

در هنگام خرید تینر فوری و تینر روغنی نکات اساسی مربوط به آن را فراموش نکنید و موارد احتیاط را حتماً در هنگام استفاده از آن رعایت کنید. برای حل کردن رنگ فوری از تینر فوری و برای حل کردن رنگ روغنی حتماً از تینر روغنی استفاده نمایید. در انتخاب این نوع ماده شیمیایی به انتظاراتی که از آن دارید توجه نموده تا در زمان خرید هیچ مشکلی برایتان پیش نیاید.

منبع مقاله: فاتح فام سپاهان تولید کننده انواع تینر در ایران

دکمه بازگشت به بالا